پروژه مکانیک با موضوع طراحی رباط شوینده

نیاز ما در اختراع استا و زاییده شرایط، هر اختراعی در ابتدا با برآوردن یک نیاز به بار می‌نشیند و در گذشت ایام، این هماهنگی با شرایط (اعم از زمان و مکان و …) است که موجبات رشد و پویایی آن را فراهم می‌سازد.

پوشیده نیست که در دنیای امروز،‌ همراه با افزایش روز افزون جمعیت بشر، برای کنترل  نظم بشری، بهادادن به عوامل از جمله، زمان، منابع تجدید ناپذیر انرژی، سرمایه و منابع حیاتی، اهمیتی بیش از پیش دارد

مطلب پروژه مکانیک با موضوع طراحی رباط شوینده مشتمل۹۳  صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

فصل اول

۱-۱) روشن دستی (سنتی)

۲-۱) روش اتوماتیک

فصل دوم

۱-۲) کارواش  اتوماتیک تونلی یا ریلی

۲-۲) کارواش اتوماتیک ثابت یا سه برس

۳-۲) بررسی  کلی مکانیزم کارواش اتوماتیک

۴-۲) بررسی مکانیزم کارواش اتوماتیک ثابت و ریلی

فصل  سوم
  • معرفی اجزای پنیوماتیکی

۱-۳-۱) تولید هوای فشرده

۲-۳) قطعات مدار کنترل نیوماتیک

۲-۳-۱) سیلندرهای نیوماتیک

۲-۳-۲) سیلندرهای یک طرفه

۲-۳-۳) سلیندرهای دو طرفه

۳-۳) مشخصات سلیندرهای نیوماتیک

۳-۳-۱) نیروی سیلندر

۳-۳-۲) مصرف هوا

۳-۳-۳) سرعت پیستون

۳-۳-۴) بارهای کمانشی روی میله پیستون

۳-۳-۵) شیرها

۳-۳-۶) شیرهای راه دهنده

۴-۳) مشخصات شیرها از نظر عملکرد

۵-۳) روشهای تحریک شیرها

۶-۳) شیرهای کنترل جریان

۷-۳) موتورهای بادی

۸-۳) سیستم کنترل

۸-۳-۱) کنترل مدار باز

۸-۳-۲) کنترل مدار بسته

۹-۳) مدارهای کنترل منطقی

۹-۳-۱) عملیات اصلی

۹-۳-۲) عملیات جانبی

۹-۳-۳) عملیات ترکیبی

۱۰-۳) تجهیزات خط هوا، فیلتر و روغن زن

۱۰-۳-۱) روغنکاری

۱۰-۳-۲) جریان یک جهته

۱۰-۳-۳) جریان دو جهته

۱۰-۳-۴) روغن‌ زن‌های غبار روغن (مه روغن)

۱۱-۳) دبی جریان هوا

۱۱-۳-۱) جریان ساده:

۱۱-۳-۲) جریان پیچیده:

۱۲-۳) روغن روغنکاری

۱۳-۳) وضعیت نصب

۱۴-۳) فیلترها

۱۴-۳-۱) اجزاء فیلتر

۱۵-۳) اندازه دستگاه‌ها

۱۶-۳) بلبرینگهای خطی

۱۷-۳) سنسور U1tra Sonic

فصل چهارم
  • انواع کمپرسور

۱-۴-۱) کمپرسورهای رفت و برگشتی

۱-۴-۲) کمپرسروهای دورانی

۲-۴) نصب کمپرسورها

۳-۴) نصب سیستم خطوط لوله اصلی

فصل پنجم
  • محاسبه شقف فرچه‌های کناری

۱-۵-۱) انتخاب الکتروموتور

۱-۵-۲) اجزای شفت واسطه

۱-۵-۳) محاسبه Pulley و تسمه V شکل الکتروموتور و فرچه‌ها ۱۱۳

۲-۵) محاسبه قطر شفت مجموعه ۳ تایی

۳-۵) محاسبه چرخهای فریم متحرک

۴-۵) محاسبه طنابها (سیم بوکسلها)

۴-۵-۱) روغن کاری طنابها

۴-۵-۲) جلوگیری از رنگ زدگی طنابها

۴-۵-۳) محاسبه پولی طناب

۵-۵) محاسبه قطر پیستون جک بالابر افقی

۶-۵) مدار کنترل

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

خلاصه ای کوتاه از مقاله پروژه مکانیک با موضوع طراحی رباط شوینده را در زیر می توانید ببینید.

