نقش بازیافت در حفظ منابع طبیعی

با پیشرفت تمدن بشری و توسعه فن آوری و ازدیاد روزافزون جمعیت در حال حاضر دنیا با شکلی به نام ‌آلودگی در هوا و زمین رو به رو شده است که زندگی ساکنان کره زمین را تهدید می‌کند، به طوری که در هر کشور حفاظت از محیط زیست مورد توجه جدی دولتمندان است.

مطلب نقش بازیافت در حفظ منابع طبیعی مشتمل۵۱ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

نقش بازیافت در حفظ منابع طبیعی ۱

پیشگفتار: ۲

درآمدی بر شیمی محیط زیست ۳

دورریزهای جامد ۵

۱) مواد زاید شهری ۸

۲) دوریزهای صنعتی ۸

۳) مواد زاید خطرناک ۸

خواص مواد زاید جامد ۱۰

ترکیب فیزیکی ۱۰

اندازه ذره ۱۱

میزان رطوبت ۱۲

چشم اندازی برای کنترل دوریزهای جامد) ۱۳

جریان مواد در جامعه ۱۴

جریان کلی مواد و تولید مواد زاید جامد در جامعه ۱۴

کاهش مواد زاید جامد ۱۵

استفاده مجدد از مواد زاید جام ۱۶

تغییر اندازه به روش میکانیکی ۱۹

جداسازی اجزاء به روش میکانیکی ۲۰

جداسازی به روش الکترومکانیکی و مغناطیسی ۲۱

خشک کردن و آبگیری ۲۱

سیتسم‌های فرایند و بازیافت ۲۲

استفاده از سوختهای حاصل از موادزاید (RDF) 24

تبدیل به گاز ۲۵

سیستمهای بازیافت مواد و انرژی ۲۶

بهسازی پساب ۲۸

مدیریت ضایعات سمی ۳۲

راههای جلوگیری از آلودگی ۳۸

– هشدار دانشمندان دنیا به جامعه بشری ۴۳

– درآمد ۴۳

– محیط زیست ۴۳

– فضا ۴۳

– منابع آب ۴۴

– اقیانوسها ۴۴

– خاک ۴۵

– جنگلها ۴۵

– گونه‌های زنده ۴۶

– جمعیت ۴۷

نتیجه گیری ۴۹

منابع ۵۰

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق مقالات رشته زیست محیطی

خلاصه ای کوتاه از مقاله نقش بازیافت در حفظ منابع طبیعی را در زیر می توانید ببینید.

پیشگفتار:

با پیشرفت تمدن بشری و توسعه فن آوری و ازدیاد روزافزون جمعیت در حال حاضر دنیا با شکلی به نام ‌آلودگی در هوا و زمین رو به رو شده است که زندگی ساکنان کره زمین را تهدید می‌کند، به طوری که در هر کشور حفاظت از محیط زیست مورد توجه جدی دولتمندان است.

درآمدی بر شیمی محیط زیست

شیمی در محیط زیست ما نقشی اساسی دارد. در واقع در بین مردم متداول است که بیشتر مسائل آلودگی جاده‌ای به گردن مواد شیمیایی سنتزی و پدید آورندگان آنها بیندارند.

دورریزهای جامد

دورریزیهای جامد تماماً مواد زایدی هستند که از فعالیتهای انسانی و حیوانی که معمولاً به صورت بی فایده و یا ناخواسته دور ریخته می‌شوند. حاصل می‌گردند.

جریان مواد در جامعه

درنمودار ساده شده جریان مواد نشان داده شده از چگونگی و علل ایجاد زایدات جامعه در یک جامعه صنعتی نشان داده شده است. در آغاز فرایند استخراج مواد خام از معدن زایدات جامعه (نخاله‌ها) ایجاد می‌شوند.

تغییر اندازه به روش میکانیکی

هدف از کاهش اندازه، دستیابی به یک محصول نهای یاست که تا حد قابل قبولی یکنواخت باشد و در مقایسه یا شکل اولیه‌اش اندازه کوچکتری داشته باشد. توجه به این نکته که کاهش اندازه ضرورتاً به مفهوم کاهش حجم نیست حائز اهمیت است.

جداسازی اجزاء به روش میکانیکی

جداسازی اجزاء به منظور بازیابی منابع از مواد زاید جام و در مواری که انرژی و محصولات تبدیلی از مواد زاید فرایندی بازیابی می‌شوند.  ضروری است. به عنوان مثال امروزه از غربالهای استوانه‌ای برای جداسازی مواد زاید فرایند نشده استفاده می‌شوند. و استفاده از غربالهای مذکور جایگزین خرد کن‌ها

استفاده از سوختهای حاصل از موادزاید (RDF)

این قبیل سوختها که معمولاً به شکل پودر هستند در دیگهای باز صنعتی که در حال حاضر با استفادهاز زغال سنگ یا نفت برای تولید انرژی استفاده می‌شوند.به طور مستقیم قابل سوختن می‌باشند. سوختهای حاصل از مواد زاید جامد همراه با زغال سنگ

تبدیل به گاز

فراید تبدیل به گاز عبارت است از احتراق جزئی از سوخت کربنی به منظور تولید یک گاز سوختی قابل احتراق که مقدار منواکسید کربن و هیدروژن در آن زیاد است.

سیستمهای بازیافت مواد و انرژی

در سالهای اخیر سیستمهای های متنوعی که انواع متعدد سیستم‌های فرایندی و تبدیلی انرژی را به کار می‌گیرند ارائه گردیه‌اند. متأسفانه تنها تعداد اندکی از واحدهای مقیاس بزرگ ساخته شده با موفقیت همراه بوده‌اند.

بهسازی پساب

اکثر شهرداریها اکنون فاضلابی را که از منازل، ساختمان‌های بنلد وصنایع (از جمله صنایع فراوری مواد غذایی) جمع‌آوری می کنند از طریق یک سیستم «فاضلاب بهداشتی» بهسازی کرده سپس در آبهای طبیعی مانند رودخانه، دریاچه یا اقیانوس رها می‌سازند.

مدیریت ضایعات سمی

خطر عمده ای که از سوی ضایعات خطرناک سلامتی انسانها و سایر موجودات زنده را (حتی ضایعات که در یک محیط غیر آبی مانند گودال انبار شده‌اند یا در زیر زمین در بشکه دفن شده‌اند) تهدید می‎کند به قابلیت این ضایعات در آلوده کردن آبهای طبیعی به وسیله ‌مهاجرت از محل دفن آنها، مثلاً توسط خیانش بر می‌گردد.

نتیجه گیری

کشورهای توسعه یافته  امروزه در دنیا بیشتر از سایر کشورها محیط زیست را آلوده می‌کنند. چنانچه بخواهیم از فشارهایی که روی منابع و محیط زیست جهانی وجود دارد کم کنیم کشورهای پیشرفته باید به میزان زیادی از مصرف بیش از حد خود بکاهند.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق مقالات رشته زیست محیطی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 1 =