ویژگی های جغرافیایی – بررسی ویژگی های جغرافیایی ناحیه اراک وکاربرد آن دربرنامه ریزی شهری – پرشین مقاله

ویژگی های جغرافیایی

ویژگی های جغرافیایی یکی از ارکان مهم در توسعه و برنامه ریزی شهری بررسی ویژگی های جغرافیایی می باشد.این ویژگی ها در مولفه های مختلف طبیعی- اقتصادی و اجتماعی و کالبدی مورد توجه قرار می گیرد.در بسیاری از برنامه ریزی ها به دلیل عدم توجه به دیدگاههای پایه ای جغرافیایی این برنامه ریزی ها با شکست مواجه شده است لذا توجه به ویژگیهای پایه ای مطالعات جغرافیایی در مطالعات شهر اساس و جهت گیری این پژوهش می باشد.

این تحقیق دانشجویی بررسی ویژگی های جغرافیایی ناحیه اراک وکاربرد آن دربرنامه ریزی شهری مشتمل بر۱۰۶ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

ویژگی های جغرافیایی

 فهرست

فصل اول ۱

طرح تحقیق ۱

۱- بیان مسئله ۱

‌۲- اهداف تحقیق ۱

۳- سوالات تحقیق ۱

‌۴- روش تحقیق ۱

۵ – روش گردآوری اطلاعات ۱

‌۶- روش تجزیه و تحلیل. ۱

بیان مسئله ۲

اهداف تحقیق ۳

سوالات تحقیق : ۳

روش تحقیق : ۳

روش گردآوری اطلاعات : ۳

روش تجزیه و تحلیل : ۳

مقدمه : ۴

فصل دوم ۵

موقعیت جغرافیایی و تقسیمات سیاسی استان ۵

موقع جغرافیایی ۶

مطالعات طبیعی ۸

وضع طبیعی و اقلیم استان ۱۳

آب و هوا ۱۵

درجه حرارت ۱۸

میزان رطوبت نسبی ۱۸

روزهای یخبندان ۱۸

جهت و سرعت وزش باد ۱۹

جاذبه های طبیعی استان ۲۰

منابع و تفرجگاه های آبی ۲۰

دریاچه ها و تالاب ها ۲۰

دریاچه میغان ۲۰

دریاچه سد پانزده خرداد ۲۱

دریاچه سد غدیر ۲۱

دریاچه سد خاکی هندودر ۲۱

تالاب عمارت ۲۲

چشمه های آب گرم و سر آب ها ۲۲

چشمه آب گرم محلات ۲۳

چشمه شفا ۲۴

چشمه سلیمانی ۲۴

چشمه حکیم ۲۵

چشمه آب معدنی گراو ۲۶

غارها ۲۷

غارشاه زند ۲۷

غار سوله خونزا ۲۷

غار سفید خانی ۲۸

ارتفاعات وقله ها ۳۰

اکولوژی گیاهی و حیوانی ۳۲

مناطق حفاظت شده ۳۴

منطقه حفاظت شده هفتاد قله ۳۴

منطقه حفاظت شده هفتاد قله ۳۶

کوه هفتاد قله ۳۸

کوه بره زرد ۳۸

کوه بر آفتاب آقائی ۳۸

کوه لته در ۳۹

کوه سله بهر ۳۹

کوه برف شاه ۳۹

رودخانه ها ۴۰

رودخانه شراء (قره چای) ۴۰

رودخانه قم رود ۴۱

رودخانه کله ۴۱

رودخانه شراء ۴۲

رودخانه ساروق ۴۲

رودخانه یا مسیل نوازن ۴۲

رودخانه تواندشت ۴۳

دره های هفتاد قله ۴۴

دره چکاپ ۴۴

دره سیبک ۴۴

پیست های اسکی ۴۵

فصل سوم ۴۶

وضعیت اجتماعی و اقتصادی استان ۴۶

وضعیت اجتماعی- اقتصادی ۴۷

فصل چهارم ۵۱

مطالعات فرهنگی ۵۱

