وسواس – اختلال وسواس فکری، عملی – پرشین مقاله

وسواس

وسواس فکر وسواسی یک فکر، احساس، یا حس مزاحم و تکرارشونده است. عمل وسواس  فکر با رفتار خودآگاه میزان شده تکراری نظیر شمارش، یا اجتناب است. فکر وسواس موجب افزایش اضطراب شخص می­گردد. در حالیکه انجام عمل وسواس اضطراب شخص را کاهش می­دهد. معهذا، وقتی شخص در مقابل انجام عمل وسواس مقاومت می­کند اضطراب زایش می­یابد.

این تحقیق دانشجویی اختلال وسواس فکری، عملی مشتمل بر ۶۳صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

وسواس

فهرست

فصل اول. ۱

مقدمات وکلیات.. ۱

مقدمه: ۲

بیان مسئله: ۴

پرسش و پژوهش: ۷

هدف و ضرورت تحقیق: ۷

فرضیه پژوهش: ۸

سؤال پژوهش: ۸

تعریف عملیاتی: ۹

تعریف مفهومی: ۹

تاریخچه: ۱۰

فصل دوم. ۱۰

ادبیات وپیشینه پژوهش… ۱۰

سیر و پیشآگاهی: ۱۳

سببشناسی: ۱۷

عوامل زیستشناختی: ۱۷

سایر دادههای زیستشناختی: ۱۹

عوامل رفتاری: ۲۱

عوامل روانی-اجتماعی: ۲۲

عوامل روانپویائی: ۲۳

سایر عوامل روانپویائی: ۲۵

ویژگیهای بالینی: ۲۷

الگوی علائم: ۳۱

تشخیص افتراقی: ۳۳

سایر اختلالات روانی: ۳۴

درمان: ۳۶

درمان داروئی: ۳۸

سایر درمانها: ۴۰

رفتاردرمانی: ۴۱

روان درمانی: ۴۲

مقدمه: ۴۳

فصل سوم. ۴۳

جامعه آماری  و روش نمونه گیری.. ۴۳

جامعه آماری: ۴۴

روش نمونهگیری: ۴۴

ابزار پژوهش: ۴۵

روش اجرا: ۴۵

روش آماری: ۴۵

آمار توصیفی : ۴۶

فصل چهارم. ۴۶

روش آمارگیری.. ۴۶

آمار استنباطی : ۵۰

نتیجه : ۵۳

بحث و نتیجه گیری : ۵۴

فصل پنجم. ۵۴

بحث ونتیجه گیری وخلاصه پژوهش… ۵۴

محدودیت تحقیق : ۵۷

پیشنهادات تحقیق : ۵۸

فهرست منابع: ۵۹

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

مقاله اختلال وسواس فکری، عملی  ازسایت پرشین مقاله

خلاصه ای کوتاه از مقاله اختلال وسواس فکری، عملی را در زیر می توانید ببینید.

عوامل زیست­شناختی

ناقل­های عصبی: از مایش های بالینی بسیاری که با داروهای مختلف به عمل آمده تأیید کننده این فرضیه است که بی­نظمی (سیستم) سروتونین در پیدایش علائم افکار وسواسی و اعمال وسواسی در این اختلال در کار است. داده­ها حاکی است که داروهای سروتونوژیک دوثرترانه داروهایی هستند که بر سایر سیستم­های نوروترانسمیتر مؤثر واقع می­گردند. معهذا اینکه سروتونین در علت اختلال وسواس ، جبری هم دخیل است یا خیر اصلاً معلوم نیست.

