نقش اخلاق در ارتباطات

استیسی مری دانشجوی رشته‌ی ارتباطات در یک دانشگاه دولتی است. هفته‌ی گذشته استاد او در سمیناری، چندین نظریه در باب اخلاق به دانشجویان خود ارایه کرد. استیسی تا پیش از این پرداختن به بحث های فلسفی را اتلاف وقت می‌دانست اما از آن پس، در این باره دچار تردید شد. به موقعیت های جالبی که او طی ۱۲ ساعت گذشته با آنها روبرو شده توجه کنید:

۱) در پایان کلاس تولید برنامه های صبحگاهی تولیزیونی، رئیس دانشکده نزد دانشجویان آمد تا فرم نظرخواهی از استاد درس مربوطه را بین دانشجویان توزیع کند.

این تحقیق دانشجویی مشتمل بر ۲۲ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

خودخواهی اخلاقی: اپیکوروس…. ۵

مکتب سودگرایی: جان استوارت میل.. ۷

امر مطلق: امانوئل کانت… ۱۰

وظایف بدیهی: دبلیو- دی- راس…. ۱۲

عدالت به عنوان رعایت انصاف: جان راولز. ۱۵

ارسطو: میانه روی طلایی.. ۱۷

خواست الهی: آگوستین.. ۱۹

اخلاق گفتگو مدارانه: مارتین بابر. ۲۰

آوایی متفاوت: کارول گیلیگان. ۲۲

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته علوم اجتماعی

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله  نقش اخلاق در ارتباطات را در زیر می توانید ببینید.

خودخواهی اخلاقی: اپیکوروس

منفی اندیشان می گویند مردم فقط به فکر خود هستند. چرا که همه می خواهند اولین باشند. پیروان مکتب خود پرست اخلاقی معتقدند افراد باید چنین باشند و هر کس باید سلایق شخصی خود را ارتقا دهد. سیستم اخلاقی خود پرستان تنها به یک فرد خلاصه می‌شود.

اپی کوروس چند سال پس از مگ ارسطو، زندگی خوب را تا حد ممکن شاد بودن تعریف کرد. “من به نجیب زادگان و اطرافیان بی خاصیت آنان خدو می اندازم اگر بویی از شادی نبرده باشند”.

مکتب سودگرایی: جان استوارت میل

جان استوارت میل، فیلسوف و اقتصاد دان انگلیسی با مشروط کردن خوب بودن یا بد بودن یک کار به نتیجه‌ی آن، تا اندازه‌ای از تکر اگوئیست‌ها بهره برده است. اونظریه‌ی مرسوم به اپی کور را که می گوید لذت بردن یگانه موضوع مهم در زندگی است، تحسین می‌کند و در عین حال یک استثنا برای آن قایل می‌شود.

امر مطلق: امانوئل کانت

امانوئل کانت فیلسوف مشهور آلمانی دیدگاه کاملاً متفاوتی از اپی کوروس و میل در مورد اخلاق دارد. توجه این دو به نتیجه‌ی کاربود در حالی که کانت برای دلیل منطقی اصالت قایل بود. اپی کوروس و میل خوبی یا بدی یک رفتار را از روی نتیجه‌ی آن می سنجیدند در حالی که کانت پیشرو فلاسفه‌ای بود که اعتقاد داشتند درستی یا نادرستی یک رفتار به نتیجه‌ی آن هیچ ارتباطی ندارد.

وظایف بدیهی: دبلیو- دی- راس

دبلیو- دی- راس فیلسوف انگلیسی در این باره که رعایت اخلاق یک وظیفه است با کانت هم عقیده می باشد. او در سال ۱۹۳۰ کتابی تحت عنوان “حق و پروردگار” را به طبع رساند که شش وظیفه‌ی اصلی در آن توضیح داده شده است:

۱- وفاداری- برای این که به دیگران آسیبی نرسد.

۲- جبران خسارت- برای دلجویی از کسانی که به آنان آسیب رسانده ایم.

عدالت به عنوان رعایت انصاف: جان راولز

طبق نظریه‌ی عدالت جان راولز فطرت نقشی در تعیین درست و نادرست ندارد. این فیلسوف معاصر آمریکایی می گوید عاقلان در تصمیم گیری، باید به یکدیگر آزادی کامل دهند. اما تفاوت موقعیت ها، مقررات، ثروت و هوش نابرابری برای برخی اعضای جامعه را باعث می شود.

ارسطو: میانه روی طلایی

تئوری هایی که تا کنون مطرح شدند، مربوط به رفتارهای اخلاقی هستند. آیا یک رفتار تولید خوبی یا بدی می کند؟ انجام یک کار معین خوب است یا بد؟ این نظریه منبعث از دیدگاه فرهنگی ما غربی‌ها نسبت به رفتار است. بسیاری از فلاسفه‌ی شرق و یونان باستان به اخلاق به عنوان نوعی منش می نگریستند تا یک رفتار، به عبارت بهتر عقیده داشتند اخلاق، استعدادی درونی است نه یک رفتار بیرونی. کتب مقدسی یهودیت و مسیحیت از اخلاق به عنوان “خلوص قلب” یاد می کند.

خواست الهی: آگوستین

آگوستین گفت: “خدا را دوست بدارید و هرچه می خواهید انجام دهید”. او به طور سمبلیک بین سکونت در بابل و بیت المقدس قضاوت قائل می شود. بابلیها دوست دار شادی، دنیا و خود بودند. در حالی که ساکنان بیت المقدس دوست دار خداوند بودند و می‌خواستند از قانون او پیروی کنند. آگوستین گفت: “بگذار هر کسی از خود بپرسد که چه چیزی را دوست دارد؟ تا به این ترتیب مشخص شود اهل کدام شهر است”؟

اخلاق گفتگو مدارانه: مارتین بابر

مارتین بابر یک فیلسوف یهودی روسی بود که پیش از جنگ دوم جهانی به فلسطین رفت و در همانجا در سال ۱۹۶۵ بدرود حیات گفت. نظریات اخلاقی او مبتنی بر روابط مردم با یکدیگر است. او اغلب برای بیان اهمیت نوع نگرشی که به سایر افراد داریم از زبان شاعرانه بهره گرفته است: “هرکسی باید شریکس را مانند خود بداند”.

آوایی متفاوت: کارول گیلیگان

کارول گیلیگا استاد دانشگاه هاروارد است. او در کتاب خود بنام “آوایی متفاوت” نظریه‌ای عنوان کرده که می گوید زنان در مقایسه با مردان از روش های اخلاقی متفاوتی استفاده می کنند. طبق نظریه‌ی او مردان در روابط خود به دنبال کسب استقلال هستند در صورتی که زنان در جستجوی ارتباطی انسانی هستند.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته علوم اجتماعی

.


برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 10 =