آشامیدنی ها – آشنایی با آشامیدنی ها – پرشین مقاله

آشنایی با آشامیدنی ها

  آشامیدنی هاتعداد زیادی از آشامیدنی‌ها به منظور برطرف کردن نیازهای تغذیه مصرف نمی‌گردند، بعضی از آنها برای رفع عطش و تعدادی محرک هستند. هر کدام از این آشامیدنی‌ها اهمیت فراوانی دارند، زیرا از اجزاء تشکیل دهنده غذایی ساخته می‌شوند و هم تابع قوانین مربوط به مواد غذایی خالص محسوب می‌گردند و هم از سوی دیگر این فرآورده‌ها در حجم عظیمی به مصرف می‌رسند و در بعضی نقاط نوشیدن آنها بر آب ترجیح دارد. به علاوه ماءالشعیر و نوشابه‌های گازدار (به استثنای نوشابه‌های رژیمی) تولید کالری می‌کند.

این تحقیق دانشجویی آشنایی با آشامیدنی هامشتمل بر ۷۵صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

مقالات رشته شیمی مقالات رشته صنعت

فهرست مطالب

آشامیدنی‌ها ۱

مقدمه ۱

آشامیدنی‌های گازدار غیرالکلی.. ۱

اجزا تشکیل دهنده و ساخت…. ۲

قند ۳

مواد طعم دهنده ۳

رنگ‌ها ۵

اسیدها ۶

آب… ۶

انیدرید کربنیک… ۸

طرح کارخانه نوشابه‌سازی.. ۱۰

توزیع و عرضه نوشابه‌ها در حجم‌های زیاد ۱۱

نوشابه‌های قوطی.. ۱۱

نوشابه‌های گازدار ۱۲

گازدار کردن.. ۱۶

تاریخچه و معرفی شرکت: ۲۰

شرح فعالیت‌های شرکت: ۲۱

آب: ۲۲

تصفیه‌خانه آب: ۲۳

تانک گچ‌گیرخانه: ۲۸

خط تولید: ۳۱

طرز تهیه نوشابه در ظروف PET‌ ۵/۱ لیتری: ۳۵

طرز تهیه نوشابه در ظروف PET 300 سی‌سی: ۳۶

عصاره: ۳۸

آزمایشات شیمیایی: ۴۱

آزمایشات مربوطه به تصفیه‌خانه آب: ۴۷

تصفیه فاضلاب: ۴۹

ویژگی نوشابه‌های گازدار۵۱

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته شیمی مقالات رشته صنعت

مقاله آشنایی با آشامیدنی ها  ازسایت پرشین مقاله

خلاصه ای کوتاه از مقاله آشنایی با آشامیدنی ها را در زیر می توانید ببینید.

آشامیدنی‌های گازدار غیرالکلی

این آشامیدنی‌ها که «سوداپاپ» مثال بارزی از آنهاست، عمدتاً شیرین شده، سپس معطر و اسیدیفیه شده و به صورت مصنوعی گازدار می‌گردند. بعضی اوقات به روش شیمیایی نگهدار می‌شوند. قدمت این فرآورده‌ها به عهد یونانیان و رومیان قدیم می‌رسد. در آن زمان آب‌های معدنی برای مصارف طبی و نوشیدن توصیه می‌شدند. از سال ۱۷۶۷، دانشمندی انگلیسی به نام ژوزف پریستلی صنعت نوشابه‌های گازدار را از طریق مصنوعی گازدار کردن آب پایه‌گذاری نمود.

لیست کارخانه های نوشابه سازی

قند

قند مورد مصرف در نوشابه‌ها، ساکاروز است که به صورت شربت غلیظ خریداری و یا اینکه بعد از حمل کریستال‌های شکر درست می‌شود. سپس قند را با مواد معطر کننده، رنگ و اسید مخلوط و با مواد شیمیایی نگهدارنده تثبیت می‌کنند. نوشابه تولید شده حاوی ۱۴-۸ درصد قند می‌باشد. قند نه تنها خاصیت کالری‌زایی به نوشابه می‌بخشد، بلکه پیکره و قوام نیز در آن ایجاد می‌کند. در تولید نوشابه‌های رژیمی که از ساکارین به جای شکر استفاده می‌شود. پیکر دهنده‌هایی از قبیل کربوکسی متیل سلولز یا پکتین مصرف می‌گردند.

