گزارش کارآموزیگزارش کارآموزی (کار ورزی)

پروژه کارآموزی مراحل مختلف ساختن یک ساختمان

قبل از شروع هر نوع عملیات ساختمانی باید زمین محل ساختمان بازدید شده و وضعیت و فاصله آن نسبت به خیابانها و جاده‌های اطراف مورد بازرسی قرار گیرد و همچنین پستی و بلندی زمین با توجه به نقشه ساختمان مورد بازدید قرار گرفته در صورتیکه ساختمان بزرگ باشد

مطلب پروژه کارآموزی مراحل مختلف ساختن یک ساختمان  مشتمل۴۶صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 گزارش کارآموزی گزارش کارآموزی (کار ورزی)

فهرست مطالب

مراحل مختلف ساختن یک ساختمان.. ۲

بازدید زمین و ریشه کنی.. ۲

پیاده کردن نقشه. ۳

رپر. ۴

گودبرداری.. ۵

شیب دیواره‌های محل گودبرداری (اندازه زاویه a) 7

استفاده از دیوارهای مانع. ۸

دیوارهای مانع چوبی.. ۸

دیوارهای مانع فلزی.. ۹

خروج آب از محل گودبرداری.. ۹

پی کنی.. ۱۰

دسترسی به زمین بکر. ۱۰

برای محافظت پایه ساختمان.. ۱۰

تقسیم بندی زمینها از نظر مقاومت در مقابل بار ساختمان.. ۱۰

ابعاد پی.. ۱۲

وزن ساختمان.. ۱۳

انواع پی ها ۱۴

پی‌های عمومی.. ۱۴

شمع کوبی.. ۱۵

ساختمان های آجری.. ۱۸

عمق ‌پی‌های نواری.. ۱۸

عرض پی.. ۱۹

لایه‌های پی‌های نواری.. ۱۹

شفته ریزی.. ۲۰

کرسی چینی.. ۲۰

شناژ ۲۱

قالب بندی (کفراژ بندی) ۲۲

آرماتوربندی.. ۲۲

بتون.. ۲۳

قشر ماسه سیمان زیر و روی قیر و گونی.. ۲۳

حالت ماسه سیمان برای پوشش روی قیر و گونی.. ۲۵

یک رگی کردن ساختمان.. ۲۵

لایه‌های مختلف دیوار چینی.. ۲۶

آجر. ۲۶

قطعات آجر. ۳۰

دیوار ۳۰

برای جداسازی قسمتهای مختلف ساختمان.. ۳۰

دیوارهای حمال.. ۳۱

عرض دیوار ۳۲

هشت گیر و لاریز. ۳۲

ملات.. ۳۳

خواص ملات.. ۳۳

انواع ملات.. ۳۴

سقف… ۳۴

میله مهار ۳۶

بالشتک بتنی زیر سرپلها ۳۷

ساختمان فلزی.. ۳۸

مزایا و معایب ساختمان های فلزی..۳۸

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

گزارش کارآموزی گزارش کارآموزی (کار ورزی)

خلاصه ای کوتاه از مقاله پروژه کارآموزی مراحل مختلف ساختن یک ساختمان  را در زیر می توانید ببینید.

بازدید زمین و ریشه کنی

قبل از شروع هر نوع عملیات ساختمانی باید زمین محل ساختمان بازدید شده و وضعیت و فاصله آن نسبت به خیابانها و جاده‌های اطراف مورد بازرسی قرار گیرد و همچنین پستی و بلندی زمین با توجه به نقشه ساختمان مورد بازدید قرار گرفته در صورتیکه ساختمان بزرگ باشد

پیاده کردن نقشه

پس از بازدید محل و ریشه کنی اولین قدم در ساختن یک ساختمان پیاده کردن نقشه می‌باشد. منظور از پیاده کردن نقشه یعنی انتقال نقشه ساختمان از روی کاغذ بروی زمین بابعاد اصلی (یک به یک). بطوریکه محل دقیق پی‌ها و ستونها و دیوارها و زیرزمین‌ها و عرض پی‌ها روی زمین بخوبی مشخص باشد.

