محرومیت – شناخت محرومیت و علل آن – پرشین مقاله

محرومیت

محرومیت  شناخت محرومیت  و علل آن و تلاش برای رفع  محرومیت از جامعه ، عاملی بوده است که همواره خیر اندیشان و غمخواران تاریخ را بی قرار میکرده است . همین است که سعدی علیه رحمه را به سرایش‹‹ بنی آدم اعضای یک پیکرند ›› وا می دارد و همچنین وی را بی شائبه وادار به اعتراف می کند. که نه از ناتوانی شخصی ، بلکه غم بی نوایان رخش را زرد کرده است .حجم بزرگی از دارایی و سرمایه های مردمی نیاکان ما که صرف ایجاد کاروانسرا ، احداث راه، حفر چاه، تاسیس مراکز آموزشی درمانی و در نهایت صرف اوقاف می شد و ارج گزاری به آئین جوانمردی انگیزه ای غیراز خدمت به محرومین و رفع محرومیت نداشته است.

این تحقیق دانشجویی شناخت محرومیت و علل آن مشتمل بر ۱۰۵صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

دسته‌بندی نشده

فهرست مطالب

پیشگفتار: ۲

مقدمه  ۳

طرح موضوع : ۵

بیان مسئله. ۶

بخش اول: ۸

تاریخچه ، اهداف و وظایف کمیته امداد امام خمینی. ۸

قسمت اول. ۱۰

منابع مالی کمیته امداد امام خمینی. ۱۰

قسمت دوم ۱۰

اهداف و وظایف امداد امام ۱۰

قسمت سوم ۱۰

وظایف اساسی کمیته امداد امام خمینی. ۱۰

قسمت چهارم ۱۱

ارکان کمیته امداد امام خمینی. ۱۱

قسمت پنجم. ۱۴

ساختار کمیته امداد امام خمینی. ۱۴

قسمت ششم. ۱۴

وضعیت نیروی انسانی کمیته امداد امام خمینی. ۱۴

قسمت هفتم. ۱۵

جایگاه آموزش در کمیته امداد امام خمینی. ۱۵

قسمت هشتم. ۱۷

اهم فعالیتهای آموزشی کمیته امداد ۱۷

بخش دوم ۲۰

صدقه و انفاق در اسلام ۲۰

بخش سوم: ۲۳

بخش سوم: ۲۳

موقعیت و امکانات کمیته امداد ۲۳

قسمت اول: ۲۳

تعداد خانوار تحت پوشش… ۲۳

قسمت دوم: ۲۴

تعداد نفرات تحت پوشش… ۲۴

قسمت سوم: ۲۴

تعداد تحت پوششهای موردی.. ۲۴

قسمت چهارم: ۲۵

سایر اطلاعات در مورد مددجویان. ۲۵

قسمت پنجم: ۲۶

توزیع کارت پوشاک.. ۲۶

بخش چهارم : ۲۷

طرح شهید رجایی. ۲۷

قسمت اول : ۲۹

جنسیت افراد: ۲۹

قسمت دوم: ۲۹

وضعیت مسکن خانوارهای تحت پوشش… ۲۹

قسمت سوم : ۲۹

کمکهای پرداختی. ۲۹

بخش پنجم. ۳۱

امور بیمه و خدمات بهداشتی و درمانی اقشار نیازمند. ۳۱

قسمت اول: ۳۲

تعداد و مشخصات بیمه شدگان. ۳۲

قسمت دوم : ۳۲

ارائه خدمات نقاهتگاهی به محرومان طی سال ۱۳۸۰. ۳۲

بخش ششم: ۳۲

خدمات فرهنگی و آموزشی. ۳۲

قسمت اول: ۳۳

اطلاعات دانش آموزان تحت پوشش… ۳۳

قسمت دوم: ۳۴

اطلاعات دانشجویان و طلاب تحت پوشش… ۳۴

قسمت سوم: ۳۵

اردوی دانش آموزان و مددجویان خارج از کشور ۳۵

قسمت چهارم: ۳۶

اردوهای زیارتی مشهد مقدس و سایر اماکن مقدس، ویژه سالمندان. ۳۶

قسمت پنجم: ۳۶

خوابگاههای طرح جداسازی محصلین خانواده معتاد ۳۶

بخش هفتم : ۳۷

برنامه خودکفایی مدد جویان. ۳۷