مواد طعم دهنده

این مواد به صورت طعم دهنده‌های سنتیک، عصاره‌های طبیعی و کنسانتره‌های آب میوه وجود دارند. نسبت به شرایط اسیدی و در معرض نور برای یک سال یا بیشتر می‌بایست مقاوم باشند،آشامیدنی‌ها زیرا بطری‌های نوشابه ممکن است برای چنین مدتی به مصرف نرسند. مواد طعم دهنده در مقابل حرارت‌های بیش از ۲۸ درجه سانتیگراد مقاوم نیستند، به این دلیل نوشابه‌ها هرگز استرلیزه یا پاستوریزه نمی‌شوند.

لیست شرکت های نوشیدنی

نوشابه‌های گازدار

نوشابه‌های گازدار از انواع  آشامیدنی‌ها بسیار زیادی تشکیل شده‌اند. از قدیم‌الایام نوشابه‌های گازدار با طعم‌های مختلف تولید می‌شده که حاصل از تغییرات آب معدنی گازدار است (یعمی همان نوشیدنی‌هایی که در حال حاضر به عنوان آب معدنی شناخته می‌شوند). امروزه این نوشیدنی‌ها کمتر استفاده می‌شوند.

انیدرید کربنیک

کف و مزه خاص اینگونه از آشامیدنی‌ها نتیجه وجود گاز انیدرید کربنیک موجود در آنها است. گازکربنیک را از کربنات، سنگ آهک، سوخت‌های آلی و فرآیند صنعتی تخمیر تولید می‌کنند. فروشنده‌های خرده‌پای نوشابه‌سازی‌ها انیدرید کربنیک مورد نیاز خود را در سیلندرهای فشار قوی از سازندگان گازکربنیک دریافت می‌کنند. سیلندر، گازکربنیک تحت فشار است و به صورت مایع باقی می‌ماند. میزان Co۲ مورد استفاده در آشامیدنی‌ها، به طعم و نوع آنها بستگی دارد. Co۲ باعث تشدید طعم، افزایش زمان نگهداری نوشابه از طریق اسیدی کردن آن، سوزش زبان و کف کردن می‌شود.

شرکتهای تولید کننده نوشابه در ایران

عصاره

عصاره تشکیل شده است از نگهدارنده (بنزوات سدیم)، طعم دهنده، رنگ، اسیدهای خوراکی، شیرین کننده‌ها، کف کننده‌ها و صمغ عربی. عصاره‌خانه شرکت زمزم گرگان کار ساخت خود عصاره را برعهده ندارد، بلکه عصاره به صورت فرموله و آک شامل دو بخش: الف) بخش مواد رنگینه ب) مواد طعم دهنده و به صورت آک از کارخانه زمزم مرکزی در تهران به زمزم گرگان آورده می‌شود و در این محل صرفاً عمل مونتاژ اجزای نوشابه به منظور ساخت نوشابه و مصرف در بازار انجام می‌گیرد.

طرز تهیه نوشابه در ظروف PET‌ ۵/۱ لیتری

ابتدا در جایگاه بطرگذار ظروف PET 5/1 لیتری بر روی نوار نقاله قرار گرفته و به سمت دستگاه رنیزی یا همان PETشوی به حرکت درمی‌آیند و در آنجا عمل شستشوی PETهای خالی انجام می‌گیرد، توسط جت‌واتر آب با فشار درون بطری‌های وارونه پاشیده می‌شود. سپس بطرها به سوی فیلر هدایت می‌شوند که در اینجا فیلر PETها را تا حجم ۵/۱ لیتری از نوشابه  پر می‌کند. سپس PETها درب‌بندی شده و توسط لیبل‌زن کانترول برچسب بر آنها زده می‌شود و در جایگاه بعدی کدگذاری می‌شود .

نظرات بسته شده است.