نقش ورزش در کاهش وزن

امروزه زندگی ماشینی و عدم تحرک ، بدن ما را به مخزن و انبار تنش های آزاد نشده تبدیل نموده است . عدم وجود روزنه طبیعی برای آزادی تنش ها منجر به ضعف و لاغر شدن عضلات می شود و دیگر قادر نخواهیم بود از نیروی خود برای زندگی استفاده کنیم در نتیجه کم تحرکی ، ضعف عضلات ، و جمع شدن چربی و مواد زائد در بدن با بروز چاقی نمایان می شود چنان چه افراد جامعه به پیشگیری و درمان آن اقدام نکنند به یک معضل بهداشتی و اجتماعی بدل می گردد . این پ‍ژوهش با هدف بررسی نقش ورزش و فعالیت های بدنی در کاهش وزن تهیه و تنظیم گردیده است.  بحث ما  در این نوشته دیدگاه تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی است که بیشتر به نقش ورزش توجه دارد .

این مقاله دانشجویی مشتمل بر ۵۳ صفحه است ، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و خلاصه ای از هر بخش آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید

فهرست مطالب

فصل اول کلیات.. ۴

مقدمه. ۵

بیان مفاهیم.. ۶

وَرزش…. ۶

ورزش هوازی.. ۶

فعالیت قدرتی و انعطاف پذیر. ۷

چاقی.. ۷

چربی سوزی.. ۷

تاریخچه ورزش…. ۷

پیشینه تحقیق.. ۹

فصل دوم اهمیت ورزش و فعالیت بدنی در کاهش وزن.. ۱۰

رژیم یا ورزش ، کدام باعث کاهش وزن می گردد ؟. ۱۱

میزان شیوع چاقی در ایران.. ۱۱

تأثیر ورزش در پیشگیری از چاقی و درمان آن.. ۱۴

آیا ورزش همراه با رژیم غذائی موجب کاهش بیشتر وزن می‌شود؟. ۱۵

چه‌ مقدار ورزش کافی است؟. ۱۶

نقش فعالیت بدنی در تنظیم وزن.. ۱۷

فعالیت بدنی و تغذیه. ۱۸

نقش ورزش در برنامه های کاهش وزن.. ۲۰

کاهش موضعی چربی.. ۲۱

تاثیر ورزش بر چربی بدن.. ۲۱

نقش ورزش در کنترل وزن.. ۲۲

افزایش توده‌ی عضلانی بدن (LEAN BODY MASS) و افزایش مصرف انرژی پایه. ۲۲

افزایش کل انرژی مصرفی روزانه. ۲۳

ورزش از اساسی ‌ترین عوامل در درمان چاقی و پیشگیری از برگشت آن.. ۲۳

حفظ تناسب اندام و زیبایی جثه ‌ی افراد. ۲۴

عوامل موثر بر کاهش وزن در ورزشکاران.. ۲۴

دلایل کاهش وزن در ورزشکاران.. ۲۵

تاثیرات کاهش وزن در ورزشکاران.. ۲۵

فصل سوم نقش ورزش های مختلف در کاهش وزن.. ۳۳

تمرین هوازی روشی مناسب برای کاهش یا افزایش وزن.. ۳۴

اثرات پیاده روی در کاهش وزن.. ۳۷

نکته. ۴۰

چند فعالیت موثر برای لاغر شدن.. ۴۰

شنا کردن و تأثیر آن در کاهش وزن.. ۴۳

نوع شنا ۴۷

رفع چاقی موضعی با شنا ۴۸

مقدار شنا ۴۸

سایر ورزش های قابل اجرا در آب… ۴۹

نتیجه گیری.. ۵۱

نکات… ۵۲

فهرست منابع  ۵۳

 

