سیستم اعلان و اطفاء حریق – طراحی و ساخت سیستم اعلان و اطفاء حریق – پرشین مقاله

سیستم اعلان و اطفاء حریق

سیستم اعلان و اطفاء حریق  به عنوان یک سیستم امنیتی برای کارخانجات ومراکز عمومی و ادارات کاربرد فراوانی دارد.و در صورت حس کردن حرارت ویا دود سیستم آلارم   می دهد .و می توان بگونه ای برنامه ریزی کرد که بتواند از حریق جلوگیری نماید.

این تحقیق دانشجویی طراحی و ساخت سیستم اعلان و اطفاء حریق مشتمل بر ۳۷صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

روش تحقیق مقالات رشته مکانیک

فهرست مطالب

فصل یکم- سنسورها……………………………………………………………………………۱

۱-۱ سنسوردما …………………………………………………………………………………۱

۲-۱ سنسور گاز………………………………………………………………………………..۳

فصل دوم-میکروکنترولر در سیستم …………………………………………………………..۷

۱-۲ مختصری از میکروکنترولر……………………………………………………………..۷

خصوصیات میکرو کنترلر………………………………………………………………..۸۲-۲

۳-۲ ترکیب پایه ………………………………………………………………………………. ۹

۴-۲ بلوک دیاگرام…………………………………………………………………………….۱۰

۵-۲ توصیف پایه ها…………………………………………………………………………..۱۱

۶-۲ هسته مرکزی…………………………………………………………………………….۱۲

۷-۲ حافظه میکروکنترولر……………………………………………………………………۱۳

۸-۲مبدل آنالوگ به دیجیتال…………………………………………………………………..۱۷

۲۰ …………………………………………………………ADC9-2 کانال

۱۰-۲ حذف نویز آنالوگ……………………………………………………………………..۲۱

۱۱-۲ تراشه…………………………………………………………………………………..۲۲

۱۲-۲ برسی ………………………………………………………………………………….۲۳

مراجع………………………………………………………………………………………….۲۵

پیوست۱ اطلاعات فنی عناصر سیستم اعلان واطفاء حریق………………………………..۲۶

پ ۱-۱ اطلاعات سنسورگاز…………………………………………………………………۲۶

پ۲-۱ اطلاعات سنسور دما………………………………………………………………….۲۸

پ۳-۱ اطلاعات میکروکنترولر……………………………………………………………..۳۲

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق مقالات رشته مکانیک

.

مقاله طراحی و ساخت سیستم اعلان و اطفاء حریق از پرشین مقاله

خلاصه ای کوتاه از مقاله طراحی و ساخت سیستم اعلان و اطفاء حریق را در زیر می توانید ببینید.

چکیده

سیستم اعلان واطفاء حریق به عنوان یک سیستم امنیتی برای کارخانجات ومراکز عمومی و ادارات کاربرد فراوانی دارد.و در صورت حس کردن حرارت ویا دود سیستم آلارم   می دهد . و می توان بگونه ای برنامه ریزی کرد که بتواند از حریق جلوگیری نماید.

سنسورها:

۱-۱ سنسور دمای LM35 :

سانتیگراد می باشد. LM35 نیازی به کالیبره شدن ندارد زیرا ذاتا کالیبره است. خروجی آن mv۱۰ در ازای هر درجه سانتیگراد است. این سنسور دارای دقت  در دمای اتاق و در تمام بازه کاربردی آن یعنی از -۵۵ تا -۱۵۰ است. امپدانس خروجی کوچک، خروجی خطی و کالیبراسیون دقیق ذاتی آن ارتباط با آن را برای بازخوانی و کنترل مدارات ساده می کند. از آنجائیکه این سنسور تنها ma۶۰ از منبع جریان می کشد، خیلی کم  افزایش دمای داخلی پیدا می کند سیستم اعلان و اطفاء حریق

