بررسی رابطه هوش عاطفی با سازگاری دختران مدرسه راهنمایی زینب کبری شهر قلعه تل در سال ۸۹-۸۸

ما موجوداتی اجتماعی هستیم و از آغاز ولادت ، دارای آگاهی دو زمینه های فطری و غریزی . در آن چه مربوط به حیات عادی و گذران زندگی فردی و اجتماعی است جاهلیم ولی ابزار فراگیری و اکتساب معرفت مجهزیم .

منابع معرفت ما از سویی دستگاه تربیت است ، یعنی خانه ، مدرسه و جامعه به معنای عام ، از سویی دیگر تفکر و تعقل به کارگیری تجارت و قدرت استنباط ولی در همه ی حال سازمان ده اندیشه ها خانه و مدرسه و در مراحل بعدی تفکر و خرد ورزی و جامعه و فرهنگ اجتماعی است .

چکیده :

هدف از انجام این تحقیق بررسی رابطه بین هوش عاطفی با سازگاری دانش آموزان دختر پایه سوم راهنمایی در شهر قلعه تل در سال تحصیلی ۸۹ -۸۸ بوده است دانش آموزان بنابر ضرورت نیازههای درونی و فطری خویشش به دنبال کسب و دانش آگاهی هستند . بنابراین به صورت طبیعی به تحصیل علاقه مند هستند اغلب دانش آموزان در حال تحصیل در مدارس از بهره هوش لازم برای تحصیل در مقطع مربوط به خود برخوردارند .

از مهمترین و اساسی ترین مسائلی که دختران و پسران با آن مواجهند سازگاری با خویشتن است در این تحقیق سعی بر آن است که با بررسی رابطه هوش عاطفی و سازگاری دانش آموزان دختر مقطع راهنمایی و عوامل موثر بر این دو متغیر نتایج بدست آمده گامی در جهت آگاه کردن معلمان و اولیای دانش آموزان بر دارد .

این مطلب بررسی رابطه هوش عاطفی با سازگاری دختران مدرسه راهنمایی زینب کبری شهر قلعه تل در سال ۸۹-۸۸مشتمل بر۳۲ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

فصل اول. ۲

چکیده : ۳

مقدمه : ۵

بیان مسئله : ۷

اهمیت و ضرورت تحقیق : ۹

اهداف تحقیق : ۹

هدفهای جزئی : ۹

فرضیه ها : ۹

تعریف متغیرها : ۱۰

فصل دوم. ۱۱

« پیشینه تحقیق » ۱۲

تاریخچه پیدایش هوش عاطفی : ۱۲

تاریخچه : ۱۳

تعاریف هوش عاطفی : ۱۳

کاربرد هوش عاطفی : ۱۴

ابعاد و معیارها و زیر معیارهای هوش عاطفی : ۱۷

اندازه گیری هوش عاطفی : ۲۰

چرا هوش عاطفی مهم است ؟. ۲۱

فصل سوم. ۲۵

جامعه آماری : ۲۶

نمونه آماری : ۲۶

نمونه گیری : ۲۶

ابزاری گرد آوری : ۲۶

روش تحقیق : ۲۸

فصل چهارم. ۲۹

نتایج.. ۳۰

پیشنهادها : ۳۱

منابع : ۳۲

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق مقالات رشته روانشناسی مقالات رشته علوم تربیتی

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله بررسی رابطه بین هوش عاطفی با سازگاری دانش آموزان دختر را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه :

ما موجوداتی اجتماعی هستیم و از آغاز ولادت ، دارای آگاهی دو زمینه های فطری و غریزی . در آن چه مربوط به حیات عادی و گذران زندگی فردی و اجتماعی است جاهلیم ولی ابزار فراگیری و اکتساب معرفت مجهزیم .

منابع معرفت ما از سویی دستگاه تربیت است ، یعنی خانه ، مدرسه و جامعه به معنای عام ، از سویی دیگر تفکر و تعقل به کارگیری تجارت و قدرت استنباط ولی در همه ی حال سازمان ده اندیشه ها خانه و مدرسه و در مراحل بعدی تفکر و خرد ورزی و جامعه و فرهنگ اجتماعی است .

بیان مسئله :

دانش آموزان بنا بر ضرورت نیازهای درونی و فطری خویش به دنبال کسب و دانش و آگاهی هستند بنابراین به صورت طبیعی به تحصیل علاقمند هستند . اغلب دانش آموزان در حال تحصیل در مدارس از بهره هوشی لازم برای تحصیل در مقطع مربوط به خود برخوردارند و به گفته » بنیامین بلسوم « اغلب دانش آموزان قادر به کسب اهداف آموزشی هستند و تنها زمان یادگیری برای آنها متفاوت است .

