گزارش کار آموزی تعمیرات موتور پراید (نمایندگی سایپا)

به لطف خدا و با استقاده از تجربیات بدست آمده  در  دوره کارآموزی در شرکت سایپا اطلاعات مفیدی بدست آورده‌ایم که با استفاده از برخی کتابها این اطلاعات را تکمیل کرده و بصورت مکتوب در آورده‌ام شرکت سایپا که در آن مشغول به کار آموزی خلاصه: یکی از وسایل بسیار مهم درکارهای امروزی ما ماشین یا همان خودرو می‌باشد که باعث شده بسیاری ازمشکلات حمل و نقلی را راحت کند. و این وسیله تقلیه که باعث بحرکت درآمدن آن موتور می‌باشد مورد بحث ما می‌باشد.

مطلب گزارش کار آموزی تعمیرات موتور پراید (نمایندگی سایپا) مشتمل۳۵ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

مقدمه:. ۱

معایب قسمت سر سیلندر ۳

سیت و گیت: ۴

سوپاپ.. ۴

نکات قابل توجه در کنترل سلامت سوپاپ: ۵

چسبندگی سوپاپ: ۷

علائم چسبندگی سوپاپ.. ۷

دلایل دیگر  چسبندگی. ۷

طریقه برطرف کردن چسبندگی سوپاپ: ۸

طریقه کنترل سوپاپ در تعمیرات: ۸

طریقه آب‌بندی سوپاپ: ۸

روش دستی: ۸

طریقه کنترل سیت و تعمیر آن. ۱۰

تراشیدن سیت.. ۱۰

گیت سوپاپ: ۱۱

کربن زدایی سوپاپها: ۱۱

کنترل فنر سوپاپ.. ۱۱

اسبکها و نگهداری و کنترل آن. ۱۲

تایپیتهای خودکار هیدرولیکی: ۱۲

طریقه تنظیم اولیه سوپاپ با تایپیت هیدرولیکی. ۱۳

طریقه تنظیم سوپاپ (فیلترگیری) ۱۳

طریقه عمل. ۱۴

معایب خمیدگی (خمش) ۲۲

دلایل بریدگی میلنگ. ۲۴

کاسه نمد میلنگ. ۲۴

بوش (بلیرینگ) انتهای میلنگ: ۲۸

نکاتی درمورد تعمیرات. ۳۰

رینگهای پیستون. ۳۱

مسیر کانال روغن: ۳۲

منابع و مأخذ:. ۳۴

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق گزارش کارآموزی (کار ورزی)

خلاصه ای کوتاه از مقاله گزارش کار آموزی تعمیرات موتور پراید (نمایندگی سایپا) را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه:

به لطف خدا و با استقاده از تجربیات بدست آمده  در  دوره کارآموزی در شرکت سایپا اطلاعات مفیدی بدست آورده‌ایم که با استفاده از برخی کتابها این اطلاعات را تکمیل کرده و بصورت مکتوب در آورده‌ام شرکت سایپا که در آن مشغول به کار آموزی خلاصه: یکی از وسایل بسیار مهم درکارهای امروزی ما ماشین یا همان خودرو می‌باشد که باعث شده بسیاری ازمشکلات حمل و نقلی را راحت کند. و این وسیله تقلیه که باعث بحرکت درآمدن آن موتور می‌باشد مورد بحث ما می‌باشد.

موتور:

تعریف: موتور یا همان مولد قدرت که باعث به حرکت درآمدن هر نوع وسیله مکانیکی می‌شود. به نمونه‌ای از آن وسایل ماشین می‌باشد که درباره آن توضیح می‌دهیم.

قسمتهای سوار شده یا mix (میکس) شده با موتور را به ترتیب می‌توان نام برد.

معایب قسمت سر سیلندر

۱-معمولاً سرسیلندرها در دو نوع ۱-چدنی ۲-آلیاژ آلومینیوم وجود دارند.

یکی از ایرادهای مهم سرسیلندرها تاب برداشتن یا ترکیدگی که معمولاً در نوع چدنی بیشتر است می‌باشد و ایراد دیگر که معمول است خورندگی فلز در مقابل آب که دارای رسوبات گچی است و این رسوبات در دراز مدت روی  فلزات اثر گذاشته و مخصوصاً در کانال‌های آب سیلندر و سر سیلندر اثر گذار بوده و خورندگی ایجاد می‌کند و همچنین باعث ایجاد در رسوبات گچی در کانال گشته و در نهایت موجب افت عمل خنک کاری در گرمای معمول موتور می‌گردد.

سیت و گیت:

معمولاً به جای نشت پخ سوپاپ سیت و به راهنمای ساق سوپاپ گیت سوپاپ گویند.

که درتعمیرات معمولاً مورد بازرسی تعمیر و تعویض قرار می‌گیرد.

علائم چسبندگی سوپاپ

۱-موتور ریپ می‌زند.

