کارآموزی برق – گزارش کارآموزی آشنایی با امور برق شهرستان خوی – پرشین مقاله

کارآموزی برق

کارآموزی برق در ابتدای صنعت برق نیروگاههای کوچک دیزلی و سوختی پاسخگوی مصرف کنندگان بود، اما در حال حاضر دیگر به علت استفاده روزافزون از صنعت برق و رشد مصرف رفته رفته نیروگاههای دیزلی جای خود را به نیروگاههای بخار (سیکل ترکیبی) و آبی و انرژی هسته ای و غیره می دهند تا جائیکه امروزه تلاش براین است به جهت رعایت مسائل زیست محیطی و پاکیزگی حوزه های کاری استفاده بیشتر از انرژی هسته ای، از انرژی گرمایی زمین هم برای تولید انرژی الکتریکی استفاده شود.

این تحقیق دانشجویی گزارش کارآموزی آشنایی با امور برق شهرستان خوی مشتمل بر ۴۷صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

گزارش کارآموزی (کار ورزی) مقالات رشته الکترونیک

فهرست مطالب

مقدمه: ۲

فصل اول. ۵

آشنایی با امور برق شهرستان خوی.. ۵

آشنایی با امور برق شهرستان خوی.. ۶

اداره بهره برداری.. ۸

وضعیت سرویس دهی به مشترکین در موقع بروز اتفاقات و خاموشیها ۹

فصل دوم ۱۰

آشنایی با شبکه های توزیع. ۱۰

آشنایی با شبکه های توزیع. ۱۱

۱-۲- شبکه باز (شعاعی) ۱۲

۲-۲- شبکه های از دو سو تغذیه. ۱۲

۳-۲- شبکه های توزیع هوایی و زمینی؛ محاسن و معایب هر کدام ۱۲

۴-۲- موارد استفاده از شبکه های زمینی و هوایی. ۱۳

۵-۲- استاندارد سیستم زمین در شبکه های توزیع. ۱۴

۶-۲- استاندارد نصب اتصال زمین. ۱۵

۷-۲- خاموشی دادن. ۱۵

۸-۲- حریم خطوط هوایی شبکه های توزیع. ۱۶

روش نصب کابل در داخل خاک.. ۲۰

فصل سوم ۲۲

گزارش فعالیتهای انجام گرفته و یادگیری اطلاعات در این دوره ۲۲

گزارش فعالیتهای انجام گرفته و یادگیری اطلاعات در این دوره ۲۳

۱-۳- شبکه فشار ضعیف: ۲۳

۱-۱-۳- هادیها: ۲۳

۲-۱-۳- پایه ها: ۲۴

۳-۱-۳- مقره ها: ۲۵

۳-۳- شبکه فشار متوسط.. ۲۹

۴-۳-  تجهیزات کلید زنی. ۳۷

۵-۳- مهار ۴۱

۱-۵-۳- انواع مهار ۴۱

۶-۳- فعالیتهای انجام شده با گروه ۲۰kv. 45

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

گزارش کارآموزی (کار ورزی) مقالات رشته الکترونیک

مقاله گزارش کارآموزی آشنایی با امور برق شهرستان خوی ازسایت پرشین مقاله

خلاصه ای کوتاه از مقاله گزارش کارآموزی آشنایی با امور برق شهرستان خوی را در زیر می توانید ببینید.

آشنایی با امور برق شهرستان خوی

کارآموزی برق ، شرکت توزیع برق به عنوان پیمانکار شرکت برق وظیفه توزیع انرژی الکتریکی مورد نیاز مشترکین و تامین برق متقاضیان جدید را برابر مقررات وزارت نیرو و برق منطقه ای برعهده دارد.اهداف شرکت توزیع عبارت است از:

الف – تامین برق مطمئن از طریق ارائه بموقع خدمات مستمر توزیع انرژی الکتریکی.

ب- ارائه بموقع خدمات برقراری انشعاب برق متقاضیان جدید.

اداره بهره برداری

اداره بهره برداری وظیفه رفع معایب شبکه های هوایی و زمینی، فشار ضعیف و متوسط هوایی و پستهای زمینی ، بالانس خطوط نظیر رفع افت ولتاژ و … را دارد.یک بهره بردار باید قبل از هر چیز شبکه تحت مسئولیت خود را کاملا شناسایی نماید و از جمله محلهای قرار گیری ترانس ها ، کارآموزی برق ، طول خطوط ، کلیدها ، نقاط کور و مناطقی که احتمال وجود حادثه یا افت ولتاژ به جهت انجام عملیات مانور ممکن است بوجود آید ، آگاهی کامل داشته باشد.

اداره بهره برداری متشکل از گروههای تعمیراتی زیر است:

-۱ گروه تعمیرات فشار ضعیف

-۲ گروه تعمیرات فشار متوسط (۲۰kv ) و خط گرم

-۳ گروه تعمیرات زمینی

-۴ گروه تعمیر و نگهداری پستها

-۵ گروه بالانس

-۶ اتفاقات و عملیات

-۷ روشنایی معابر

وضعیت سرویس دهی به مشترکین در موقع بروز اتفاقات و خاموشیها

کارآموزی برق ، اطلاعات مربوط به خاموشیهای مشترکین از طریق تلفنهای ۲۳۳۲۰۴۱ و ۱۲۳ توسط نگهبان تلفنچی اتفاقات دریافت و در نرم افزار اتفاقات ثبت می گردد و از طریق بیسیم به گروه اتفاقات جهت رفع عیب اعلام می شودوپس از رفع عیب وگزارش به اتفاقات توسط گروه در نرم افزار اختتام کار ثبت میگردد. خودروی اتفاقات جهت مقابله با حوادث و رفع خاموشیها مجهز به ابزار کار و لوازم کار اضطراری از قبیل مقره ، میل مقره ، سیم مسی ، کابل ، فیوز و لوازم ایمنی مورد نیاز و …. می باشند و سایر تجهیزات مورد نیاز نیز در انبار گروه تعمیرات به حد رفع عیب موجود می باشد.