گودبرداری

بعد از پیاده کردن نقشه و کنترل آن در صورت لزوم اقدام به گودبرداری می‌نمایند. گودبرداری برای آن قسمت از ساختمان انجام می‌شود که در طبقات پایین تر از کف طبیعی زمین ساخته می‌شود، مانند موتورخانه‌ها و انبارها و پارکینگ‌ها و غیره.

شیب دیواره‌های محل گودبرداری (اندازه زاویه a)

برای جلوگیری از ریزش دیواره‌های محل گودبرداری به داخل گود، معمولاً دیواره اطراف باید دارای شیب ملایم مانند شکل زیر باشد که با خط عمود زاویه‌ای به اندازه a می‌سازد اندازه این زاویه بستگی به نوع خاک محل گودبرداری دارد.

دیوارهای مانع چوبی

این نوع دیوارها از تخته‌هایی به عرض ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر و ضخامت ۴ الی ۵ سانتی متر تشکیل شده است. این تخته‌ها را در اطراف محل گودبرداری می‌کوبند و عمل کوبیدن را معمولاً با چکشهای مکانیکی انجام می‌دهند

وزن ساختمان

منظور از تعیین وزن ساختمان وزنی است که بوسیله پی سازی در اثر بار مرده و بار زنده ساختمان به هر سانتی متر مربع زمین وارد می‌شود. مثلاً در ساختمانهای بنایی ابتدا یکی از دیوارهائی که حمال بوده و از لحاظ بار وزن بیشتری را تحمل می‌نماید در نظر می‌گیریم و وزن بار مرده و بار زنده وارد شده از این دیوار به پی را مورد مطالعه قرار می‌دهیم برای این کار ابتدا وزن دیوار را محاسبه می‌نمائیم.

کرسی چینی

معمولاً در طبقه هم کف ساختمانها سطح اطاقها را چند سانتیمتری از کف حیاط یا کوچه بلندتر می‌سازند. باین اختلاف ارتفاع کرسی چینی می‌گویند. معمولاً کرسی چینی به سه علت انجام می‌شود. اول آنکه از قدیم الایام بشر تمایل داشت قدری بلندتر از کف زمین سکونت کند و بدین ترتیب احساس امنیت بیشتری می‌نمود.

حالت ماسه سیمان برای پوشش روی قیر و گونی

همانطوری که قبلاً نیز اشاره شد برای محفوظ نگاهداشتن قیر و گونی از آسیب، مخصوصاً در ساختمانهایی که از ملات آهک استفاده می‌شود  می‌باید روی قشر قیرگونی با ملات ماسه سیمان پوشانیده شود.

یک رگی کردن ساختمان

بعد از پی سازی و ایزولاسیون در ساختمانهای آجری معمولاً روی پی را طبق نقشه یک رگ آجر می‌چینند و باصطلاح ساختمان را یک رگی می‌نمایند. در موقع یک رگی کردن ساختمان باید دقت کافی بعمل آید  که اندازه‌ها کاملاً مطابق نقشه باشد.

دیوارهای حمال

این نوع دیوارها که دیوارهای اصلی ساختمانهای آجری می‌باشند برای انتقال بار ساختمان به زمین ساخته می‌شوند و فقط در ساختمانهای تمام آجری مورد استعمال دارند. حداقل ضخامت این نوع دیوارها ۳۵ سانتیمتر (۵/۱ آجر).

هشت گیر و لاریز

چنانچه چیدن کلیه قسمتهای یک دیوار با همدیگر ممکن نباشد بهتر است آن را با سطح شیب داری چید تا با دیوار بعدی قفل و سبت شده و به صورت یکپارچه دربیابید.

بالشتک بتنی زیر سرپلها

در ساختمانهای آجری که سقف آن وسیله تیرآهن و طاق ضربی پوشانیده می‌شود گاهی اتفاق می‌افتد که بار قسمت زیادی از آهنهای سقف بوسیله یک شاه تیر به دیوار منتقل شود.

مزایا و معایب ساختمان های فلزی

  • اجرا این نوع ساختمانها خیلی سریع پیشرفت می‌نماید. در صورتی که برای ساختن ساختمانهای بتونی یا آجری زمان بیشتری لازم است.
  • ستونها و قطعات باربر ساختمانهای فلزی فضای کمتری را اشغال می‌نماید .

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

گزارش کارآموزی گزارش کارآموزی (کار ورزی)

 

 

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − هفت =