هوش هیجانی

اولین بار در سال ۱۹۹۰ دانشمندی به نام «سالوی» اصطلاح هوش هیجانی را برای بیان کیفیت و درک احساسات فرد، همدردی با احساسات دیگران و توانایی اداره مطلوب خلق و خو به کاربرد و این هوش عاملی است که در هنگام شکست در شخص اینجاد انگیزه می نماید. تئوری هوش هیجانی دیدگاه جدیدی درباره ی پیش بینی عوامل مؤثر بر موفقیت و همچنین پیش گیری اولیه از اختلالات روانی هم فراهم می کند.

چکیده:

نخستین بار دانشمندی به نام سالوی در سال ۱۹۹۰ اصطلاح هوش هیجانی را برای بیان کیفیت، درک احساسات، هم دردی با دیگران و نیز اداره مطلوب خلق و ضوبه کار برد.

هوش هیجانی EQ موضوعی است که در آن به توانایی تشخیص و توصیف هیجانات همچنین مدیریت بر هیجانات می پردازند.

این هوش در زندگی افراد نقش مهمی را ایفا کرده و همچنین بر سلامتی روانی و جسمانی تأثیر می گذارد.

این مطلب هوش هیجانی مشتمل بر  ۳۵  صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

چکیده: ۱

فصل اول. ۲

مقدمه: ۳

سؤالات پژوهش: ۴

بیان مسئله: ۴

اهمیت پژوهش: ۵

هدف از پژوهش: ۵

فصل دوم. ۶

هوش هیجانی کاربردی: ۱۷

تنظیم هیجانات برای سالم بودن. ۱۷

ابزار هیجانی و پیامدهای سلامت: ۱۸

فرو نشاندن هیجانی و پیامدهای سلامت: ۲۰

آموختن تنظیم هیجانات خود برای سلامت بهتر: ۲۲

تاثیر مثبت به حرفه و تجارب: ۲۴

پرورش رهبران: ۲۴

عملکرد گروهی: ۲۵

انگیزش/ قدرت بخشی: ۲۵

افراد و مراجعین مشکل آفرین:.. ۲۵

رضایت مراجعه کننده: ۲۵

خلاقیت و نوآوری: ۲۵

مدیریت زمان: ۲۵

استعداد ذاتی: ۲۶

تعادل کار/ زندگی: ۲۶

کاهش استرس: ۲۶

تاثیر منفی بر کار و تجارت: ۲۶

اثرات مفید در سطح سازمانی: ۲۷

فصل سوم. ۲۸

تجزیه و تحلیل: ۲۹

فصل چهارم. ۳۱

نتیجه گیری:‌ ۳۲

پیشنهاد:‌ ۳۳

منابع: ۳۴

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق مقالات رشته روانشناسی مقالات رشته علوم تربیتی

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله هوش هیجانی را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه:

اولین بار در سال ۱۹۹۰ دانشمندی به نام «سالوی» اصطلاح هوش هیجانی را برای بیان کیفیت و درک احساسات فرد، همدردی با احساسات دیگران و توانایی اداره مطلوب خلق و خو به کاربرد و این هوش عاملی است که در هنگام شکست در شخص اینجاد انگیزه می نماید. تئوری هوش هیجانی دیدگاه جدیدی درباره ی پیش بینی عوامل مؤثر بر موفقیت و همچنین پیش گیری اولیه از اختلالات روانی هم فراهم می کند.

این را هم بخوانید :  آمادگی تحصیلی - آمادگی تحصیلی کودکان 6 ساله بدو ورود به دبستان - پرشین مقاله

سؤالات پژوهش:

۱- هوش هیجانی چیست وجه تأثیری در زندگی روزمره ی افراد دارد؟

۲- آیا هوش هیجانی تأثیری در سلامت روانی و جسمی افراد دارد؟

۳- می توان گفت که تمام افراد با هوش تحصیلی بالا از هوش هیجانی خوبی نیز برخوردارند؟

۴- هوش هیجانی چه مقدار از موفقیت افراد در زندگی را تضمین می کند؟

بیان مسئله:

دروانشناسی معدود زمینه هایی هستند که به اندازه هوش هیجانی علاقه مندی عمومی را برانگیخته باشد. لازم به ذکر است که در پنج سال گذشته هوش هیجانی موضوع پرفروش ترین کتاب ها، مجله ها ومقاله های روزنامه بوده است. بنابراین ما را به بحث درباره ی خود علاقه مند کرد.

