روش تحقیق

آلاینده های موجود در هوا و نقش آن در ایجاد بیماری های جسمی و روحی و راهکارهای پیشگیری

آلودگی هوا و تأثیراتی که بر روی سلامتی جسم و روان انسان دارد یکی از مهمترین و جدیدترین معضلاتی است که انسان امروزه با آن دست به گریبان است. و اکنون ما در زمانی زندگی می کنیم که مسئله آلودگی محیط زیست به خاطر رشد سریع جمعیت، صنعت و محدودیتهای منابع طبیعی بیش از پیش مورد توجه همگان واقع شده است و همچنین به شکل یک مسأله قابل لمس مورد توجه عامه قرار گرفته است.

این تحقیق دانشجویی آلاینده های موجود در هوا و نقش آن در ایجاد بیماری های جسمی و روحی و راهکارهای پیشگیری مشتمل بر  ۲۹۵ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

روش تحقیق

 

 

 

 

 

 

 

 

فهرست مطالب

فصل اول.. ۲

کلیات… ۲

۱-۱ . مقدمه. ۳

۲-۱ . بیان مسأله. ۴

۳-۱. اهداف… ۵

۴-۱. اهمیت و ضرورت تحقیق.. ۶

۵-۱ .سئوال یا فرضیات… ۸

۶-۱ . تعریف عملیاتی متغیرها ۱۰

فصل دوم. ۱۲

پیشینه تحقیق.. ۱۲

۱-۲ . مقدمه. ۱۳

۲-۲ . تاریخچه تحقیق.. ۱۴

۳-۲ . پیشینه عملی.. ۱۷

۴-۲ . نظریات… ۱۸

فصل سوم. ۱۹

روش تحقیق۱-۳ .مقدمه. ۱۹

۱-۳ .مقدمه. ۲۰

۲-۳. روش تحقیق.. ۲۱

۳-۳ .  فنون گرد آوری اطلاعات… ۲۲

فصل چهارم. ۲۴

تحلیل یافته ها۱-۴. مقدمه. ۲۴

۱-۴. مقدمه. ۲۵

۲-۴. فرضیات یا سئوالات تحقیق.. ۲۶

فصل پنجم.. ۲۸۵

نتیجه گیری۱-۵ مقدمه. ۲۸۵

۱-۵ مقدمه. ۲۸۶

۲-۵ . نتیجه گیری.. ۲۸۸

۳-۵. خلاصه. ۲۹۰

۴-۵. مشکلات تحقیق.. ۲۹۱

۵-۵ . پیشنهادات… ۲۹۲

منابع تحقیق : ۲۹۳

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله آلاینده های موجود در هوا و نقش آن در ایجاد بیماری های جسمی و روحی و راهکارهای پیشگیری را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

آلودگی هوا و تأثیراتی که بر روی سلامتی جسم و روان انسان دارد یکی از مهمترین و جدیدترین معضلاتی است که انسان امروزه با آن دست به گریبان است. و اکنون ما در زمانی زندگی می کنیم که مسئله آلودگی محیط زیست به خاطر رشد سریع جمعیت، صنعت و محدودیتهای منابع طبیعی بیش از پیش مورد توجه همگان واقع شده است و همچنین به شکل یک مسأله قابل لمس مورد توجه عامه قرار گرفته است.

بیان مسأله

انجمن مشترک مهندسین آلودگی هوا و کنترل آن تعریف زیر را برای آلودگی هوا بیان کرده است:

«آلودگی هوا یعنی وجود یک یا چند آلوده کننده مانند گرد و غبار، فیوم ها، گازها، هیست، بو، دود، بخارات در هوای آزاد با کمیت ها ، ویژگیها و زمان ماند که برای زندگی انسان، گیاه یا زندگی حیوانات خطرناک و برای اموال مضر باشند و یا به طور غیر قابل قبولی مخل استفاده راحت از زندگی واموال گردد.