قسمت اول: ۳۷

تعداد و مبلغ وامهای خودکفایی پرداختی: ۳۷

قسمت دوم: ۳۸

تعداد خانوار های خوکفا شده: ۳۸

قسمت سوم: ۳۹

تعداد و متراژ قالی، گلیم و جاجیم بافته شده و تعداد دارقالی. ۳۹

قسمت چهارم: ۳۹

تعداد دام و طیور در اختیار خانوارهای تحت پوشش طرحهای خودکفایی در پایان سال: ۳۹

قسمت پنجم: ۴۰

طرح حضرت زینب (س) ۴۰

بخش هشتم: ۴۱

برنامه امداد به آسیب دیدگان. ۴۱

کمک به زلزده زدگان بم. ۴۴

بخش نهم. ۴۶

درآمدهای اختصاصی امداد امام ۴۶

بخش دهم: ۵۰

اقدامات مرتبط با امور نمایندگان و مجلس شورای اسلامی. ۵۰

بخش یازدهم : ۵۳

برنامه تامین خدمات حمایتی خاص… ۵۳

بخش دوازدهم: ۵۹

برنامه ازدواج فرزندان خانوادهای تحت پوشش… ۵۹

بخش  سیزدهم. ۶۱

طرحهای منطقه ای.. ۶۱

بخش چهاردهم. ۶۴

پرداخت وام قرض الحسنه. ۶۴

بخش پانزدهم : ۶۵

حمایت از محرومان خارج از کشور ۶۵

پرسشنامه. ۷۴

نتیجه گیری پرسشنامه تلفیقی : ۹۸

نتیجه گیری کلی و پیشنهادات.. ۱۰۱

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

دسته‌بندی نشده

مقاله شناخت محرومیت و علل آن ازسایت پرشین مقاله

خلاصه ای کوتاه از مقاله شناخت محرومیت و علل آن را در زیر می توانید ببینید.

تاریخچه ، اهداف و وظایف کمیته امداد امام خمینی

محرومیت ، باتوجه به این معضل اجتماعی و به منظور معدوم و یا تعدیل نمودن فقر و مبارزه با استکبار در سال۱۳۵۶ و  ۱۳۵۷ که مبارزات مردم ایران در برابر رژیم شاهنشاهی به اوج خودش رسیده بود اعتصاب و تحصن ها همه جا را فراگرفته بود  در اثر تعطیل شدن کارخانه ها و بیکار شدن کارگران و ازدیاد خانواده های بی سرپرست و اعتصابیون و خانواده زندانیان سیاسی و نیازمندان جامعه سیر سعودی یافت.

منابع مالی کمیته امداد امام خمینی

اعتبارات دولت جمهوری اسلامی ایران

کمک های مردمی ، موسسات ، نهاد ها و ارگانها

دریافت صدقات ، نذورات ، هدایا و غیره

درآمد حاصل از بخشها وامور اقصادی امداد امام

اهداف و وظایف امداد امام

کمیته امداد امام خمینی با هدف یاری نمودن محرومان و مستضعفان بر اساس فقه و اخلاق اسلامی از راههای قانونی تشکیل یافته تا در راه امداد درماندگان و آسیب دیدگان و خودکفا نمودن محرومان تلاش مستمر داشته باشد.  محرومیت

وظایف اساسی کمیته امداد امام خمینی

تلاش در تحقق و بررسی و شناخت انواع  محرومیت  مادی و معنوی افراد و خانواده های محرومپرداخت مستمری ، کمک های نقدی و جنسی به محرومان و فراهم آوردن امکانات لازم جهت خود کفا نمودن افراد محروم و مستمند در حد توان ایجاد بیمارستان ، درمانگاه ، داروخانه طبق ضوابط مربوط جهت درمان بیماران بی بضاعت و محروماناعطای وام به خانواده های محروم جهت خود کفا شدن ، درمان ، کمک به تجهیز و تهیه مسکن ، تحصیل ، ازدواج و جهیزیه