این را هم بخوانید :  آمادگی تحصیلی - آمادگی تحصیلی کودکان 6 ساله بدو ورود به دبستان - پرشین مقاله

اهمیت و ضرورت تحقیق :

در این تحقیق سعی بر آن است تا با بررسی رابطه هوش عاطفی و سازگاری دانش آموزان دختر راهنمایی و عوامل موثر بر این دو متغیر با نتایج بدست آمده می تواند گام هایی را در جهت آگاه کردن معلمان و اولیای مدرسه کمک کرده ، همچنین این نتایج را در جهت آگاه کردن اولیای دانش آموزان را با ویژگیهای هوش عاطفی و سازگاری فرزندان آنان آگاه کرد و این نتایج آنان را در هدایت فرزندان خود کمک می کند .

تاریخچه پیدایش هوش عاطفی :

پیدایش هوش عاطفی آخرین تحول و ابداع مهم در درک رابطه بین تفکر و عاطفه است . بر خلاف عقاید قبلی بهترین و منحصرترین کمکی که این سازه کرده است این است که عواطف و افکار را با هم سازگار می داند و هوشمندانه آنها را با هم ترکیب می کند . امروزه هوش عاطفی دارای دو حوزه و طیف گسترده است . یکی از طیفها روانشناسی است که هوش عاطفی را به عنوان یک ویژگی شخصیتی به حساب می آورد و طیف دیگر پژوهش های تجربی هستند که به صورت دقیق و جامع آنرا مورد مطالعه قرار داده و روش های ارزیابی معتبری برای سنجش آن ارائه نموده است .

تعاریف هوش عاطفی :

دانیل گولمن : هوش عاطفی مهارتی است که دارنده آن می تواند از طریق خود آگاهی روحیات خود را کنترل کند از طریق خود مدیریتی آن را بهبود بخشد و از طریق همدلی تاثیر آنها را درک کند و از طریق مدیریت روابط به شیوه ای رفتار کند که روحیه خود و دیگران را بالا ببرد ( دوستدار ، ۱۳۸۲ )

جان مایر و پیتر سالوی : هوش عاطفی توانایی ارزیابی ، بیان و تنظیم عاطفه خود و دیگران و استفاده کارآمد از آن است . ( دوستدار ، ۱۳۸۲ )

کاربرد هوش عاطفی :

در نظریه مایر – سالوی هوش عاطفی به عنوان مجموعه ای از توانایی های مرتبط به هم که دارای ۴ بعد اساسی می باشند مطرح شده  .

۱ – هوش عاطفی و شناخت احساسات خود :

خود آگاهی و شناسایی نوع و شدت احساس بخش مهمی از هوش عاطفی است فردی که احساست خود را براحتی شناسایی می کند

ابعاد و معیارها و زیر معیارهای هوش عاطفی :

گلمن برای هوش عاطفی ۲ بعد برای آن دو بعد ۵ معیار را بیان می کند  که البته هر یک از این معیارها دارای زیر معیارهای می باشند . در این جا به شرح آنها می پردازیم :

۱ ) شایستگی های شخصی : عبارت است از این که فرد چگونه خود را مدیریت کند دین بعد دارای ۳ معیار خود آگاهی خود تنظیمی و خود انگیزشی می باشد .

اندازه گیری هوش عاطفی :

ضریب هوش عاطفی ( EQ  ) ، همان ضریب هوشی ( IQ  ) شما نیست . حتی یک عدد هم نیست . بلکه هوش عاطفی می تواند بهترین عامل پیش بینی کننده موفقیت شما در زندگی باشد . این عبارت که ضریب هوشی عاطفی حتی یک عدد هم نیست به این موضوع اشاره دارد که هوش عاطفی کمیتی نیست .

به عنوان مثال مقیاس معتبر و رایج CPI  ، به عنوان اولین ابزار ارزیابی هوش عاطفی به حساب می آید و ویژگی های مختلفی چون انگیزش و نفوذ اجتماعی را اندازه می گیرد

چرا هوش عاطفی مهم است ؟

چون هوش عاطفی به عنوان یک خصیصه تازه ممکن است موارد مهمی را که قبلاً غیر قابل پیش بینی یا کمتر قابل پیش بینی بود پیش بینی نماید . هوش عاطفی به عنوان یک عامل پیش بینی کننده معتبر برای موفقیت تحصیلی و گاهی اوقات برای موفقیت شغلی می باشد .