مراسم ویژه محلی ۵۲

اهو اهو ۵۲

بیل گردانی ۵۳

قالیشویان ۵۴

جشن کوسه ناقلدی (ناقیلی) – جشن سده ۵۵

سوگ ها و عزاها ۵۹

نواحی ییلاقی و جاذبه های ویژه ۶۱

ناحیه سربند ۶۱

ناحیه محلات ۶۱

ناحیه دلیجان – خمین ۶۲

فصل پنجم ۶۳

کالبدی ۶۳

سدهای تاریخی و آب بندهای قدیمی ۶۴

سد ساسانی نیمور ۶۵

قلعه های تاریخی و دژها ۶۷

قلعه آردمین ۶۷

قلعه الویر ۶۸

قلعه حاج وکیل ۶۸

قلعه اسماعیلیه ۶۹

قلعه جمشیدی ۷۰

قلعه آقا خان محلاتی ۷۰

قلعه خسروانی ۷۱

اماکن مذهبی و زیارتگاه ها و مساجد قدیمی ۷۲

مسجد جامع محلات ۷۲

مسجد جامع نیمور ۷۳

شبستان مسجد جامع خمین ۷۳

مسجد بزرگ نراق ۷۴

مسجد جامع ساوه ۷۵

مسجد میدان (قرمز) ۷۶

امام زاده ها و زیارتگاه ها ۷۷

امام زاده یحی و فضل الرضا ۷۷

امام زاده شاهزاده موسی ۷۸

امام زاده شاهزاده اسماعیل ۷۸

امام زاده یوجان ۷۹

امام زاده عبدالله ۷۹

امام زاده شاهزاده اسحاق ۸۰

امام زاده عون بی علی ۸۰

بازارهای قدیمی ۸۲

بازار نراق ۸۲

بازار اراک ۸۲

جاذبه های تاریخی و باستانی استان ۸۳

بناها و یادمان های تاریخی ۸۳

عمارات و خانه های قدیمی ۸۴

بیت حضرت امام خمینی (ره) ۸۴

عمارت سالار محتشم ۸۶

جغرافیای تاریخی استان ۸۷

اراک ۹۳

محلات ۹۵

خمین (کمره) ۹۶

دلیجان ۹۷

سربند (شازند) ۹۸

تفرش ۹۸

آشتیان ۹۹

منابع و مآخذ :۱۰۰

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

مقاله بررسی ویژگی های جغرافیایی ناحیه اراک وکاربرد آن دربرنامه ریزی شهری  از سایت پرشین مقاله

خلاصه ای کوتاه از مقاله بررسی ویژگی های جغرافیایی ناحیه اراک وکاربرد آن دربرنامه ریزی شهری را در زیر می توانید ببینید.

موقع جغرافیایی

شهر اراک مرکز استان, استان مرکزی و قسمتی از عراق عجم است. این شهر روی مدار ۳۴ درجه و ۵ دقیقه و ۳۰ ثانیه درنیمکره شمالی از خط استوا قرار گرفته و روی نصف النهار ۴۹ درجه و ۴۱ دقیقه و ۳۰ ثانیه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد.محدود است از شمال به شهرستان ساوه, از شمال غربی به همدان, از مغرب به شهرستان ملایر به ترتیب خمین و الیگودرز و از شرق به محلات و شمال شرقی به تفرش و آشتیان. ویژگی های جغرافیایی

جغرافیا ایران

مطالعات طبیعی

کوهستان های این ناحیه از دو رشته تشکیل یافته است. رشته اصلی از توده گسترده آذرین الوند همدان جدا گردیده و بصورت دیوارهای موازی گاهی فشرده و گاهی گسترده به عرض چند کیلومتر و طول تا ۲۸۰ کیلومتر از همدان تا راهگرد ادامه می یابد.ویژگی های جغرافیایی