چکیده

نیاز ما در اختراع استا و زاییده شرایط، هر اختراعی در ابتدا با برآوردن یک نیاز به بار می‌نشیند و در گذشت ایام، این هماهنگی با شرایط (اعم از زمان و مکان و …) است که موجبات رشد و پویایی آن را فراهم می‌سازد.

پوشیده نیست که در دنیای امروز،‌ همراه با افزایش روز افزون جمعیت بشر، برای کنترل  نظم بشری، بهادادن به عوامل از جمله، زمان، منابع تجدید ناپذیر انرژی، سرمایه و منابع حیاتی، اهمیتی بیش از پیش دارد

روشهای دستی طبق یک سری علل خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند که تعدادی از این عوامل عبارتند از:

  • پایین بودن هزینه راه اندازی و نگهداری

هزینه  را اندازی تنها شامل خری تأسیسات از جمله پمپ آب، کمپرسور هوا، و در صورتی که تمایل به ارائه سرویس شستشو با آب گرم نیز باشد،‌ نیاز به یک دیگر آب و مشعل و یک سیستم لوله‌کشی اضافی خواهد بود که تعداد محدودی از مراکز شستشوی اتومبیل از این سیستم اضافه استفادهع می‌کنند که در فصول بعدی در مورد هر یک از سیستمهای تأسیساتی بطور کامل توضیحاتی ارائه می‌‌شود.

لزوم استفاده از فضای زیاد:

شرایط حاکم بر سیستمهای دستی از جمله استفاده از چندین پمپ بطور همزمان یعنی شستشوی چندین ماشین در یک زمان که برای چنین شرایطی نیاز به فضای زیاد برای جادادن ماشین‌ها و همچنین فضا باید به قدری باشد که آب حاصله از شستشوی ماشین به ماشین های دیگر برخورد نکند.

روش اتوماتیک (Car wash)

با توجه به نکات برشمرده شده در مورد سیستمهای سنتی شستشوی اتومبیل، و اراندمان پایین این روش، نیاز به روش‌های اتوماتیک (car wash) یک امر بدیهی است ولی همین کارواش اتوماتیک بدون عیب نیست و نقایص خاص خود را دارد که به بعضی از نقایص عمده آن اشاره خواهیم کرد

۳- استهلاک بالای دستگاهها

رباطهای شوینده تونلی دارای بیشترین استهلاک در نوع خود می‌باشند چون در یک محیط بسته و مرطوب می‌باشد و چون اکثر قطعات فلزی می‌باشند، بنابراین بعد از مدتی به تعمیر و حداقل چک کردن تمامی قطعات دارد.

کارواش اتوماتیک ثابت یا سه برس

علت نامیدن این نوع کارواش به ثابت یا سه برس به این دلی است که در این نوع کارواش خودرو به صورت ثابت ایستاده و دستگاه‌ها و تجهیزات شستشو حرکت می‌کنند و عمل شستشو را انجام می‌دهند.

مرحله آبکشی:

در این مرحله در انواع مختلف و با نازلهای متفاوت عمل پاشیدن آب بر روی ماشین انجام می‌شود، ابتدای مرحله از اینکه ماشین وارد شود سنسورها تحریک شده و باعث به کار افتادن پمپ و در نتیجه پاشیدن آب توسط قابی که در آن جریان دارد می‌شود.

