نقش ورزش در کاهش وزن

امروزه زندگي ماشيني و عدم تحرك ، بدن ما را به مخزن و انبار تنش هاي آزاد نشده تبديل نموده است . عدم وجود روزنه طبيعي براي آزادي تنش ها منجر به ضعف و لاغر شدن عضلات مي شود و ديگر قادر نخواهيم بود از نيروي خود براي زندگي استفاده كنيم در نتيجه كم تحركي ، ضعف عضلات ، و جمع شدن چربي و مواد زائد در بدن با بروز چاقي نمايان مي شود چنان چه افراد جامعه به پيشگيري و درمان آن اقدام نكنند به يك معضل بهداشتي و اجتماعي بدل مي گردد . اين پ‍ژوهش با هدف بررسي نقش ورزش و فعاليت هاي بدني در كاهش وزن تهيه و تنظيم گرديده است.  بحث ما  در اين نوشته ديدگاه تخصصي طب فيزيكي و توانبخشي است كه بيشتر به نقش ورزش توجه دارد .

این مقاله دانشجویی مشتمل بر 53 صفحه است ، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و خلاصه ای از هر بخش آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید

فهرست مطالب

فصل اول كليات.. 4

مقدمه. 5

بيان مفاهيم.. 6

وَرزش…. 6

ورزش هوازي.. 6

فعالیت قدرتی و انعطاف پذیر. 7

چاقي.. 7

چربي سوزي.. 7

تاریخچه ورزش…. 7

پيشينه تحقيق.. 9

فصل دوم اهميت ورزش و فعاليت بدني در كاهش وزن.. 10

رژیم یا ورزش ، کدام باعث کاهش وزن می گردد ؟. 11

میزان شیوع چاقی در ایران.. 11

تأثیر ورزش در پیشگیری از چاقی و درمان آن.. 14

آیا ورزش همراه با رژیم غذائی موجب کاهش بیشتر وزن می‌شود؟. 15

چه‌ مقدار ورزش کافی است؟. 16

نقش فعاليت بدني در تنظيم وزن.. 17

فعاليت بدني و تغذيه. 18

نقش ورزش در برنامه هاي كاهش وزن.. 20

كاهش موضعي چربي.. 21

تاثير ورزش بر چربي بدن.. 21

نقش ورزش در کنترل وزن.. 22

افزایش توده‌ی عضلانی بدن (LEAN BODY MASS) و افزایش مصرف انرژی پایه. 22

افزایش کل انرژی مصرفی روزانه. 23

ورزش از اساسی ‌ترین عوامل در درمان چاقی و پیشگیری از برگشت آن.. 23

حفظ تناسب اندام و زیبایی جثه ‌ی افراد. 24

عوامل موثر بر کاهش وزن در ورزشکاران.. 24

دلايل کاهش وزن در ورزشکاران.. 25

تاثيرات کاهش وزن در ورزشکاران.. 25

فصل سوم نقش ورزش هاي مختلف در كاهش وزن.. 33

تمرين هوازي روشي مناسب براي كاهش يا افزايش وزن.. 34

اثرات پیاده روی در کاهش وزن.. 37

نكته. 40

چند فعاليت موثر براي لاغر شدن.. 40

شنا کردن و تأثیر آن در کاهش وزن.. 43

نوع شنا 47

رفع چاقی موضعی با شنا 48

مقدار شنا 48

ساير ورزش های قابل اجرا در آب… 49

نتيجه گيري.. 51

نكات… 52

فهرست منابع  53

 

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

بيان مفاهيم
ورزش
ورزش به فعالیت‌ها یا مهارت‌های عادی جسمانی گفته می‌شود که بر پایه یک رشته قوانین مورد توافق همگان و با اهداف تفریحی یا برای مسابقه، نشاط شخصی، دستیابی به ورزیدگی، مهارت‌جویی یا آمیزه‌ای از این اهداف انجام می‌گیرد. تعریف ورزش به هدف و منظور از انجام آن بستگی دارد. برای نمونه پیکارهای شنا که در برابر هزاران نفر در یک استخر سرپوشیده مسابقاتی انجام می‌گیرد یک گونه از ورزش بشمار می‌رود

