موقعیت شهرستان کاشان

شهرستان کاشان از لحاظ آب و هوایی متنوع، ۲۱۰۰ هکتار وسعت و از شهرهایی استان اصفهان در شمال استان اصفهان است که دارای ۳بخش روستا می‌باشد و فاصله این شهر تا تهران ۲۳۰ تا قم ۹۵ و تا اصفهان ۲۰۲کیلومتر می‌باشد و در اکثر فصول مناسب است در شمال و شرق آن کویر است ولی روستاهای خوش آب و هوایی در ارتفاعات کرکس قرار دارد مثل قمصر.

این تحقیق دانشجویی موقعیت شهرستان کاشان مشتمل بر۷۰ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

موقعیت شهرستان کاشان.. ۳

معماری مسکونی ایران و سبک خانه‌سازی در شهرهای مختلف… ۵

– گوناگونی معماری مسکن در ایران.. ۵

– درونگرای معماری مسکونی.. ۶

سردر ۱۸

هشتی.. ۲۰

راهرو ۲۲

– اقلیم گرم و خشک (فلات مرکزی) ۲۲

در خانه‌های اینگونه مناطق: (اقلیم گرم و خشک- فلات مرکزی) ۲۴

حیاط.. ۲۶

حیاط یا میانسرا ۳۲

بادگیر: ۳۶

نحوه ساخت بادگیر. ۳۷

طارمه. ۴۳

اتاق.. ۴۴

سه دری.. ۴۵

پنج دری.. ۴۶

تالار ۴۶

آشپزخانه. ۴۷

نورگیری از سقف… ۴۸

جهت سازی در بناهای مسکونی کاشان: ۵۰

بخش تابستان نشین.. ۵۱

بخش زمستان نشین.. ۵۲

الف) بخش بیرونی.. ۵۳

ب-بخش اندرونی.. ۵۴

انواع خانه‌ها: ۵۷

اشاره‌ای به سازه‌های معماری سنتی ایران (دیوارها و جداره‌ها) ۶۴

دیوارها را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: ۶۴

نمونه‌ای از پوشش‌های معماری سنتی.. ۶۶

عوامل اجتماعی و سوانح.. ۶۶

خانه آل یاسین.. ۶۷

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله موقعیت شهرستان کاشان را در زیر می توانید ببینید.

موقعیت شهرستان کاشان

شهرستان کاشان از لحاظ آب و هوایی متنوع، ۲۱۰۰ هکتار وسعت و از شهرهایی استان اصفهان در شمال استان اصفهان است که دارای ۳بخش روستا می‌باشد و فاصله این شهر تا تهران ۲۳۰ تا قم ۹۵ و تا اصفهان ۲۰۲کیلومتر می‌باشد و در اکثر فصول مناسب است در شمال و شرق آن کویر است ولی روستاهای خوش آب و هوایی در ارتفاعات کرکس قرار دارد مثل قمصر.

معماری مسکونی ایران و سبک خانه‌سازی در شهرهای مختلف

– گوناگونی معماری مسکن در ایران

سرزمین بزرگ ایران، از معدود کشورهای جهان است که در طول تاریخ حیات خود ارائه دهنده یک نوع فرهنگ معماری خاص به جهان معماری بوده است. ویژگی‌های مهم فرهنگی و جغرافیایی ایران باعث شده است تا تنوع بسیار زیادی در معماری آن وجود داشته باشد. اگر بخواهیم به تبعیت از تقسیم‌بندی‌های جغرافیایی موجود به بررسی اجمالی معماری مناطق مختلف بپردازیم خواهیم دید که حتی یک منطقه جغرافیایی محدود، عرضه کننده گوناگونی‌هایی در معماری مناطق مختلف آن است.

