گردآوری شکار به تولید غذا

قدیمی ترین نمونه های تحولات کشاورزی را در شرق مدیترانه (لوانت) جستجو کرد، چرا که شواهد وجودی از سایت دوره فراپارینه سنگی در حوالی ۱۱۰۰۰ سال را نشان می دهد که اولین قدم کشاورزی در آن تجربه شد. آغاز نو سنگی در ایران در حدود ۱۰۰۰۰ سال پیش آغاز شد که کم کم با استقرار در دامنه ها و بعد در دشت ها فرآیند اهلی کردن گیاهان و نباتات را در این برهه زمانی جست که اهلی کردن بز و گوسفند را در شمال بین النهرین و مناطق زاگرس واهلی سازی خوک و سگ و گاو را در آناتولی و حوالی شمال بین النهرین صورت گرفت. شکار

این تحقیق دانشجویی گردآوری شکار به تولید غذا  مشتمل بر۱۰۴صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

روش تحقیق

فهرست مطالب

 • پیشگفتار……………………………………………………………………………………….. ۳
 • مقدمه ۶
 • محیط زیست در مناطق کوهستانی زاگرس در غرب ایران ……………………………… ۹
 • دشت دهلران …………………………………………………………………………………. ۱۳
 • تپه بزمرده ……………………………………………………………………………………. ۱۵
 • منطقه کنکاور در زاگرس مرکزی ………………………………………………………….. ۱۹
 • تپه گنج دره…………………………………………………………………………………………………………. ۲۰
 • تپه آسیاب ………………………………………………………………………………………………………….. ۲۴
 • تپه گوران …………………………………………………………………………………………………………… ۲۶
 • اوضاع جغرافیایی بین النهرین …………………………………………………………………………… ۲۹
 • پیشینه مطالعاتی عراق ………………………………………………………………………………………. ۳۲
 • زاوی شمی شانیدر …………………………………………………………………………………………… ۳۴
 • کریم شهیر ……………………………………………………………………………………………………….. ۳۹
 • جارمو ۴۰
 • اهلی سازی گیاهان ……………………………………………………………………………………………. ۴۴
 • اهلی سازی حیوانات …………………………………………………………………………………………. ۵۱
 • تغییرات آب و هوا در دوره نوسنگی …………………………………………………………………. ۵۶
 • سیر تغییر و تحولات در دوران نوسنگی…………………………………………………………….. ۵۷
 • معماری ……………………………………………………………………………………………………………. ۷۴
 • پیکرک ……………………………………………………………………………………………………………… ۸۵
 • تجارت ابسیدین ………………………………………………………………………………………………… ۹۰

۲۲- نتیجه ………………………………………………………………………………………………………….. ۹۷

۲۳- عکس…………………………………………………………………………………………………………… ۱۰۰

۲۴- گاهنگاری…………………………………………………………………………………………………….. ۱۱۲

۲۵- منابع…………………………………………………………………………………………………………… ۱۲۲

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله گردآوری شکار به تولید غذا را در زیر می توانید ببینید.

گردآوری شکار به تولید غذا

مقدمه:

قدیمی ترین نمونه های تحولات کشاورزی را در شرق مدیترانه (لوانت) جستجو کرد، چرا که شواهد وجودی از سایت دوره فراپارینه سنگی در حوالی ۱۱۰۰۰ سال را نشان می دهد که اولین قدم کشاورزی در آن تجربه شد. آغاز نو سنگی در ایران در حدود ۱۰۰۰۰ سال پیش آغاز شد که کم کم با استقرار در دامنه ها و بعد در دشت ها فرآیند اهلی کردن گیاهان و نباتات را در این برهه زمانی جست که اهلی کردن بز و گوسفند را در شمال بین النهرین و مناطق زاگرس واهلی سازی خوک و سگ و گاو را در آناتولی و حوالی شمال بین النهرین صورت گرفت.

 

محیط زیست در مناطق کوهستانی زاگرس در غرب ایران

۱- منطقه زاگرس مرتفع:

این منطقه از طریق جاده ای که بغداد را از راه کرمانشاه- همدان به فلات مرکزی ایران پیوند می دهد به دو منطقه شمالی و جنوبی تقسیم شده است که هر یک محیط زیست ویژگیهای جغرافیایی خود را دارد دامنه کوهها را پسته و بلوط به صورت نسبتا متراکمی پوشانده است در شمال تقریبا کردستان ایران بارندگی نسبتا زیاد است اما به علت ساختار جغرافیایی و ناهموار بودن زمین آب کافی برای کشاورزی مقدور نیست.

دهلران:

این جلگه پست در دامنه کوههای زاگراس واقع شده است و مناطقی چون دشت دهلران، دشت شوشان ، دشت رامهرمز را در میان گرفته است تغییرات اقلیمی این سرزمین بسیار شدیداست. تابستانهای این منطقه به دشت گرم و خشک با دمایی تا ۵۰ درجه سانتیگراد است در زمستان بندرت یخبندان می شود و بادهای سرد شمالی بر شدت افزایش ابرها و سرمای زمستانی منطقه می افزاید. میزان بارش در منطقه دارای نوساناتی است.