مرحله خشک کردن

این مرحله را نیز به دو روش انجام می دهند، در یک روش از فن هایی که مشخصات آنها به شرح خواهیم داد استفاده می‎شود و در روش دیگر از کمپرسور برای خشک کردن استفاده می‎شود.

قطعات مدار کنترل نیوماتیک

قبل از طراحی و نصب یک سیستم کنترل نیوماتیک، لازم است ابتدا قطعات مختلف به کار رفته در این مدارها و طرز کار آنها کاملاً شناخته شوند. برای یک مهندس طراح مدارات کنترل نیوماتیک یا یک مکانیک این سیستم ها، شناخت عملکرد این قطعات کافی است.

سیلندرهای یک طرفه

یک سیلندر یک طرفه قادر است فقط در یک جهت، حرکت کاری انجام دهد. سیلندرهای یک طرفه یک محل اتصال هوای فشرده دارند و در طرحهای مختلفی ساخته شده اند. یکی از ساده ترین انواع این سیلندرها، سیلندر دیافراگمی (شکل ۱-۶-) است. در این سیلندر به جای پیستون، یک دیافراگم از جنس لاستیک، پلاستیک و یا فلز وجود دارد که بین دو نیمه بدنه فلزی قرار گرفته است.

سیلندرهای دوطرفه

تمام سیلندرهای دوطرفه از نوع پیستونی واقعی هستند و دو اتصال هوای فشرده در دو انتهای خود دارند. سیلندرهای دو طرفه قادر هستند در دو جهت، حرکت مؤثر انجام دهند. علاوه بر قطعاتی که در یک سیلندر یک طرفه، در قسمت قبلی توضیح داده شد، یک سیلندر دو طرفه ویژگیهای مخصوص به خود نیز دارد. این سیلندرها معمولاً یک بدنه از جنس لوله بدون درز فولادی (۱) و در برخی موارد خاص از جنس آلومینیوم یا برنج دارند.

مشخصات سیلندرهای نیوماتیک

۳-۳-۱) نیروی سیلندر

نیرویی که توسط یک سیلندر به وجود می آید، تابعی از قطر پیستون، فشار هوا و مجموع مقاومت های اصطکاکی می‎باشد. برآورد نیروی پیستون در حالت استاتیک انجام می‎شود و بنابراین از اصطکاک در محاسبات نیرو صرفنظر می گردد.

سرعت پیستون

سرعت عادی پیستون یک سیلندر استاندارد، تقریباً (۶-۹۰ m/min) 100-1500 mm/sec است. سیلندرهای خاص ممکن است برای به دست آوردن سرعتهای خیلی بیشتر نیز ساخته شوند. عوامل مؤثر در سرعت پیستون یک سیلندر عبارتند از فشار کاری، نیروهای مخالف بازدارنده، قطر داخلی لوله اتصال دهنده شیر نیوماتیک و سیلندر و طول آن و اندازه گذرگاه های شیر کنترل سرعت حرکت پیستون همچنین تحت تأثیر شیر گلویی یا شیر تخلیه سریع که در دهانه خروجی نصب می‎شود نیز تغییر می‌کند.

مشخصات شیرها از نظر عملکرد

همه شیرهای قطع و وصل جزء شیرهای دوراهه به حساب می آیند، زیرا همه آنها یک راه ورود (اتصال اول) و یک راه خروج (اتصال دوم) دارند. هنگامی که در وضعیت باز قرار می گیرد، هوای فشرده خواهد توانست در هر دو جهت از میان شیر جریان یابد.

روشهای تحریک شیرها

از آنجایی که عملکرد هماهنگ شیرها در یک مدار کنترل نیوماتیک بسیار مهم است، روش تحریک یک شیر راه دهنده از اهمیت خاصی برخوردار می باشد، مخصوصاً‌ هنگامی که یک سیستم با کنترل مدار بسته مورد طراحی باشد. در سیستم های کنترل ساده مدار باز، می‎توان از هر روش تحریکی در شیر استفاده نمود.

