پیشگیری درمان مریضیها با ورزش

در یک بدن طبیعی که از راستای مطلوبی برخوردار باشد، چنانچه از دید پهلو فرد را مورد مشاهده قراردهیم، باید سر به حالت متعادل و در امتداد تنه برروی گردن قرارداشته باشد . در وضعیت سر به سمت جلو گردن به سمت جلو رفته و چانه فرد به بیرون (به سمت جلو) زده می شود و قوس گردن فرد بیشتر می شود.

مطلب پیشگیری درمان مریضیها با ورزش مشتمل۱۱ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 مقالات رشته پزشکی مقالات رشته ورزش

فهرست مطالب

وضعیت گردن : ۲

تمرینات اصلاحی و درمانی… ۳

وضعیت سر و افتادگی آن… ۴

تمرینات اصلاحی و درمانی… ۵

وضعیت شانه ها ۶

وضعیت مطلوب بدن چگونه است؟‌. ۶

پوکی استخوان… ۷

تمرینات برای درمان… ۸

فشارخون… ۱۰

توصیه‌های علمی و ورزشی… ۱۱

کیفوز سینه‌ای… ۱۲

حرکات اصلاحی… ۱۲

عارضه پا پرانتزی… ۱۳

تمرینات اصلاحی و درمانی… ۱۴

برای اصلاح این ناهنجاری تمرینات زیر پیشنهاد می شود:‌ ۱۴

سوء تغذیه. ۱۵

چاقی و فعالیتهای حرکتی… ۱۷

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته پزشکی مقالات رشته ورزش

خلاصه ای کوتاه از مقاله  پیشگیری درمان مریضیها با ورزش را در زیر می توانید ببینید.

وضعیت گردن :‌

در یک بدن طبیعی که از راستای مطلوبی برخوردار باشد، چنانچه از دید پهلو فرد را مورد مشاهده قراردهیم، باید سر به حالت متعادل و در امتداد تنه برروی گردن قرارداشته باشد . در وضعیت سر به سمت جلو گردن به سمت جلو رفته و چانه فرد به بیرون (به سمت جلو) زده می شود و قوس گردن فرد بیشتر می شود.

تمرینات اصلاحی و درمانی

برای اصلاح، پیشگیری و درمان این عارضه تمریناتی را ارائه می کنیم.

  1. در حالت ایستاده یک جسم سبک (مانند کتاب) را برروی سر خود بگذارید و تلاش کنید کتاب از روس سر شما نیافتد و در این حالت مسافتی را راه بروید و به تناوب تمرین را تکرار کنید.
  2. پشت به دیوار بایستید . پا را به فاصله ۱۰-۸ سانتیمتری دیوار قراردهید و در حالی که چانه را به سمت پایین به طرف سینه خود می برید با پشت سر به دیوار فشار دهید و حرکت را ۶ ثانیه حفظ کنید. بعد از استراحت حرکت را ۱۰ مرتبه در دو نوبت تکرار کنید.

وضعیت سر و افتادگی آن

در وضعیت طبیعی سر باید به شکل کاملا متعادل قراربگیرد به گونه ای که بر هیچ یک از طرفین چپ و راست خمیدگی نداشته باشد. اگر شما از جمله افرادی که دارای افتادگی سر به چپ و یا راست می باشید می توانید این شیوه اصلاحی را به منظور پیشگیری و درمان آن به کار ببندید .

تمرینات اصلاحی و درمانی

  • در حالت ایستاده سر را به حالت عمودی و در راستای ستون فقرات قراردهید و عضله قسمتی از سر شما که به آن طرف خم شده را به آرامی کشش دهید و وضعیت را ۶ ثانیه حفظ کنید. از (۱۰۰۰ تا ۱۰۰۶) این حرکت را در دو نوبت و در هر نوبت ۳ دقیقه تکرار کنید.

وضعیت شانه ها

برای بررسی شانه ها خط مستیمی را برروی دیوار رسم کنید و در کنار آن خط به دیوار تکیه بزنید. برآمدگی روی شانه شما باید دقیقا برروی این خط قراربگیرند. بهتر این است که فردی که شما را آزمایش می کند، پس از تکیه دادن شما به دیوار جای دو برآمدگی را برروی دیوار مشخص کند و ضمن مقایسه با خط مستقیمی که برروی دیوار کشیده اید، میزان انحراف شانه ها را مشخص نماید.

