پاتوفیزیولوژی (آناتومب معده)

از لحاظ آناتومی در معده ۴ ناحیه قابل تشخیص می‌باشد. کاردیا (Cardia) در محل اتصال به مری، فوندوس (fudus) یا طاق معده، تنه معده (Body) و پیلور (Pylorus)  یا باب‌المعده که در محل اتصال معده به دوازدهه قرار دارد.

مطلب پاتوفیزیولوژی (آناتومب معده) مشتمل۱۸صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات زیر مراجعه فرمایید.

 

فهرست مطالب

پاتوفیزیولوژی.. ۱

دیواره معده ۱

طبقه مخاطی. ۱

آستر مخاط. ۲

طبقه زیر مخاط. ۲

طبقه عضلانی. ۲

غدد معدی.. ۲

انواع سلولهای موجود در غده‌های معده ۳

سلولهای موکوس گردن. ۳

سلولهای متمایز نشده ۳

سلولهای اصلی. ۴

سلولهای کناری یا مرز نشین. ۴

سلولهای انترو اندوکرین. ۴

اعمال و وظایف معده ۵

بیماریهای معده ۵

زخم معده ۵

التهاب یا تورم معده ۵

مبارزه با سرطان. ۶

نمک طعام و سرطان معده ۸

مصرف آهن و خطر بروز سرطان معده و حلق. ۹

مصرف سیر و کاهش سرطان معده و روده ۱۱

سرطان معده ۱۲

علائم شایع : ۱۳

تورم معده ۱۴

عوامل افزایش دهنده خطر : ۱۴

کشیدن سیگار. ۱۵

مصرف الکل. ۱۵

پیشگیری : ۱۵

درمان : ۱۶

نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرند : ۱۶

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

خلاصه ای کوتاه از مقاله پاتوفیزیولوژی (آناتومب معده) را در زیر می توانید ببینید.

پاتوفیزیولوژی

از لحاظ آناتومی در معده ۴ ناحیه قابل تشخیص می‌باشد. کاردیا (Cardia) در محل اتصال به مری، فوندوس (fudus) یا طاق معده، تنه معده (Body) و پیلور (Pylorus)  یا باب‌المعده که در محل اتصال معده به دوازدهه قرار دارد.

طبقه مخاطی

سلولهای پوششی مخاط معده از نوع منشوری ساده است که با فرو رفتن در عمق آستر، چاله‌های معدی را بوجود می‌آورند. ترشحات غدد گاستریک به عمق این چاله‌ها تخلیه و سپس به سطح معده می‌رسد.

طبقه عضلانی

در معده متفاوت از سایر قسمت های لوله گوارش بوده و از سه لایه عضلانی به صورت مورب در داخل، حلقوی در وسط و طولی در خارج تشکیل شده است. عضلات حلقوی در ناحیه پیلور ضخیم شده و اسفنکتر پیلوریک را بوجود می‌آورد.

غدد معدی

غدد معدی در نایحه کاردیا و پیلور از نوع موکوسی هستند که ترشحات خود را به عمق چاله‌ها می‌ریزند. علاوه بر سلولهای موکوسی، تعدادی سلول متمایز نشده و سلولهای APUD ترشح کننده گاسترین نیز در دیواره این غدد دیده می‌شود.

سلولهای متمایز نشده

این سلولها به عنوان سلولهای ریشه‌ای در اثر تکثیر و تمایز همه سلولهای پوششی معده شامل سلولهای موکوسی، جداری، انترو اندوکرین و اصلی را جایگزین می‌کنند. فعالیت این سلولها در ضمن آسیبهای اپیتلیال افزایش یافته و به التیام سریع زخم کمک می‌کند.

سلولهای کناری یا مرز نشین

سلولهای اسیدوفیل هستند که در تمام قسمتهای غدد معدی یافت می‌شوند. این سلولها حاوی تعداد زیادی میتوکندری هستند. سطح سلولها دارای فرورفتگی عمیق و حاوی میکرویلیهای بلند هستند. سلولهای کناری مسئول ترشح اسید معده هستند.

سلولهای انترو اندوکرین

ترشحات این سلولها از سطح قاعده‌ای به رگهای خونی منتقل می‌شود. این سلولها در فوندوس معده، سروتونین را برای تحریک عضلات جدار معده و روده و در پیلور، گاسترین را برای تحریک ترشح سلولهای کناری ترشح می‌کنند.

