شهرسازی

در طرح جامع شهر گرگان، این شهر به سه ناحیه، ۲۴ واحد شهری و به همین مساحت به اجزاء کوچکتری تقسیم گردید. در طرح تفصیلی با رعایت کلیات این تقسیم‌بندی، با توجه به وضع شهر و تغییرات ناشی از چند سال اخیر این نواحی و زیرنواحی از نظر جمعیتی و مساحت کاربری‌های لازم مورد محاسبه و طراحی مجدد قرار گرفته است.

مطلب شهرسازی مشتمل۳۵صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

کلیات طرح تفصیلی.. ۱

مقدمه. ۱

ویژگی‌های نواحی و واحدها شهری در طرح تفصیلی.. ۲

چکیده مطالعات جغرافیایی و اقلیمی.. ۳

درجه حرارت: ۳

بارندگی.. ۳

باد. ۶

کنترل باد یا جریان هوا ۶

تابش آفتاب و تاثیر آن بر ساختمان و محیط اطراف… ۸

انرژی خورشیدی جذب شده در دیوارها ۸

جلوگیری از تابش نور مزاحم به وسیله کاشت درخت: ۹

سطوح افقی.. ۹

نور شمالی.. ۹

نور جنوبی.. ۱۰

کاربرد گیاهان در معماری.. ۱۰

کاربرد گیاهان برای کنترل شرایط اقلیمی.. ۱۰

گیاهان در معماری.. ۱۱

کاهش صدا ۱۱

ضخامت پنجره‌ها در ۴ طرف ساختمان.. ۱۱

عوامل محیطی وارد  به ساختمان.. ۱۱

جنس سقف خانه. ۱۱

خاک… ۱۱

انواع خاک‌های منطقه گرگان: ۱۲

توصیف ویلای یک خانواده ۵ نفره ۱۳

توصیف درباره اعضای خانواده ۱۳

فضاهای مورد نیاز برای اعضای خانواده ۱۳

توصیف فضای ویلا.. ۱۴

توضیح مختصر درباره‌‌ی عرصه های خانه. ۱۸

۱- عرصه‌ی زندگی خانوادگی.. ۱۸

۲- فضای نشیمن.. ۱۹

۳- مبلمان.. ۱۹

۴- آشپزخانه. ۲۱

۵- غذا خوری خانوادگی.. ۲۲

۶- فضای زندگی خصوصی و فردی.. ۲۳

۷- محل استقرار ۲۳

۸- ابعاد اتاق‌های خواب… ۲۴

۹- اتاق مطالعه و کار ۲۵

۱۰- عرصه پذیرایی و مراسم.. ۲۵

۱۱- ورودی.. ۲۶

۱۲- فضای پذیرایی.. ۲۶

۱۳- عرصه غذاخوری.. ۲۷

۱۴- فضای پارکینگ…. ۲۹

۱۵- فضای رختشویی.. ۳۰

۱۶- عرصه‌ی فضاهای باز و حیاط خصوصی.. ۳۰

۱۷- ایوان.. ۳۱

۱۸- فضای باز عمومی.. ۳۱

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته معماری

خلاصه ای کوتاه از مقاله شهرسازی را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

در طرح جامع شهر گرگان، این شهر به سه ناحیه، ۲۴ واحد شهری و به همین مساحت به اجزاء کوچکتری تقسیم گردید. در طرح تفصیلی با رعایت کلیات این تقسیم‌بندی، با توجه به وضع شهر و تغییرات ناشی از چند سال اخیر این نواحی و زیرنواحی از نظر جمعیتی و مساحت کاربری‌های لازم مورد محاسبه و طراحی مجدد قرار گرفته است.

ویژگی‌های نواحی و واحدها شهری در طرح تفصیلی

همانطوری که قبلاً اشاره شد، در طرح تفصیلی گرگان سعی بر آن بوده که شبکه معابر در وضع موجود کمتر دچار تغییرات گردد و هرچه ممکن است تخریب کمتری در بافت مسکونی به وجود آید. برای بررسی دقیق‌تر این تغییرات، نواحی سه‌گانه و واحدهای شهری که تعداد آن ۲۴ واحد است، مورد طراحی و بررسی تفصیلی قرار گرفته است. ناحیه

چکیده مطالعات جغرافیایی و اقلیمی

شهر گرگان با مساحت ۲۶۰۰ هکتار، درارتفاع متوسط ۱۵۵ متر از سطح دریا و در ۵۴ درجه طول شرقی و ۳۶ درجه عرض شمالی و در دامنه شمالی البرز واقع شده است.

کنترل باد یا جریان هوا

جریان‌های باد تاثیر مستقیم بر میزان تحمل درجه حرارت و رطوبت محیط زیست انسان دارد. نسیمی ملایم در روزهای گرم و مرطوب تابستانی لذت‌بخش است، ولی بادهای شدید و دائمی محیط نامطلوب ایجاد می‌کند. قرن‌هاست که از گیاهان برای کاستن شدت (بادشکن) باد استفاده می‌شود.

