مقالات رشته صنعتمقالات رشته مدیریتمقالات رشته مهندسی

موقعیت نفت و گاز کشور در بازارهای نفت و گاز جهان

میزان ذخایر« نفت خام در جای» کشور حدود ۴۵۰ میلیارد بشکه تخمین زده می شود. از این میزان، تا پایان سال ۱۳۸۰ جمعاً حدود ۵۴ میلیارد بشکه از مناطق خشکی و دریایی برداشت شده است.

مطلب موقعیت نفت و گاز کشور در بازارهای نفت و گاز جهان مشتمل۱۰۷صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید. 

فهرست مطالب

میزان ذخایر بالفعل و بالقوه نفت خام کشور و تاثیر تزریق گاز بر آنها ۲

سیاستهای تزریق گاز و مقایسهای از ذخایر نفت و گاز ایران با ذخایر نفت عربستان.. ۴

فقدان سیاست روشن منطقه ای و جهانی در بخش نفت و گاز ۷

سوابق استعماری.. ۸

مروری بر موقعیت صنعت نفت ایران در سال های قبل از انقلاب و نحوه اعمال مقاصد شرکت های عامل نفت   ۱۰

ایجاد محیط استعماری.. ۱۰

مروری بر ۲۲ سال گذشته. ۲۰

اولین پیشنهاد سرمایه گذاری در ایران از طرف شرکت ژاپنی جپکس…. ۲۲

عدم توفیق برنامه افزایش تولید. ۲۳

مقایسه قرارداد شرکت سابق خدمات نفتی ایران  ( OSCO) با قراردادهای بیع متقابل.. ۳۸

چگونه میتوان سقف تولید فعلی را ثابت نگه داشت… ۴۰

جمع بندی و نتیجه گیری.. ۴۲

مقاله دوم: ضرورت تزریق گاز به میدانهای نفتی.. ۴۹

تحلیلی بر بخش بالادستی گزارش وزارت نفت تحت عنوان « نفت و توسعه ـ گزارش اهم فعالیتهای وزارت نفت ۱۳۷۹- ۱۳۷۶ »  ۴۹

ضرورت تزریق گاز به میدانهای نفتی.. ۴۹

مبنای برنامه ریزی وزارت نفت… ۵۴

روش اجرایی سیاست افزایش تولید و توسعه ظرفیت… ۶۶

نگاهی به پروزههای انجام شده یا در دست انجام. ۷۴

جمع بندی و نتیجه گیری.. ۹۵

منابع اصلی.. ۱۰۲

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته صنعت مقالات رشته مدیریت مقالات رشته مهندسی

خلاصه ای کوتاه از مقاله موقعیت نفت و گاز کشور در بازارهای نفت و گاز جهان را در زیر می توانید ببینید.

میزان ذخایر بالفعل و بالقوه نفت خام کشور و تاثیر تزریق گاز بر آنها

میزان ذخایر« نفت خام در جای» کشور حدود ۴۵۰ میلیارد بشکه تخمین زده می شود. از این میزان، تا پایان سال ۱۳۸۰ جمعاً حدود ۵۴ میلیارد بشکه از مناطق خشکی و دریایی برداشت شده است.

سیاستهای تزریق گاز و مقایسه­ای از ذخایر نفت و گاز ایران با ذخایر نفت عربستان

ذخایر واقعی نفت عربستان حدود ۲۰۰ میلیارد بشکه است، در حالی که ذخایر نفت و گاز ایران ۳۷ میلیارد بشکه نفت بالفعل و ۵۰ میلیارد نفت بالقوه و حدود ۸۰۰ تریلیون پای مکعب گاز را شامل می­شود. در نتیجه، مجموع حجم نفت و گاز ایران حدود ۲۲۰=۱۳۳+۳۷+۵۰ میلیارد بشکه ( معادل نفت خام) است.

فقدان سیاست روشن منطقه ای و جهانی در بخش نفت و گاز

متاسفانه نه قبل و نه بعد از انقلاب، کوششی جدی برای طراحی سیاست روشن منطقه ای و جهانی در بخش نفت و گاز کشور صورت نگرفته است. کشور ما از این بابت، فرصت های زیادی را از دست داده و ضررهای هنگفتی را تحمل نموده است

مروری بر موقعیت صنعت نفت ایران در سال های قبل از انقلاب و نحوه اعمال مقاصد شرکت های عامل نفت

ایجاد محیط استعماری

مدرسه فنی آبادان که مدرسه ای حرفه ای بود در سال ۱۳۲۷ شروع به کار کرد سالیانه تعداد حدود ۳۰ نفر دانش آموز مورد نیاز را از طریق کنکور از بین فارغ التحصیلان  کلاس یازدهم انتخاب می شدند. دوره کامل این مدرسه فنی جمعاً ۴ سال بود و لذا فارغ التحصیلان این مدرسه حرفه ای دارای ۵ سال ارشدیت در مقایسه با مهندسان فارغ التحصیل سایر دانشگاه­های داخلی و خارجی بودند.

