الکتروفیلتر ها – پروژه کاربرد الکتروفیلتر ها در صنعت سیمان – پرشین مقاله

الکتروفیلترها

الکتروفیلترها تا اواسط دهه ۱۹۹۰ صنعت سیمان یکی از عمده ترین صنایع آلاینده در دنیا محسوب میشد. این نقیصه ناشی از عمدهترین صنایع آلاینده در دنیا محسوب میشد. این نقیصه ناشی از عدم وجود یا بازدهی ناکافی سیستمهای تصفیه و غبارگیر،پروژه کاربرد  الکتروفیلتر ها  در صنعت سیمان ، نبودن الزامات قانونی مناسب و عدم آگاهی کافی از مسائل زیست محیطی در آن زمان بود.تجهیز صنایع سیمان به سیستمهای غبارگیر در آن زمان، هزینه قابل توجهی دربرداشت که بسیاری از صاحبان صنایع قادر به استفاده از آنها نبودند. الکترو فیلتر ها

این تحقیق دانشجویی پروژه کاربرد الکترو فیلتر ها در صنعت سیمان مشتمل بر ۷۱ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

عمران مقالات رشته اقتصاد

فهرست مطالب

مقدمه. ۳

الکتروفیلترها (Electrofilter). 5

بگ فیلترها (Bagfilter). 16

بگ هاوس (Baghouse). 22

فیلترهای مرکب هیبرید Hybrid“.. ۲۳

انواع تجهیزات غبارگیر. ۲۵

غلظت غبار خروجی در شرایط نرمال بهرهبرداری.. ۳۵

معیارهای اقتصادی.. ۳۶

هزینه بهره برداری.. ۴۱

جمع بندی: ۴۳

الکترو فیلتر. ۵۰

افزایش کارائی فیلترها ۵۲

افزایش کارائی الکتروفیلترهای موجود: ۵۳

۱ـ۳) ارتقاء وضعیت الکتروفیلتر: ۵۶

خواص گاز خروجی: ۶۲

شرایط اپوریشن: ۶۳

۴) افزایش توان: ۶۴

۲ـ۴) غیرکافی بودن سایز الکتروفیلترها: ۶۹

۵) پایان سخن: ۷۰

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

عمران مقالات رشته اقتصاد

مقاله پروژه کاربرد الکترو فیلتر ها در صنعت سیمان ازسایت پرشین مقاله

خلاصه ای کوتاه از مقاله پروژه کاربرد الکترو فیلتر ها در صنعت سیمان را در زیر می توانید ببینید.

انواع الکتروفیلتر

الکتروفیلترها

پروژه کاربرد الکترو فیلتر ها در صنعت سیمان، تا اواخر دهه ۱۹۹۰، جهت غبارزدائی گازهای ناشی از احتراق در کورههای سیمان از   الکتروفیلترها  استفاده میشد. روش کار  الکتروفیلترها  استفاده از میدان الکتریکی جهت جداسازی ذرات غبار معلق در گاز میباشد. تحت تأثیر میدان الکتریکی ذرات غبار جذب الکترود جمع کننده (Collecting) می شوند. آهنگ جذب ذرات توسط الکترود جمع کننده به میزان اختلاف پتانسیل بین الکترودهای جمع کننده و الکترودهای تخلیه (Discharge یا گسیل کننده الکترون) بستگی دارد. ذرات جذب شده توسط الکترود جمع کننده به میزان کمتری توسط الکترود تخلیه توسط تجهیزات مکانیکی (چکشهای ضربه زن) از الکترودها جدا شده و توسط سیستمهای انتقال مثل نوارهای نقاله و سیستمهای مارپیچ و … که در پائین  الکتروفیلترها  تعبیه شده اند به بیرون هدایت میشوند.

بگ فیلترها

یکی دیگر از تجهیزاتی که به صورت گسترده جهت غبارزدائی هوا در صنایع سیمان استفاده میشود، بگ فیلترها می باشند. این نوع از فیلترها دارای بازدهی غبارگیی بالا میباشند که با توجه به نوع غبار تا میزان ۹۹.۹% بازدهی دارند. عاملی که کاربرد آن را محدود میکند. دمای گاز ورودی به آن میباشد. با پیشرفت های جدید در تهیه الیاف کیسه های آن دامنه استفاده از آنها وسیع تر شده است. با استفاده از مصنوعات نساجی جدید کیسه ها تحمل دمای بالاتر از ۲۰۰ درجه سانیگراد را دارند

الکتروفیلتر چیست

بگ هاوس

یکی دیگر از سیستمهای غبارگیر، فیلترهای یک هاوس میباشند. در این نوع از فیلترها نیز از کیسه ها جهت عملیات غبارگیری استفاده میشود. در این سیستم جهت غبارتکانی از کیسه ها و روشهای مختلفی وجود دارد که عبارتند از روش تزریق پالس هوای فشرده در برخی دستگاهها برخلاف بگ فیلترها که اعمال پالس طبق برنامه زمین مشخصی انجام میگیرد، پالس هوا به صورت هوشمند و با در نظر گرفتن اختلاف فشار موجود در فیلتر اعمال میشود.

