وفس – پایان نامه رشته جغرافیا وفس نام منطقه و روستایی در استان مرکزی – پرشین مقاله

وفس

وفس ، وفس  نام منطقه و نیز روستایی در استان مرکزی ایران است.نام این منطقه را به صورتهای گوناگون تلفظ کرده­اند: وفس Vafs، ویس Vabs، وَوس Waus، وُوس Waus.منطقه وفس تا سال ۱۳۸۲ به بخش وسیعی از شمال استان اطلاق می شد که در برگیرنده ۷۱ روستا با جمعیتی در حدود ۷۷۰۰۰ نفر بود. اما در آخرین تقسیمات «منطقه  وفس » فقط به یک روستا که همان «روستای وفس » می باشد محدود گردید و آن منطقه با نام شهرستان کمیجان در تقسیمات جغرافیایی و کشوری مشخص گردید «کمیجان» تا قبل از آن به عنوان یک مرکز بخش شناخته می شد.

این تحقیق دانشجویی پایان نامه رشته جغرافیا وفس نام منطقه و روستایی در استان مرکزی مشتمل بر  ۱۰۹صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

وفس

 فهرست مطالب

مقدمه. ۱

صنایع دستی.. ۱

تخت کشی (گیوه کشی). ۱

مشاهیر وفس… ۳

تحولات جمعیتی وفس… ۴

روستای کوهستانی وفس: (سیمای ده). ۷

آب و هوای وفس: ۸

گونههای گیاهی وفس: (پوشش گیاهی). ۹

حیوانات اهلی و غیراهلی وفس… ۹

دامدارری در وفس: ۱۰

باغداری و کشاورزی در وفس: ۱۱

گردو: ۱۱

موقعیت جغرافیایی.. ۱۲

ناهمواری.. ۱۲

کشتار وفس… ۱۳

گویش وفسی.. ۱۳

صنایع دستی.. ۱۵

تخت کشی (گیوه کشی). ۱۵

مشاهیر وفس… ۱۶

تحولات جمعیتی وفس… ۱۷

روستای کوهستانی وفس: (سیمای ده). ۲۱

آب و هوای وفس: ۲۲

گونههای گیاهی وفس: (پوشش گیاهی). ۲۲

اجرای طرح اصلاحات ارضی.. ۲۳

آداب ازدواج در وفس… ۲۵

آداب ازدواج در روستای «وفس» : ۲۵

تعیین مهریه و شیربها: ۲۶

قدمت تعزیه در وفس… ۲۸

باورهای مردم وفس… ۲۹

دفع چشم زخم: ۲۹

جغد بر بام خانه. ۳۰

ترغیب به تسریع در امور. ۳۰

آیین چهارشنبه سوری در وفس… ۳۰

عید غدیر در وفس… ۳۳

شب چله در وفس: ۳۳

بازیها در وفس… ۳۵

عید نوروز: ۳۸

موسیقی وفسها: ۴۰

اماکن عمومی و فس: ۴۲

برج تاریخی وفس: ۴۲

مساجد وفس: ۴۳

امام زاده وفس: ۴۳

زندگی جانوری و حیات وحش در وفس… ۴۵

حیوانات اهلی و غیراهلی وفس… ۴۵

ایده ها و عقیده های مردم وفس… ۴۶

صفای بهار وفس… ۴۹

باورهای مردم وفس نسبت به حیوانات.. ۵۰

قناتهای وفس… ۵۲

کوههای وفس… ۵۳

قدمت تعزیه در وفس… ۵۵

تعزیه محله خیور. ۵۶

باورهای مردم وفس۵۹

روش‌های ریختن(از بین بردن) ترس کودکان.. ۵۹

دفع چشم‌زخم. ۵۹

جغد بر بام خانه. ۶۰

ترغیب به تسریع در امور. ۶۰

روز اول عید و «طوطی قاقا۶۱

طوطی قاقا، عیدی ویژه. ۶۱

۲۹ اسفندماه؛ روز اَلَف۶۲