تغییر شرکتهای عامل نفت به شرکتهای خدمات ایران ( OSCO)

شرکتهای عامل نفت با آینده نگری خاص خود، قبل از قبول رسمی تزریق گاز در مخازن نفتی ایران اقدام به تغییردادن شکل ” IOE & PC”  به ” OSCO” نمودند. این اقدام سه نکته اساسی را شامل می­شد:

  1. پیشنهاد نمودند که سطح تولید نفت از رقم حدود ۳ میلیون به ۸ میلیون بشکه در روز افزایش یابد. این نکته­ای بود که شاه را بسیار خوشحال می­کرد؛ زیرا نامبرده فکر می­کرد به این وسیله، سطح تولید عربستان هرگز بالاتر از ایران نخواهد رفت.

مروری بر ۲۲ سال گذشته

بعد از انقلاب، سطح برنامه ریزی شده تولید در مورد کلیه مخازن ایران ( اعم از خشکی و دریا) از حدود ۳/۶ میلیون بشکه در روز به حدود ۳ میلیون بشکه در روز   کاهش یافت. نحوه اجرای این برنامه طی گزارش کاملی تهیه شد و به تصویب هیات مدیره وقت شرکت ملی نفت ایران رسید. مدیریت وقت سازمان برنامه، علاقمند بود سطح تولید، بالاتر برود ولی به او تذکر داده شد که بالا رفتن تولید قیمت نفت به بیش از ۳۵ دلار برای هر بشکه به علت پایین آمدن سطح تولید ایران است و اگر سازمان برنامه به دنبال درآمد است، سقف تولید فوق نظر وی را تامین خواهد نمود.

اولین پیشنهاد سرمایه گذاری در ایران از طرف شرکت ژاپنی جپکس

در اواخر جنگ ایران و عراق، تولید نفت به حدود ۲ میلیون بشکه در روز کاهش یافت. بنابراین بعد از جنگ، ضرورت افزایش سریع تولید کاملاً محسوس بود. در چنین وضعیتی برای افزایش تولید باید سرمایه گذاری های خارجی را در میدان هایی به کار گرفت که با حداقل سرمایه گذاری، حداکثر بازدهی را دارند. به عنوان مثال اگر در پروژه­های دریایی فرضاً در سه ناحیه هنگام ( شرق جزیره قشم)، سیری و ابوذر، توان هایی به ترتیب ضعیف، متوسطو بالا، با میزان سرمایه گذاری به ترتیب بسیار  بالا، بالا و به نسبت متوسط وجود داشته باشد

عدم توفیق برنامه افزایش تولید

هدف برنامه ریزی افزایش تولید نفت در سال ۱۳۷۲ رسیدن به سطح ۵/۴ میلیون بشکه در روز بود. جهت رسیدن به این هدف، قرار شد با سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری، سطح تولید مناطق خشکی در ظرف ۲ سال به رقم مورد نظر برسد.

پروژه ارتقاء سقف تولید به ۵ میلیون بشکه در روز

اگر موقعیت سال ۱۳۵۷ را با موقعیت سال ۱۳۸۰ مخازن نفتی خشکی، مقایسه نماییم خواهیم دیدکه در سال ۱۳۵۷ روزانه حدود ۱/۵ میلیون بشکه نفت با استفاده از حدود ۴۰۰ حلقه چاه استخراج می­گردید

مقایسه قرارداد شرکت سابق خدمات نفتی ایران  ( OSCO) با قراردادهای بیع متقابل

در قرارداد ۱۳۵۲ شرکت ملی نفت ایران بر نحوه اجرا و حتی انجام سفارش­ها نظارت کامل داشت. بر اساس قراداد مذکور، کنسرسیوم سابق ۴۰ درصد میزان سرمایه­گذاری و صد درصد هزینه­های جاری را پرداخت می­نمود. در مقابل، مبلغ ۲۳ سنت برای هر بشکه نفت صادراتی به شرکتهای مذکور تخفیف داده می­شد که اگر مصرف داخل کشور یعنی ۲/۱ میلیون بشکه در نظر گرفته شود، رقم فوق به ۱۷ سنت برای هر بشکه تقلیل می­یابد.