تابش آفتاب و تاثیر آن بر ساختمان و محیط اطراف

نور خورشید همیشه برای ایجاد روشنایی طبیعی در یک ساختمان مورد نیاز است، اما از آنجا که این نور سرانجام به حرارت تبدیل می‌شود، باید میزان تابش مورد نیاز برای هر ساختمان با توجه به نوع آن ساختمان و شرایط اقلیمی محل آن تعیین گردد.

نور جنوبی

حرکت دورانی ظاهری خورشید نسبت به زمین در بین دو مدار ایجاد می‌شود. به همین دلیل، اگرچه خورشید همیشه از شرق طلوع می‌کند و در غرب غروب می‌کند، برای کشورهای نیمکره شمالی، خورشید یک خط سیر جنوبی دارد و برای آنها که در نیمکره جنوبی‌اند

خاک

از نظر خاک‌شناسی در منطقه گرگان و دشت، به علت مختلف جنس خاک و تخلخل آن متغیر بوده که این عدم یکنواختی در خاک‌های منطقه گرگان به علت تفاوت علت تفاوت حد میزان بارندگی و دوری و نزدیکی از سلسله کوه‌های البرز و نیز اختلاف فاصله از دریا می‌باشد.

توصیف فضای ویلا

در طبقه بالای این ویلا، ۵ اتاق خواب جای گرفته است. اولین و بزرگترین آن، اتاق والدین است که باید دید به جنگل روبه‌رو داشته باشد و دارای یک تراس عریض است که با در کشویی بزرگی از فضای خواب جدا می‌شود.

توضیح مختصر درباره‌‌ی عرصه های خانه

عرصه فضای زندگی خانوادگی که شرایط و تسهیلات لازم را برای جمع شدن اعضای خانواده را در اختیار اعضای خانواده قرار می‌دهد، شامل فضای نشیمن خانوادگی و آشپزخانه است، در خانه‌ای بزرگتر، فضای صبحانه‌خوری نیز به این مجموعه اضافه می‌شود، بدون شک، این عرصه، مهمترین بخش خانه و قلب زندگی خانوادگی، فضایی خصوصی، خودمانی، آزاد و راحت است

غذا خوری خانوادگی

در طرح یک خانه می‌توانیم فضای کوچکی را برای صرف غذای افراد خانواده در نظر بگیریم، این فضا باید به آشپزخانه نزدیک باشد تا سرو غذا و جمع کردن سفره به آسانی صورت گیرد. و نیز، باید از دید و منظر مناسب برخوردار بوده، با نشیمن خانوادگی رابطه‌ی راحتی داشته باشد.

فضای زندگی خصوصی و فردی

برای یک زندگی متوازن و خوب، لازم است بین زندگی جمعی و زندگی خصوصی و شخصی افراد، تعادل ایجاد شود. ما به همان میزانی که به بودن با افراد خانواده، فامیل و دوستان نیاز داریم، به خلوت داشتن، با خود بودن، مطالعه، تفکر و عبادت کردن و یا استراحت نیازمندیم. کودکان و نوجوانان نیازمند فضا برای بازی، انجام تکالیف مدرسه، انجام کارهای هنری و … هستند.

فضای پارکینگ

افراد خانواده برای رفتن به سر کار، خرید و یا گردش، از وسایط نقلیه‌ی عمومی و یا اتومبیل شخصی استفاده می‌کنند. پارکینگ مورد نیاز خانه‌ها ممکن است به صورت جمعی باشد و یا هر خانه از پارکینگ شخصی برخوردار باشد. مکان پارکینگ در خانه بسته به ابعاد، شیب زمین، نوع طرح خانه و شبکه‌ی دسترسی سواره، معین ‌شود.

عرصه‌ی فضاهای باز و حیاط خصوصی

طراحی یک خانه هرگز کامل نمی‌شود مگر اینکه همزمان با طراحی فضاهای داخلی، طراحی حیاط، محوطه و محیطی که خانه را در بر می‌گیرد و روابط همسایگی، مد نظر قرار گیرد و رابطه‌ی فضای داخل و خارج، به دقت بررسی و طراحی شود. فضاهای باز و نیمه باز خانه، بسته به این که در ترکیب با کدام یک از حوزه‌های خصوصی و خانوادگی یا عمومی قرار گیرند به دو دسته‌ی عمومی و خصوصی تقسیم می‌شوند.

فضای باز عمومی

فضاهای عمومی خانه مانند ورودی، پذیرایی، دفتر کار و فضاهای خدماتی مانند پارکینگ، معمولاً در جبهه‌ای از ساختمان واقع می‌شوند که در سمت خیابان یا کوچه عمومی ست. برای حفظ آرامش و حریم فضاهای داخلی، بین ساختمان و خیابان، فضای باز محوطه‌سازی شده‌ای قرار می‌گیرد تا هم بر غنای منظر شهری بیافزاید و هم ورودی ساختمان را جذاب‌تر کند و بر ایمنی ورود و خروج افراد پیاده و اتومبیل بیفزاید.

منابع و ماخذ

  • اقلیم و معماری، مرتضی کسائی
  • طرای باغ و احداث فضای سبز، غزاله روحانی
  • سازمان مسکن و شهرسازی
  • اداره هواشناسی استان

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته معماری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × سه =