مهدی سودانی

جنبش های اسلامی بدون استثنا، دستیابی به عدالت را به عنوان یکی از اهداف خود مطرح کرده اند. یا این هدف، اصلی ترین هدف جنبش بوده است یا اینکه به عنوان یکی از اهداف فرعی مطرح و پی گیری شده است.

این مقاله دانشجویی مشتمل بر ۱۴ صفحه است ، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

 

مقدمه. ۲

نهضتهای اسلامی سیاسی در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰  ۳

جنبش مهدویت درسودان. ۳

مخالفت علماء با مهدویت.. ۶

مهدی سودانی از مدعیان دروغین مهدویت.. ۷

متن ادعای مهدی سودانی.. ۹

انعکاس اظهارات.. ۱۲

سرکوب شورش… ۱۳


[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

نهضتهای اسلامی سیاسی در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰

 همزمان با دورانی که اندیشمندان انقلابی و اصلاح طلب تجدید حیات اسلامی نظیر سید جمال و محمد عبده به تبلیغ و گسترش حرکتهای سیاسی و فکری خود مشغول بودند نهضتهای گسترده سیاسی ، نظامی و فکری متعددی علیه قدرتهای استعماری در جهان اسلام بوقوع پیوست.

جنبش مهدویت درسودان
سودان به لحاظ وسعت ، بزگترین کشور افریقائی و حتی جهان اسلام می باشد که ۲۵۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد . گرچه بخش هایی از آن در افریقای شمال شرقی قرار دارد ولی به لحاظ گسترش زیاد در صحرای مرکزی افریقا ، جزو نقاط مرکزی افریقا مطالعه می شود .

مخالفت علماء با مهدویت
سلطان عبدالحمید عثمانی علیه مهدی اعلامیه هایی در همه جا صادرکرد و علماء الازهر نیز علیه او اعلامیه دادند. برخی علماء سودان نیز در رد او رسائلی نوشتند.

از مدعیان دروغین مهدویت
محمد احمد، فرزند عبداللّه در سال ۱۸۴۸م در جزیره بنت سودان متولد شد. در کودکی نزد علمای خــارطوم دانش اندوخت. سپس به جزیره آبــا شتافت و پانزده سال در قعر چــاهی به ریاضت پــرداخت. محمد، پیوسته بر فســاد مردم می‏گــریست و از شدت ریــاضت و روزه، بسیــار نحیــف شد.

متن ادعای مهدی سودانی
دوست مهدی موعودی که قرن هاست مردم انتظارش را می کشند. حضرت خاتم الانبیا صلی الله علیه، در عالم رویا بر او ظاهر شده و به امر خدا به او فرموده که مهدی موعود است.

سرکوب شورش
با ادامه نبرد بین حاکمان دولت و متمهدی (مهدی) و کشته شدن بسیاری از دو طرف، در دوم سپتامبر سال ۱۸۸۲ میلادی، (متمهدی) پایتخت کردفان را محاصره کرد و ۱۲۰۰۰ نفر از لشگرش زخمی و کشته شدند ولی بعد از مدتی، مهدی، علیه سپاهیان مصری به ریاست یک انگلیسی که به سودان آمده و برای از بین بردن او، کوشش می کردند قیام و آنها را تارو مار کرد و بر بیشتر خاک سودان مسلط شد و اروپائیان ساکن آن کشور به ناچار از مصر فرار کرده و دولت مصر حاضر شد سودان را تخلیه و با “مهدی” صلح کند

منابع:
۱- مقاله ی نقش انتظار ظهور امام مهدی(عج) در نهضت سیاسی – اجتماعی اسلامی- محمد حسن رجبی/ اسلم در ایران ترجمه ی کریم کشاورز
۲-کافی، ج ۱، ص ۲۷۷، روایت ۱- ۴; بصائر الدرجات، صفار، ص ۴۷۰، روایت ۱- ۲ و ۱۰ .
۳-  شبهات و ردود، سامی بدری، ترجمه: عبدالله امینی ج ۳، صص ۲۳- ۲۴ .
۴- آثار الکامله للامام المهدی السودانی، ج ۱، صص ۱۳۹- ۱۴۹; سعاده المهتدی بسیره الامام المهدی، اسماعیل عبدالقادر الکردفانی، تحقیق: د . محمد ابراهیم ابوسلیم، ص ۱، چ نخست، بیروت، ۱۹۷۲ .
۵- آثار الکامله، ج ۵، ص ۹۴، نامه‏ی ۴۰ .

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.