گزارش کاراموزی کارگاه ریخته گری

این کارگاه از قسمتهای مختلفی از قبیل : کارگاه ریخته گری، کارگاه مدل سازی، کارگاه تراش کاری، کارگاه جوش، آزمایشگاه مصالح قالبیگری، آزمایشگاه متالوگرافی و آزمایشگاه کنترل کیفیت و انبار قطعات تشکیل شده بود. این کارگاه دارای ۲۰ نفر پرسنل بود که در قسمتهای مختلف کارگاه مشغول به کار بودند.

این تحقیق دانشجویی گزارش کاراموزی کارگاه ریخته گری مشتمل بر۳۴صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 • فهرست مطالب
 • مقدمه. ۶
 • آشنایی با کارگاه ریخته گری . ۸
 • ماهیچه سازی . ۱۵
 • عناصر اصلی ذوب ۱۷
 • بازرسی و کنترل کمی و کیفی  ۱۹
 • انواع قالب های ریخته گری.  ۲۰
 • عیوب ریخته گری  . ۲۲
 • خواص عمومی ماسه های قالب گیری.  ۲۳
 • مواد قالب و ماهیچه ها برای قالب های دائمی . ۲۵
 • بررسی ماسه های ریخته گری ایرانی . ۲۸
 • چدن خاکستری ۳۱

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

گزارش کارآموزی

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله گزارش کاراموزی کارگاه ریخته گری را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

بنا به تعریف ریخته گری عبارتست از هر نوع تغییر شکلی در فلزات و آلیاژها از طریق ذوب فلز (آلیاژ) و ریختن آن در محفظه ای به نام قالب. از تعریف فوق استنباط می شود که شکل دادن فلزات از طریق اکستروژن و یا Metallurgy Poeder را نمی توان ریخته گری دانست.

کوره های شعله ای (دوار) :

کوره شعله ای اکثراً در کشور ایران برای ذوب انواع چدن ها استفاده می شود و نحوه کار آن به این صورت است که مواد بار (شارژ) را از انتهای کوره (قسمت خروجی مواد احتراق) وارد کوره می کنند و سوراخ هایی که در قسمت شکم کوره وجود دارند را توسط ماسه قالبگیری پر می کنند. مواد سوختی که (مازوت یا گازوئیل) توسط فارسونکاه و هوای فشرده به صورت پودر از قسمت ابتدایی کوره وارد شده و آن را منتقل می کند.

قالبگیری زمینی روبار :

ماسه الک شده را در داخل گود زمین ریخته و می کوبند و یا اینکه ماسه را به داخل گود زمین شوت می کنند، پس از انجام یکی از عملیات فوق سطح ماسه را به وسیله تسمه (شمش) صاف و تراز سپس مدل را با فشار در داخل آن فرو برده و آن را قالبگیری می کنند.

ماهیچه سازی :

تعریف ماهیچه : ماهیچه قسمتی از قالب است که سوراخ و شکاف داخل جسم ریختگی ایجاد می کند و بیشتر به ماسه ای گفته می شود که بوسیله جعبه ماهیچه تهیه شده و پس از سفت شدن و خارج کردن آن از داخل ماهیچه مورد استفاده قرار می گیرد . هر ماهیچه شامل دو قسمت بدنه ماهیچه و تکیه گاه ماهیچه می باشد.

روش تهیه :

ابتدا مقداری ماسه سیلیسی با مش بالا برداشته و مقدار ۵% درصد وزنی آن چسب سیلیکات سدیم به آن اضافه نمایید، به وسیله دست چسب را با ماسه طوری مخلوط کنید که ماسه تهیه شده به هیچ عنوان بدست نچسبد. لازم به توضیح است که در کارخانجات عمل مخلوط کردن چسب با ماسه توسط میکسر ماسه ماهیچه ای انجام می گیرد.

قالبهای ماسه ای (موقت)

اولیه مرحله در ریخته گری تولید قالب است. برای انجام این مقصود در قالبهای ماسه ای به مدل ولوازم قالبگیری احتیاج است.

