وزارت اقتصاد و دارایی

وزارت امور اقتصادی و دارایی یکی از ۲۱ وزارتخانهٔ دولت ایران و مسؤول تنظیم سیاستهای اقتصادی و مالی کشور، اجرای سیاستهای مالیاتی و برنامه همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک با کشورهای دیگر است.
پس از حسین صمصامی که مدتی کوتاه مقام سرپرست وزارت اقتصاد را به عهده داشت، با رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی، سید شمس‌الدین حسینی به عنوان وزیر این وزارت‌خانه برگزیده شد.

این مقاله دانشجویی مشتمل بر ۲۳ صفحه است ، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

 

مقدمه. ۲

تاریخچه. ۲

شرح اهداف و وظایف… ۳

هدف… ۳

وظایف… ۳

تهیه و تنظیم.. ۳

بررسی و نظارت… ۴

امور اجرایی.. ۵

امور شرکت‌های دولتی.. ۶

سایر وظایف… ۶

سیاست ها ۷

سیاستهای روابط بین الملل.. ۷

سیاستهای اقتصادی و مالی.. ۹

معاونت ها ۱۱

معاونت کل و واحدهای تحت نظارت… ۱۱

معاونت نیروی انسانی و توسعه مدیریت… ۱۴

معاونت هزینه و خزانه داری کل.. ۱۷

چارت سازمانی.. ۲۲


[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

هدف

هدف وزارت امور اقتصادی و دارایی، تنظیم سیاستهای اقتصادی و مالی کشور وایجاد هماهنگی در امور زمانی و اجرای سیاستهای مالیاتی و تنظیم و اجرای برنامه همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک با کشورهای خارجی است.

امور اجرایی
•    اجرای تکالیف مربوط به امور پولی، بانکی، بیمه‌ای، ارزی و اعتباری کشور که به موجب قوانین و مقررات موضوعه به عهده وزارت امور اقتصادی و دارایی محول می‌گردد.
•    اجرای مراقبت عمومی واردات، صادرات، قراردادهای بازرگانی، موافقتهای پایاپای و اعمال مقررات گمرکی درباره معافیتها و ممنوعیتها.

سیاستهای اقتصادی و مالی
۱- کاهش هزینه های عمومی دولت از طریق به روز کردن ارزش دارائیهای شرکتها, بهینه سازی عملیات دستگاه های اجرایی, اصلاح سیستمهای ثبت و نگهداری حسابها و عملیاتی کردن بودجه و نیز صرفه جوئی در اعتبارات جاری و عمرانی.

دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخ‌گویی به شکایات
ـ دریافت شکایات واصله از اشخاص حقیقی و حقوقی، بررسی صحت و سقم موارد مطروحه و پیگیری تا اخذ نتیجه نهایی و پاسخ‌گویی به شاکی. همچنین، برقراری ارتباط مستمر با دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخ‌گویی به شکایات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور.

مرکز نوسازی وتحول اداری
– بررسی و تدوین ضوابط تشکیلاتی خاص واحدهای وزارت امور اقتصادی و دارائی براساس اهداف، وظیفه و ماموریتهای محوله به آنها، انجام مطالعات کارشناسی و تهیه طرح طبقه بندی مشاغل و مطالعه و بررسی سیستم ها، روشها و برنامه های آموزشی مورد نیاز و انجام اقدامات لازم در زمینه تهیه برنامه های مربوط.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.