اطفا حریق چیست؟

۱-۲-۱ سنسور گاز MQ 2

توسط این سنسور می توان گازهای از قبیل :بوتان,متان,الکل,دود را تشخیص دهد.از ۶ بایه تشکیل شده است,که دو بایه آن یکی A,B می باشد ودو بایه آن H می باشد.که بایه های H به یک فیلامان متصل می باشد و بایه Aویکی از بایه های H به ۵ ولت متصل شده است و بایه دیگر H به زمین متصل شده است.بایه B خروجی سنسور می باشد و برای تنظیم ولتاز خروجی توسط یک مقاومت ۳/۳ کیلواهم به زمین متل شده است.اجزاء داخلی سنسور  و نحوه بایاس کردنMQ2  در شکل ۱-۳ نشان داده شده است. سیستم اعلان و اطفاء حریق

نقش میکروکنترولر AVR در سیستم اعلان و اطفاء حریق

۱-۲ مختصری راجع به میکروکنترلرهای AVR :

میکروکنترلرهای AVR با ایجاد تحولی در معماری، جهت کاهش کد به مقدار مینیمم توسط شرکت ATMEL ارائه شد که علاوه بر کاهش و بهینه سازی مقدار کدها بطور واقع عملیات را تنها در یک کلاک سیکل، توسط معماری RISC انجام می دهند. و از ۳۲ رجیستر همه منظوره استفاده می کنند، که باعث شده ۴ تا ۱۲ بار سریعتر از میکروهای مورد استفاده کنونی باشند. سیستم اعلان و اطفاء حریق

سیستم اطفای حریق ساختمان

خصوصیات ویژه میکروکنترلر:

Power – on reset و Brown – out قابل برنامه ریزی.

– دارای اسیلاتور RC داخلی کالیبره شده.

– دارای ۶ حالت Sleep ( Power–Down ، IDLE ، Power–Save ، Standby ، Extended Standby ، ADC Noise Reduction )

– منابع وقفه داخلی و خارجی سیستم اعلان و اطفاء حریق

۵-۲ توصیف پایه ها ATmega 32:

VCC : تغذیه ولتاژ دیجیتال.

GND : زمین.

PORTA ( PA7… PA0 ) : پورت A بعنوان ورودی آنالوگ مبدل A/D عمل می کند. اگر از پورت A بعنوان مبدل A/D استفاده نشود، بعنوان پورت I/O دو طرفه عمل می کند. پین های پورت دارای مقاومت Pull-up داخلی هستند. وقتی که پینهای PA0 تا PA7 بعنوان ورودی استفاده می شوند و بصورت خارجی Pull Down شده باشند، در صورتیکه مقاومتهای Pull-up داخلی فعال شده باشند، آنها بعنوان منابع جریان عمل می کنند. سیستم اعلان و اطفاء حریق

۶-۲ هسته مرکزی ATmega 32 ( CPU ) :

در این بخش درباره معماری هسته مرکزی AVR در حالت کلی بحث می کنیم. وظیفه اصلی CPU اطمینان از اجرای صحیح برنامه است. بنابراین CPU باید قادر باشد تا به حافظه ها دسترسی پیدا کند، محاسبات را انجام دهد، ارتباط با خارج را کنترل کند و وقفه ها را رسیدگی کند.

انواع سیستمهای اطفا حریق

حافظه I/O :

تمام خروجیها و ارتباطات فرعی ATmega16 در فضای I/O قرار داده شده اند. مکانهای I/O توسط دستورات in و out دسترسی می شوند و انتقال داده بین ۳۲ رجیستر همه منظوره و فضای I/O را انجام می دهند. رجیسترهای I/O مابین آدرسهای ۰۰$ تا ۳F$  قابلیت دسترسی بیتی توسط دستورات SBI و CBI را دارند. همچنین در این رجیسترها یک بیت می تواند توسط دستورات SBIC و SBIS چک شود.