فیلترهای مرکب هیبرید

با وجود اینکه  الکتروفیلترها  دارای استحکام مکانیکی و مقاومت بالا در مقابل دما هستند، اما هنگامی که میزان غبار خروجی کمتر از ۱۰mg/m۳ مدنظر باشد، بسیار گران و پرهزینه میشودالکتروفیلترها  نسبت به بگ فیلترها در حجم های مختلف گاز دارای افت فشار کمتری هستند. همچنین، اگرچه بگ فیلتر میتواند غبار بیشتری را نسبت به الکتروفیلتر ها جدا و مستقل از شرایط گاز و غبار کار کند، اما در مقابل دما حساس میباشد.

طرز کار الکتروفیلتر

انواع تجهیزات غبارگیر

در حال حضار از سه نوع فیلتر برای غبارگیری گازهای خروجی از کوره مواد خام کارخانجات سیمان استفاده میگردد.

الف) فیلتر الکتریکی Electrostatic Precipitator ESP

ب) فیلتر کیسهای Bag house

ج) فیلتر هیبرید Hybrid Filter

فیلتر الکتریکی

فیلتر الکتریکی از مجموعهای از صفحات جمع کننده و الکترودهای تخلیه تشکیل یافته است که به صورت ردیفهای یک در میان و با فاصله مشخص (۲۰۰mm) از بالا آویزان شدهاند. الکترودهای تخلیه به ولتاژ یک سو شده (DC) بالا نزدیکی فشار قوی با پلاریته منفی و صفحات جمع کننده بهبار مثبت (عملاً به زمین) وصل میشوند. در ولتاژهای DC بالا در نزدیکی الکترودهای منفی تخلیه کرونا (corona) اتفاق میافتد.

فیلترهای کیسهای بگ هاووس

فیلترهای کیسهای جریان گاز از داخل پارچه فیلتر عبور داده میشود ذرات غبار روی سطح پارچه می نشیند لایه غبار که روی سطح پارچه تشکیل میشود با تکاندن پارچه به روشهای مختلف از کیسه جدا شده و وارد قیف میشود. برای اینکه لایه غبار روی کیسه افت فشار زیادی برای عبور جریان گاز ایجاد نکند احتیاج به سطح پارچه بزرگی میباشد و برای اینکه سطح بزرگی از پارچه در یک فضای محدود جایگیرد پارچه فیلتر را به صورت کیسه های استوانه در میآورند که به این مجموعه کیسه های استوانه در یک محفظه (بگهاووس) گفته میشود.

غلظت غبار خروجی در شرایط نرمال بهرهبرداری

در قسمت قبل توضیح داده شد که راندمان الکتروفیلترها  بستگی زیادی به شرایط فرآیندی خصوصاً سه پارامتر دبی حجمی، دما و رطوبت دارد که این مورد بزرگترین ضعف  الکتروفیلترها  میباشد. در واقع در شرایط گذرای گرم کردن، راهاندازی یا متوقف شدن کوره، وارد مدار شدن و از مدار خارج شدن آسیاب مواد خام و در هر شرایط دیگری که میزان پاشش آب در برج خنک کن متناسب با انرژی گرمائی گاز ورودی نباشد، نامناسب بودن میزان دما و رطوبت و همچنین اختلاف دما و رطوبت (و در نتیجه مقاومت الکتریکی) مواد نشسته روی صفحات با دما و رطوبت گاز در حال عبور باعث عملکرد نامطلوب  الکترو فیلترها  میگردد.

جمع بندی

همانطور که از توضیحات ارائه شده مشخص میباشد به لحاظ معیارهای زیست محیطی، فیلتر هیبرید و فیلتر بگ هاووس انتخاب مناسبی میباشند. در حالی که اگر معیارهای اقتصادی تعیین کننده باشد الکتروفیلتر مناسب تر خواهد بود. در عین حال برای کارخانجاتی که در نزدیکی شهرها و محل سکونت و محل تردد مردم واقع شده اند مسائل زیست محیطی بر مسائل اقتصادی اولویت خواهد داشت.

ویژگیها و عملکرد فیلترهای الکترو استاتیک

تصفیه به معنای جدا سازی ذرات الاینده از خروجی اگزوز کارخانجات میباشد.این آلودگیها شامل ذرات جامد انواع روغنها یا مواد اسیدی ناشی از فرایند کارخانجات هستند.انواع فیلترهای ابی کیسه ای شیمیائی فیزیکی (شنی) و سیکلونها در کنار فیلترهای الکترواستاتیک رد صنایع مختلف کاربرد دارند.بسته به نوع آلودگی و نوع سیال مربوطه (گاز یا مایع) اسیدی بودن آتش گیر بودن و خواص فیزیکی و شیمیائی و کاربردهای ان مواد نوع فیلتر تعیین میشود.

