چرا برخی از دانش آموزان دچار اختلال نارسایی توجه- فزونی جنبشی(بیش فعالی) هستند

بیش‌فعالی به حالتی دلالت می‌کند که در آن کودک به نحوی مفرط و بیش از اندازه فعال و پرجنب‌ و جوش است. تحرک زیاد این کودکان نه تنها خود آنها را بلکه اطرافیان، همکلاس‌ها، اولیای مدرسه را دچار مشکل می‌کند. از آن جایی که در میان درصد بالایی از معتادین و افرادی که ترک تحصیل کرده‌اند علایم بیش فعالی در کودکی قابل مشاهده است.

از طرفی کودکان بیش فعال در معرض خطر بالایی از اختلال سلوک، شخصیت ضد اجتماعی و سوء مصرف مواد مخدر قرار دارند لذا آگاهی همگان بویژه والدین و معلمان در این حالات از اهمیت بسزایی برخوردار است.

چکیده

اختلال نارسایی توجه/ بیش فعالی، یکی از متداول ترین اختلالات دوران کودکی است که میزان مراجعه‌ افراد مبتلا به این اختلال به مراکز درمانی، از تمامی اختلالات دیگر بیشتر است. این اختلال ۲ تا ۴ درصد کودکان و پسران ۳ تا ۹ بار بیشتر از دختران مبتلا می شوند. این اختلال به طور معمول با ویژگی هایی چون بیش فعالی، تکانشگری، بی توجهی و مانند اینها توصیف می شوند. افراد دچار اختلال نارسایی توجه/ بیش فعالی همواره در حال جنب و جوش هستند و به هر کاری کار دارند.  توجه کردن برای آنها مشکل است و نسبت به کودکان عادی دامنه‌ توجه کمتری دارند و کمتر می خوابند.  برای درمان این اختلال دارو درمانی (ریتالین، سولفات آمفتامین و …)، رفتار درمانی (تقویت کننده های مثبت و منفی، الگوسازی، محروم سازی)، درمان شناختی – رفتاری (CBT) و آموزش والدین می تواند مفید باشد.

این تجربیات معلمان مشتمل بر   ۵۴صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]فهرست مطالب[/highlight]

چکیده. ۲

مقدمه. ۲

بیان مسئله. ۴

تعریف…. ۴

شیوع.. ۸

نشانه ها و علائم.. ۸

تشخیص….. ۱۰

آزمونی برای تشخیص….. ۱۱

علل.. ۱۶

عوامل مستعد کننده برای ابتلا.. ۱۸

راهبردهای درمان.. ۱۹

درمان بیش فعالی کودک با غذا ۲۵

تأثیر ماساژ بر کودک بیش فعال.. ۲۸

راهنمایی‌هایی برای والدین.. ۳۰

راهنمایی‌هایی برای آموزگاران.. ۳۱

نکاتی در مورد دانش آموزان بیش فعال در کلاس…. ۳۳

نقاط قوت در دانش آموزان مبتلا به اختلال توجه و بیش فعالی.. ۳۵

استفاده از آزمون های گوناگون.. ۳۷

راهکار. ۴۰

نتیجه ‌گیری‌… ۴۳

پیشنهادات… ۴۵

منابع…۵۳

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

تجربیات معلمان

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله  چرا برخی از دانش آموزان دچار اختلال  نارسایی توجه- فزونی جنبشی(بیش فعالی) هستند    را در زیر می توانید ببینید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]مقدمه[/highlight]

بیش‌فعالی به حالتی دلالت می‌کند که در آن کودک به نحوی مفرط و بیش از اندازه فعال و پرجنب‌ و جوش است. تحرک زیاد این کودکان نه تنها خود آنها را بلکه اطرافیان، همکلاس‌ها، اولیای مدرسه را دچار مشکل می‌کند. از آن جایی که در میان درصد بالایی از معتادین و افرادی که ترک تحصیل کرده‌اند علایم بیش فعالی در کودکی قابل مشاهده است.

از طرفی کودکان بیش فعال در معرض خطر بالایی از اختلال سلوک، شخصیت ضد اجتماعی و سوء مصرف مواد مخدر قرار دارند لذا آگاهی همگان بویژه والدین و معلمان در این حالات از اهمیت بسزایی برخوردار است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]نشانه ها و علائم[/highlight]

این اختلال را نمی توان توسط ابزارهای دقیق پزشکی از قبیل اشعه  ایکس یا با آزمایش خون تعین کرد. بلکه این بیننده است که تعیین می کند کدام رفتار بیش از اندازه است و کدام رفتار این گونه نیست. شایع ترین علایم رفتاری این اختلال عبارتند از:

  1. بی توجهی:
[highlight txtcolor=”#eded00″]همه چیز در مورد ریتالین، داروی کودکان بیش فعال [/highlight]

رایج ترین دارو برای کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و نقص توجه دارویی به نام «متیل فنیدیت» با نام تجاری «ریتالین» است. این دارو به شکل قرص در بازار دارویی موجود است. ریتالین با اثر بر قشر مغز و تالاموس از بازجذب مجدد دوپامین در سلول های عصبی جلوگیری می کند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]درمان بیش فعالی کودک با غذا[/highlight]