ارکان کمیته امداد امام خمینی

ولایت فقیه : این رکن بالاترین مقام و مرتبه تصمیم گیری است که استمرار و یا انحلال امداد امام خمینی صرفاًُ در اختیار ولی فقیه می باشد.شورای مرکزی : شورای مرکزی که پس از ولایت فقیه عالیترین رکن امداد امام می باشد که مسئولیت کلی کارها و امور را عهده دار است و با تصویب اکثریت اعضاء در مورد مسائل کلی و امور تصمیم گیری می کنند

معنی محرومیت

ساختار کمیته امداد امام خمینی

تشکیلات امداد امام خمینی در حال حاضر مشتمل بر ۱۱ معاونت و ۳۸ اداره کل در دفتر مرکزی و ۳۱ اداره کل و ۵۵۸ شاخه اصلی و ۳۰۱ شاخه فرعی در سطح استانهاو ۱۹۲۲۱ پست سازمانی می باشد.کارکنان بمثابه سرمایه سازمان می باشند . کارآیی و اثر بخشی هر سازمان تا حد زیادی به نیروی انسانی و نحوه مدیریت و کاربرد صحیح و موثر آن بستگی دارد. بر همین اساس میزان استفاده از ظرفیتهای بالقوه با افزایش کارآیی و کارآمدی نیروی انسانی فزونی می یابد. اهمیت نیروی انسانی متخصص تا جایی است که فرایند رشد وتوسعه اقتصادی و اجتماعی را بدون این عنصر اساسی و مهم تحقق ناپذیر می انگارند.  محرومیت

اهم فعالیتهای آموزشی کمیته امداد

امروزه نیروی انسانی در امر توسعه و سازندگی نقش محوری را ایفا مینماید که این امر موجب شده سازمانها در امر تحول و بالندگی خود جایگاه ویژه ای به نقش آموزش در افزایش بهره وری نیروی انسانی قائل شوند. کمیته امداد امام خمینی در سال ۱۳۷۹ بادارا بودن حدود ۱۵۹۱۹ نفر شاغل در سطح کشور که از این تعداد حدود ۳۷۷۹ نفر دارای مدرک تحصیلی عالی و مابقی دیپلم و زیر دیپلم می باشند که جهت رسیدگی و خدمت به محرومین جامعه انجام وظیفه می نمایند . همانطوریکه از آمار مشاهده میشود نسبت نیروی خدماتی به کارشناسی بسیار بالا است که نیاز است با توجه به فرم استانداردهای موجود افزایش یابد

صدقه و انفاق در اسلام

اسلام که دینی مبتنی بر ایدئولوژی الهی و بینش توحیدی است به این مسئله اندیشیده و راه حلهای را برای مبارزه با فقر ارائه داده است. در این ارتباط رسیدگی و مراقبت از بیماران ، معلولان ، از کار افتادگان ، اسیران ، ایتام ، زنان بی سرپرست را مطرح و از جمله وظایف حکومت اسلامی و امت مسلمان قلمداد نموده است. و در اسلام و حکومت اسلامی به یکی از مسائلی که زیاد به آن توجه و امر شده است دادن صدقه و انفاق است و در این خصوص روایت و احادیث و دستـورات بسیار زیادی داده شده است

موقعیت و امکانات کمیته امداد

تعداد واحدهای کمیته امداد امام خمینی در پایان سال ۱۳۸۰ برابر ۱۸۸۳ واحد شامل ۵۵۹ شاخه اصلی۲۹۵ شاخه فرعی ، ۲۲۶ شعبه توزیع، ۶۱۴ مرکز خدماتی، (شامل‌۱۰۸‌خوابگاه دانش آموزی ،۵ مجتمع فرهنگی، اردوگاه آموزشی و تربیتی، ۴۷۴ کانون فرهنگی و ۸ نقاهتگاه)، ۱۱۵ کارگاه آموزش خودکفایی و ۷۴ واحد سایر واحدهای امداد (شامل ۲۸ دفتر استان، ۲دفتر منطقه، و حوزه‌های مختلف دفتر مرکزی) بوده است.

ارائه خدمات نقاهتگاهی به محرومان طی سال ۱۳۸۰

تعداد ۲۹۶۰۴ نفر بیمار و ۳۲۱۵۰ نفر همراه که جهت ادامه معالجه به شهرستانهای دیگر اعزام شده بودند بصورت شبانه روزی از خدمات ۸ نقاهتگاه بهره مند شده اند.این نقاهتگاهها در مراکز استانهای اصفهان، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، تهران، بوشهر و منطقه بشاگرد دائر می باشند.