وضع طبیعی و اقلیم استان

استان مرکزی در قلمرو شرقی تقاطع دو رشته کوه البرز و زاگرس واقع شده است. ناهمواری های این استان را قسمت هایی از کوه های مرکزی و پیشکوه های داخلی زاگرس تشکیل می دهد. ارتفاعات آن از حدود ۱۵۰۰ متر تا بیش از ۳۰۰۰ متر متغیر است . پست ترین نقطه استان , دشت جنوب ساوه با حدود ۱۲۰۰ متر ارتفاع است و بلندترین نقطه آن قله ی شهباز با ارتفاع ۳۳۸۸ متر در رشته کوههای راسوند قرار دارد. حدود ۹/۳۳ درصد محدوده استان را کوه ها , ۹/۱۴ درصد را تپه ها , ۸/۱۳ درصد را فلات ها و بقیه را دشت هایی باویژگی های جغرافیایی مختلف تشکیل داده و تنوع اقلیمی جالب توجهی را پدید آورده است

آب و هوا

آب و هوای اراک خصوصیات اقلیمی فلات مرکزی ایران را داراست. زمستانها سرد و مرطوب و تابستانها گرم و خشک است, کوههای اطراف اراک و دریاچه میقان و دشت فراهان در آب و هوای این منطقه اثر کرده وویژگی های جغرافیایی به آن بخشیده است:ابرها و جریانات غربی در پائیز و زمستان بیشتر رطوبت خود را در ارتفاعات مغرب منطقه به خصوص رشته زاگرس از دست می دهد.

درجه حرارت

حداکثر درجه حرارت از سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۶۳ برابر ۴۴ درجه در تیر ماه ۱۳۵۶ بوده است و حداقل درجه حرارت در بهمن ۱۳۵۲, برابر ۲۸- درجه بوده که نشانگر پائین بودن برودت است که بایستی توجه کافی در مورد کشت گیاهان به عمل آید, تا بتوانند در این درجه حرارت مقاومت نمایند و دچار سرمازدگی نگردند.در زمستان بادها در ساعت ۳۰/۶ صبح بطور معمول در دو جهت غرب و جنوب غربی بوده و سرعت وزش در غرب به ۳۵ کیلومتر درساعت می رسد, وزش باد در جنوب غربی کمتر و ۲۶ کیلومتر در ساعت می باشد, در صبح تعداد دفعات وزش باد از سمت غرب و جنوب غربی به ترتیب ۰۱۲/۰ و ۰۱۱/۰ است. تعداد بادهای آرام که سرعت آنها از ۶/۲ کیلومتر در ساعت کمتر است به ۰۷۴/۰ و مابقی ۰۳/۰ بادهای شمالی و شرقی و سایر جهات  را شامل می شود.ویژگی های جغرافیایی

دریاچه میغان

دریاچه میغان آخرین حلقه اکولوژیک حوزه آبریز دشت اراک است که آبهای سطحی مسیل های فصلی را جذب می کند. گیاهان دشتی اطراف دریاچه میغان از گونه خشکی پسند و شور پسند هستند . مساحت دریاچه میغان با توجه به آب های ورودی آن از حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ کیلومتر مربع متغیر است

دریاچه سد خاکی هندودر

این سد خاکی در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر شازند و در ۲ کیلومتری شمال هندودر,, مجاور روستای قاییدان از توابع سربند واقع شده است. ظرفیت سد دو میلیون و پانصد متر مکعب آب است . در حال حاضر یکی از تفرجگاه های شهرستان شازند و استان مرکزی محسوب می شود و سرسبزی اطراف آن منظره زیبایی به وجود آورده است .

