دین مسیح

در تاریخ بشر آسیا و اروپا مکمل فرهنگ یکدیگر بوده‌اند، آسیا جنبه روحانی دارد و اروپا جنبه روشنفکری را داشته است. گاه گاهی این دو جمعیت برخوردهای سودمندی با یکدیگر داشته‌اند. نخست دانش مشرق زمین که از آن مصری‌ها، کلدانی‌ها و هندی‌ها بود، فیلسوفان غرب را مانند فیثاغورث و افلاطون تحت تأثیر قرار داد. حمله اسکندر به مغرب آسیا و هیئت‌های بودایی در سوریه و فلسطین در قرن‌ها پیش از مسیحیت نشانه‌ی برخورد دوم است.

مطلب دین مسیح مشتمل ۹۷ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

مقدمه. ۲

دین عیسی و مسیحیت غربی… ۱۶

کتاب مقدس دین مسیح.. ۲۹

شخصیت عیسی مسیح در نظر چهار انجیل… ۴۰

فصل دوم. ۶۰

الهیات دین مسیح.. ۶۰

ظهور دین مسیح.. ۶۱

تثلیث…. ۶۲

بازخرید گناهان.. ۶۵

نجات انسان.. ۶۹

اخلاق مسیحی… ۷۳

فصل سوم. ۷۹

سازمان کلیسا و روابط دین مسیح با سایر ادیان.. ۷۹

بخش اول.. ۸۰

کلیساهای مسیحیت…. ۸۰

کلیسای ابتدایی… ۸۰

کلیسای کاتولیک…. ۸۳

کلیسای شرق.. ۸۸

کلیسای پروتستان.. ۹۰

بخش دوم. ۹۲

روابط دین مسیح با سایر ادیان.. ۹۲

نتیجه. ۹۵

منابع تحقیق در دین مسیح.. ۹۷

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

خلاصه ای کوتاه از مقاله  دین مسیح را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

در تاریخ بشر آسیا و اروپا مکمل فرهنگ یکدیگر بوده‌اند، آسیا جنبه روحانی دارد و اروپا جنبه روشنفکری را داشته است. گاه گاهی این دو جمعیت برخوردهای سودمندی با یکدیگر داشته‌اند. نخست دانش مشرق زمین که از آن مصری‌ها، کلدانی‌ها و هندی‌ها بود، فیلسوفان غرب را مانند فیثاغورث و افلاطون تحت تأثیر قرار داد. حمله اسکندر به مغرب آسیا و هیئت‌های بودایی در سوریه و فلسطین در قرن‌ها پیش از مسیحیت نشانه‌ی برخورد دوم است.

دین عیسی و مسیحیت غربی

اختلاف مابین شرق و غرب در طرز تلقی و نزدیکی دین آن گاه که زندگانی و تعالیم عیسی را بنابر انجیل و «اولین پذیرفته‌ها» مقایسه می‌کنیم به خوبی روشن می‌شود. این اختلافی که مابین یک نوع شخصیت و مقداری اصول دین و یا فرقی مابین یک روش مخصوص زندگانی و طرح کلی از فلسفه ماوراءالطبیعه است.

کتاب مقدس دین مسیح

کتاب مقدس مسیحیان شامل کتب عهد قدیم و جدید است که به زبان فرانسوی آنرا Tesrament قدیم و جدید گویند. این کلمه ترجمه غلط لفظ اتحاد است که مقصود از آن «اتحاد بین خدا و بشر» است.

کتاب عهد جدید به زبان یونانی متداول نوشته شده است و دارای عبارات و کلماتی به زبان آرامی است.

شخصیت عیسی مسیح در نظر چهار انجیل

در مرکز «دین مسیح» شخصیت عیسی قرار دارد. متی و لوقا تولد عیسی را با اعجاز نشان می‌دهند. ولادت عیسی مسیح چنین بود که چون مادرش مریم به یوسف نامزد شده بود قبل از آنکه با هم در آیند، او را از «روح القدس» حامله یافتند. شوهرش یوسف چون مردی صالح بود و نخواست او را عبرت نماید، پس اراده نمود او را به پنهانی رها کند.

ظهور دین مسیح

از آغاز عصر مسیح چندین تن یهودی از پیروان عیسای تاریخی یا تصوری دسته‌ای تشکیل دادند و «کلیسای ابتدایی» را تأسیس کردند. طبق مندرجات کتاب «اعمال رسولان» مؤمنین اولیه در انطاکیه Antioche عنوان مسیحی بخود دادند:

«…گروهی بسیار به خداوند ایمان آوردند. و برنابا بطرسوس برای طلب سولس رفت و چون او را یافت به انطاکیه آورد.

تثلیث

دین مسیح ابتدا پیرو خدای واحد، پدر قادر متعال خالق زمین و آسمان است و معتقد است از طریق عقل انسان می‌تواند خدا را بشناسد. طبق رأی «شورای واتیکان Concile du Vatican» هر کس خلاف آن فکر کند کافر است.

در دین مسیح، در کنار «خدا» پسرش «عیسی» قرار دارد و در باب او عقاید مختلفی رایج است که دارای اصول واحد نیست.

بازخرید گناهان

در مقابل خدا شیطان قرار دارد که ناشی از ادیان و فلسفه ثنوی است که در مقابل خدای نیکوکار، خدای بدکار را قرار می‌دهد.