آشنایی با شبکه های توزیع

بطوری که می دانیم  تولید انرژی الکتریکی امروزه در نیروگاههای بزرگ با راندمان بالا انجام می شود. به دلایل اقتصادی و فنی ولتاژ ژنراتورها به حداکثر ۳۰ کیلو ولت محدود است. به منظور کاهش دادن تلفات در انتقال انرژی به نقاط دور ولتاز برق را با استفاده از ترانسفورماتورهای افزاینده افزایش می دهند و از طریق شبکه به هم پیوسته به نقاط دور منتقل می کنند. (حداکثر ولتاژ شبکه برق ایران ۴۰۰ کیلو ولت است). کارآموزی برق ، در نزدیکی شهرها ولتاژ را به کمک ترانسفورماتورهای کاهنده به ۱۳۲کیلو ولت یا در بعضی نقاط به ۶۳ کیلو ولت کاهش می دهند و این خطوط به صورت حلقه ای شهرها را دور می زنند

کاراموز رایگان برق

شبکه های از دو سو تغذیه

در محلهایی که قطع اتفاقی جریان برق مجاز نمی باشد ، جهت بالا بردن ضریب اطمینان کار شبکه بهتر است که شبکه ها از دو پست تغذیه شوند . در این صورت با از کار افتادن یکی از دو خط انرژی مصرف کننده ها می تواند از سمت دیگر تامین گردد. کارآموزی برق ، هرچند این شبکه ها ضریب اطمینان بالاتری نسبت به شبکه های شعاعی دارند اما حفاظت آنها به مراتب دشوار تر است. از این نوع شبکه در سطح شهرستان خوی اصلا استفاده نشده است.

گزارش کارآموزی برق قدرت توزیع

سیستم توزیع زمینی

اولین خطوط انتقال برق که در نیروگاه پرل استریت نیویورک به کار گرفته شدند خطوط زمینی بودند.با توجه به تراکم جمعیت در مناطق مسکونی شهرها تمایل عمومی جامعه به منع عبور خطوط هوایی از این مناطق که علاوه بر ناآراسته نمودن محیط‘ مخاطراتی جدی نیز در بردارد، افزایش یافته است. امروزه با توجه به مصر بودن ساکنین مناطق و سازمانهای محیط زیست در مورد خالی بودن محیط از ستونهای چوبی و کابلهای هوایی و اسیر تجهیزات خطوط هوایی بعلاوه کاهش هزینه ساخت خطوط زمینی بواسطه پیشرفتهای جدید در این زمینه گرایش شرکتهای توزیع برق به تاسیس خطوط زمینی در بیشتر مناطق گردیده است.

گزارش فعالیتهای انجام گرفته و یادگیری اطلاعات در این دوره

اولین دوره کارآموزی برق در امور برق شهرستان خوی عملا از شنبه ۲۴/۴/۹۱  در اداره بهره برداری شروع شد و به توصیه مسئول محترم اداره قرار شد که با گروههای مختلف تعمیراتی همکاری انجام شود. به دلیل اینکه برای شروع به کار شبکه فشار ضعیف  قابل فهم تر است ، هفته اول با این گروه همکاری داشتم.

گزارش کارآموزی برق کنترل

هادیها

به علت رسانایی بالای مس ، تمام سیمهای بکار رفته در شبکه فشار ضعیف از نوع مس می باشد. در شبکه های فشار ضعیف از سیم مسی ۱۶ ، ۲۵ و۳۵ بیشتر استفاده می شود و سیم مسی ۵۰ و ۷۰  نیز ندرتا استفاده می شود . انواع مختلف هادیهای مورد استفاده در شبکه های فشار ضعیف که در ایران کاربرد دارد در جدول (۱-۳) آمده در یک شبکه پنج سیمه ، سیمها به ترتیب از بالابه پایین نول – روشنایی معابر – R – S – T می باشد. مقطع سیمها بستگی به بار و افت ولتاژ شبکه دارد. برای روشنایی معابر سیم مسی ۱۶ توصیه می شود.

مهار

زمانی که این امکان وجود داشته باشد که بارهای افقی وارد بر پایه ها از حد ایمنی تجاوز نماید معمولا مهار سیم فولادی برای جذب یا خنثی کردن نیروی مازاد مورد استفاده قرار می گیرد . فراموش نکنیم که مهارها فقط نیروهای افقی وارد بر تیرها را خنثی می کنند. شرایط محیطی و ساختمانی محیط و خود شبکه ویژه هر موقعیت نوع مهار را مشخص می کند .

فعالیتهای انجام شده با گروه ۲۰kv

ا- شاخه زنی

۲- ریگلاژ کلید قابل قطع زیر بار: یکی از مشکلات اساسی سکسیونرهای قابل قطع زیر بار اینست که بعد از چند بار بازوبست کلید حالت اولیه خود را از دیت داده به سختی بازوبست می شود که در این صورت احتیاج به تنظیم دارد . به همراه گروه ۲۰kv جهت ریگلاژ سکسیونر جاده بجنورد به آنجا رفتیم که پس از اینکه شبکه توسط عملیات از ریکلوزر ماقبل بی برق شد و مراحل خاموشی طی شد ، گروه پس از باز کردن رابط ها شروع به کار کرد.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

گزارش کارآموزی (کار ورزی) مقالات رشته الکترونیک

.

نظرات بسته شده است.