اهمیت و ضرورت تحقیق

آنچه را که می خواهیم بر آن تأکید کنیم تقسیم ناپذیری و پیچیدگی محیط زیست است مثلاً جو زمین در منطقه بیوسفر آنقدر کامل مخلوط می شود و چنان سریع می چرخد که دومین دمی که فرو می رود احتمالاً اتمهای بازدمی حضرت عیسی در گستمان و یا آدولف هیتلر در مونیخ را دارا می باشد هوای پاک مایه شادمانی زندگی بشر است که نیاز به آن بیش از نیاز به غذا و آب می باشد.

تعریف عملیاتی متغیرها

تعاریفی که در زیر داده شده است با تعاریف انجمن مهندسین برای آزمایش و مواد مطابقت می کند. در ادامه تحقیق از این اصطلاحات استفاده خواهیم کرد.
آئروسل : پراکندگی ذرات میکروسکوپی جامد یا مایع درمحیط گازی است مانند دود و مه و میست. غبار : اصطلاحی است که به طور نامشخصی به ذرات جامدی که غالباً بزرگتر از کلوئید هستند و قادرند موقتاً در هوا و یا گازی دیگر به حالت تعلیق در آیند اطلاق می شود.

تاریخچه تحقیق

بعضی از اشکال آلودگی هوا مانند مه دود فتوشیمیایی از پدیده های جدید می باشند تشکیل این نوع از آلودگی به نور خورشید و کثرت اتومبیل در منطقه ای که از نظر هواشناسی پایدار باشد نیاز دارد. تعداد اتومبیل مورد نیاز برای پیدایش این پدیده به تازگی در مراکز شهری به حد نصاب رسیده است. در حالی که آلودگی با دود از قدیم وجود داشته است.

پیشینه عملی

پس از آنکه در سال ۱۶۶۱ جان اولین کتابی در مورد ناراحتی ناشی از هوا و دود در لندن نوشت. چاپ جدیدی از این کتاب که در سال ۱۷۷۲ منتشر شد نشان داد که راه حلهای پیشنهادی سال های ۱۶۰۰ جان اولین مورد قبول قرار نگرفته بوده است. پیشنهادهای او عبارت بودند از انتقال صنایع به خارج از شهر و ایجاد کمربند سبز در اطراف شهرها که هر دوی این پیشنهادات هنوز هم به عنوان راه حل، مورد استفاده می باشند.

فنون گرد آوری اطلاعات

در نوشتن و جمع آوری مطالب  این تحقیق از گونه های تشریحی و تحلیلی بهره گرفته ایم حال به طور مختصر به شرح هریک از این گونه ها می پردازیم : گونه تشریحی : این گونه نوشته حاصل شنیده ها و دیده های محقق می باشد و تشریح به معنی شرح و بسط دادن دادن به منظور مطالعه و دقت در یک موضوع یا مطلب به گونه ای علمی، دقیق و از سر باریک بینی است و عام ترین و رایج ترین راه تشریح نیز طرح پرسشی است در مورد ابعاد مختلف یک موضوع که هر بخشی از نوشته به یکی از سؤالات ما پاسخ می دهد و ما از این گونه تحقیقی بیشتر در قسمت مصاحبه و تهیه گزارشی استفاده کرده ایم. گونه تحلیلی : این گونه حاصل تأملات درونی نویسنده یا محقق می باشد که در آن نویسنده به تحلیل یا تفسیر یک موضوع می پردازد. در این گونه نوشته ها نویسنده از برهان های عقلی و نقلی برای اثبات مدعای خود کمک می گیرد.

هوای آلوده Air Pollution

هوای پاک مایه شادمانی زندگی بشری است که نیاز به آن بیش از نیاز به غذا و آب می باشد. صنعت مدرن امروز، باعث تولید گازها و ذرات زیادی می شود که هوای آزاد را آلوده می کنند. در گذشته زغال در صنعت باعث تولید دی اکسید گوگرد زیادی می شد، ولی امروز به دلیل محتویات کم گوگرد در زغال، سوخت آن مشکلات زیادی تولید نمی کند ولی وسایل نقلیه موتوری مشکل اساسی هستند که دی اکسید نیتروژن و ذرات آلی غیر قابل تجریه تولید می کنند که تحت اثر اشعه خورشید به ازن تبدیل می شود که مهمترین آلوده کننده هوا می باشد.