– درونگرای معماری مسکونی

هر محقق برای آشنایی با معماری ایران و عناصر مختلف مانند: مسکن، مسجد، کاروانسرا، حمام و غیره نیاز به تقسیم‌بندی‌های برای کار خود دارد. هر چند که دو عامل زمان و مکان نیروی محرک این محقق می‌باشند، اما همانگونه که دیدیم در ایران بزرگ در یک زمان خاص و در منطقه‌ای کوچک می‌توان ویژگی‌های مشترک و متفاوت را، با هم مشاهده نمود.

سردر

اغلب خانه‌ها به خصوص خانه‌های مجلل دارای سردر یا درگاه بوده‌اند. معمولا دیوارهای بیرونی کاه گلی بوده و فقط سر در مجلل ساخته می‌شده‌ است. نسبت عرض تورفتگی سردر معمولا یک به دو بوده است. سکوهای کناری پاخورده نام داشتند و برای کسانی با صاحب خانه کار داشته ولی لازم نبوده وارد خانه شوند

هشتی

بعد از سر در وارد هشت یا هشتی یا کریاس می‌شدند. هر چند که در بیشتر مواقع شکل آن هشت ضعلی است اما این مفهوم هشت (عدد ۸) نیست و هشتی‌هایی که به شکل مربع و دیگر شکل‌های داریم. منظور از هشت چیزی است که از فضاهای داخلی خانه بیرون آمده است و تنها جایی است که با بیرون خانه ارتباط دارد این فضا راهروهای پیچ در پیچ منتهی به حیاط‌های اندرونی با بیرون خانه ارتباط دارد. این فضا راهروهای پیچ در پیچ منتهی به حیاط‌های اندرونی و بیرونی مانع دید افراد غریبه به داخل حریم مقدس خانواده می‌شده است.

این را هم بخوانید :  آمادگی تحصیلی - آمادگی تحصیلی کودکان 6 ساله بدو ورود به دبستان - پرشین مقاله

راهرو

برای وارد شدن به فضاهای مختلف از جمله فضای مهمانی و اندرونی می‌بایست از راهروهای پر پیچ و خم عبور کنند. راهروهای پیچ در پیچ خانه را دالان می گفتند. راهرو و سرپوشیده بزرگ را نیز دالان می‌گویند. در طرف سه دری‌ها  نیز راهرو قرار می‌گرفته است. اگر در دو طرف تالار، راهروها کمی پهن‌تر باشند آن را تخت گاه می‌گویند.

– اقلیم گرم و خشک (فلات مرکزی)

در این اقلیم که اکثر مناطق نیمه استوایی را شامل می‌شود در اثر وزش بادهای مهاجر که از جنوب غرب و شمال غرب به طرف استواردر حرکت هستند هوا بسیار خشک شده است. این بادها بیشتر رطوبت خود را هنگام عبور از قاره‌های بزرگ از دست می‌دهند. علاوه بر این در مناطق نیمه استوایی که جزو مناطق با فشار هوای زیاد هستند.

در خانه‌های اینگونه مناطق: (اقلیم گرم و خشک- فلات مرکزی)

  • مصالحی از قبیل خشت و گل که ظرافیت حرارتی زیادی دارند بنا شده‌اند. در مناطقی که شرایط آب و هوایی بسیار حاد است، کوشش گردیده تا با قرار دادن خانه‌ها در دل تپه‌‌ها یا زیرزمین زمان تاخی را به بی‌نهایت رسانده و بدین شکل از شرایط گرمایی متعادل عمیق زمین بهره‌گیری نمود.

حیاط

حیاط در فرهنگ دهخدا به معنی محوطه و هر جای دیوار بست و سرای و خانه آمده است. واژه‌های دیگری مثل ساحت، صحن، میان سرا، صحن سرای نیز به همین معنی هستند.

از حیاط در خانه‌های ایرانی، به شکل‌های مختلف استفاده شده است. بعضی از این موارد به اختصار چنین است:

  • حیاط به عنوان نشانه حریم تملک
  • حیاط، وحدت دهنده چند عنصر خانه

حیاط یا میانسرا

در خانه‌های شهرهای مختلف مثل یزد، شیراز، اصفهان، کرمان و غیره (شهرهای مناطق گرمسیر) حیاط آنها به صورت باغی کوچک عمل می‌کرده است.