چگونه می­توان سقف تولید فعلی را ثابت نگه داشت

با تزریق گاز در مخازن خشکی با حجم ۲۰ میلیارد پای مکعب در روز می­توان بخش عمده­ای از ذخایر بالقوه کشور را به ذخایر بالفعل تبدیل نمود. ذخایر بالقوه کشور بالغ بر ۴۵ میلیارد بشکه است. لذا در صورتی که با تزریق گاز به میزان فوق، تنها ۱۲ میلیارد بشکه نفت را از حالت بالقوه به ذخایر بالفعل در مدت ۱۵ سال آینده تبدیل نماییم؛ میزان بهره­برداری روزانه کشور را می­توان در میزان فعلی ثابت نگه داشت و از تعداد چاه­های مورد نیاز نیز به میزان وسیعی کاست.

جمع بندی و نتیجه گیری

در خاتمه به این نکته اشاره می­کنیم که تولید صیانتی از ذخایر عظیم نفت و گاز کشور مستلزم رعایت موارد زیر است.

  1. شناخت دقیق ساختار ذخایر نفت و گاز و توجه کافی به مطالعات کازشناسی انجام شده در اثبات الویت تزریق گاز در مقایسه با تزریق آب در میدان های نفتی کشور و توسعه این گونه مطالعات کارشناسی.
  2. آشنایی با روش­های زیرکانه شرکتهای خارجی در عقد قراردادهای بیع متقابل که نوعاً مبتنی بر بالا نشان دادن هزینه­ها و دلسوزی برای منافع خود و عدم رعایت منافع نسلهای آینده کشور است.

مبنای برنامه ریزی وزارت نفت

در مقدمه­ای که در صفحه ۱۷ گزارش وزارت نفت آمده، چنین عنوان شده است: « نفت هنوز تامین کننده حدود ۸۰درصد درآمد ارزی… مورد نیاز کشور است… لازم است…. از هم اکنون اقدام های جدی در خصوص افزایش توان تولید… صورت گیرد».

روش اجرایی سیاست افزایش تولید و توسعه ظرفیت

میزان ذخایر نفت خام  بالفعل ایران با توجه به اکتشاف جدید، حدود ۳۷ میلیارد بشکه است. اگر سقف تولیدی فعلی ـ  که حدود ۵/۳ میلیون بشکه در روز است ـ تا سال ۲۰۲۰ ادامه یابد، حدود ۲۴ میلیارد بشکه از ذخایر نفت خام کشور استخراج خواهد شد. لذا نه تنها اجرای چنین برنامه­ای غیر عملی است بلکه در صورت انجام آن، جهت نگهداری این سقف تولید، به بیش از ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای حفر چاه­های جدید و تاسیس دستگاه­های نمک زدایی و غیره نیاز خواهد بود؛ وانگهی این برنامه ریزی، صدمه بسیار شدید صیانتی نیز به مخازن ایران وارد خواهد کرد.

نگاهی به پروزه­های انجام شده یا در دست انجام

پروزه­های بیع متقابل انجام شده مانند سیری « A » و «E » و یا پروژه­های در دست انجام مانند پروژه­های درود، سروش ـ نوروز، فروزان، سلمان و موارد دیگر، بدون توجه کافی به اصول مهندسی مخازن انجام گرفته است و در صورتی که هر چه زودتر نسبت به تصحیح آن ها اقدامی به عمل  نیاید خسارات جبران ناپذیری به این مخازن وارد خواهد آمد.

پروژه تبدیل میدان گازی سراجه جهت قله تراشی گاز تهران

این میدان دارا ی فشار بالا، حجم پایین شکاف و خلل و فرج، و آبرانی نسبتاً قوی است. به منظور تبدیل این میدان گازی به میدان گاز قابل استفاده در زمستان، لازم است با استخراج آب آن، فشار مخزن را کاهش داد. نگارنده این روش علمی و کم خرج را حدود ۳۰ سال پیش به شرکت ملی گاز پیشنهاد نموده است.

جمع بندی و نتیجه گیری

از مطالب ارائه شده می­توان جنین نتیجه گیری نمود:

  1. استفاده از وزارت نفت از آمار ساختگی و ناصحیح وزارت انرژی امریکا( DOE) ، آینده بسیار مثبت و پرباری را برای ملت و دولت ترسیم نموده است. دستیابی به هدف ۵/۶ میلیون بشکه تولید نفت خام در روز محال و غیر ممکن است. وضعیت فنی مخازن و برنامه­های موجود اجازه نمی­دهد سقف تولید حتی به بیش از میزان ۴ میلیون بشکه در روز و در طول مدت زمان قابل ملاحظه­ای استمرار یابد.
  2. سرمایه گذاری در برنامه پیشنهادی ۲۰ ساله وزارت نفت در جهت افزایش سقف تولید باعث بحران­های شدید ارزی در کشور خواهد شد که عدم تعادل اقتصادی قابل ملاحظه­ای به همراه خواهد داشت.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته صنعت مقالات رشته مدیریت مقالات رشته مهندسی

 

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + نوزده =