اندازه گیری CO

جهت اندازه گیری CO دو روش به کار می رود که بستگی به غلظت CO موجود در فضا دارد. چنانکه غلظت CO در هوا بالا باشد، معمولاً هوای آلوده به CO را از روی مواد شیمیایی جاذب عبور می دهند که نتیجه تشکیل محصول کربناتی است از روی میزان محصول کربناتی می توان، به مقدار و غلظت CO پی برد.

سوخت های جایگزین

اما استفاده از سوخت های جایگزین می تواند از آن جهت مشکل ساز باشد که این نوع سوخت ها با سامانه حمل و نقل موجود سازگار نیستند. علاوه بر این سوخت های رایج مورد استفاده، سوخت های مایع با «چگالی انرژی» بالا هستند. اما سوخت های جایگزین چگالی انرژی پایین تری دارند.

وسایل نقلیه سبک تر

علی رغم تلاش های فراوان به منظور استفاده از شکل های دیگر انرژی برای تأمین سوخت مورد نیاز وسایل نقلیه، به نظر می رسد بیشتر فعالیت ها به سمت توسعه وسایل نقلیه سبک تر سوق پیدا کرده است. به کارگیری مواد سبک تر در ساخت وسایل نقلیه به کمک فناوری های موجود، بدون آن که ابعاد وسایل نقلیه را کاهش دهد، تأثیر بسیار زیادی روی کاهش مصرف سوخت خواهد داشت. کاهش مصرف انرژی و نشر گازهای گلخانه ای، از اهمیت خیلی زیادی برخوردار است.

 عمده ترین پیامدهای آلودگی هوا کدامند؟

طبیعت بزرگترین دایره بسته زندگی است . همه اجزای طبیعت با یکدیگر ارتباط متقابل دارند. انسان هم جزئی از این نظام است؛ اما تنها جزئی است که نظام سازگار یافته طبیعت را بر هم ریخته و تعادل آن را پاک بر هم زده است، به طوری که طبیعت با همان شیوه همیشگی و با آن روشهای زیستی تغییر نیافته و ابزارهای تدافعی خود دیگر قادر به ترمیم خود نیست و بیش از هر زمان برای ترمیم و احیای خود نیاز به مداخله و همیاری جدی انسان دارد.

نتیجه گیری

در انتهای تحقیق نتایج بدست آمده به شرح زیر می باشد :

۱- هر گاه وجود یک یا چند عنصر آلوده کننده به مقدار و مدتی نامتعارف کیفیت هوای پاک و آزاد را به گونه ای تغییر دهد که برای زندگی انسان و سایر موجودات زنده آثار ، ابنیه و گیاهان زیان آور باشد آن هوا را هوای آلوده می گویند. در واقع هوای آلوده هوایی است که بر اثر وجود یک یا چند آلوده کننده مانند : گرد و غبار، گازها، میست MIST (ذرات مایع پراکنده که حاوی اسید سولفوریک می باشند) بو، دود، بخارهای موجود در هوای آزاد با کمیت و ویژگی های خاص خود و زمانبندی زندگی را برای انسانها،  گیاهان و حیوانات و غیره خطرناک سازد.

منابع تحقیق :

آلاینده های موجود در هوا و نقش آن در ایجاد بیماری های جسمی و روحی و راهکارهای پیشگیری

  • بهبودی، زهرا، بهداشت محیط و مبارزه با آلودگی ها، نشر و تبلیغ بشرنی، چاپ اول ، ۱۳۸۰.
  • پروفسور آیرز، جان، آسم، ترجمه دکتر فرهاد همت خواه، انتشارات عصر کتاب، چاپ سوم، ۱۳۸۲.
  • پور خباز، علی رضا و حمیدرضا، عمده ترین آشفتگی های زیست محیطی قرن حاضر (باران اسیدی – لایه ازن- گرمایشی جهان) ، انتشارات آستان قدس رضوی، چاپ اول، ۱۳۸۱.
  • دبیری، مینو، آلودگی محیط زیست (هوا، خاک، آب، صوت) ، انتشارات اتحاد، چاپ سوم، ۱۳۸۲.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − یک =