«میانسرا با تناسب طلایی ایرانی و جهت گیری دستوری خود. در تمام سال محیط بهداشتی مطبوعی فراهم واز گردش آفتاب و نور خورشید، بهترین استفاده را برای یورت‌های گرداگرد خود کسب و تامین می‌کند

بادگیر:

شهر کاشان را می‌توان شهر بناهای بادگیری دانست.

در بناهای قدیمی کاشان وجود بادگیر بسیار از مشکلات اقلیم گرم و خشک و کویری این منطقه را حل کرده و زندگی را در تابستان‌های سخت ممکن ساخته است.

بادگیری‌هایی که در نواحی کویری ساخته می‌شود به نوع اقلیم و جهت وزرش بادها بستگی دارد.

نحوه ساخت بادگیر

ساختمان بادگیر دارای ۳ قسمت اصلی می‌باشد که به شرح آن می‌پردازیم:

کانال: این قسمت به شکل کلی مربع مستطیل به عرض ۱ متر و به طول تقریبی ۵ متر می‌باشد که از پشت بام شروع می‌شود و توسط دو دهلیز به قسمت سرداب‌ و اتاق‌های بالای سرداب می‌رسد دهلیز بالایی که برای رسانیدن هوا به اتاق مورد استفاده قرار می‌گیرد در ارتفاع ۴/۱ بالای سقف سرداب می‌باشد

طارمه

به طور کلی طارمه همان ایوان یا صفه است که در معماری بیشتر نقاط ایران رواج دارد. نمونه‌هایی خاص از ایوان و صفه در شهرهای شیراز، یزد و زواره را در ادامه همین بخش خواهیم دید.

طارمه فضایی است که از یک طرف باز و گاهی بدون سقف و به عنوان نشیمن موقت فصلی، دالان و ارتباط دهنده چند فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اتاق

در خانه‌های ایران اتاق‌ها به صورت سه دری، پنج دری، تالار و … ساخته شده و هر کدام ویژگی خاص خود را داشته‌اند. یکی از علایق ایرانیان در ساخت خانه‌ها ایجاد ارتباط بصری بین اتاق وفضای بیرون آن است. گشادگی، فراخی و دید آزاد داشتن جزء طبیعت ایرانی است حتی در حال حاضر نیز همین طوراست. در بیشترجاها از اتاق‌های سه دری استفاده می‌شده ولی در اصفهان به دلیل آب و هوای آن اتاق یک دری با دری بزرگ داشتند. در کنار در، پاچنگ یا پنجره‌های مشبک می‌ساختند.

سه دری

اتاق سه دری اتاق خواب خانه بوده است برای طراحی آن از نصف تناسب طلایی (مستطیل داخل شش ضلعی) کمک می گرفته‌اند، (مثل ۴*۴۰/۳ متریا ۲*۷/۱ متر) طبیعی است که با این عمق، نور را خوب جذب می‌کرده است. نکته جالب توجه برای سه‌دری‌ها و دیگر اتاق‌ها این بوده که هیچوقت از فضای آزاد وارد آنها نمی‌شدند (در خانه‌های مناطق معتدل و یا در حجره‌های مدارس و کاروانسراها مستقیما وارد فضا شدند) و در کنار هر کدام راهرویی در نظر گرفته می‌شده است.

این را هم بخوانید :  آمادگی تحصیلی - آمادگی تحصیلی کودکان 6 ساله بدو ورود به دبستان - پرشین مقاله

پنج دری

به عنوان اتاق مهمانی بوده که در خانه‌های با نظام خرده پیمودن عملکرد اتاق نشیمن را داشته است، در پنج‌دری‌هایی که از طرف طول نور می گرفته‌اند از تناسب کل طلایی به کار گرفته شده است. در دو طرف پنج دری نیز دو راهرو قرار داشته‌اند. در داخل این اتاق تورفتگی کمی بالاتر از سطح زمین به نام شاه نشین قرار داشته که در آن مهمان‌‌های بزرگ یا بزرگ خانه می‌نشستند.

