آرای عرفانی حکیم نظامی گنجوی

ماندگارترین، دل‌انگیزترین و زیبا‌ترین آثار ادبی جهان همان هایند که با رنگ خدایی شکل گرفته‌اند و از درون عارفان برآمده‌اند و همین امتیاز ادب فارسی است که به ادبیات و شعر فارسی شخصیتی خاص بخشیده و آن را از برجسته‌ترین و پرجاذبه‌ترین آثار ادبی جهان قرار داده است. نظامی

چکیده

حکیم نظامی گنجوی به عنوان یکی از ارکان ادب فارسی در تاریخ ادبیات ایران مطرح است. اما در کتاب‌های ادبی تنها به بیان خصوصیات شعری و همچنین توصیفات، مبالغه، صورخیال و… در اشعار او پرداخته شده و کمتر از عرفان و آرای عرفانی او سخن به میان آمده است.

این تحقیق دانشجویی آرای عرفانی حکیم نظامی گنجوی مشتمل بر ۴۲۱صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

نظامی

فهرست مطالب

چکیده. ۳

مقدمه. ۷

نام و نسب و ولادتگاه نظامی: ۱۲

خانواده نظامی: ۱۹

مقام ادبی نظامی: ۲۱

آثار نظامی: ۲۵

آثار دیگر: ۳۵

مقام علمی نظامی: ۳۷

سبک شعری نظامی.. ۴۲

سبک گفتار عرفانی.. ۴۶

اثرپذیری و تأثیر وی بر شاعران دیگر. ۴۹

عقاید نظامی: ۵۴

اوضاع سیاسی و اجتماعی و دینی.. ۵۴

آراء و افکار نظامی.. ۶۱

جایگاه پند و اندرز در ادب فارسی: ۸۳

نصایح بزرگان دین.. ۸۸

پشتوانه‌ قرانی و روایی پند و اندرزهای نظامی.. ۹۹

پیوند ادب و عرفان.. ۱۳۱

عرفان نظری: ۱۳۷

عقل: ۲۷۰

فصل هفتم). ۲۷۰

عرفان عملی: ۲۸۲

انسان و خودشناسی.. ۲۸۳

فصل اول). ۲۸۳

دل: ۳۰۴

فصل دوم). ۳۰۴

ادب: ۳۱۸

فصل سوم). ۳۱۸

ذکر: ۳۲۸

فصل چهارم). ۳۲۸

تواضع و فروتنی.. ۳۴۱

فصل پنجم). ۳۴۱

ذکر: ۳۵۱

فصل چهارم). ۳۵۱

تواضع و فروتنی.. ۳۶۴

فصل پنجم). ۳۶۴

اخلاص: ۳۷۴

فصل ششم). ۳۷۴

زهد: ۳۸۳

فصل هفتم). ۳۸۳

مقام فنا:.. ۴۰۳

فصل هشتم). ۴۰۳

نتیجه‌گیری و پیشنهاد:.. ۴۱۶

فهرست منابع و مأخذ. ۴۲۱

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله آرای عرفانی حکیم نظامی گنجوی را در زیر می توانید ببینید.

آرای عرفانی حکیم نظامی گنجوی

مقدمه

ماندگارترین، دل‌انگیزترین و زیبا‌ترین آثار ادبی جهان همان هایند که با رنگ خدایی شکل گرفته‌اند و از درون عارفان برآمده‌اند و همین امتیاز ادب فارسی است که به ادبیات و شعر فارسی شخصیتی خاص بخشیده و آن را از برجسته‌ترین و پرجاذبه‌ترین آثار ادبی جهان قرار داده است.

نام و نسب و ولادتگاه نظامی:

حکیم جمال‌الدین ابومحمد الیاس‌بن یوسف‌بن زکی‌بن مؤید نظامی‌گنجه‌ای از استادان بزرگ و از ارکان شعر فارسی است. نام و نسب او را در کتب و مآخذ قدیم مشوش نوشته‌اند. عوفی او را «الحکیم الکامل نظامی‌الگنجه‌ای» نوشته وشرحی دیگر از اسم و نسب او نداده است. او خود نام و نسب خویش را در بعضی ابیات آورده و بنابر آن اشارات، نام او الیاس بوده است: در خطّ  نظامی  ارنهی  گام            بینی  عدد

خانواده نظامی:

نظامی سه‌بار ازدواج کرده است. اولین ازدواج او با آفاق کنیزی قبچاقی بوده که ملک‌فخرالدین بهرامشاه به پاس تقدیم مخزن‌الاسرار به او پیشکش می‌کند. از او صاحب فرزند پسری به نام محمد می‌شود. گفته‌اند لیلی‌ و مجنون را به خواهش همین فرزند که محمد نام داشت؛ آغاز کرده و در آن کتاب به محمد پندواندرزهایی بسیار زیبا و آموزنده داده است که در فصل‌های بعد به آن اشاره می‌کنیم.

مقام ادبی نظامی:

در کتاب تاریخ ادبیات ایران آمده است: «نظامی از شاعرانی است که بی‌شک باید او را در شمار ارکان شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان دانست. وی از آن سخنگویانی است که مانند فردوسی و سعدی توانست به ایجاد یا تکمیل سبک و روش‌ خاصی توفیق یابد.

آثار نظامی:

می‌دانیم که نظامی شاعری پرکار با نبوغی عالی است. اما امتیاز بزرگ نظامی در داستان‌سرایی اوست. نظامی داستان غنایی را به چنان قله رفیعی رساند که هیچ کس پس از او نتوانست بر آن صعود کند. آثار او که به پنج‌گنج معروف شد، آن قدر محبوب اهل ادب و شعر شد که بعد از او قرن‌ها رسیدن به آن درجه ومقام و توانایی تقریر چنین آثاری از آرزوهای بزرگ عده‌ای از شاعران شد.

مقام علمی نظامی:

یکی از مواردی که درباره نظامی در پرده ابهام است علاوه بر محل تولد و دوران کودکی؛ تحصیلات و معلمین اوست. در تذکره‌ها نامی از معلم یا معلمین نظامی نیست اما آن چه مسلم است این که نظامی مردی درس خوانده و معلم دیده بوده است و ممکن نیست همه علوم را بدون معلم فرا گرفته باشد. اما معلمین او گمنام بوده‌اند.

سبک شعری نظامی

برای یافتن سبک شعری نظامی باید علوم ادبی دوره زندگی شاعر و خصوصیات شعری آن ایام مورد مطالعه قرار بگیرد و همچنین برای آشنایی با سیر و سلوک این حکیم بزرگوار باید جریان فکری تصوف و عرفان در قرن ششم بررسی شود. برای آگاهی یافتن از این موارد از جلد دوم کتاب تاریخ ادبیات دکتر صفا استفاده نموده و مطالب را از جای جای قسمت علوم ادبی از صفحه ۳۲۶ تا ۳۶۵ به یکدیگر پیوند داده‌ام.

اوضاع سیاسی و اجتماعی و دینی

دوره زندگی نظامی، دوره غلبه عنصر ترک از قبایل زردپوست بوده و امرا و سلاطینی که در این عهد برایران حکومت داشتند، غالباً مردمی فاسد بودند و اگر چه بیش‌تر آنان جنگجو و فاتح بوده‌اند؛ لیکن با این مزیت، نقایص اخلاقی بسیاری داشته و معمولاً مردمی بی‌رحم، شرابخواره، عیاش، بی‌حفاظ, سفاک و متعدی به جان و مال مردم بودند. قتل و غارت غزان نیز تا آن تاریخ مسبوق به سابقه نبوده است.

آراء و افکار نظامی

حکیم نظامی ریزه‌خوار دربار و درباریان نبود و روحیاتش او را از جنجال‌های رایج نیز دورنگاه می‌داشت و می‌توان گفت به دلیل حکمت و علم و دانش بالایی که از آن برخوردار بود، مایل به کشمکش‌ها و مشاجرات نبوده است و حتی تمایلی به ابراز عقیده و نظر خود نداشته و به گونه‌ای، معتقد به تقیه بوده است. نظامی

نتیجه‌گیری و پیشنهاد:

حکیم نظامی گنجوی که از ارکان ادب فارسی به شمار است، در قرن ششم موفق به ایجاد تغییراتی در سبک نظم فارسی شد. او تنها شاعری است که تا پایان قرن ششم توانست ، شعر تمثیلی و داستان سرایی را به حد اعلای تکامل برساند.نظامی

فهرست منابع و مأخذ

آرای عرفانی حکیم نظامی گنجوی

  1. قرآن کریم.
  2. نهج‌البلاغه.
  3. صحیفه سجادیه.
  4. مفاتیح الجنان.
  5. آملی، سید حیدر، شرح رساله نقد النقود فی معرفه الوجود، شرح و ترجمه اسماعیل منصوری لاریجانی، تهران، آیه، ۱۳۸۰.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

 

نظرات بسته شده است.