جغرافیای طبیعی ایران

چشمه آب گرم محلات

چشمه آب گرم محلات از نوع آب های گرم عمقی است که بیشتر از بخار خمیره سنگ های سوزان درون پوسته زمین به وجود می آید و به سطح زمین می رسد. عمق این نوع آب های گرم گاهی به ۲۰۰۰۰ متر و گرمای آنها متناسب با عمق و سرعت بالا آمدن , گاهی به ۱۰۰ درجه سانتی گراد هم می رسد. ویژگی های جغرافیایی

چشمه آب معدنی گراو

چشمه آب معدنی گراو در ۵ کیلومتری غرب تفرش قرار دارد. آب این چشمه از نوع آب های بی کربناته کلسیک و کروره سدیک است. استفاده از آب این چشمه برای درمان بیماری های مختلف رایج است. مخصوصا” در بیماری های دستگاه گوارش, کاهش قند خون و دفع اسید اوریک از آب این چشمه استفاده می شود. استحمام در آب این چشمه باعث انبساط عروق می شود و شبیه آب معدنی “روایا” در فرانسه است.

اکولوژی گیاهی و حیوانی

مناطق کوهستانی در پروسه هائی که طی می کند, نقش عمده ای در وضعیت طبیعی و اقتصادی نواحی غیر کوهستانی کم ارتفاع بازی میکند و ضمن اینکه پناهگاههای مناسبی برای حیات وحش می باشند, در این مناطق بسیاری از گونه های گیاهان وحشی با ارزش که امکان رویش آنها در دشتها نبوده و یا به وسیله انسانها از بین رفته اند, روئیده می شوند.

موقعیت جغرافیایی شهرهای ایران

امام زاده شاهزاده موسی

بنای امام زاده در محله پایین محلات واقع شده است. مدفونان این بقعه , سه تن از سادات ارومیه و از فرزندان امام جواد (ع) به اسامی شاهزاده موسی, ستی امامه و فاطمه خاتون هستند. از این خاندان جلیل, در قرن چهارم, افراد بسیاری در محلات ساکن بوده اند. این بنا شامل بقعه ای با دو فضای گنبد, یک غرفه , سه تالار, یک ایوان و یک صحن با یک مقبره قدیمی است. سبک ساختمان مربع و دو قسمتی با جداری از سنگ, گچ و دارای دو گنبد است که در زیر گنبد شرقی, شاهزاده موسی و در زیر گنبد غربی, بانوان نامبرده مدفون اند. بر روی گنبدهای بنا کاشی های فیروزه فام و الوان که بر روی آنها اسامی جلاله تجلی دارد , مشهود است. بر روی هفت ستون مضلع بنا که سر ستون های مقرنس چوبی دارند , تاریخ ۱۳۲۱ هجری قمری خوانده می شود.

محلات

محلات از نقاط قدیمی کشور است که گویا از چهار محله یا روستا همچون پیل پایان , ریوکان , زنجیر دان و گوشه تشکیل شده است , به همین جهت نیز در اسناد بسیار قدیمی و کهن نامی از محلات آورده نشده است, ولی از نام هایی مانند انابار و سایرالبلوک سخن به میان آمده که منظور همین منطقه یا شهر محلات است . محلات را از آن جهت سایر البلوک گفته اند که برحسب نقشه آن زمان از بلوکات قم و کاشان نبوده است . به هر حال , همان طور که از نام شهر پیداست محلات مجمع محله است که منظور همان روستاهای مورد نظر می باشد. زمان این نامگذاری معلوم نیست , ولی به گفته مطلعین محلی این نام در زمان حمله افاغنه (آزادخان) مورد استفاده قرار گرفته است .

خمین (کمره)

برای نخستین بار نام خمین (خمیهن) در کتاب هزارساله تاریخ پیامبران و شاهان آمده است . خمیهن مرکب از دو کلمه “خو” و “میهن” است که دروی هم “جایگاه خوب یا سرزمین مقدس” معنی می دهد. مؤلف کتاب تاریخ قم اعتقاد دارد که شهربانو نامی (دختر موبد موبدان) در دوران قبل از اسلام این شهر را بنا کرده است . از تاریخ خمین در روزگاران گذشته آثار مدونی در دست نیست . از آثار قبل از اسلام آن می توان به آثار قنوات و کاریزها و آتشکده معروف خمین اشاره کرد.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

نظرات بسته شده است.