بررسی رابطه بین اضطراب و اهمال کاری تحصیلی دانشجویان دانشگاه ارومیه

حتماً تا کنون واژه هایی مانند تنبلی ، سهل انگاری ، تعلل و یا اهمال کاری را بارها و بارها شنیده اید هزاران سال است که اهمال کاری یا تعلل به عنوان عقب انداختن کار امروز به فردا ، مشکلاتی ایجاد نموده است واژه ی اهمال کاری معادل تعلل ، تنبلی ، سهل انگاری و به تعویق انداختن می باشد (فرجاد، ۱۳۸۲ : ۷۵) این نوع رفتار در دهه های اخیر توجه بسیاری از پژوهشگران و روان شناسان را به خود جلب نموده است . ضرب المثل ها ، جملات و احادیثی وجود دارد که همه نشانگر اهمیت وقت و عدم اهمال کاری می باشد مواردی از این قبیل : وقت طلاست کار امروز را به فردا میانداز و یا این حدیث از حضرت علی (ع) که می فرمایند : فرصت همانند ابر بهار می گذرد نمودی از آنها هستند . ارزش یک صدم ثانیه را باید از دونده ای پرسید که در مسابقات المپیک مدال نقره آورده است .

این مطلب بررسی  رابطه بین اضطراب و اهمال کاری تحصیلی دانشجویان دانشگاه ارومیه مشتمل بر ۷۵ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

فصل اول.. ۴

طرح تحقیق.. ۴

مقدمه: ۵

بیان مسئله. ۷

دلایل اهمیت و ضرورت موضوع پژوهش…. ۱۲

اهداف پژوهش…. ۱۵

فرضیه های تحقیق.. ۱۶

تعریف  نظری متغیرها ۱۷

تعاریف عملیاتی متغیرها: ۱۹

فصل دوم. ۲۰

ادبیات و  پیشینه ی موضوع پژوهش…. ۲۰

تاریخچه: ۲۱

مفهوم اهمال کاری: ۲۳

دلایل اهمال کاری: ۲۴

پیامدها و تاثیرات اهمال کاری: ۲۶

تاثیرات روانی: ۲۷

دیدگاه های مختلف نسبت به اهمال کاری: ۲۷

دیدگاه رفتاری: اهمال کاری به عنوان یک مشکل رفتاری… ۲۸

دیدگاه شناختی: اهمال کاری به عنوان یک مشکل شناختی.. ۲۸

دیدگاه انگیزشی: ۲۸

خلق و خو. ۲۹

عملکرد: ۲۹

ویژگی های افراد اهمال کار: ۳۰

اهمال کاری به عنوان یک اختلال شخصیتی.. ۳۱

اهمال کاری در احادیث و روایات… ۳۱

انواع اهمال کاری… ۳۴

فرد اهمال کار کیست؟. ۳۴

اهمال کاری به دلیل ترس از تنش: ۳۵

اهمال کاری از طریق بی خیالی: ۳۵

دانشجویان در چه مواقعی اهمال کاری می کنند؟. ۳۶

مفهوم اضطراب… ۳۸

سطوح اضطراب… ۳۸

تاثیرات و برخی علل اضطراب… ۴۰

منابع اضطراب… ۴۱

رویکردهای نظری به اضطراب… ۴۳

مروری بر تحقیقات گذشته. ۴۸

فصل سوم. ۴۹

روش های تحقیق و جمع آوری اطلاعات… ۴۹

مقدمه: ۵۰

روش پژوهش: ۵۱

روش تحقیق: ۵۱

تعریف جامعه آماری: ۵۱

تعریف نمونه: ۵۲

روش نمونه گیری و حجم نمونه: ۵۲

روش جمع آوری اطلاعات: ۵۲

روایی: ۵۲

پایایی: ۵۳

فصل چهارم. ۵۴

یافته های تحقیقی.. ۵۴

مقدمه: ۵۵

یافته های توصیفی : ۵۵

فصل پنجم.. ۶۹

بحث و نتیجه گیری… ۶۹

نتیجه گیری: ۷۰

محدودیت های پژوهش: ۷۱

پیشنهادات: ۷۱

منابع و مآخذ: ۷۲

ضمائم.. ۷۴

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق مقالات رشته روانشناسی مقالات رشته علوم تربیتی