روز ۲۸ صفر، روز امامزاده شاهزاده حسین(ع). ۶۳

مراسم سنتی «علم بندان» محرم در روستاهای خمین.. ۶۵

عید غدیر در وفس… ۶۷

نام های فامیلی سادات وفس… ۶۸

عید قربان در وفس… ۶۸

اعتقادات شب عید قربان.. ۶۹

آیین شب چله (شب یلدا) در وفس… ۷۰

شب چله، شب زایش خورشید و آغاز سال نو میترایی.. ۷۰

وجه تسمیه «چله». ۷۲

شیرینی های شب چله وفس… ۷۴

مراحل تهیه ی شیرینی باستق.. ۷۵

تارخانَ.. ۷۷

عِیدانَ.. ۷۷

چِلّی یانَ.. ۷۸

آداب و رسوم وفس: ختنه‏کردن کودکان.. ۷۹

آداب و رسوم وفس: زاده شدن کودک و نذورات برای نوزاد پسر. ۸۰

اشعار زمان ولادت کودک.. ۸۲

آداب و رسوم ازدواج در وفس (قسمت اول). ۸۴

ازدواج.. ۸۴

تعیین مهریه و شیر بها ۸۵

نشان کردن.. ۸۵

آداب و رسوم ازدواج در وفس (قسمت دوم). ۸۷

حنابندان(به زبان وفسی، حِنَّ بِنْدانْ). ۸۷

مادر زن سلام ۹۴

بازی ها در وفس… ۹۵

بازی « کُلا نَگِنَه. ۹۶

باورهای مردم وفس: آمدن مسافر و مهمان.. ۹۶

۲۸ صفر، روز حاجی رضوان.. ۹۸

شعر. ۹۹

عید نوروز. ۱۰۱

چهارشنبه سوری در وفس… ۱۰۳

نتیجه گیری: ۱۰۴

منابع:۱۰۶

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

مقاله پایان نامه رشته جغرافیا وفس نام منطقه و روستایی در استان مرکزی  ازسایت پرشین مقاله

خلاصه ای کوتاه از مقاله پایان نامه رشته جغرافیا وفس نام منطقه و روستایی در استان مرکزی را در زیر می توانید ببینید.

تخت کشی (گیوه کشی)

تخت کشی فن ساختن گیوه است. این حرفه از قدیمی ترین صنایع دستی  وفس  می باشد که از تاریخ پیدایش آن اطلاع دقیقی در دست نیست و منحصراً در استان مرکزی، در وفس  و سنجان که فاصله زیادی از آن دارد رونق داشته است. این نوع تخت از پارچه های نخی و لباسهای مندرس کرباسی تهیه می شد که امروزه بیشتر از شلوارهای کهنه جین استفاده می کنند به این ترتیب که پود آن از این پارچه ها و به شکل نوارهایی نازک تهیه می شود و تار آن از پوست گاو می باشد و همچنین پنجه و پاشنه تخت را نیز از پوست گاو تهیه می کنند و بعد از اتصال تار و پود به هم، دور آن را حاشیه زده و اضافات آن را می برند و تخت درست می کنند که به آن «تخت کهنه­ای» یا «تخت ملکی» می گویند.

زبان وفسی

مشاهیر وفس

تقریباً یک سوم جمعیت روستا را در ادوار تاریخ سادات تشکیل می داده­اند. دو محله از محله های روستا منحصراً سادات نشین هستند. بعضی از این سادات را دارای کشف و کرامات می دانسته­اند. از جمله نقل می کنند که طایفه­ای از آنها، آب را به جای نفت در چراغ می ریختند و چراغ می سوخت که از فرزندان آنان هنوز هم در وفس  ساکن هستند.