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

بیان مفاهیم
ورزش
ورزش به فعالیت‌ها یا مهارت‌های عادی جسمانی گفته می‌شود که بر پایه یک رشته قوانین مورد توافق همگان و با اهداف تفریحی یا برای مسابقه، نشاط شخصی، دستیابی به ورزیدگی، مهارت‌جویی یا آمیزه‌ای از این اهداف انجام می‌گیرد. تعریف ورزش به هدف و منظور از انجام آن بستگی دارد. برای نمونه پیکارهای شنا که در برابر هزاران نفر در یک استخر سرپوشیده مسابقاتی انجام می‌گیرد یک گونه از ورزش بشمار می‌رود

پیشینه تحقیق
موضوع ورزش و تاثیر آن در کاهش وزن و درمان چاقی های مفرط یا برای پیشگیری از عوارض، بحث های زیادی بین پزشکان و کارشناسان علم تغذیه و فیزیولوژیست ها برانگیخته است، زیرا پزشکان و دست اندرکاران رژیم های غذایی از طرف مراجعان خود همواره با این سؤال مواجه اند که نقش ورزش و فعالیت های بدنی در سوزاندن چربی های اضافی تا چه اندازه و به چه صورت است.
این افراد می خواهند پاسخ های روشن و قاطعی را در جواب سؤالات خود دریافت کنند. در پاسخ به آنان باید گفت نظر متخصصان در این باره متفاوت است. آن دسته از پژوهشگران که در دهه های بعد از جنگ جهانی تحقیقاتی درباره فعالیت های فیزیکی و میزان انرژی مصرف شده انجام داده اند همواره به این نتیجه رسیده اند فعالیت های بدنی که به صورت ملایم و در زمان های کوتاه صورت می گیرد موجب مصرف انرژی قابل ملاحظه ای نمی شود و میزان ناچیزی از چربی های ذخیره شده را به صورت انرژی به مصرف می رساند.

 میزان شیوع چاقی در ایران
طبق پژوهش‌های انجام شده در ایران، میزان شیوع چاقی در مردان حدود ۲۷ درصد و در زنان ۴۰ درصد است. هم‌چنین، شایع‌ترین محدوده سنی ابتلا به چاقی در مردان ۴۰ تا ۵۰ سالگی و در زنان ۵۰ تا ۶۰ سالگی است.

چاقی در کودکان
برای چاقی کودکان، علل مختلف ژنتیکی و هورمونی در نظر گرفته می‌شود. والدین به‌ندرت برای بررسی علت چاقی کودک به پزشک مراجعه می‌کنند. ارتباط میان والدین چاق و کودکان چاق احتمالاً انعکاسی از شیوه  مرسوم تغذیه و فرهنگ فعالیت در جامعه است.

آیا ورزش همراه با رژیم غذائی موجب کاهش بیشتر وزن می‌شود؟
در افراد چاق، ورزش به‌تنهائی موجب کاهش وزن مختصری می‌شود. متوسط کاهش گزارش شده در ۱۲ بررسی، در حدود دو کیلو و نیم بوده است. در یک فرد ۷۰ کیلوئی، پنج ساعت فعالیت ورزشی در هفته تنها ۲۰۰ گرم کاهش وزن را به دنبال خواهد داشت. ترکیب ورزش و رژیم غذائی نقش مؤثرتری از رژیم غذائی یا ورزشِ تنها ایفا خواهد کرد. فرض کنید یک نفر با رژیم غذائی موفق به حدود ۱۰ کیلوگرم کاهش وزن شده است. نزدیک به ۳ کیلوگرم از این مقدار کاهش زون در نتیجه حذف مواد غیرچبی به‌دست می‌آید. حال رژیم غذائی توأم، کمتر از ۲ کیلوگرم از توده‌های غیرچربی بدن را از بین می‌برد.

 فعالیت بدنی و تغذیه
فعالیت بدنی و تغذیه در کنار هم برای سلامت کامل لازم است. به عنوان نمونه فعالیت بدنی مقدار کالری مصرفی شما را افزایش می دهد. ورزش رسیدن به وزن مطلوب و از دست دادن وزن اضافی را آسان تر می نماید. ممکن است برای کاهش وزن یا برقراری و نگهداشتن وزن در حد ایده آل ۳۰ دقیقه ورزش کافی نباشد.
 

