وزارت اقتصاد و دارايي

وزارت امور اقتصادی و دارایی یکی از ۲۱ وزارتخانهٔ دولت ایران و مسؤول تنظیم سیاستهای اقتصادی و مالی کشور، اجرای سیاستهای مالیاتی و برنامه همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک با کشورهای دیگر است.
پس از حسین صمصامی که مدتی کوتاه مقام سرپرست وزارت اقتصاد را به عهده داشت، با رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی، سید شمس‌الدین حسینی به عنوان وزیر این وزارت‌خانه برگزیده شد.

این مقاله دانشجویی مشتمل بر 23 صفحه است ، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

 

مقدمه. 2

تاریخچه. 2

شرح اهداف و وظایف… 3

هدف… 3

وظایف… 3

تهیه و تنظیم.. 3

بررسی و نظارت… 4

امور اجرایی.. 5

امور شرکت‌های دولتی.. 6

سایر وظایف… 6

سياست ها 7

سياستهاي روابط بين الملل.. 7

سياستهاي اقتصادي و مالي.. 9

معاونت ها 11

معاونت كل و واحدهاي تحت نظارت… 11

معاونت نیروی انسانی و توسعه مدیریت… 14

معاونت هزينه و خزانه داري كل.. 17

چارت سازماني.. 22


[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

هدف

هدف وزارت امور اقتصادی و دارایی، تنظیم سیاستهای اقتصادی و مالی کشور وایجاد هماهنگی در امور زمانی و اجرای سیاستهای مالیاتی و تنظیم و اجرای برنامه همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک با کشورهای خارجی است.

امور اجرایی
•    اجرای تکالیف مربوط به امور پولی، بانکی، بیمه‌ای، ارزی و اعتباری کشور که به موجب قوانین و مقررات موضوعه به عهده وزارت امور اقتصادی و دارایی محول می‌گردد.
•    اجرای مراقبت عمومی واردات، صادرات، قراردادهای بازرگانی، موافقتهای پایاپای و اعمال مقررات گمرکی درباره معافیتها و ممنوعیتها.

سياستهاي اقتصادي و مالي
1- كاهش هزينه هاي عمومي دولت از طريق به روز كردن ارزش دارائيهاي شركتها, بهينه سازي عمليات دستگاه هاي اجرايي, اصلاح سيستمهاي ثبت و نگهداري حسابها و عملياتي كردن بودجه و نيز صرفه جوئي در اعتبارات جاري و عمراني.

دفتر ارزيابي عملكرد و پاسخ‌گويي به شكايات
ـ دريافت شكايات واصله از اشخاص حقيقي و حقوقي، بررسي صحت و سقم موارد مطروحه و پيگيري تا اخذ نتيجه نهايي و پاسخ‌گويي به شاكي. همچنين، برقراري ارتباط مستمر با دفتر ارزيابي عملكرد و پاسخ‌گويي به شكايات سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور.

مرکز نوسازي وتحول اداري
– بررسي و تدوين ضوابط تشکيلاتي خاص واحدهاي وزارت امور اقتصادي و دارائي براساس اهداف، وظيفه و ماموريتهاي محوله به آنها، انجام مطالعات کارشناسي و تهيه طرح طبقه بندي مشاغل و مطالعه و بررسي سيستم ها، روشها و برنامه هاي آموزشي مورد نياز و انجام اقدامات لازم در زمينه تهيه برنامه هاي مربوط.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.