پيشينه تحقيق
موضوع ورزش و تاثير آن در كاهش وزن و درمان چاقي هاي مفرط يا براي پيشگيري از عوارض، بحث هاي زيادي بين پزشكان و كارشناسان علم تغذيه و فيزيولوژيست ها برانگيخته است، زيرا پزشكان و دست اندركاران رژيم هاي غذايي از طرف مراجعان خود همواره با اين سؤال مواجه اند كه نقش ورزش و فعاليت هاي بدني در سوزاندن چربي هاي اضافي تا چه اندازه و به چه صورت است.
اين افراد مي خواهند پاسخ هاي روشن و قاطعي را در جواب سؤالات خود دريافت كنند. در پاسخ به آنان بايد گفت نظر متخصصان در اين باره متفاوت است. آن دسته از پژوهشگران كه در دهه هاي بعد از جنگ جهاني تحقيقاتي درباره فعاليت هاي فيزيكي و ميزان انرژي مصرف شده انجام داده اند همواره به اين نتيجه رسيده اند فعاليت هاي بدني كه به صورت ملايم و در زمان هاي كوتاه صورت مي گيرد موجب مصرف انرژي قابل ملاحظه اي نمي شود و ميزان ناچيزي از چربي هاي ذخيره شده را به صورت انرژي به مصرف مي رساند.

 میزان شیوع چاقی در ایران
طبق پژوهش‌های انجام شده در ایران، میزان شیوع چاقی در مردان حدود ۲۷ درصد و در زنان ۴۰ درصد است. هم‌چنین، شایع‌ترین محدوده سنی ابتلا به چاقی در مردان ۴۰ تا ۵۰ سالگی و در زنان ۵۰ تا ۶۰ سالگی است.

چاقی در کودکان
برای چاقی کودکان، علل مختلف ژنتیکی و هورمونی در نظر گرفته می‌شود. والدین به‌ندرت برای بررسی علت چاقی کودک به پزشک مراجعه می‌کنند. ارتباط میان والدین چاق و کودکان چاق احتمالاً انعکاسی از شیوه  مرسوم تغذیه و فرهنگ فعالیت در جامعه است.

آیا ورزش همراه با رژیم غذائی موجب کاهش بیشتر وزن می‌شود؟
در افراد چاق، ورزش به‌تنهائی موجب کاهش وزن مختصری می‌شود. متوسط کاهش گزارش شده در ۱۲ بررسی، در حدود دو کیلو و نیم بوده است. در یک فرد ۷۰ کیلوئی، پنج ساعت فعالیت ورزشی در هفته تنها ۲۰۰ گرم کاهش وزن را به دنبال خواهد داشت. ترکیب ورزش و رژیم غذائی نقش مؤثرتری از رژیم غذائی یا ورزشِ تنها ایفا خواهد کرد. فرض کنید یک نفر با رژیم غذائی موفق به حدود ۱۰ کیلوگرم کاهش وزن شده است. نزدیک به ۳ کیلوگرم از این مقدار کاهش زون در نتیجه حذف مواد غیرچبی به‌دست می‌آید. حال رژیم غذائی توأم، کمتر از ۲ کیلوگرم از توده‌های غیرچربی بدن را از بین می‌برد.

 فعاليت بدني و تغذيه
فعاليت بدني و تغذيه در كنار هم براي سلامت كامل لازم است. به عنوان نمونه فعاليت بدني مقدار كالري مصرفي شما را افزايش مي دهد. ورزش رسيدن به وزن مطلوب و از دست دادن وزن اضافي را آسان تر مي نمايد. ممكن است براي كاهش وزن يا برقراري و نگهداشتن وزن در حد ايده آل 30 دقيقه ورزش كافي نباشد.
 