الکتروفیلتر

ابتدا از دو ترانس ۶kv به ۴۰۰v گرفته شده و به دو سالن که هر یک دارای شش عدد ترانس ( الکترو فیلتر ) ۳.۸kv متناوب به ۵۰kv مستقیم ( فرآیند مستقیم کردن ولتاژ درون ترانس انجام میگیرد ) تبدیل میشود در این لحظه جریان مورد نیاز ۱۶۰۰mA میباشد که پایین آوردن جریان جهت حفاظت است . این ولتاژ و جریان به یک سری صفحه که درون لوله به صورت موازی قرار دارند اعمال شده و پس از جذب گرد و غبار موجود توسط یک چکش که به لوله برخورد میکند پایین ریخته مکش میشود و به کامیونهایی جهت حمل تحویل داده میشود .

افزایش کارائی الکتروفیلترهای موجود

در دهه گذشته، با توجه به آلودگی هوا توجه عمومی بیشتری به محیط زیست گردیده و در این راستا اثرات آلودگی بر طبیعت و سلامتی افراد مورد بحث و بررسی بیشتری قرار گرفته است. شرایط و نحوه انتشار آلودگیها تحت کنترل بیشتری واقع و قوانین نیز سختتر گردیده. بنابراین فیلترهای الکتریکی میبایست مدرنیزه و یا در ساختمان موجود آنان تغییراتی حاصل گردد. افزایش کاردهی آنان از لحاظ اقتصادی زمانی به نفع میباشد که از لحاظ مکانیکی و الکتریکی کاملاً سالم، و با افزایش مواد، عبور آن به سهولت انجام و گرد و غبارزدائی صورت پذیرد و با تغییر مواد اولیه و سوخت از بازدهی آن کاسته نشود.

طرز کار الکتروفیلتر

الکتروفیلترها  از حدود صدسال تاکنون در سیستم گرد و غبارزدائی تأسیسات صنعتی مورد استفاده داشته است. این نوع فیلترها از کانالهای موازی گازی که از الکترودهای نشست فلزی تشکیل وارث گردیده (Metal Collecting Electrodes) و درست در میانه آنان الکترودهای اسپری کننده (دیشارژها) واقع که به صورت منفی به یک منبع برق فشار قوی وصل میباشند Dischargelectrodos در سطح آنان به لحاظ وجود حوزه برق فشار قوی یک نوع قوس الکتریکی ایجاد و باعث میگردد تا یونهای گاز بین صفحات نشست و دی شارژ تزریق گردند

افزایش قدرت الکتروفیلترها

به صورت کلی چهار مورد را می بایستی در راستای افزایش بازدهی  الکتروفیلترها  مورد بازنگری دقیق قرار داد. که شامل طراحی و دیتاهای اپوریشن الکتروفیلتر، خواص گاز خروجی، خواص گرد و غبار و شرایط اپورشین. لذا با حالتهای ذکر شده میبایست موارد را بررسی تا به نتایج دلخواه رسید.

ارتقاء وضعیت الکتروفیلتر

اولین گام در راستای افزایش توان الکتروفیلتر بررسی وضعیت موجود فیلتر است. برای اینکه فیلتر الکتریکی را با موقعیت و کارائی بهتر مجهز نمود، بایستی طراحی فعلی آن و دیتاهای اپوریشن قبل از فاز راهاندازی و یا تغییر فاز ساختمانی به درستی بررسی گردد. و موارد زیر را مدنظر داشت:سیستم نشست گرد و غبار، سیستم خروج، سیستم گرد و غبارزدائی، تقسیم گاز، سیستم مسیر هدایت گاز، خوردگی ترانسپورت گرد و غبار، تجهیزات الکتریکی و ترانسفورماتورها، منحنی جریان ولتاژ و نهایتاً اثربخشی الکتروفیلتر

الکتروفیلتر با اندازه مناسب

برای حالت اول از لحاظ اندازه‌های فیزیکی نمی‌توان تغییری حاصل نمود. برحسب وضعیت و مدت کارکرد  الکتروفیلتر ها با تعویض قطعات مکانیکی و تقسیم محدوده‌های بزرگ به کوچک‌تر، جداسازی محدوده، تعویض منبع تغذیه‌کننده ولتاژ، تعویض سیستم کنترل اتوماتیک، نصب ژنراتورهای Pulse، خنک کردن آب، یا افزایش توان برج خنک‌کن فعلی می‌توان توان  الکتروفیلترها را افزایش داد.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

عمران مقالات رشته اقتصاد

 

.

نظرات بسته شده است.