وضعیت مطلوب بدن چگونه است؟‌

خوب راه رفتن، خوب نشستن و خوب ایستادن. علاوه بر آنکه بر زیبایی شما می افزایند باعث کارایی بیشتر و خشکی کمتر در شما می شود. وضعیت مطلوب بدن به هماهنگی و تناسب اندامهای گوناگون بدن اطلاق می شود. برآورد شده است که در حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد از مردم با برخی از ناهنجاریهای بدن روبرو هستند.

پوکی استخوان

پوکی استخوان وضعیتی است که در آن مقدار بافت استخوانی کم شده و استخوانها با کمترین نیرو و فشار دچار خستگی و شکستگی می شوند. استخوان یک منبع کلسیم به شمار می رود و زمانی که به منظور رفع نیازهای بدن کلسیم به مقدار زیاد از استخوان خارج شود، حجم استخوان کاهش یافته و در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرارمی‌گیرد.

وقابل توجهی را هم در پیشگیری و هم درمان بیماری پوکی استخوان ایفا نماید که در زیر به تفکیک اشاره می شود.

تمرینات برای درمان

  1. روی تشک به پشت دراز بکشید و زانو راخم کنید . با انقباض عضلات شکم و کف پاها پشت خود را به طرف پائین برروی تشک فشار دهید. مدت ۵ ثانیه این حالت را نگهدارید و به حالت اولیه برگردید. این تمرین را ۲۰ مرتبه در دو نوبت صبح و شب انجام دهید.

کیفوز سینه‌ای

کیفوز از جمله عارضه‌هایی است که تقریبا در اکثر افراد پیر و جوان دیده می شود. در حالت عادی در ناحیه پشتی ستون فقرات یک تحدب قوسی به سمت پشت بدن وجود دارد. این قوس در بعضی از افراد زیادتر شده و تشدید می شود. عارضه قوز ممکن است مادرزادی یا عضلانی باشد.

عارضه پا پرانتزی

از آن جا که مهمترین عامل ایجاد این نوع ناهنجاری تکرارعادات غلط در مدت زمان طولانی تلقی می شود، به همه افراد توصیه می شود با انجام تستهای پیشنهادی عارضه مورد بحث را شناسایی و اصلاح کنند. چرا که در غیراینصورت با افزایش سن  فرد، شدت عارضه بدلیل تکرار غلط بیشتری را افزایش پیدا می کند. عارضه پاپرانتزی یک نوع اختلال در طرز قرارگرفتن ساقهای پا می باشد که در آن زانوها از هم فاصله زیادی می گیرند.

تمرینات اصلاحی و درمانی

برای اصلاح این ناهنجاری تمرینات زیر پیشنهاد می شود:‌

  1. در تمرین اول بایستید و درحالی که پاهای شما کاملا کشیده و راست هستند یک پا از ناحیه پهلو از پای دیگر دور کنید. به حالت اولیه برگردانید. حرکت را ۱۵ بار در دو نوبت تکرار کنید. سپس همین حرکت را با پای دیگر انجام دهید.

سوء تغذیه

سوء تغذیه وضعیتی است که در آن غذای کافی به بدن نمی رسد یا مقدار غذایی که به بدن می رسد، مناسب و کافی نمی باشد. سوء تغذیه می تواند عوامل متعددی چون کافی نبودن غذاهای مصرفی از نظر کیفی و کمی و عدم توانایی بدن در استفاده درست وصحیح از غذاهای مصرف شده داشته باشد. سوء تغذیه در خانواده‌های کم بضاعت و فقیر امری عادی است و این خانواده ها معمولا قادربه تهیه غذاهای متنوع و مناسب نمی باشند.

چاقی و فعالیتهای حرکتی

مهمترین عامل اضافه وزن، عدم تحرک و بی حرکتی می باشد . فعالیتهای حرکتی در مصرف انرژی نقش بسیار مهمی را بازی می کنند. وزن متناسب هر فرد به سن، جنس و قد، استخوان‌بندی،‌رشد عضلانی ، حالات عاطفی و فشارهای عصبی بستگی دارد. فرمول مربوط به اضافه وزن در مباحث بعدی عنوان شده است. افرادی که دارای اضافه وزن کمی هستند می توانند در فعالیتهای عادی تربیت بدنی شرکت کنند.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته پزشکی مقالات رشته ورزش

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − 6 =