با توجه به تحقیقات انجام شده می توان گفت برای کاهش شیطنت کودکان بیش فعال(ADHD) که خیلی پُر جنب و جوش هستند، و به اصطلاح خیلی شلوغ می کنند، مصرف مواد مغذی زیر مفید است:

– اسیدهای چرب ضروری:

[highlight txtcolor=”#eded00″]تأثیر ماساژ بر کودک بیش فعال[/highlight]

افراد معمولی نیز حین ماساژ احساس آرامش در ماهیچه‌ها و اعصاب می‌کنند اما امروزه تأثیر ماساژ روی کودکان بیش فعال مورد توجه قرار گرفته است. از آنجا که مشخص شده ماساژ به آرامش بدن کمک می‌کند و هوشیاری را افزایش می‌دهد لذا در جهت اختلال نقص توجه ناشی از بیش‌فعالی کودک به کار گرفته می‌شود.

[highlight txtcolor=”#eded00″]نکاتی در مورد دانش آموزان بیش فعال در کلاس[/highlight]

– عضو کنید تا کارهایش را به صورت گروهی انجام دهد.

– تکلیف های طولانی و بزرگ را برای او به قسمت های کوتاه تر و کوچک تر تقسیم کنید.

– ا و را زود به زود تشویق کنید. او را به طور مستمر حفظ کنید و او را زود به زود نگاه کنید.

– تماس چشمی خود رابا او به طور مستمر حفظ کنید و او را زود به زود نگاه کنید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]نقاط قوت در دانش آموزان مبتلا به اختلال توجه و بیش فعالی[/highlight]

همان قدر که افراد متفاوتند، توانمندی­های مبتلایان به اختلال توجه هم متفاوت است. بعضی ویژگیهای اساسی قابل مشاهده که در ادامه آمده­اند محور اصلی این توانمندی­ها هستند.

مهارت­های کلی نگری: کلی نگری به زبان ساده عبارت است از توانایی سریع دیدن «تصویر بزرگ».

[highlight txtcolor=”#eded00″]راهکار[/highlight]

عملی نمودن بعضی از اصول رفتار درمانی حتی بدون حضور درمانگر در بعضی موارد امکانپذیر است. دکتر ویلیام پلهام رئیس مرکز پژوهشکده کودک و خانواده در دانشگاه نیویورک در بافالو معتقد است: به کمک تربیت صحیح و شایسته در بسیاری از مواقع تغییر و اصلاح رفتار امکان پذیر است .

[highlight txtcolor=”#eded00″]نتیجه ‌گیری‌[/highlight]

اختلال‌ بیش‌ فعالی‌ که‌ در اغلب‌ موارد با نقص‌ توجه‌ همراه‌ است، معمولاً در دوران‌ کودکی‌ بروز می‌ کند. تشخیص‌ این‌ اختلال‌ در سنین‌ زیر پنج‌ سال‌ قدری‌ مشکل‌ است زیرا امکان‌ دارد با رفتارهای‌ طبیعی‌ و شیطنت ‌آمیز کودکان‌ اشتباه‌ گرفته‌ شود. با این ‌حال، متخصصان‌ می‌ توانند این‌ اختلال‌ را تشخیص‌ دهند و پیش‌ بینی‌های‌ لازم‌ را به‌ عمل‌ آورند. این‌ اختلال‌ با فعالیت‌ بیش‌ از اندازه، خرابکاری‌ و آزار رساندن‌ همراه‌ است.

چنانچه‌ این‌ بچه‌ها در سنین‌ کودکی‌ معالجه‌ نشوند، در دوره‌ نوجوانی‌ احتمال‌ این ‌که‌ رفتارهای‌ ضداجتماعی‌ داشته‌ باشند و نیز حالات‌ افسردگی‌ در آنها به‌ وجود آید، بسیار است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]پیشنهادات[/highlight]

از آنجایی که دارو و درمانی برای کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی به تنهایی پاسخگو نیست، والدین بهتر است روش های تربیتی و برخورد مناسب با این کودکان را فرا بگیرند اما به راستی چگونه باید با این کودکان برخورد کرد؟

 از آنجایی که دارو و درمانی برای کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی به تنهایی پاسخگو نیست، والدین بهتر است روش های تربیتی و برخورد مناسب با این کودکان را فرا بگیرند اما به راستی چگونه باید با این کودکان برخورد کرد؟ روش های تربیتی مناسب این کودکان کدام هستند؟

[highlight txtcolor=”#eded00″]منابع[/highlight]

علیزاده، حمید. (۱۳۸۸). تهران انتشارات ارس باران

هالاحان، کاف من. (۱۳۸۸). کودکان استثنایی. مترجم حمید علیزاده و همکاران. انتشارات ویرایش

افروز، غلامعلی. (۱۳۷۹). آموزش و پرورش کودکان استثنایی. تهران انتشارات دانشگاه تهران

مایلی ، میترا ( ۱۳۸۳)، بیش فعالی، تهران .

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

تجربیات معلمان

.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + یازده =