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله بررسی  رابطه بین اضطراب و اهمال کاری تحصیلی دانشجویان دانشگاه ارومیه  را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه:

حتماً تا کنون واژه هایی مانند تنبلی ، سهل انگاری ، تعلل و یا اهمال کاری را بارها و بارها شنیده اید هزاران سال است که اهمال کاری یا تعلل به عنوان عقب انداختن کار امروز به فردا ، مشکلاتی ایجاد نموده است واژه ی اهمال کاری معادل تعلل ، تنبلی ، سهل انگاری و به تعویق انداختن می باشد (فرجاد، ۱۳۸۲ : ۷۵) این نوع رفتار در دهه های اخیر توجه بسیاری از پژوهشگران و روان شناسان را به خود جلب نموده است .

ضرب المثل ها ، جملات و احادیثی وجود دارد که همه نشانگر اهمیت وقت و عدم اهمال کاری می باشد مواردی از این قبیل : وقت طلاست کار امروز را به فردا میانداز و یا این حدیث از حضرت علی (ع) که می فرمایند : فرصت همانند ابر بهار می گذرد نمودی از آنها هستند . ارزش یک صدم ثانیه را باید از دونده ای پرسید که در مسابقات المپیک مدال نقره آورده است .

بیان مسئله

اهمال کاری از ریشه لاتین procrastinare گرفته شده و به معنی به تعویق انداختن تا صبح است ، به عبارتی آن کاری که باید ترجیحاً حالا انجام شود به زمان دیگری موکول می گردد بنابراین این وقفه ها موجب پیامد های ناخواسته  ای می شود اهمال کاری باید از تاخیرهای برنامه ریزی شده ای که به دلایل موجهی صورت می گیرد مانند تعویق انداختن کاری به منظور جمع آوری اطلاعات قبل از گرفتن تصمیمات مهم )متمایز گردد

دلایل اهمیت و ضرورت موضوع پژوهش

اهمال کاری میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار داده و یکی از مشکلات گریبان گیر تعداد زیادی از افراد است این نوع رفتار تقریباً همیشه بر بهره وری و بهزیستی انسان آثار سوئی دارد از طرف دیگر ارزش زمان و اهمیت آن با توجه به دنیای رقابتی فعلی ، روز به روز بیشتر می شود این مشکل یکی از مهم ترین علل شکست یا عدم موفقیت دانشجویان در یادگیری و دست یابی به برنامه های پیشرفت تحصیلی است

این را هم بخوانید :  آثار مواد مخدر - بررسی اثار مواد مخدر بر بدن انسان - پرشین مفاله

تعریف  نظری متغیرها  

  • اهمال کاری تحصیلی

اهمال کاری تحصیلی یعنی تمایلی غیر منطقی برای به تعویق انداختن آغاز یا کامل کردن یک تکلیف تحصیلی فراگیران ممکن است قصد انجام فعالیت تحصیلی را در زمان مشخص شده یا مورد انتظار داشته باشند ولی نمی توانند برای انجام ان در خود انگیزه کافی ایجاد کنند اهمال کاری تحصیلی زمانی اتفاق می افتد که فرد تصمیم می گیرد و می خواهد

تاریخچه:

تعدادی پژوهش معتبر در مورد تاریخچه ی اهمال کاری وجود دارد که در آنها به دو جریان فکری اشاره شده است. اولین جریان نشان می دهد که اهمال کاری پدیده ای نسبتاً جدید است و دومین نشان می دهد که اهمال کاری از سال ها قبل وجود داشته است اما در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته است.