کاهش موضعی چربی :
شاید شما علاقمند باشید که چربی را در نقاط مشخصی از بدن مانند شکم ، باسن ، و ران کاهش دهید . بسیاری افراد تصور می کنند انجام حرکت دراز و نشست باعث کم شدن چربی در ناحیه شکم می شود اما باید توجه داشت که از نظر علمی و روش های صحیح ، کاهش چربی بدن در نقاط ویژه همانند کمر یا ران امکانپذیر نیست

 

افزایش توده‌ی عضلانی بدن (LEAN BODY MASS) و افزایش مصرف انرژی پایه
تمرینات مرتب و منظم ورزشی در زندگی افراد باعث کاهش بافت چربی و افزایش توده‌ی عضلانی بدن می ‌شود که این امر به نوبه‌ ی خود باعث افزایش مصرف انرژی پایه ‌ی بدن می ‌شود.
در حدود ۷۵- ۶۰ درصد انرژی کل مصرفی روزانه مربوط به انرژی مصرفی در حال استراحت است، یعنی حالتی که شخص هیچگونه فعالیت جسمی نداشته و به ‌طور کامل در حال استراحت یا درازکش است.

 

تاثیرات کاهش وزن در ورزشکاران:
در حال حاضر مدارک و مستندات اندکی در مورد اثرات کاهش چربی بدن بر بهبود عملکرد ورزشی به ویژه در سطوح حرفه ای موجود است، البته از دیدگاه علم مکانیک، چربی اضافی در بدن به منزله افزایش بار یا فشاری بی خاصیت (وزن مرده) است که باید برای انجام ورزش جابجا شود و تحقیقات نشانگر ارتباط منفی میزان بافت چربی با فعالیت ها و حرکات ورزشی توام با جابجایی فیزیکی (نظیر پرش ارتفاع و دویدن) می باشند.

 

چند فعالیت موثر برای لاغر شدن
بـهتـریـن فعالیتهایی که باعث سوختن چربی می گـردند کـدامـنـد؟ به جـز حرکات سـاده استپ، انواع بسیار متنوع تری در ورزشـهای ایروبیک وجود دارند؛ آنقدر که هر فردی میتواند حرکت دلخواه خود را پیـدا نماید.

 

شنا کردن و تأثیر آن در کاهش وزن
از شنا کردن اکثر مواقع به عنوان بهترین ورزش برای کاهش وزن یاد می شود و وقتی هم در مورد آن فکر می کنیم به نظرمان کاملاً صحیح و قابل قبول می آید. در کل در هنگام شنا اکثر عضلات فرد در حال کار کردن می باشند. در ضمن قلب و شش ها هم در حداکثر توانائی خود مشغول فعالیت می باشند. شنا معمولاً بین افرادی که خیلی چاق هستند و یا زنان باردار و یا اشخاصی که به نوعی صدمه دیده اند و یا دچار آسیب دیدگی در یکی از عضوها هستند متداول می باشد.

 

فهرست منابع

کتابها:
نشریه پژوهش در علوم ورزشی شماره ‌٢٢، بهار ‌٨٨
بدن و مراقبت از آن ترجمه ی محمد حاتمی – انتشارات پرک – چاپ اول ۱۳۸۷
تغذیه ورزشی – ترجمه رضا علیجانیان .
مجله خانواده – شماره ۲۲ – شهریور ۱۳۸۶ – نسرین زارعی
روزنامه ایران  شماره ۳۹۰۱
میزان شیوع چاقی در ایران
طبق پژوهش‌های انجام شده در ایران، میزان شیوع چاقی در مردان حدود ۲۷ درصد و در زنان ۴۰ درصد است. هم‌چنین، شایع‌ترین محدوده سنی ابتلا به چاقی در مردان ۴۰ تا ۵۰ سالگی و در زنان ۵۰ تا ۶۰ سالگی است.

 

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

 

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.