منابع کلاک :

این تراشه دارای منابع کلاک مختلفی است که توسط فیوز بیتهای Flash مطابق جدول ۴-۱ انتخاب می شوند. کلاک خروجی از منبع انتخاب شده به تولید کننده کلاک AVR می رود و سپس به واحدهای مربوط هدایت می شود.     وقتی که CPU از مدهای Power – Down یا Power – Save خارج می شود، منبع کلاک انتخابی برای محاسبه زمان Start – Up استفاده می شود و اطمینان حاصل می شود که عملکرد اسیلاتور به حالت پایدار رسیده است

مد ADC Noise Reduction :

در این مد CPU متوقف می شود. اما به ADC ، وقفه خارجی، محافظ آدرس رابط سریال دو سیمه، تایمر- شمارنده ۲ و Watchdog اجازه فعالیت می دهد. این مد clkCPU، clkI/O و  clkFLASH را متوقف می کند و به دیگر کلاکها اجازه کار می دهد. اینکار نویز محیط را برای ADC بهبود می بخشد و اندازه گیری با دقت بالاتری را فراهم می کند.اگر ADC فعال باشد، وقتی که این مد وارد می شود، ADC بطور خودکار آغاز به انجام تبدیل می کند.

حداقل کردن مصرف توان :

هنگامی که شما سعی می کنید تا مصرف توان را در سیستم های AVR کاهش دهید، چندین مسئله را باید رعایت کنید. بطور کلی تا حد امکان از مدهای Sleep باید استفاده کرد. تمام توابعی که مورد نیاز نیستند باید غیر فعال شوند. بویژه واحدهای زیر باید مورد توجه ویژه قرار گیرند که در ادامه توضیح می دهیم.

– مقایسه کننده آنالوگ :

وقتی که وارد مد Idle می شویم، اگر از مقایسه کننده آنالوگ استفاده نمی کنیم، باید آنرا غیر فعال کنیم. وقتی هم که وارد ADC Noise Reduction می شویم باز هم مقایسه کننده آنالوگ باید غیر فعال شود. در دیگر مدهای Sleep مقایسه کننده آنالوگ بطور خودکار غیر فعال می شود.

۸-۲ مبدل آنالوگ به دیجیتال (ADC) :

ATmega16 دارای ADC 10 بیتی بصورت تقریبهای متوالی است. ADC به مالتی پلکسر آنالوگ ۸ کاناله متصل است که به ۸ ورودی ولتاژ یک طرفه اجازه می دهد تا از طریق پینهای پورت A متصل شوند. ورودیهای ولتاژ یکطرفه با 0v مقایسه می شوند. همچنین وسیله از ترکیب ۱۶ کانال دیفرانسیلی نیز حمایت می کند. دو تا از این ورودیهای دیفرانسیلی ( ADC3,ADC2,ADC1,ADC0)به مرحله گین قابل برنامه ریزی، مجهز هستند.

عملکرد ADC :

ADC ولتاژ آنالوگ ورودی را از طریق روش تقریبهای متوالی به ۱۰ بیت دیجیتال وصل می کند. کمترین مقدار برای ولتاژ ورودی GND و بیشترین مقدار ولتاژ روی پایه AREF منهای ۱lsb است. بطور دلخواه AVCC و یا ولتاژ نامی داخلی، می تواند به پایه AREF توسط رجیستر ADMUX وصل شود. ( بیتهای REFSn ).

شروع تبدیل :

یک تبدیل با نوشتن ۱ در بیت شروع تبدیل ADC، ADSC آغاز می شود. این بیت در طول زمان تبدیل، ۱ باقی می مانند و پس از اتمام آن بصورت سخت افزاری پاک می شود. اگر از چندین کانال استفاده کنیم، ADC قبل از تغییر کانال، تبدیلِ در حال انجام را به اتمام می رساند و سپس کانال را تغییر می دهد.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق مقالات رشته مکانیک

.

 

 

 

نظرات بسته شده است.