هیدرولیک و کنترل هیدرولیک توبین نیروگاه شهید رجایی

هیدرولیک علم استفاده از مایع محدود ، برای انتقال نیرو و حرکت و یا تبدیل منبع قدرت به نیروی قابل استفاده می باشد و هیدرولیک صنعتی یعنی انتقال دادن و فرمان دادن به نیروها و حرکات توسط مایع . از زمانهای قدیم ، هیدرولیک مورد استفاده بشر بوده و مصریها ظاهراً در این کار پیش‌قدم بوده اند و آنها وسیله‌ای ساخته یودند که توسط آن بتوانند آب رودخانه نیل را به ارتفاع بالاتری ببرند و مزارع خود را آبیاری کنند .

کلمه هیدرولیک (Hydroulics) یک کلمه یونانی است و از کلمه Hydros به مفهوم آب گرفته شده . ارشمیدس مهندس و ریاضیدان قدیم یونان ، مطالعات زیادی در هیدرولیک داشت و وسیله‌ای برای پمپاژ آب اختراع کرد که هم اکنون آن را مارپیچ ارشمیدس می نامند .

این تحقیق دانشجویی هیدرولیک و کنترل هیدرولیک توبین نیروگاه شهید رجایی مشتمل بر ۳۷صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

فصل اول.. ۲

مقدمه و تاریخچه هیدرولیک…. ۲

مقدمه و تاریخچه. ۳

علم انرژی ، هیدرولیک…. ۵

فصل دوم. ۱۳

بررسی ساختمان و طرز کار سیستم کنترل هیدرولیک توربین… ۱۳

نیروگاه شهید رجائی… ۱۳

مقدمه : ۱۴

۱-۵-گاورنر اصلی (MAIN GOVERNOR) : 18

۲-۵-گاورنر کمکی : (AUXILARY GOVERNOR) 21

۳-۵-محدود کننده بار (LOAD LIMITER) : 25

۴-۵-مبدل الکتروهیدرولیکی (E/H) : 29

۵-۵-انتخاب کننده فشار کمتر (LOW SELECTOR): 32

۶-۵-ساختمان و طرز کار شیرهای کنترلی GV : 34

۷-۵-ایمپلر گاورنر (EMPELLER GOVERNOR): 34

۸-۵-اشاره ای مختصر به سیستم کنترل هیدرولیکی توربین نیروگاه شهید رجایی : ۳۵

منابع : ۳۹

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

دسته‌بندی نشده روش تحقیق

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله هیدرولیک و کنترل هیدرولیک توبین نیروگاه  شهید رجایی را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه و تاریخچه

هیدرولیک علم استفاده از مایع محدود ، برای انتقال نیرو و حرکت و یا تبدیل منبع قدرت به نیروی قابل استفاده می باشد و هیدرولیک صنعتی یعنی انتقال دادن و فرمان دادن به نیروها و حرکات توسط مایع .

از زمانهای قدیم ، هیدرولیک مورد استفاده بشر بوده و مصریها ظاهراً در این کار پیش‌قدم بوده اند و آنها وسیله‌ای ساخته یودند که توسط آن بتوانند آب رودخانه نیل را به ارتفاع بالاتری ببرند و مزارع خود را آبیاری کنند .

کلمه هیدرولیک (Hydroulics) یک کلمه یونانی است و از کلمه Hydros به مفهوم آب گرفته شده . ارشمیدس مهندس و ریاضیدان قدیم یونان ، مطالعات زیادی در هیدرولیک داشت و وسیله‌ای برای پمپاژ آب اختراع کرد که هم اکنون آن را مارپیچ ارشمیدس می نامند .

علم انرژی ، هیدرولیک

۱-۱-علم ، صنعت و تکامل آنها

برای بررسی تکاملی وسایل و ماشین ها باید به کندوکاو در تاریخچه پیدایش آنها پرداخت و لازمه این امر کاوش در تاریخ آن رشته از صنعت است . این مساله خود بررسی تاریخ علوم و در جوار آن صنعت را می طلبد که بستگی به نیازهای جوامع بشری دارد . بررسی هر آلت صنعتی اولیه با بررسی عصر زندگی و نیازهای آن دوره مترادف می باشد . چنانکه آتش با زندگی انسان های اولیه و ماشین بخار با زندگی رو به صنعتی قرن هجدهم مترادف است .

اشاره ای مختصر به سیستم کنترل هیدرولیکی توربین نیروگاه شهید رجایی

همانطور که گفته شد این سیستم شباهتهای زیادی با سیستم های کنترل هیدرولیکی نیروگاههای حرارتی اسلام آباد و بندرعباس و در صورت در نظر نگرفتن قسمت گاورنر آن با نیروگاه شهید سلیمی نکا دارد . در نتیجه می توان توضیح این سیستم کنترل را به نیروگاههای دیگر کشور تعمیم داد .

ساختمان و طرز کار شیرهای کنترلی GV :

بخار ور ودی به HP توربین دو قسمت شده و هر قسمت پس از عبور از یک شیر TV وارد محفظه بخار (Steam Chest) شده که با بدنه شیر TV بصورت یکپارچه است و از طرف دیگر هم مسدود می باشد و بمنظور انبساط آزاد محفظه از یک طرف دارای اتصال لغزان می باشد بطوریکه محفظه در جهت طولی بتواند براحتی منبسط گردد .

منابع :

۱-مبان هیدرولیک روغنی و اجزاء آن

تالیف : فرخ و ایرج جنابی شریفی

۲-سیستمهای کمکی توربین گاز

تالیف : مهندس سعید میرزائی

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

دسته‌بندی نشده روش تحقیق

.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × سه =