كاهش موضعي چربي :
شايد شما علاقمند باشيد كه چربي را در نقاط مشخصي از بدن مانند شكم ، باسن ، و ران كاهش دهيد . بسياري افراد تصور مي كنند انجام حركت دراز و نشست باعث كم شدن چربي در ناحيه شكم مي شود اما بايد توجه داشت كه از نظر علمي و روش هاي صحيح ، كاهش چربي بدن در نقاط ويژه همانند كمر يا ران امكانپذير نيست

 

افزایش توده‌ی عضلانی بدن (LEAN BODY MASS) و افزایش مصرف انرژی پایه
تمرینات مرتب و منظم ورزشی در زندگی افراد باعث کاهش بافت چربی و افزایش توده‌ی عضلانی بدن می ‌شود که این امر به نوبه‌ ی خود باعث افزایش مصرف انرژی پایه ‌ی بدن می ‌شود.
در حدود 75- 60 درصد انرژی کل مصرفی روزانه مربوط به انرژی مصرفی در حال استراحت است، یعنی حالتی که شخص هیچگونه فعالیت جسمی نداشته و به ‌طور کامل در حال استراحت یا درازکش است.

 

تاثيرات کاهش وزن در ورزشکاران:
در حال حاضر مدارک و مستندات اندکي در مورد اثرات کاهش چربي بدن بر بهبود عملکرد ورزشي به ويژه در سطوح حرفه اي موجود است، البته از ديدگاه علم مکانيک، چربي اضافي در بدن به منزله افزايش بار يا فشاري بي خاصيت (وزن مرده) است که بايد براي انجام ورزش جابجا شود و تحقيقات نشانگر ارتباط منفي ميزان بافت چربي با فعاليت ها و حرکات ورزشي توام با جابجايي فيزيکي (نظير پرش ارتفاع و دويدن) مي باشند.

 

چند فعاليت موثر براي لاغر شدن
بـهتـريـن فعاليتهايي كه باعث سوختن چربي مي گـردند كـدامـنـد؟ به جـز حركات سـاده استپ، انواع بسيار متنوع تري در ورزشـهاي ايروبيك وجود دارند؛ آنقدر كه هر فردي ميتواند حركت دلخواه خود را پيـدا نمايد.

 

شنا کردن و تأثیر آن در کاهش وزن
از شنا کردن اکثر مواقع به عنوان بهترین ورزش برای کاهش وزن یاد می شود و وقتی هم در مورد آن فکر می کنیم به نظرمان کاملاً صحیح و قابل قبول می آید. در کل در هنگام شنا اکثر عضلات فرد در حال کار کردن می باشند. در ضمن قلب و شش ها هم در حداکثر توانائی خود مشغول فعالیت می باشند. شنا معمولاً بین افرادی که خیلی چاق هستند و یا زنان باردار و یا اشخاصی که به نوعی صدمه دیده اند و یا دچار آسیب دیدگی در یکی از عضوها هستند متداول می باشد.

 

فهرست منابع

كتابها:
نشريه پژوهش در علوم ورزشي شماره ‌٢٢، بهار ‌٨٨
بدن و مراقبت از آن ترجمه ي محمد حاتمي – انتشارات پرك – چاپ اول 1387
تغذيه ورزشي – ترجمه رضا عليجانيان .
مجله خانواده – شماره 22 – شهريور 1386 – نسرين زارعي
روزنامه ايران  شماره 3901
میزان شیوع چاقی در ایران
طبق پژوهش‌های انجام شده در ایران، میزان شیوع چاقی در مردان حدود ۲۷ درصد و در زنان ۴۰ درصد است. هم‌چنین، شایع‌ترین محدوده سنی ابتلا به چاقی در مردان ۴۰ تا ۵۰ سالگی و در زنان ۵۰ تا ۶۰ سالگی است.

 

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

 

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.