تالار

کربال یا تلوار یعنی ساختمان بزرگ و ریشه واژه تلار است. این فضا برای استفاده فصل گرما بوده و به هوای باز راه داشته است. در کنار تالار راهروهای بزرگی به نام تختگاه بوده که در انتهای آن راه پله‌ای برای زیرزمین و بالاخانه قرار می‌گرفته است. در طبقه بالای آن بالاخانه (اتاق دنج و راحت) جای داشته است.

آشپزخانه

این فضا در محلی قرار می‌گرفته که به اتاق مهمان نزدیک باشد و نقشه آن بنار بر نقشه کلی خانه قابل تغییر بوده است. اصولا در گذشته در تابستان غذای گرم نمی خوردند و بیشتر غذای خود را از بیرون تهیه می‌کردند.

باره بند محلی مخصوص برای نگاهداری چهارپایانی مثل اسب و قاطر و الاغ و چیزی به نام تخت روان بوده است.

نورگیری از سقف

یکی دیگر از کارها برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب به بعضی از فضاها است. معمارات قدیمی معتقد بودند که در بیرون خانه به اندازه کافی (و بعضی مواقع بیش از حد)آفتاب وجود دارد و نیازی به داشتن آن در اتاق‌های خانه به همان صورت را احساس نمی‌کردند. در قدیمی‌ترین  خانه‌ها چه خانه‌های بزرگ اشرافی و چه خانه‌های کوچک روستایی وشهری، بخشی از نور سقف گرفته می‌شد.

جهت سازی در بناهای مسکونی کاشان:

اکثر بناهای قدیمی کاشان در دو طرف ساخته می‌شود که به نام قسمت زمستان نشین و تابستان نشین معروف می‌باشد.

بخش تابستان نشین

این بخش بیشتر در جهت شمال شرقی واقع است که دارای ایوان وسیع و مراتع بوده و در بین اتاق‌ها واقع می‌شود. مرتفع سازی ایوان از سطح زمین سبب تهویه باد به سرداب‌های زیر ایوان و اتاق‌های دری جهت زندگی در ظهرهای گرم تابستان می‌شود. این قسمت در اثر استقرار بنادر در قسمت شمال شرقی در تابستان دارای سایه فراوان می‌باشد و باعث خنک شدن فضا در تابستان‌های گرم می‌شود.

بخش زمستان نشین

در ضلع مقابل تابستان قسمت زمستان نشین قرار دارد که تابش خورشید در فصل زمستان باعث گرم نگه داشتن فضاهای می‌شده است.

این قسمت خانه بیشتر شامل اتاق‌های پنج دری می‌باشد که توسط پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگین بسیار زیبا تزئین شده است. برای نور دهی به این گونه اطاق‌ها بیشتر از گچ‌بری‌هایی استفاده می‌کرده‌اند که در آن شیشه‌های ساده قرار می‌داده‌اند و با تابش نور خورشید به این شیشه‌ها هم فضای داخل اتاق‌ها روشن می‌شده و هم زیبایی خاصی را به این نوع گچ‌بری‌ها می‌داده است.

خانه آل یاسین

این خانه در اواسط قرن ۱۳ هجری در حقیقت در دوران بازسازی و آبادی مجدد کاشان به پس از زمین لرزه معروف ۱۹۲ ه. ق در محله پشت مشهد و در بافت صفویه کاشان و در منطقه‌ای به نام گذر آقا (میدان امام خمینی امروزی) شکل گرفته است. معروفیت محله مذکور به گذر آقا به علت زندگی گروهی از علما و سادات حسنی کاشان در این محله بوده است.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × سه =