این را هم بخوانید :  آمادگی تحصیلی - آمادگی تحصیلی کودکان 6 ساله بدو ورود به دبستان - پرشین مقاله

جامعه آماری :

برای این تحقیق جامعه آماری را کل دانش آموزان دختر مدرسه راهنمایی زینب کبری ( س ) شهر قلعه تل در سال تحصیلی ۸۹ -۱۳۸۸ تشکیل می دهد .

نمونه آماری :

نمونه آماری این پژوهش ۲۶ نفر است که تعداد آنها با استفاده از جدول تعیین شده است .

نمونه گیری :

روش نمونه گیری مورد استفاده برای این پژوهش نمونه گیری تصادفی است که برای انتخاب نمونه ابتدا از هر کلاس تعداد ۱۲ -۱۰ نفر انتخاب که برای انتخاب شماره های دانش آموزان روی تابلو نوشته شد ، سپس پرسشنامه ها آنها تحویل داده شد .

ابزاری گرد آوری :

با توجه به این که طرح کلی این پژوهش بررسی رابطه هوش عاطفی با سازگاری دانش آموزان است از دو پرسشنامه یکی هوش عاطفی استفاده شده و دیگر پرسشنامه سازگاری .

پرسشنامه هوش عاطفی این پرسشنامه که منبع آن از اینترنت می باشد و توسط محمد مجریان کارشناس ارشــد روانشنـاسی ترجمه شده است شامل ۲۰ سوال می باشد  .

نتایج

در این فصل سعی شده است که نتایج بدست آمده ارائه شد و با نتایج تحقیقات دیگران مقایسه شود و نتایج حاصل تعیین گردد . در این تحقیق نتایج زیر بدست آمده به قرار زیر است .

نمودار شماره ۱ به جدول شماره ۱ نشان می دهد که میزان سازگاری اجتماعی دانش آموزان دختر پایه سوم راهنمایی مدرسه زینب کبری ( س ) شهر قلعه تل در سال ۸۹ -۸۸ از نظر کشیدگی و کجی نرمال است .

نمودار شماره ۲ و داده های جدول شماره ۱ نشان می دهند که میزان سازگاری آموزشی دانش آموزان راهنمایی زینب کبری ( س ) شهر قلعه تل در سال تحصیلی ۸۹ -۸۸ از نظر کجی و کشیدگی نرمال است .

نمودار شماره ۳ و داده های جدول شماره ۱ نشان می دهد که میزان سازگاری دانش آموزان مدرسه راهنمایی دخترانه زینب کبری ( س ) در سال تحصیلی ۸۹ -۸۸ از نظر کجی و کشیدگی نرمال است .

نمودار شماره ۴ و داده های جدول شماره ۱ نشان می دهد که میزان هوش عاطفی دانش آموزان مدرسه راهنمایی زینب کبری ( س ) شهر قلعه تل از نظر کجی و کشیدگی خوابیده است .

پیشنهادها : 

با توجه به نتایج تحقیق بدست آمده پیشنهاد می شود که مسئله هوش عاطفی در بین دانش آموزان مورد توجه قرار گرفته شود و این مسئله تقریباً یک موضوع جدید یا شاید هم ناشناخته در بین آنهاست پس می توان با انجام آزمونهای هوش عاطفی در بین دانش آموزان آنها را متوجه این امر کرده و همچنین تاثیر آن بر فرآیند یادگیری آنها شناخته شود .

محدودیتها : با توجه به این که هوش عاطفی مسئله ای جدید است دسترسی و گردآوری کردن مطالب در این حیطه یکی از مشکلات در سر راه این تحقیق بوده همچنین پرسشنامه و سئوالات آن تفهیم و فهم کامل آنها برای دانش آموزان مشکل بوده است .

منابع :

سیاروچی ، فورگاس و حایر . هوش عاطفی در زندگی روزمره ترجمه : اصغر نوری و حبیب الله نصیری .

جی دبلیئ گنزلر … ( و دیگران ) ، روانشانسی اجتماعی تعلیم و تربیت ترجمه یوسف کریمی ( ۱۳۲۳ ) ( ویرایش  ۲ ) تهران موسسه ویرایش ، ۱۳۸۶ .

جین گریوز تراویس برادبری ، هوش هیجانی ، مهارتها و آزمونها . ترجمه مهدی کنجی . ویراستار حمزه گنجی ، تهران : ساوالدن ۱۳۸۴ ، ۲۶۹ ص : مصور ، جدول .

مارک ریویس ، آزمونهای هوش هیجانی . ترجمه مهدی کنجی . ویراستار حمزه گنجی ، تهران : ساوالدن،۱۳۸۴

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق مقالات رشته روانشناسی مقالات رشته علوم تربیتی

.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × یک =