مفهوم اهمال کاری:

اهمال کاری از پسوند لاتین ( Pro ) به معنی به پیش، به جلو و ( Crastins ) به معنی فردا تشکیل شده است. بر اساس لغت نامه لانگمن ( ۲۰۰۶ ) ، اهمال کاری یعنی تاخیر در انجام کاری که باید انجام گیرد معمولاً به این دلیل که فرد میلی به انجام آن ندارد.

بر اساس فرهنگ لغت شش جلدی آریانپور ( ۲۰۰۰ ) اهمال کاری یعنی امروز فردا کردن، تعلل کردن، پشت گوش انداختن، مسامحه کردن و طفره رفتن. از نظر استیل ( ۲۰۰۷ ) اهمال کاری عبارت است از به تاخیر انداختن اختیاری کارهایی که از قبل برای آنها برنامه ریزی شده با این وجود که فرد می داند

دلایل اهمال کاری:

اغلب اوقات عاقلانه ترین کار این است که تکلیف ناخوشایند را هر چه سریعتر و تا زمانی که وقت کافی برای انجام صحیح آن وجود دارد انجام دهیم. با این وجود در اغلب موارد چنین اتفاق نمی افتد و افراد آغاز کار یا به اتمام رساندن تکلیف را به تاخیر می اندازند و دلایل مختلفی برای این کار وجود دارد.

پیامدها و تاثیرات اهمال کاری:

اهمال کاری پیامدهای مهم عینی و عاطفی دارد پیامدهای عینی عبارتند از: از دست دادن ضرب الاجل ها – از دست دادن فرصت ها، از دست دادن درآمد، تولید پایین و هدر رفتن زمان.

پیامدهای عاطفی عبارتند از: تضعیف روحیه، افزایش  اضطراب، ترس و عصبانیت و انگیزه پایین ( آذر دشتی ۱۳۸۳ : ۲۷ ).

دیدگاه های مختلف نسبت به اهمال کاری:

دیدگاه روان کاوی: اهمال کاری به عنوان مشکلی مربوط به خواسته های ناهشیار بر اساس نظریه روان کاوی فروید اهمال کاری اساساً در نتیجه اضطراب می باشد. او بر این باور بود که اضطراب علامتی هشدار دهنده برای خواستهای ناهشیار سرکوب شده ی « خود » می باشد که می تواند برای فرد مخرب باشد. به محض این که « خود » اضطراب را تشخیص می دهد برای دفاع آماده می شود.

ویژگی های افراد اهمال کار:

افراد اهمال کار معمولاً در مورد توانایی خود در خصوص به اتمام رساندن یک تکلیف در فاصله ی زمانی بسیار کوتاه خوش بین هستند. این افراد معمولاً بر این باورند که همه چیز تحت کنترل است، بنابراین نیازی برای شروع سریع یک کار احساس نمی شود. برای مثال چنین فردی ممکن است در حالی که ۱۵ روز وقت دارد، تخمین بزند که برای نوشتن یک مقاله، ۵ روز وقت کافی است.

اهمال کاری به عنوان یک اختلال شخصیتی

به نظر می رسد که یک ساختار شخصیتی ویژه زیر بنای اهمال کاری در موقعیت های آموزشی و غیرآموزشی را تشکیل می دهد که اگر بخواهیم دقیقاً آن را توضیح دهیم باید به مسئولیت پذیری بسیار پایین در الگوی پنج عاملی شخصیت اشاره کنیم که شامل بی هدفی، غیرقابل اعتماد بودن، تنبلی، بی توجهی، بی خیالی، سهل انگاری، خوش گذرانی و …. می شود.

اهمال کاری در احادیث و روایات

در قرآن در خصوص تنبلی آمده است که: « لیس للانسان ما سعی: برای انسان چیزی جز سعی و تلاش نیست » ( قرآن، نجم: ۳۹ ).