اهمیت پژوهش:

هوش هیجانی پیش بینی کننده ی موفقیت افراد در زندگی و نحوه برخورد مناسب با استرس ها است. پژوهش و رشد هوش هیجانی از اهمیت زیادی برخوردار است. موارد زیر را می توان به عنوان اهمیت هوش هیجانی بیان نمود‌:

۱- ایجاد حس مسئولیت پذیری

۲- ایجاد زندگی شاد و با نشاط

هوش هیجانی کاربردی:

تنظیم هیجانات برای سالم بودن

اینک ما قصد داریم به جای صحبت در مورد خود هوش هیجانی، یک کار بست خاصی را که در مورد هوش هیجانی آموخته ایم، مورد بحث قرار دهیم و آن تأکید بر سر حالی جسمانی که همان سلامت است خواهد بود. ما استدلال خواهیم کرد که تنظیم مناسب هیجانات پیش بینی خوبی برای سلامت است.

ابزار هیجانی و پیامدهای سلامت:

به پرسش های زیر چگونه پاسخ می دهید، صحیح یا غلط؟ برخی از اعضای خانواده ی من عادت هایی دارند که مرا خیلی آزار می دهند. «صحیح یا غلط» من تمایل به این دارم در مقابل افرادی که تقریباً بیش از آن چه انتظارم دارم سعی در خودمانی شدن دارند، حالت دفاعی داشته باشیم. «صحیح» یا غلط؟ وقتی موفقیت کسی را می شنوم که خوب می شناسم،

فرو نشاندن هیجانی و پیامدهای سلامت:

بنابراین، آیا پاسخ اساساً «فروخوردن»- یعنی فرونشاندن احساسات خصمانه، حفظ آرامش درونی، وبه حداقل رساندن ابراز هیجانات منفی است؟ این راهبرد هم خیلی سالم به نظر نمی رسد. به یک دلیل، و آن این که به نظر می رسد خشم فرونشانده درست به اندازه ی خشم ابراز شده، فشار خون شخص را بالا می برد.

این را هم بخوانید :  آمادگی تحصیلی - آمادگی تحصیلی کودکان 6 ساله بدو ورود به دبستان - پرشین مقاله

آموختن تنظیم هیجانات خود برای سلامت بهتر:

وقتی ما نسبت به توانایی هایمان برای تنظیم هیجانات خوش باوریم، به احتمال ابراز آنها فقط بر سلامت جسمانی مان تأثیر مثبت می گذارد. ما در یک مطالعه این فرضیه را بررسی کردیم که سازگاری موفق با تجربه ی فاشر روانی را تا حدودی به باورهاییی بستگی دارد که فرد از ظرفیت تنظیم احساساتشبرخوردار است.

تجزیه و تحلیل:

من و دوستم در این پژوهش دریافتیم که هوش هیجانی به عنوان مبحثی مهم که نقش پررنگی را در زندگی فردی ایجاد یم کند قادر به تشکیل ۸۰ درصد از موفقیت افراد در زندگی می باشد. هوش تحصیلی در مواقع بروز بحران- یا پیش آمدن فرصت های مناسب- که فرازو نشیب های زندگی را پیش روی آدمی قرار می دهد

نتیجه گیری:‌

ما با کمی تامل وتفکر در مورد بحثمان به این نتیجه می رسیم که هوش هیجانی بخش مهمی را در زندگی انسان تشکیل می دهد و با برخورداری از هوش هیجانی بالا انسان می تواند موفقیت های زیادی را کسب کند گرچه دارای تحصیلات بالایی نباشد.

همچنین دریافتیم که اگر فردی از لحاظ هیجانی هوش پایینی داشته باشد در معرض بیماری های روانی و جسمی قرار گرفته و در عرصه کار نیز موفق نمی باشد.

در نهایت به این نتیجه می رسیم که آدمی می تواند با تنظیم درست و به موقع هیجانات خود پله های موفقیت را طی کرده و آرزوهای نهفته در دل را به حقیقت تبدیل کند.

پیشنهاد:‌

قلم خود را به حرکت در آوریم و سعی کردیم اطلاعاتی را درباره این موضوع بدست آوریم، سپس پیشنهاد ما به تمام افراد علاقه مند به این بحث (هوش هیجانی) این است که سعی کنند با سرعت هر چه بالاتر این توانایی را کسب کنند و در صورت توان، این مهارت را به دیگران نیز یاد بدهند، زیرا که کسب این مهارت خشنودی افراد و جامعه را به دنبال دارد.

منابع:

۱) کیاروچی، حوزف، ۱۳۸۵، هوش هیجانی در زندگی روزمره، تهران، انتشارات سخن.

۲) گلمن، دانیل به ترجمه نسرین پارسا، ۱۳۸۰، هوش هیجانی، تهران، رشد.

۳) سجانی نژاد، مهدی و یوزباشی وعلیرضا ۱۳۸۷، هوش هیجانی و مدیریت در سازمان

(مبنای نظری، شیوه های آموزش و ابراز سنجش) تهران انتشارات سیطرون.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق مقالات رشته روانشناسی مقالات رشته علوم تربیتی

.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 11 =