خشک کردن و سخت کردن قالب :

بسیاری از قالبها قبل از بارریزی خشک می شوند بدینطریق رطوبت موجود در ماسه تقلیل یافته و از طرفی استحکام قالب افزایش می یابد. در صنایع خشک کردن کامل قالب و خشک کردن سطحی متداول می باشد در خشک کردن کامل، قالب درون کوره هائی با تغییرات حرارتی ۲۰۰ – ۴۰۰  (برحسب نوع چسب) برای زمان معینی قرار میگیرید که میتوان چنین کوره هایی را در یک نقطه از خط تولید مستقر نمود و گردش مداوم قالب را با زمان بار ریزی بر حسب درصد رطوبت ماسه ابعاد قالب و حجم ماسه منطبق کرد.

عیوب ریخته گری

تحت شرایط عملی ریخته گری قطعات تولید شده همواره، حاوی عیوبی مانند تخلل مواد ناخواسته، غیر یکنواختی و ترک خوردگی هستند که تقسیم بندی کلی منابع عیوب ریخته گری از سه جنبه مورد نظر قرار می گیرد که عبارتند از ۱- طراحی قطعه ۲- روش تولید و مسائل تکنولوژی ۳- نحوه استفاده از تکنولوژی و کاربرد آن . یک عیب ممکن است دقیقاً منشعب از یکی از علل موجود و شناخته شده باشد

معرفی

قالب های دائمی برای ریخته گری فلزات و آلیاژهای مختلف بطور گسترده بکار می روند، گذشته از فرآیند شمش ریزی که به منظور تولید شمش های فولادی در ریخته گری مداوم و تهیه شمش آلیاژهای متنوع دیگر متداول است، ریخته گری با قالب دائمی برای تولید قطعات و به عبارت بهتر برای قطعه ریزی نیز گسترش روز افزون یافته است.

چدن خاکستری

چدن خاکستری در صنعت از همه فلزهای ریخته گری تولید و مصرف بیشتری دارد، موارد استعمال چدن خاکستری عبارتند از قطعات موتور اتومبیل، ابزار کشاورزی، لوله و لوازم چدنی، وانهای حمام ، لوازم و اثاثیه منزل، قابهای موتور الکتریکی و نظائر آن، استحکام زیاد، مقاومت فرسایشی خوب، قابلیت ریخته گری، حساسیت کم نسبت به ترک برداری و قدرت ضربه گیری زیاد همراه با اقتصادی بودن تولید آن از مزایای عمده چون خاکستری در صنعت بشمار می رود، برای تولید یک قطعه ریختگی، فلز مذاب را از کوره می گیرند و داخل قالب ماسه ای میباشد می ریزند

اثر عناصر آلیاژی عمده در چدن خاکستری :

عناصری که معمولاً در چدن خاکستری وجود داشته و یا سپس به آن اضافه می شوند، می توانند مطابق اثرشان روی چدن در خلال انجماد و خنک کاری به دو گروه تقسیم شوند: عناصری که باعث تسریح تشکیل گرافیت می شوند به عناصر گرافیت زا (گرافیت کننده) و آنهائی که موجب ماندن کربن بصورت کاربیدهای آهن در چدن می شوند به عناصر کربورزا (کاربیدزا) یا پایدار کننده کاربید موسومند.

سخت کاری و برگشت دادن

سخت کردن و بازگشت دادن چدنهای خاکستری پرلیتی نظیر فولادها می باشد. بر اثر حرارت دادن قطعه ریختگی تا بالای درجه حرارت بحرانی چدن، پرلیت ساختمان چدن به اوستنیت و با خنک کردن به مارتنزیت تبدیل می شود. با بازگشت دادن قطعه عمل آمده، تنش های آب دادن قطعه رفع، سفتی چدن افزایش، و بیشترین سختی، کاهش می یابد. هدف از سخت کاری و بازگشت دادن چدن، مقاوم کردن و افزایش مقاومت به سایش و فرسایش چدن است.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

گزارش کارآموزی

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − 8 =