۲-گاهی مواقع شعله آتش در دهانه کاربراتور دیده می‌شود.

۳-دور موتور دائماً در نوسان است و صدای ضربه‌دار موتور به گوش می‌رسد.

گیت سوپاپ:

لازم به ذکر است بعضی از انواع گیتها را به صورت رزوه‌ای تولید می‌کنند که به راحتی قابل تعویض است.

لازم به ذکر است در انتهای دم سوپاپ و یا در انتهای مسیر داخلی  گیت لاستیک مخصوص که به نام لاستیک دم سوپاپ و یا گیت سوپاپ معروف است قرار می‌دهند

تایپیتهای خودکار هیدرولیکی:

در بعضی از اتومبیلهای آمریکائی که (همان جنرال موتور) می‌باشد و پراید که موتور آنرا جنرال موتور طراحی کرده است تایپیتهای خودکار یا هیدرولیکی به کار رفته است. که از طریق فشار روغن مقدار خلاص تایپیت تنظیم و همچنین خلاص هر دو سوپاپ تنظیم می‌گردد.

طریقه تنظیم اولیه سوپاپ با تایپیت هیدرولیکی

ابتدا این عمل در موتور خاموش انجام می‌گیرد. برای تنظیم سوپاپ، پیچ را تنظیم را در جهت عقربه‌های ساعت پیچانده و همزمان میله فشاری را بالا و پائین می‌کنند تا لقی دستگاه سوپاپ گرفته شود.

طریقه بستن سرسیلندر

پس از آماده نمودن واشر سرسیلندر و مالیدن کمی گریس به سطح پشت وردی واشر سرسیلندر واشر را روی سیلندر قرار داده و پس سرسیلندر را روی بلوکه قرار می‌دهیم و پس از اطمینان از نشت کامل آن پیچها سرسیلندر را در جاهای مخصوص خودش قرار داده و تا آخر می‌بندیم.

بلوکه سیلندر و معایب آن

بلوکه سیلندر در چند نوع متداول است و از لحاظ جنس و طراحی ساخت بستگی به نوع طراحی، تهیه می‌گردد. از معمولیترین نوع سیلندر در خودروها، چدنی هستند ولی انواه آلیاژ آلومینیومی نیز وجود دراد که در نوع یکپارچه و دو پارچه تولید می‌گردد.

دلایل دوپهنی سیلندر:

در اثر خلاص شاتون- پیستون- بوش شاتون- تلرانس طولی میلنگ دو پهنی در سیلندر بوجود می‌آید. طریقه تشخیص دوپهنی موضع‌های اعلام شده و از روی علائم بجا مانده روی پیستون و بوش سیلندر می‌توان متوجه شد. مقدار دوپهنی رابه طریقه زیراندازه می‌گیرند.

شاتون:

یکی از قطعات سیستم تولید قدرت شاتون (دسته پیستون) است که به کمک پیستون، محفظه موتور را کامل می‌کند. و حرکت خطی پیستون را روی میلنگ به حرکت دورائی تبدیل می‌کند. شاتونها از جنس فولاد و به شکل تیرآهن ساخته می‌گردند تا در مقابل ضربه‌های انفجار مقاوم باشند.

بوش (بلیرینگ) انتهای میلنگ:

بوش انتهای میلنگ (بلیرینگ کوچک): در سوراخ انتهایی مقطع میلنگ قرار دارد و محل قرارگیری محور بر شافت ورودی کلاچ می‌باشد که به نوعی یاتاقان بندی می‌باشد و در تعیمرات باید آن را بررسی و خلاص جانبی محوری شافت را درون جای بوش کنترل نمود و چنانچه خلاص زیاد باشد باید بوش را تعویض نمود.

رینگهای پیستون

همانطوریکه می‌دانید در قطر خارجی پیستون درشیار مخصوص خود قرار دارند و عمل آب بندی محفظه احترق و ایجاد تراکم کمپرس موتور را بر عهده دارند و همچنین رینگهای روغن وظیفه پاک کردن روغن دیواره سیلندر و چربکاری آن را بر عهده دارد.

معایب رینگها، تشخیص و برطرف کرن آن

۱-خوردگی رینگ: یکی از عمده‌ترین استهلاک موتور خوردگی رینگ است که باعث روغن سوزی و نیاز به تعمیر دارد.

۲-لاغر شدن رینگ: لاغر شدن رینگ در قسمت عرض ضخامت باعث فرار کمپرس و روغن سوزی می‌گردد. و یکی از دلایل آن گشاد شدن جارینگی و افت فشار روغن می‌باشد.

منابع و مأخذ:

– اتومبیلهای سواری بنزینی

-تجربیات استادکار ماهر

-تجربیات تعمیرکاران سابق

-مکانیک اتومبیل خود باشیم.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق گزارش کارآموزی (کار ورزی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =