نثر فارسی و آغاز ادبیات تاریخی دینی

چنان که پیش از این دیدیم، نثر فارسی در آغاز عصر فردوسی تولد یافت، زیرا نخستین کتاب فارسی که به عنوان اثری مستقل عرضه شد، همان شاهنامه‌ی منثور بود که به دلیل آن که به دستور و سرمایه ی ابو منثور محمد بن عبدالرزاق توسی فراهم شد

مطلب  نثر فارسی و آغاز ادبیات تاریخی دینی مشتمل  ۱۹ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

نثر فارسی و آغاز ادبیات تاریخی دینی.. ۱

۱)شاهنامه ابو منصوری.. ۲

۲)ترجمه ی تفسیر طبری.. ۲

۳)تاریخ بلعمی.. ۳

۴)الابنیه عن حقایق الادویه. ۴

۵)هدایه المتعلمین فی الطب… ۴

۶)حدود العالم من المشرق الی المغرب… ۴

گویند صبر کن که تو را صبر بر دهد.. ۶

فردوسی، خداوندگار حماسه و خرد. ۸

محتویات شاهنامه: ۱۲

شایستگی های ادبی شاهنامه: ۱۴

سپاه شب تیره ۱۵

شبی چون شبه روی شسته به قیر.. ۱۵

اسدی، ادامه ی سنت خراسان در آذربایجان. ۱۷

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

خلاصه ای کوتاه از مقاله نثر فارسی و آغاز ادبیات تاریخی دینی را در زیر می توانید ببینید.

ترجمه ی تفسیر طبری

دومین کتاب مهمی که به نثر فارسی در زمان سامانیان فراهم آمده است و خوشبختانه تمام آن تا امروز هم بر جای مانده، ترجمه ای از یک تفسیر قرآن است که اصل عربی آن در سال‌های آخر قرن سوم به دست محمد بن حریر طبری، دانشمند ایرانی، تألیف یافته است.

تاریخ بلعمی

از سال ۳۵۲ ه.ق ابو علی بلعمی، وزیر دانشمند منصور بن نوح سامانی، به امر وی مأموریت یافت که تاریخ مفصلی را که محمد بن جریر طبری به عربی نوشته بود، به فارسی برگرداند.

الابنیه عن حقایق الادویه

نثر علمی فارسی حدودا با کتاب الابنیه آغاز می شود. این کتاب را ابو منصور موفق هروی در خواص گیاهان و داروها (و در واقع، درباره علم داروشناسی) در عهد منصور بن نوح سامانی (۳۶۶-۳۵۰ ه.ق) تألیف کرده است.

حدود العالم من المشرق الی المغرب

بسیاری از کتاب های منثور این دوره، در نوع خود نخستین کتاب هایی هستند به زبان فارسی نوشته شده اند، زیرا نویسندگی فارسی به طور جدی و رسمی در این سده آغاز شده است.

آثار و اشعار دقیقی:

از قصیده ها و غزل ها و قطعات دقیقی به مانند اغلب شاعران عصر رودکی، ابیاتی پراکنده بر جای مانده اما بسیاری از ان ها از میان رفته است.

فردوسی، خداوندگار حماسه و خرد

حکیم ابوالقاسم فردوسی، از ستارگان قدر اول آسمان ادب ایران است که از گذشته های دور، با کتاب گران قدر خود، شاهنامه، در میان مردم شهرت و محبوبیت یافته است.

محتویات شاهنامه:

محتویات شاهنامه عمدتا وقایع و رویدادهاست. هر چند اندیشه و معانی اجتماعی و اخلاقی و … در سراسر کتاب پا به پای وقایع و رویدادها به چشم می خورد.

اسدی، ادامه ی سنت خراسان در آذربایجان

در همان سال ها که خراسان در آتش جنگ و آشوب می سوخت و قدرت از غزنویان به خاندان سلجوق منتقل می شد، علی بن احمد توسی، جوان مستعدی که آن وضع نا به سامان را برای شاعری مناشب نمی دید، از خراسان به آذربایجان رفت.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.