تحولات جمعیتی وفس

در کتاب تاریخ نزهه القلوب آمده است که وفس  از قراء معظم است. نشاندهنده­ی جمعیت زیاد آن در قرن دهم در کشتار مردم وفس  بیش از شش هزار نفر کشته و پنج هزار نفر اسیر و گروهی نیز متواری، مخفی و آواره شده­اند که شاخص جمعیتی بیش از ۱۵ هزارنفر نشان می دهد. فرهنگ معین و دهخدا نیز آمار ۴۲۰۰ نفر را نشان می دهند و در فقه اللغه آمار ۵ تا ۶ هزار نفر ثبت گردیده و آقای م. مقدم در مجله ایران کوده، آمار ۴۵۰۰ نفر را بیان کرده مخصوصاً در دوره های اخیر از دههای سی و چهل به این طرف رشد جمعیت بسیار کند و کاهش نشان می دهد. که دلیل بارز آن افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها بوده است در دهه چهل و پنجاه قبل از انقلاب مقدس اسلامی بیش از ۴۰۰ الی ۶۰۰ خانوار از جمعیت  وفس  در مناطق مختلف تهران، قم، اراک، کرمان و همدان ساکن شده­اند و از آغاز انقلاب اسلامی مهاجرت انفجاری بوده است

روستای کوهستانی وفس: (سیمای ده)

وفس ، روستایی کوهستانی است. کوهها، مناطق مسکونی و باغات آن را احاطه کرده­اند. خانه های بر روی دامنه کوهها ساخته شده­اند و باغات در میان دره­ها ایجاد شده­اند و حالت پلکانی دارند. کوهپایه­های با شیب مناسب و سنگلاخ کم نیز، به زمین زراعی تبدیل شده­اند. بلندترین نقطه  وفس کوه «قلنجه» با ارتفاعی در حدود ۲۷۴۵ متر است.

آب و هوای وفس

از نظر آب و هوایی بخشهای شمالی، شمال شرقی، شرقی، جنوبی و قسمت کوچکی در جنوب غربی ورقه به دلیل کوهستانی بودن از زمستانهای سرد و مرطوب و تابستانهای معتدل برخوردارند. دیگر نقاط منطقه به لحاظ جایگیری در پهنه دشت تابستانهای گرم و زمستانهای سرد و خشک دارند.بررسی آماری آب و هوا در گذر ده ساله گذشته نشان می دهد که بالاترین درجه حرارت هوا ۳۵ درجه سانتی گراد و پایین ترین درجه حرارت به ۱۵ درجه سانتی گراد می رسد.

گونه­های گیاهی وفس: (پوشش گیاهی)

از جلوه های طبیعیت و سرسبزی و زیبایی و همین طور پوشش گیاهی در استان مرکزی می توان از مناطق سربند و بخشهای اقلیمی کوهستانی آن، دشت کزاز بویژه در دامنه کوهها، بخش چرّا، بخش  وفس ، رشته جبال هفتاد قله و شهرستان محلات را نام برد. تراکم چشمه های پرآب دائمی و فصلی، پوشش گیاهی بسیار خوب و گستردگی باغها و چمنزارها، داشتن تالابها، سرابهای بزرگ را ایجاد نموده است.

دیدنی های وفس

حیوانات اهلی و غیراهلی وفس

نوع کوههای منطقه و وسعت زیاد، شرایط آب و هوایی مناسب، فراوانی تنوع پوشش گیاهی، فراوانی آب، وفس ارزشهای زیستگاهی بالایی همگی از دلایلی هستند که باعث شده است کوهستانهای داشته باشند.حیوانات وحشی که در کوهستانهای وفس زندگی می کنند عبارتند از: گراز، گرگ، انواع شغال، آهو، بزکوهی، کل، قوچ، میش، خرگوش و … بعضی از افراد که سن بالایی روباه، ادعا می کنند که در زمانهای گذشته جانورانی همچون شیر، پلنگ و کفتار را نیز دیده­اند.

دامدارری در وفس

در ابتدای فصل بهار گوسفندان را برای تغذیه به مراتع  وفس  می برند و این کار تا اوایل دیماه ادامه دارد که از این زمان با شروع فصل زمستان از دامها در طویله و آغل نگهداری می کنند و به آنها علوفه خشک می دهند که معمولاً روزانه سه مرتبه می باشند.  البته در فصل زایش دامها که از اواخر بهمن ماه تا اوایل فروردین ماه است گاهی تا پنج مرتبه نیز به آنها علوفه داده می شود و این علوفه شامل: برگ خشک شده درختان، کاه و یونجه، پوشال نخود و عدس، نان خشک و جو می باشد.