پیامبر اکرم ( ص ) عامل عصیان را شش خصلت از جمله تنبلی بر می شمارد و می فرماید: « اول ما عصی ا. .تبارک و تعالی بست خصال: حب الدنیا و حب الرئاسه و حب الطعام و حب النساء و حب النوم و حب الراحه، اولین بار که خداوند تبارک و تعالی را نافرمانی کردند

انواع اهمال کاری

فرد اهمال کار کیست؟

فرد اهمال کار کسی است که می داند چه می خواهد انجام دهد، برای انجام تکلیف مجهز شده است، برای انجام تکلیف برنامه ریزی می کند اما تکلیف را به موقع کامل نمی کند و انجام آن را به مقدار زیادی به تعویق می اندازد. به طور معمول فرد اهمال کار به جای انجام کارهای مهم تر به انجام کارهای کم اهمیت تر می پردازد

اهمال کاری به دلیل ترس از تنش:

این افراد اغلب فشار شدیدی برای موفق شدن احساس می کنند و هم زمان با آن از شکست می ترسند ( تاکر – لد ۲۰۰۴ ). این افراد به صورت زیر توصیف می کند:

فشار زیادی را تحمل می کنند،  نسبت به زمان نگاه غیر واقع بینانه دارند، در مورد اهدافشان مطمئن نیستند، از پیشرفت های خود راضی نیستند، دودل و مردد هستند، دیگران را مقصر شکست های خود می دانند، اعتماد به نفس پایینی دارند، کمال گرا هستند

این را هم بخوانید :  هوش هیجانی - رابطه بین هوش هیجانی و خلاقیت در بین دانش آموزان متوسطه - پرشین مقاله

مفهوم اضطراب

اضطراب مفهومی است چند بعدی و دارای سطوح مختلف که به عنوان پدیده ای بدنی، شناختی عاطفی و بین فردی جلوه گر می شود. اضطراب یک علامت هشدار دهنده است و باید خاطر نشان کرد وقتی از حد می گذرد عامل اغتشاش و فروریختگی سازمان رفتار می گردد. بنابراین ممکن است اضطراب افراد را از مسیر زندگی خارج سازد به نحوی که مهار زندگی را از دست بدهند.

تاثیرات و برخی علل اضطراب

نقش اضطراب روانی – اجتماعی همواره به عنوان یکی از مهم ترین عوامل پیدایش و شکل گیری بیماری های مختلف جسمانی و روانی و مرگ و میر افراد مطرح بوده است. روشن است که اضطراب بر عملکرد تحصیلی، اجتماعی و شغلی، رضایت شغلی و از همه مهمتر سلامت روانی افراد تاثیر نامطلوب می گذارد به گفته آیزنک ( ۲۰۰۰ ) مهم ترین تاثیرهای ناشی از را می توان به چهار نوع تقسیم کرد. هیجانی، فیزیولوژیکی، شناختی و رفتاری.

نظریه رفتاری اضطراب:

بر اساس نظریه رفتاری ترس ها، هراس ها و انواع اضطراب می تواند از طریق فرایند شرطی سازی کلاسیک فرا گرفته شود. به این ترتیب که یک محرک خنثی با یک تجربه ناخوشایند مرتبط و همبسته می شود و فرد به دنبال آن واکنش هیجانی شرطی شده از خود نشان می دهد. بر اساس این نظریه وقتی که ترس یا اضطراب از طریق شرطی سازی کلاسیک ایجاد شد

نظریه شناختی اضطراب:

نظریه پردازان شناختی معتقدند که رویدادها یا حوادث نیستند که اضطراب یا فشار روانی را موجب می شوند بلکه بیشتر نحوه تفسیر و تعبیر این رویدادها است که ممکن است به این مشکلات بیانجامد. نظریه شناختی عموماً اظهار می دارد که اضطراب از طریق ارزیابی نادرست یا ناسازگارانه یک موقعیت که به ادراک خطر می انجام ایجاد می شود.