وسواس چیست

سایر داده­های زیست­شناختی

از مطالعات الکتروفیزیولوژیک، مطالعات الکتروآنسنالوگرام خواب و مطالعات نوروآندوکرین داده­هایی به دست آمده است که حاکی از وجود مشترکات بین اختلال وسواسی-جبری ناهنجاری­های بالاتر از حد معمولی در (EEg) مشاهده می­شود. در مطالعات (EEg) خواب ناهنجاری­هائی مثابه آنچه در اختلالات افسردگی دیده می­شود.(کاپلان-۱۹۹۱)مثل کاهش زمان نهفتگی (REM) مشاهده شده است. مطالعات عصبی-غددی نیز شباهت­هائی با اختلالات افسردگی نشان داده­اند. مثل عدم فردنشینیی در آزمون فرد نشانی با دگزامتازون (DST) تقریباً در ثلث بیماران و کاهش ترشح هورمون رشد با افترزیون کلوئیدین (Catapres)

عوامل رفتاری

طبق نظریه یادگیری فکرهای وسواس  محرک­های شرطی هستند، یک محرک نسبتاً خنثی از طریق فرآیند شرطی شدن پاسخگو (respondent conditiouing) و با جفت شدن با رخدادهایی که طبیعتاًَ مضر و اضطراب برانگیز هستند با ترس و اضطراب پیوستگی پیدا میکند. به این ترتیب افکار و اشیاء سابقاً خنثی به محرک­های شرطی قادر به برانگیختن اضطراب و ناراحتی تبدیل می­گردند

انواع وسواس

عوامل روانی،اجتماعی

عوامل شخصیتی: اختلال وسواسی-جبری از اختلال شخصیت
وسواس  جبری متفاوت است. در اکثریت بیماران مبتلا به اختلال وسواسی-جبری علائم جبری پیش از بیماری ندارند. بنابراین چنین صفاتی برای پیدایش اختلال وسواسی-جبری نه لازم و نه کافی است. فقط حدود ۱۵ تا ۳۵ درصد این بیماران دارای صفات وسواسی قبل از بیماران بوده­اند.

سایر عوامل روان­پویائی

در نظریه روانکاوی کلاسیک اختلال وسواسی ، جبری نوروز وسواسی-جبری نامیده می­شود و پسرفتی از مرحله ادیپال رشد روانی جنسی به مرحله مقعدی تلقی می­شد. بیماران مبتلا به اختلال وسواسی-جبری از انتقام و فقدان شی محسوب مهم ترسیده و از وضعیت ادیپال پس کشیده و به مرحله هیجانی شخص با احساس دوگانه شدیدی که با مرحله مقعدی رابطه دارد عقب­نشینی می­کنند.

راههای درمان وسواس

الگوی علائم

علائم هربیماری ممکن است با گذشت زمان همپوش پیدا کرده یا تغییر یابد، اما اختلال وسواسی-جبری چهار الگوی عمده دارد.(سید محمدی- ۱۳۸۴)آلودگی: شایع­ترین الگو وسواس  آلودگی است که با شستشو دنبال می­شود یا با اجتناب جبری از شی فرضاً آلوده همراه است. شی ترساننده و غالباً چیزی است که اجتناب از آن ممکن نیست (مثل ادرار، مدفوع، میکرب­ها و گرد و غبار) چنین بیمارانی ممکن است از فرط شستشو پوست دست خود را بسایند. یا به دلیل ترس از میکرب قادر به ترک خانه نباشند هرچند اضطراب شایع­ترین پاسخ هیجانی به شی ترساننده است

تشخیص افتراقی

اختلالات طبی: شرط تشخیص ناراحتی و تخریب کارکردی در DSM- IV اختلال وسواسی-جبری را از افکار و عادات افراطی معمول تفکیک می­کند. اختلالات نورولوژیک عمده که باید در تشخیص افتراقی مطرح می­شوند عبارتند از اختلال توده، سایر اختلالات تیک، صرع لوب تامپورال و ندرتاً ضربه و عوارض پس از آنسنالیت، اختلال توده علائم مشخصه اختلال توده عبارتند از: تیک­های حرکتی و صوتی که به کرات و تقریباً هر روز روی می­دهند. اختلال توده و اختلال وسواسی-جبری سن شروع و علائم مشابه دارند. حدود ۹۰ درصد بیماران مبتلا به اختلال توده علائم وسواسی دارند تا دو سوم آنها واجد ملاکهای تشخیصی اختلال وسواس  جبری می­باشند.

سایر اختلالات روانی

ملاحظات روان شناسی عمده در تشخیص افتراقی اختلال وسواسی-جبری عبارتند از اسکیزوفرنی، اختلال شخصیت وسواسی-جبری، فوبی­ها و اختلالات افسردگی، اختلال وسواسی-جبری را معمولاً می­توان با توجه به فقدان سایر علائم اسکیزوفرنی، غرابت کمتر علائم، و بینش بیمار نسبت به علائم خود از این بیماری تفکیک نمود. اختلال شخصیت وسواسی-جبری با تخریب عملکردی به میزانی که در اختلال وسواسی-جبری وجود دارد همراه نیست. فوبی­ها را با فقدان رابطه بین افکار وسواسی و اعمال وسواسی می­توان تشخیص داد. اختلال افسردگی اساسی گاهی ممکن است با عقاید وسواسی همراه باشد اما بیمارانی که فقط به اختلال وسواسی-جبری مبتلا هستند واجد ملاک­های تشخیصی اختلال افسردگی اساسی نمی­باشند.

درمان

با توجه به فرایند فزاینده حاکی ازاینکه اختلال وسواسی-جبری عمدتاً تحت تأثیر عوامل زیست­شناختی است. نظریه روانکاوی کلاسیک از اهمیت افتاده است. به علاوه، چون علائم اختلال وسواسی-جبری نسبت به روان درمانی پویشی و روانکاوی مقاوم هستند. درمان­های داروئی و رفتاری رایج شده­اند. معهذا عوامل روان پویشی ممکن است در فهم عوامل تسریع کننده دوره­های شدت اختلال و درممان انواع مختلف مقاومت در مقابل درمان نظیر عدم همکاری در مصرف دارد مزایای قابل ملاحظه داشته باشند

درمان داروئی

تأثیر دارو درمانی در اختلالات وسواسی-جبری در بسیاری از آزمایش های بالینی به ثبوت رسیده است. تأثیر دارو با توجه به اینکه مطالعات نشان داده­اند پاسخ به دارونما حدود ۵درصد است بیشتر تأیید می­شود. این درصد در مقایسه  با میزان پاسخ پاسپونی ۳۰ تا ۴۰ درصد که غالباً در مطالعه با داروهای ضدافسردگی و ضداضطراب دیده می­شود پایین است.

رفتاردرمانی

هرچند مقایسه­های ماده- به ماده معدودی به عمل آمده است. رفتار درمانی در درمان اختلال وسواسی-جبری به اندازه دارودرمانی مؤثراست و بعضی داده­ها حاکی است که اثرات مفید با رفتاردرمانی طولانی­تر است. لذا بسیاری از متخصصین آن را درمان اختلال وسواسی-جبری می­دانند. رفتاردرمانی هم به طور سرپایی و هم بستری قابل اجراست. روشهای رفتاری اصلی در اختلال وسواسی-جبری عبارتند از مواجه سازی و چشمگیری از پاسخ، حساسیت­زدایی تدریجی، بازداری اندیشه، غرقه­سازی و شرطی­سازی، در رفتاردرمانی معهذا تعهد واقعی بیمار برای کسب بهبود شرط حتمی است.

روان درمانی

در غیاب مطالعات کافی روان درمانی بینش­گرا در درمان اختلال وسواسی-جبری هرگونه تصمیم معتبر در مورد تأثیر آن دشوار است. هرچند گزارش­های روایتی از تأثیر آن دردست است. برخی از روانکاوی تغییرات بت بارزی و پایا در بیماران مبتلا به اختلال شخصیت وسواس گزارش نموده­اند، به خصوص اگر بتوانند با تکانه­های پرخاشگرانه­ای که پشت صفات شخصیتی آنها پنهان است کنار بیایند.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

نظرات بسته شده است.