مترادف محرومیت

اطعام و افطاریه محرومین         

در ماه مبارک رمضان سال ۸۰ تعداد  ۲۱۱۰۵۵۷ نفر مددجـو،دانشـجو و دانش آموز تحت پوشش و افراد خانواده محترم شهدا ، در منزل یا محل کمیته های امداد ، اطعام و افطاریه داده شده یا کمکهای نقدی وکالایی بین آنها توزیع شده است.   همچنین به جهت ایجاد ارتباط نزدیکتربین مسئولین و محرومین دربرخی از مراسم ، مسئولین وروحانیون نیز دعــوت شده انـدکه اثـرات بسیـار مثبتی در پی داشته و بعضا به رفع مشکلات مددجویان منجرگشته است.

برنامه ازدواج فرزندان خانوادهای تحت پوشش

محرومیت ،  ازدواج نوعی مصونیت از گناه و آلودگی روح است. ازدواج به عنوان راه حلی اجتماعی و پسندیده،وسیله ای برای سامان دادن وثبات زندگی واهرمی برای رهایی از پرتگاه پر مخاطره گناه وتباهیست .نادیده گرفتن امرازدواج و سستی بنیادآن در نزد جهان غرب،گواهی روشندر نمایش بی بندو باری و حرکت بی وقفه و برف آسا به سوی فسادو هرزگی و انحرافات اخلاقی است . کمیته امداد به توصیه و تشویق بزرگان دست به ابتکار بسیار جالب و خدا پسندانه ای زده وازسال ۱۳۷۰کمک به اکر ازدواج و تهیه جهیزیه نوعروسان و تازه دامادها را درسطح بسیار وسیع آغاز نموده است.

معنی محرومیت در جدول

برنامه ازدواج فرزندان خانوادهای تحت پوشش

ازدواج نوعی مصونیت از گناه و آلودگی روح است. ازدواج به عنوان راه حلی اجتماعی و پسندیده،وسیله ای برای سامان دادن وثبات زندگی واهرمی برای رهایی از پرتگاه پر مخاطره گناه وتباهیست .نادیده گرفتن امرازدواج و سستی بنیادآن در نزد جهان غرب،گواهی روشندر نمایش بی بندو باری و حرکت بی وقفه و برف آسا به سوی فسادو هرزگی و انحرافات اخلاقی است . کمیته امداد به توصیه و تشویق بزرگان دست به ابتکار بسیار جالب و خدا پسندانه ای زده وازسال ۱۳۷۰کمک به اکر ازدواج و تهیه جهیزیه نوعروسان و تازه دامادها را درسطح بسیار وسیع آغاز نموده است.

از محرومان تاجیکستانمردم تاجیکستان

محرومیت ، از نظر فرهنگ و سنن ، قرابت بسیاری با ایرانیان دارند و بهمِن خاطر تنها منجی خود را ایرانیان میدانند. مردم این کشور از نظر اقتصادی درشرایط بسیارسختی بسر میبرند و براساس گزارشهای رسیده،۸۰درصد جمعیت ، زیر خط فقرقرار دارند.وجود دهها هزار یتیم و هزاران نفر معلول و خانوارهای بسیار پر جمعیت بر شدت نیازمندی و فقرمردم این دیار افزوده است.بر همین اساس بنا به درخواست مسیولین کشور تاجیکستان و صلاحدید مسولین نظام جمهوری اسلامی ایران ،کمِیته امداد امام خمینی در آذرماه سال  ۷۳ درمحل سفارت جمهوری اسلامی ایران درشهر دوشنبه پروتکلی بین مقام محترم سرپرستی کمیته امدا امام خمینی و وزیر حفظ اجتماعی تاجیکستان، بمنظورتاسیس کمیته امداد به امضاء رسید .متـعاقـب این پـروتـکل درمورخه ۲۲/۱۱/۷۳ همزمان با سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی شاخه کمیته امداد امام خمینی در شهردوشنبه افتتاح شد و با پذیرش نیروهای واجد شرایط عملا درخدمت نیازمندان قرارگرفت .

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

دسته‌بندی نشده

.                                                                                     

نظرات بسته شده است.