همانطور که فرشتگان در اطراف خدا قرار دارند، دیوان همکاران شیطان را تشکیل می‌دهند. این عقیده از بقایای جان‌پرستی ابتدایی است.

نجات انسان

مسیحیان ابتدایی یقین داشتند که عیسی به زودی به زمین باز می‌گردد ولی قبل از ظهور او دشمن عیسی نمایان می‌گردد:

«ای حبیبان هر روح را قبول مکنید بلکه روح‌ها را بیازمایید که از خدا هستند یا نه زیرا که انبیای دروغگو بسیار به جهان بیرون رفته‌اند.

به این روح خدا را می‌شناسیم. هر روحی که به عیسی مسیح مجسم شده اقرار نماید از خداست. و هر روحی که به عیسی مسیح مجسم شده را انکار کند از خدا نیست و این است، روح دجال که شنیده اید که او می‌آید و الان هم در جهان است.

اخلاق مسیحی

گرچه بعضی دانشمندان برای اخلاق مسیحی ارزش خاصی در نظر دارند، ولی در نظر دیگران اخلاق مسیحی چیزی جز اخلاق‌های مختلف نیست که تحت عنوان «اخلاق مسیحی» جلوه‌گر می‌گردد. در باب این مسایل در چهار انجیل نیز اختلاف نظر برقرار است. الغاء یا حفظ مراسم قدیمی نظری به اخلاق و ایمان مربوط است که انسان را از طبیعت رها می‌سازد ولی مسایل عملی مانند ازدواج و تجرد یا ترک زندگی خانوادگی به دولت مربوط است.

کلیساهای مسیحیت

کلیسای ابتدایی

اشکال «دین مسیحی» نسبت به کلیساها متفاوت است و در مرتبه اول «کلیسای ابتدایی» قرار دارد. ارنست رونان می‌نویسد: دین مسیح در اصل «نهضت بینوایان» است. اولین کلیسا جامعه‌ای از بینوایان بود که نظیر خانواده‌ای ساده دل و متحد برادرانه با یکدیگر می‌زیستند. به عقیده رونان تأسیس «دین مسیح» کار بسیار بزرگی است که «مانند آن هرگز در جهان دیده نشده است».

کلیسای کاتولیک

کلیسای کاتولیک (همگانی و عمومی) جانشین کلیسای ابتدایی گردید. از این کلیسا، ابتدا کلیساهای اورتودوکس و سپس کلیساهای پروتستان جدا گردید.

پروتستانیان این کلیسا را «کلیسای کاتولیک رومی» نام نهادند.

کلیسای شرق

تجزیه «امپراطوری روم» و بخش آن به دولتهای شرقی و غربی و پیدایش و تضاد دو پایتخت رم و قسطنطنیه در سازمان اداری «دین مسیح» مؤثر افتاد و در قرن یازدهم میلادی «کلیسای شرق» که ارتودوکس نام دارد از «کلیسای کاتولیک» جدا گردید. در مذاکرات دینی و مباحثات مذهبی تغییراتی به وجود آمد مثلاً شرقیان عقیده یافتند که روح‌القدس تنها از «پدر» ناشی می‌گردد نه از «پسر».

کلیسای پروتستان

در قرون وسطی و پس از جنگهای صلیبی در اثر پیدایش افکار نوین در اروپا عده‌ای متوجه شدند «کلیسای روم» بیش از پیش از «کلیسای ابتدائی» دور شده است.

از طرفی بعضی از پادشاهان اروپا از استیلاء روحانی رم رنج می‌بردند و درصدد بودند خود را از بند پاپ رها سازند.

روابط دین مسیح با سایر ادیان

دین مسیح اصولاً با سایر ادیان چندان تفاوت ندارد. کتاب مقدس مانند سایر کتب نوشته انسان است. بجز اسلام جدیدترین ادیان است. دین مسیح با ادیان دیگر شباهت شگفت‌انگیزی دارد. خدای دین مسیح همان یهوه خدای پیغمبران یهودی است که به شکل پدر ملکوتی نمایان گردیده است. عالم بالا که غالباً در کتب مسیحی از آن ذکری به میان است، همان اصل مقدس مراسم مردم ابتدایی است که مافوق زمین و بر آن امتیاز دارد و اصل تقدیس ارتفاعات و برآمدگی‌ها بر سطح هموار در کلده است.

نتیجه

دین مسیح واحدپرستی ملی یهودی را به شکل واحدپرستی جهانی نمایان ساخت و رایج کرد. چنانکه ذکر شد ادیان سابق را در هم آمیخت و تحت عنوان دین مسیح اخلاق اجتماعی و امور معنوی را در اروپا ترویج کرد و اقوام ژرمن و مردم وحشی را که سالیان دراز به جنوب اروپا حمله‌ور بودند و به قتل و غارت اشتغال داشتند، تحت نفوذ و سلطه خود در آورد و آنانرا متخلق به اخلاق حسنه نمود.

منابع تحقیق در دین مسیح

برای تحقیق در دین مسیح ابتدا باید کتاب عهد جدید و سرگذشت مؤسس آنرا بررسی کرد و سپس عقاید مشترک کلیساها و اخلاق و مراسم و تشکیلات روحانی را که نماینده و معرف چنین ایمانی است مطالعه نمود.

درباره دین مسیح کتب بسیاری نوشته شده است و انتخاب کتابی مخصوص بسیار مشکل است.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.