اعمال و وظایف معده

معده ارگانی است برای تجمع و هضم اولیه مواد غذایی خورده شده. مواد غذایی در معده ۴ – ۳ ساعت توقف کرده و با ترشحات معده که پس از خوردن غذا به یک لیتر می‌رسد، مخلوط شده و کیموس نامیده می‌شود. ضمن تشکیل کیموس معدی، اسفنکتر کاردیا مانع از برگشت محتویات معده به مری می‌شود.

مبارزه با سرطان

تشخیص بیماری سرطان در منطقه معده یک تشخیص دیسکو پاتولوژی است  باید تمام مواردی که علائمی را از بیماری های مهم در قسمت فوقانی گوارششان مورد تردید است مورد آندوسکوپی قرار بگیرند با آندوسکوپ های فیبرو اپتیک این سرویس خوشبختانه در مراکز مختلف درمانی در کشور ما فراهم است متخصصین محترم گوارش به سهولت این اقدام را انجام می‌دهند.

نمک طعام و سرطان معده

خوردن مداوم غذاهای شور ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را دو برابر کند.

تحقیقات درباره عادات غذایی، آشامیدنی و سیگار کشیدن که طی ۱۱ سال روی ۴۰ هزار نفر در ژاپن انجام شده، باعث شده است که شرکت های تولیدکننده مواد غذایی در انگلیس به شدت از مقدار نمک غذاهای خود کم کنند.

مصرف آهن و خطر بروز سرطان معده و حلق

مصرف آهن خطر بروز سرطان معده و حلق را افزایش می‌دهد تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۴/۰۹/۲۲ علمی. پزشکی. سرطان.

مصرف مقادیر زیاد آهن غذایی با افزایش خطر ابتلا به سرطان معده و حلق مرتبط شناخته شده است، اما این خطر با افزایش مصرف روی کاهش می‌یابد.

مصرف سیر و کاهش سرطان معده و روده

محققان معتقدند که مصرف سیر باعث کاهش سرطان معده و روده در مصرف کنندگان می شود بنابراین خوردن مقدار کمی سیر در هفته حتی به صورت پخته شده در غذاها می تواند برای حفظ سلامتی بدن مفید واقع شود.  به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات مفید سیر می تواند از تشکیل مواد سرطان زا در بدن جلوگیری کند که این اثر بخشی بر روی معده و روده بیشتر است.

سرطان معده

معده یکی از اعضای موجود در شکم و بخشی از دستگاه گوارش می باشد و مانند هر کدام از اعضای دیگر مستعد ابتلا به سرطان می باشد.

پس از اینکه غذا جویده و بلعیده شد از طریق لوله ای به نام مری از دهان وارد معده می شود. معده عضوی کیسه مانند و دارای ۵ قسمت مختلف می باشد که ترشحات مختلفی برای هضم اولیه غذا ترشح می کنند

تورم معده

البته شایان ذکر است که بسیاری از این علائم منحصر به سرطان معده نمی باشند و دربسیاری از بیماریهای دیگر معده نیز دیده می شوند، اما وجود این مشکلات اگر بصورت طولانی باشد خصوصاً در افراد بالای ۵۰ سال، احتیاج به ارزیابیهای بیشتری توسط پزشک دارد.

عوامل افزایش دهنده خطر :

باید توجه داشت وجود عوامل خطر همواره به معنی ابتلا به بیماری نیست و تنها شرایط را برای ابتلا به بیماری بیشتر می کند.

عفونت با هلیکوباکترپیلوری که منجر به گاستریت مزمن شود. البته بسیاری از افرادی که این میکروب را با خود دارند هیچگاه مبتلا به سرطان معده نمی شود.

درمان :

در مراحل ابتدایی، جراحی و برداشتن تومور اولیه می تواند بسیار مؤثر باشد. حتی زمانیکه سرطان گسترش یافته باشد می توان برای جلوگیری از خونریزیهای طولانی و انسداد معده از روش جراحی استفاده نمود.

شیمی درمانی نیز ممکن است در افرادی که سرطان در آنها گسترش یافته باشد استفاده شود و مؤثر باشد.

نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرند :

پاتوفیزیولوژی (آناتومب معده)

تحقیقات نشان داده اند که رژیم های غذایی مهمترین عامل در ابتلا به سرطان معده هستند و در کشورهایی که استفاده از گوشت قرمزبیشتر است ابتلا به سرطان معده نیز بیشتر است و باید توجه داشته باشید که استفاده از گوشت قرمز بیش از ۱۳ بار در هفته احتمال سطان معده را دوبرابر می کند بخصوص اگر گوشت بصورت کبابی و یا کامل و زیاد از حد پخته شود.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.