موقعیت جغرافیایی

روستای وفس  از شمال به ساوه، از جنوب به کمیجان، از غرب به همدان و از طرف شرق به تفرش محدود است. مساحت تقریبی آن ۲۳۰ کیلومتر مربع و ارتفاع از سطح دریا ۲۱۰۰ متر است. وفس در حصاری از کوههای نسبتاً بلند واقع شده است و از سمت جنوب، مشرق و مغرب در محاصره کنوهستان قرار دارد و تنها از سمت شمال به درختستانها و باغهای میوه منتهی می شود.

سایت وفس

گویش وفسی

یکی از قدیمیترین و فقیرترین گویشها از جهت تعداد سخنگویان به آن، گویش وفس می باشد. این گویش در منتهی الیه حدود مرزی استان مرکزی با استان همدان، در شمال شهرستان اراک استفاده می شود، در روستای وفس و سه روستای همجوار، یعنی چهرقان در غرب و فرک و گورچان در شرق، این مناطق تقریباً در یک خط فرضی واقعند که احتمالاً حدود ۲۵۰۰۰ نفر از مهاجرین و ساکنین این روستاها به این لهجه سخن می گویند، البته در گویش این روستاها به طور جزیی تفاوتهایی مشاهده می شود ولی اصل و مبنای آن یکی است. این روستاها که جمعیت ساکن فعلی آنها حدود ده هزار نفر است، به مثابه نگینی نشسته بر حلقه انگشتری هستند که حلقه آن ترک زبانان در استان مرکزی و همدان است.

نام های فامیلی سادات وفس

یکی دیگر از عجایب و شگفتی های وفس، تعدد و گوناگونی نام های خانوادگی وفسی ها می باشد. طبق لیستی که بنده از نام های خانوادگی گردآوری کرده ام، در حدود ۱۵۰ نام خانوادگی مختلف در وفس وجود دارد. علاوه بر نام های خانوادگی، تعداد اسامی مردان و زنان نیز بسیار گسترده، عجیب و جالب می باشد.

عید قربان در وفس

به طور کلی کارها و اعمالی که در روز و شب عید قربان در جای جای ایران صورت می گیرد، در وفس نیز به طور ضعیف تری انجام می شود. نماز عید بعضی مواقع به صورت دسته جمعی خوانده می شود. بعضی ها به خانه ی اقوام رفته و این روز را تبریک می گویند. حاجی ها و سایر افرادی که نذری دارند، گوسفندی را قربانی می کنند و گوشت آن را بین همسایگان و مستمندان پخش می کنند؛ همچنین مقداری از خون گوسفند قربانی شده را نگه می دارند تا برای دفع چشم زخم از آن استفاده کنند؛ بدین صورت که در زمان نزدیک فصل برداشت میوه، مقداری از خون را به درخت می مالند تا از چشم شور در امان بماند و میوه هایش کم نشود. گاهی اوقات نیز خود افراد مقداری از خون را مز مزه می کنند تا از چشم زخم در امان بمانند (توجه کنید که خون خیلی زود خشک می شود و برای استفاده در مواقع لازم، به آن آب اضافه می کنند).

شب چله، شب زایش خورشید و آغاز سال نو میترایی

دیر زمانی است که مردمان ایرانی و بسیاری از جوامع دیگر، در آغاز فصل زمستان مراسمی را برپا می‌دارند که در میان اقوام گوناگون، نام‌ها و انگیزه‌های متفاوتی دارد. در ایران و سرزمین‌های هم‌فرهنگ مجاور، از شب آغاز زمستان با نام «شب چله» یا «شب یلدا» نام می‌برند که همزمان با شب انقلاب زمستانی است. به دلیل دقت گاهشماری ایرانی و انطباق کامل آن با تقویم طبیعی، همواره و در همه سال‌ها، انقلاب زمستانی برابر با شامگاه سی‌ام آذرماه و بامداد یکم دی‌ماه است.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

نظرات بسته شده است.