انواع روشهای تحریک MicroSwitch

در شیرهای با تحریک از راه دور، عامل تحریک کننده (سیگنال ورودی کنترل) که باعث تغییر وضعیت شیر می‎شود، در مکان نسبتاً دوری قرار گرفته است. در مدارهای نیوماتیک، استفاده از روش تحریک الکتریکی و نیوماتیکی بسیار رایج است.

 موتورهای بادی

موتور در اصطلاح عمومی، به موتورهای احتراق داخلی و یا موتورهای الکتریکی اطلاق می‎شود. در هر یک از موارد، چنین ماشینی یک توان خروجی گردشی به وجود می‎آورد، هر چند که عامل به وجود آورنده این حرکت گردشی یک حرکت خطی، مانند حرکت خطی پیستون در سیلندر باشد.

سیستم کنترل

یک سیستم کنترل نیوماتیک از یک مجموعه کامل، شامل قطعات کنترلی و عملگر نیوماتیک متصل به هم تشکیل می‎شود. یک سیستم کنترل ممکن است از یک یا چند واحد کنترل مدار باز که برای انجام یک وظیفه خاص طراحی شده اند، ساخته شود.

کنترل مدار بسته:

یک سیستم کنترل که در آن عملیات کنترل به صورت یک حلقه بسته انجام شده و با استفاده از سیگنال بازخور، هم ورودی و هم خروجی در کنترل مقدار خروجی مؤثر خواهند بود.

مدارهای کنترل منطقی

هر مدار منطقی، صرف نظر از انرژی مورد مصرف در آن باید به گونه ای طراحی شود که اطلاعات یا سیگنال ورودی پس از ورود به سیستم، با یک ترتیب منطقی از تمام عناصر موجود در حلقه منطقی عبور کند. بنابراین لازم است تمام این عناصر بصورت یک زنجیره پیوسته بهم اتصال یابند و این از مشخصات یک سیستم کنترل مدار باز می‎باشد.

عمل AND :

به طور کلی

در عمل OR ، چنانچه فقط یکی از سیگنالهای ورودی حاضر باشد (شکل ۲۰)، سیگنال خروجی ظاهر خواهد شد. به عمل OR، عمل «انفصال» نیز اطلاق می‎شود. این عمل را نیز می‎توان به سیگنال n ورودی بسط داد.

عملیات جانبی

در هر سیستم کنترل (از جمله نیوماتیک)، گاهی اوقات لازم است عملکرد یک عنصر به نوعی به زمان بستگی داشته باشد و این به طراحی سیستم کنترل وابسته است. در این موارد لازم است از عناصر زمان ساز، مخزن ها و چشمک زن ها استفاده نمود.

تجهیزات خط هوا، فیلتر و روغن زن

۱۰-۳-۱) روغنکاری

برای کارآیی تجهیزات پنوماتیکی، روغنکاری صحیح و کافی مطابق توصیه های سازنده تجهیزات ضروری است. روغنکاری باعث کاهش زنگ زدگی حاصل از رطوبت در دستگاه های پنوماتیکی می‎شود و همچنین اصطکاک و فرسودگی قطعات را کم می کند. علاوه بر گریس کاری معمولاً در حین سرویس و نگهداری، معمولاً لازم است در طول کار، تجهیزات روغن کاری شوند.

جریان دو جهته

در مواردی که هوای لوله در دو جهت جریان داشته باشد (همانطور که در عمل سیلندرهای پنوماتیکی اتفاق می افتد) روغن باقی مانده در طول جریان در یک جهت برداشته شده و بوسیله جریان هوا در جهت مخالف خارج می‎شود. در عمل این حالت ممکن است بحدی اتفاق بیافتد که هیچ روغنی به دستگاه نرسد.

روغن زن های مولد غبار روغن (مه روغن)

روغن زنهای مولد غبار روغن بطور رایج در مواردی استفاده می‎شوند که لازمست روغن مسیر پیچیده لوله و یا سیستم دستگاه ها را طی کند. همچنین در جائی که روغن باید مسافت طولانی را بپیماید، استفاده از آن ضروری است.