دشت دهلران:

دشت دهلران حدود شصت کیلومتری غرب شوش در ارتفاعاتی کمی بلندتر از حد متوسط دشت دهلران واقع شده است. دشت دهلران اساساً بین مهمه و دوایریچ و بین دامنه کوههای زاگرس و جبل حمرین در نزدیکی مرز عراق واقع شده است و دارای ۵ محوطه می باشد که عبارتند از علی کش، چغاسفید، تپه سبز، فرخ آبادو موسیان.

اقتصاد (معیشت):

معیشت نشان بر پایه کشاورزی ودامداری و حتی شکار به طور کم دیده می شود مجموعه دانه هایشان از پهنای مختلفی از لوبیا و عدس و گیاهان وحشی چون گندم ایمر وجود و ردیفه که بومی خوزستان بودند و گندم وحشی اینکرن بومی منطقه نبود و حبوبات با داس های چخماقی در و ماشه و گند آسیاب باری خرمن کوبیدن استفاده می شد.

منطقه کنگاور در زاگرس مرکزی

این بخش از کوهها معرف به پیشکوه شامل رشته ای از دره ها در ارتفاعات بلند است، که تا شمال شرق کوه سفید کشیده شده است. که مهمترین این دره ها عبارتند از کنگاور ، اسد آباد، صحنه، نهاوند، خاوی هر سین، بروجرد والشتر است.منطقه گنگاور در برنامه گودین بررسی شد. یانگ ۱۹۶۶م ۱۹۷۵ م یانگ واسمیت ۱۹۶۶م و در جنوب حوضه گاماسب،گاف ۱۹۶۸-۱۹۷۱ م و یشتکوه، استین، ۱۹۴۰ م و بروجرد والشتریانگ ۱۹۶۶م گدار ۱۹۳۱ م و اسمیت و == ۱۹۸۰ م هریس تپه گیان توسط کنتنو و گریشمن ۱۹۳۵ م که با توجه به حفاری انجام گرفته ظاهراً مواد آن کهن ترین دوره روستا نشینی را ندارد .

معیشت:

در لایه زیرین بدون هاون و دسته هاون بود اما بقایای از غلاتی چون جو، گندم، عدس ، بقایای از لاوک و دیک گلی و تیغه هایی از سنگ چخماق که در ارتباط با برش گیاه داشتند دیده شد. بقایای ۳۴۰۰۰ حیوان توسط هس مطالعه شد که پیشنهاد داد که بز کنترل شده بودند و از طریق آمار آنالیز و ریخت شناسی و وجود بقایای سم روی خشت روشنگر فرآیند اهلی سازی دیده می شود.

منطقه ماهیدشت در زاگرس مرکزی

در این منطقه مجموعه ای دره در امتداد نیمه غربی جاده خراسان یا شاهراه بزرگ که مسیر طبیعی بغداد به همدان است وجود دارد این درها عبارتند از: شاه آبادی، زبیری، ماهیدشت، شیان و هپلیلان در جنوب ماهیدشت واقع شده اند.این ناحیه شامل کردستان جنوبی و منطقه حائل بین کردستان و لرستان است. ارتفاع دره های منطقه ماهیدشت از سطح دریا بین ۱۳۰۰ متر کرمانشاه و ۹۰۰ متر هلیلان است.

اوضاع جغرافیایی بین النهرین

هلال حاصلخیز مثلثی است با وسعتی در حدود دویست هزار کیلومتر مربع، محدود به اضلاع شهر حلب، دریاچه ارومیه و دهانه اروند رود را  به هم وصل می کنندو مرزهای سیاسی کنونی، این مثلث میان عراق و سوریه و بخشهایی از ترکیه و ایران در شمال و شرق در بر می گیرد و محور عمده آن را دو رود بزرگ دجله و فرات تشکیل می دهد که آن را بین النهرین می نامیم

گروه زاگرس :

مورتنس محوطه های نوسنگی گروه زاگرس را چنین معرفی می کند که این گروه از لحاظ زمانی و پس زمینه ی بوم شناختی با هم نسبت دارند که شامل صنعت تراشه سنگ مصنوعی که مبتنی بر تیغه ها و ریز سنگ های هندسی است (میکرولیت) . صنعت سنگ ساب با کاسه های پرداخت شد .

منابع فارسی

گردآوری شکار به تولید غذا

 • حیدری / نوذر ، غار شانیدی ، سولکی ، باستان پژوهی ، سال اول ، شماره اول ، اردیبهشت ۱۳۷۷
 • ارجمندی / م ، گاهنگاری مکانهای پیش از تاریخ با توجه به ابزار سنگی در ایران ، پایان نامه ۱۳۷۶
 • ساعد موحشی امیر ، نوسنگی در ایران ، نشریه هسته ، علمی دانشجویان باستان شناسی دانشگاه تهران ، باستان پژوه ، چهار دانشگاهی دانشگاه ادبیات علوم انسانی ، سال دهم ، شماره ۱۰ ، بهار ۱۳۷۸

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

 

 

نظرات بسته شده است.