مروری بر تحقیقات گذشته

مهرابی زاده هنرمند و همکاران ( ۱۳۸۶ ) در پژوهش خود بر روی ۲۰۰ نفر از دانش آموزان دختر سال اول دبیرستانی به بررسی روابط ساده و چندگانه ی حرمت خود، اضطراب اجتماعی و اهمال کاری با عملکرد تحصیلی و اضطراب امتحان پرداختند. نتایج نشان داد که اهمال کاری و اضطراب اجتماعی با عملکرد تحصیلی رابطه منفی و با اضطراب امتحان رابطه مثبت دارند. حرمت خود با عملکرد تحصیلی رابطه مثبت و با اضطراب امتحان رابطه منفی دارد. همچنین مشخص گردید

روش پژوهش:

از اصطلاح روش تحقیق معنای خاص و متمایزی در متون علمی استنباط می شود بهترین تعریفی که با آن چه مورد نظر این تحقیق است مطابقت می کند عبارت است از روش تحقیق مجموعه ای از قواعد، ابزار و راه حل های معتبر، قابل اطمینان و نظام یافته برای بررسی واقعیت، کشف مجهولات و دست یابی به راه حل مشکلات است ( خاکی، ۱۳۷۸ : ۴۶ ).

روش جمع آوری اطلاعات:

پرسشنامه یکی از معمول ترین ابزرا تحقیق که در روش های زمینه یابی به منظور جمع آوری اطلاعات به کار برده می شود سئوالات پرسشنامه به یکی از دو صورت ۱) بسته و ۲) باز تنظیم می گردند که به صورت گروهی یا انفرادی اجرا می شود که در این پژوهش از پرسشنامه های بسته به صورت انفرادی استفاده شده است به منظور جمع آوری اطلاعات از ۲ پرسشنامه مجزا که شامل پرسشنامه اهمال کاری    ( شامل ۲۰ سئوال )،(پرسشنامه اضطراب ۹ سئوال ) .

محدودیت های پژوهش:

– پژوهش حاضر بر روی دانشجویان دانشگاه آزاد ارومیه انجام گرفته است لذا امکان تعمیم نتایج حاصله به سایر دانشگاههای کشور وجود ندارد.

– استفاده از پرسشنامه برای جمع آوری اطلاعات از دیگر محدودیت های این پژوهش است.

– عدم همکاری برخی از دانشجویان از دیگر محدودیت های این پژوهش بوده است.

پیشنهادات:

۱- پژوهش حاضر فقط بر روی دانشجویان دانشگاه آزاد ارومیه می باشد.

۲- پیشنهاد می شود در پژوهش های آتی دانشجویان سایر دانشگاهها و سایر شهرهای کشور مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

۳- پیشنهاد می شود اهمال کاری تحصیلی در خصوص دانش آموزان و اهمال کاری در محیط کاری نیز مورد توجه قرار گیرد.

۴- پیشنهاد می شود متغیرهای دیگر مرتبط با اهمال کاری مورد بررسی و مقایسه قرار گیرد.

منابع و مآخذ:

  1. آذر دشتی؛ امیر هوشنگ (۱۳۸۶)، آسیب شناسی اهمال کاری، تهران، موسسه امید
  2. پور افکار، نصرت الله(۱۳۷۶)، فرهنگ جامع روان شناسی وروان پزشکی تهران انتشارات فرهنگ ماصر
  3. تقوی، محمد رضا استوار صغری(۱۳۸۵)، ارزیابی ابعاد الگوی سه بخشی اضطراب و افسردگی، شیراز، دانشگاه شیراز پایان نامه کارشناسی ارشد
  4. توکلی، مهین ، (۱۳۸۰) با اضطراب و ارتباط آن با سلامت روانی، تهران نشر قو
  5. جان بزرگی، مسعود نوری، ناهید، (۱۳۸۲) شیوه های درماندگی، اضطراب و تنیدگی (اضطراب)تهران ، انتشارات سمت

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق مقالات رشته روانشناسی مقالات رشته علوم تربیتی

.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =