پیکان

این تحقیق دانشجویی مشتمل بر۹۰صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

فصل اول:موتور. ۱۵

فصل دوم:سیستم خنک کننده. ۴۸

فصل سوم:سیستم سوخت رسانی۵۳

فصل چهارم:سیستم جرقه. ۵۸

فصل پنجم:کلاچ.. ۶۴

فصل ششم:گیربکستشریح کلی۷۰

فصل هفتم:کاردان و چهارشاخه های آن.. ۷۵

فصل هشتم:دیفرانسیل و اکسل عقبتشریح کلی۸۲

فصل نهم: سیستم ترمز. ۹۰

منابع..۹۲

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته مکانیک

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله پیکان  را در زیر می توانید ببینید.

چهار مرحله اصلی کار موتور

۱- مرحله تنفس: پییستون در داخل سیلند مطابق فلش قرمز رنگ به سمت پایین حرکت نموده و سوپاپ ورودی نیز باز است. در این مرحله سوخت و هوا وارد فضای بالای پیستون می شود.

نگداری و بازرسی های لازم و ضروری از ماشین

نگهداری و باز رسی های لازم و ضروری از ماشین به خاطر ایمنی بیشتر، صحیح تر کار کردن و طولانی تر شدن عمر قطعات آن یکی از ضروریات اصلی به حساب می آید.

هر چند در سال های اخیر به خاطر پیشرفت در صنایع اتومبیل سازی احتیاجات ماشین برای تعوض روغن، روغنکاری و گریس کاری دوره ای و بازرسی های لازم و ضروری کم شده ولی این کار ها به طور حذف نشده است

سیستم اگزوز

سیستم اگزوز در اتومبیل بغیر از لوله خروج دود انتهایی که دود از طریق آن به هوای آزاد منتقل می شود باید عاری از هرگونه نشت دود به بیرون باشد و بتواند صدای موتور را از مقدار ۸۶ دسیبل (دسیبل واحد اندازه گیری صدا می باشد) پایین تر بیاورد.

 روغن موتور

پس از طی هر ۴۰۰ الی ۵۰۰کیلومتر و یا هر هفته هر کدام که زود تر اتفاق بیفتد، سطح روغن کارتر را بررسی نموده و در صورت لزوم توسط روغن مناسب سطح آن را به مقدار معین برسانید.

۲- روغن موتور

تشریح کلی و عمومی موتور

ماشین هایی که این دستورالعمل برای آن ها قابل استفاده می باشد مجهز به موتور های cc1500 ویا  cc1725 ساخت کار خانه کرایسلر انگلستان هستند. این دو نرخ موتور از لحاظ ظاهری خیلی به یک دیگر شباهت داشته و اختلاف اصلی آن ها یکی در این است که جنس سرسیلندر تمام موتور های cc 1500 چدن خاکستر بوده در حالیکه جنس سرسیلندر بعضی از موتورهای cc 1725 پرقدرت (با نسبت تراکم نسبتا زیاد) از آلیاژ آلمنیوم می باشد.

تشریح کلی سیستم خنک کننده

مایع خنک کننده موتور در داخل سیستم بر مبنای اصل ترموسیفون (حرکت مایع به علت به وجود آمدن اختلاف دما) و به کمک پمپ گریز از مرکز به حرکت در می آید. پمپ آب حرکت خود را از پولی سرمیل لیگ و توسط تسمه پروانه دریافت می کند. سیستم بگونه ای تحت فشار قرار دارد که جوشش و تبخیر آب تنها در درجه حرارت های بالاتر از شرایط عادی اتفاق می افتد.

سیستم سوخت رسانی

۱- تشریح کلی

یک عدد مخزن ذخیره بنزین به گنجایش ۵/۴۵ لیتر در قسمت عقب ماشین و در کف صندوق عقب نصب شده و از این قسمت سوخت توسط یک عدد پمپ مکانیکی کشیده شده و به کاربراتور تحویل داده می شود. این پمپ را پمپ بنزین گویند.

جرقه

اگر یک موتور احتراق داخلی که به کمک جرقه شمع کار می کند بخواهد بطور صحیح مناسب به کار خود ادامه دهد، لازم است که جرقه درست در لحظه معین و مورد نیاز به الکترودهای شمع آن تحویل داده شود. لحظه جرقه شمع نسبت به موقعیت پیستون ولنگ و مبل لنگ متغیر است، و بستگی به سرعت و بار وارد شده به موتور دارد.

کلاچ و مکانیزم بکار اندازی آن

تمامی اتومبیلهای پیکان مجهز به کلاچ تک صفحه ای که بصورت هیدرولیکی کار می کنند، هستند. مجموععه کلاچ که شامل درپوش، فنر دیافراگمی (فنر خورشیدی یا بشقابی)، صفحه فشار دهنده می باشد به فلایویل پیچ شده، و صفحه کلاچ بین صفحه فشار دهنده و فلایویل ساندویچ شده است. قسمت مرکزی صفحه کلاچ بصورت هزار خاراست، این قسمت با شافت ورودی گیربکس که آن نیز هزار خار است درگیر می شود.

نگهداری و بازرسی های لازم و ضروری

۱- پس از هر ۸۰۰۰ کیلومتر پیچ بازرسی سطح روغن دیفرانسیل که در لبه افقی و سمت راست کله گاوی قرار گرفته است را باز کنید. سطح روغن باید در زیر رزوهای سوراخ پیچ بازرسی باشد. بمنظور دیدن سطح روغن می توان از آینه دستی یا انگشت استفاده کرد. در صورت لزوم با واسکازین مناسب دیفرانسیل را پر کنید.

باز کردن و نصب مجدد پلوس، بلبرینگ پلوس و کاسه نمدهای آن

۱- پلوس ها را می توان بدون باز کردن کله گاوی از داخل پوسته اکسل عقب بیرون کشید. معمولاً باید پلوس را برای نو کردن بلبرینگ یا کاسه نمد آن و یا در موقع باز کردن کله گاوی بیرون کشید. قبل از شروع به انجام کار کل این قسمت را بخوانید.

تشریح کلی

۱- تمام مدلهای اتومبیل پیکان و هیلمن مجهز به ترمز لاک هید (Lock heed) هستند. چرخهای جلوی این اتومبیل ها دارای دیسک بوده و در موقع ترمز گرفتن بوسیله یک جفت لقمه ترمز از چرخش دیسک جلوگیری بعمل می آید. چرخهای عقب مجهز به کاسه بوده و بوسیله یک جفت کفشک که در داخل کاسه قرار دارند از چرخش کاسه ممانعت بعمل می آید. در تمامی مدلها ترمز بصورت هیدرولیکی بکار می افتاد و فشار للازم بوسیله پدال ترمز و به کمک پوستر فراهم می شود. (تنها پیکان های مدل ۴۶ و اوایل ۴۷ دارای پوستر نیستند) ترمز دست از طریق اهرم بندی مکانیکی جداگانه ای کاسه چرخ های عقب را در موقع لزوم ترمز می کند. ترمزها احتیاج به هیچ تنظیمی ندارند، زیرا پس از فرسوده شدن ماده اصطکاکی (لنت) روکش شده بر روی لقمه ترمزهای چرخ جلو، پیستون هائی که در پشت لقمه ها قرار گرفته و آنها را با دیسک چرخ جلو درگیر می کنن

منابع:

اتومبیل پیکان، مجتبی ضیائی، ۱۳۷۸، چاپ ششم

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته مکانیک

.


برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − سه =