روغن روغنکاری

تنها روغنی را که هم از طرف سازنده دستگاه و هم از طرف سازنده روغن زن پیشنهاد می‎شود باید مورد استفاده قرار داد. برای انواع غبار روغن و مه روغن، روغنهائی که شامل سولفور مولیبدن، پودر گرافیت و صابون روغنکاری هستند پیشنهاد نمی‎شوند. ویسکوزیته روغن اهمیت زیادی در نحوه عمل روغن زن خط لوله دارد و برحسب دبی هوای معین، روغن زن روغن رقیق تر بیشتری برمی دارد.

 وضعیت نصب

همواره توصیه می‎شود که فیلترها و روغن زن ها با هم بکار برده شوند و فیلتر پیش از روغن زن قرار گیرد تا از ورود آب و سایر ناخالصی ها به دستگاه روغن زن جلوگیری شود. یک رگولاتور فشار نیز باید پیش از روغن زن نصب کرد زیرا این دو معمولاً بهم پیوسته هستند و در این حالت تبدیل غبار روغن به ابر روغن و یا قطرات بزرگتر روغن کاهش می یابد.

فیلترها

اکثر فیلترهای خط هوا طوری ساخته می‎شوند که بتوانند ذرات جامد و آب هر دو را از خط هوا حذف نمایند. بطور کلی از ورود ذرات زنگ، هوا و آب بندی و ماسه و شن و غیره به دستگاهی که کار می‌کند باید جلوگیری کرد. ذرات ساینده از این قبیل می‎توانند صدمات سنگینی به ابزار و یا دستگاه وارد سازند.

اندازه دستگاهها

اندازه کلیه روغن زن ها، فیلترها، رگولاتورها و واحدهای کنترل و غیره باید طوری باشد که در حداکثر دبی جریان، افت فشار در طول واحدها (یا ترکیبی از آنها) زیاد نباشد و بعبارت دیگر از حد مجاز سازندگان تجاوز ننماید.

صداخفه کن خط هوا

صدای تخلیه سیلندرهای پنیوماتیکی بزرگ و مدارهای پنوماتیکی نوسانی سریع ممکن است ایجاد ناراحتی جدی بنمایند، بخصوص در مکانهائی که اپراتور نزدیک چنین دستگاه هائی کار می‌کند.

بلبرینگهای خطی

این بلبرینگها همانطوریکه از نامشان پیدا است برای حرکتهای خطی استفاده می‎شوند و معمولاً روی آنها یک Housing وجود دارد که می‎توان از طریق آن قطعه ای را روی بلبرینگ قرار داد تا به همراه بلبرینگ داخل یک شفت جلو و عقب برود

انواع کمپرسور

کمپرسورها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند، کمپرسورهای با جابجایی ثابت و توربوکمپرسورها. هر دسته از این کمپرسورها نیز انواع مختلفی دارند. توربوکمپرسورها قادرند مقدار هوای فشرده زیاد تا خیلی زیاد با فشار کم تولید کنند.

 کمپرسورهای دورانی

در میان انواع کمپرسورهای دورانی با جابجایی ثابت، کمپرسورهای دورانی با پره های لغزنده از بقیه انواع رایج تر هستند. بقیه انواع به ندرت برای مصارف نیوماتیک مورد استفاده قرار می گیرند. در کمپرسورهای دورانی با پره های لغزنده (شکل ۲)، محور دورانی (روتور) نسبت به محفظه سیلندر به صورت خارج از مرکز واقع شده است و بدین ترتیب یک فضای هلالی شکل در سیلندر ایجاد می گردد.

نصب کمپرسورها

کمپرسورهای قابل حمل فقط برای سرویس کاری و آزمایش مدارات نیوماتیک به کار می روند. برای موارد دیگر تقریباً همیشه از واحدهای نصب شده تولید و توزیع هوای فشرده برای تغذیه مدارات نیوماتیک استفاده می شود.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + شانزده =