ملی شدن صنعت نفت ایران

امام خمینى که طى ۶۰ سال در محیط جامعه و حوزه علمیه مشغول نشو و نما بود و در هر دو صحنه نظر و عمل به درجات عالى رسیده بود، در سال ۴۱ طى برخورد با لایحه انجمنهاى ایالتى و ولایتى،در کنار مرجعیت‏بعنوان رهبر سیاسى جامعه در بین اقشار وسیع مردم و روحانیون متجلى شد.از این به بعد تا زمان رحلتش بطور موازى در هر دو وادى نظر و عمل، انقلاب اسلامى را سکان دارى کرد.

مطلب ملی شدن صنعت نفت ایران  مشتمل ۵۲ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

مقدمه. ۲

نفت… ۲

مشروطیت… ۴

ادوار مجلس…. ۴

آغاز مبارزات مشروطیت… ۴

چگونگی مهاجرت کبیر. ۵

احزاب دوران مشروطیت… ۶

ادوار مجلس…. ۷

کودتا ۱۲۹۹ شمسی.. ۸

ما حصل مشروطیت… ۹

نفت و قرارداد ۱۹۳۳. ۱۱

قرارداد ۱۹۳۳ میلادی : ۱۱

نفت شمال : ۱۳

قرارداد الحاقی گس – گلشائیان.. ۱۵

ملی شدن صنعت نفت… ۱۶

کودتا ۲۸ مرداد : ۱۸

چه کسی کودتا کرد؟. ۲۰

شاه یا مصدق؟. ۲۰

بوی خوش نفت… ۲۱

کودتا با نامه! ۲۴

اقتصاد ایران ، اقتصاد نفتی.. ۲۸

یکپارچگی ایران و وحدت ملی.. ۴۰

چه شد که نفت ملی شد؟. ۴۴

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

خلاصه ای کوتاه از مقاله ملی شدن صنعت نفت ایران را در زیر می توانید ببینید.

نفت

صنایع نفت در کشورهای عضو اوپک ازجمله ایران بدین سبب ملی شدند که قراردادهای نفتی معمول درآن زمان که همه ازنوع انحصاریبودند و اختیار کل و مطلق اداره عملیات و نحوه و میزان تولید وصادرات و قیمت گذاری در اختیار شرکت های نفتی خارجی قرار داشت ، ازهر لحاظ مغایرحق حاکمیت ملی و مانع استقلال سیاسی واقتصادی کشورهای صاحب نفت بود

چگونگی مهاجرت کبیر

در ادامه مبارزات مردمی به رهبری روحانیت از جمله ایت الله طباطبایی و شیخ فضل الله نوری ، عین الدوله در صدد تبعید سران نهضت برآمد و روحانیون نیز تندروی را توسعه دادند. عین الدوله وعاظی را که افشاگری می کردند دستگیر نمود .

کودتا ۱۲۹۹ شمسی

در پایان تابستان ۱۹۲۰ ( ۱۲۹۹ ) کابینه وثوق الدوله بالاخره مجبور به استعفا شد و جای او را مشیرالدوله گرفت . ولی بحران همچنان وجود داشت تا بالاخره پاییز همان سال کابینه سپهدار ماموریت یافت تا با فکر این که گیلانی است بتواند جنبش گیلان را مهار نماید اما از او هم مایوس گردیدند .

قرارداد ۱۹۳۳ میلادی :

دولت انگلیس از نفت ایران سود بسیار می برد . از سال ۱۹۲۰ م که خود تصفیه حسابی را انجام دادند تا ۱۹۳۰ م به مدت یازده سال ، نه میلیون لیره به ایران پرداخت کردند که به هیچ وجه با حق واقعی ایران تناسب نداشت .

قرارداد الحاقی گس – گلشائیان

هیات نمایندگی شرکت نفت انگلیس و ایران به ریاست گس وارد تهران شد و قرارداد الحاقی گس – گلشائیان با مذاکراتی تنظیم گردید که با پرداخت چند هزار لیره اضافی در سال ، قرارداد ۱۹۳۳ م را تنفیذ می کرد .

ملی شدن صنعت نفت

اصول و شرایط ملی شدن صنعت نفت ایران آن گونه که به موجب قانون مقرر گردید بشرح زیر بود :

۱ ـ تصدیق و قبول اصل ملی شدن نفت و حاکم بودن آن بر کلیه شئون صنعت نفت ایران .

بوی خوش نفت

امروز جامعه شناسی و علم سیاست در بررسی شخصیتها به زیر و بم زندگی آنان می پردازد. روانشناسی در این میان نقشی برجسته بازی می کند. این شیوه در ایران نه تنها معمول نیست، بلکه نوعی تجاوز به حریم مقدسات به شمار می رود.

کودتا با نامه!

در روز ۲۲ مرداد شاه فرمان عزل مصدق و نصب سرلشکر زاهدی را امضا کرد و توسط سرهنگ نصیری رییس گارد شاهنشاهی برای هر دو فرستاد. روز بعد مصدق از رادیو اعلام کرد مجلس هفدهم با توجه به نتیجه رفراندوم باید منحل شود.

اقتصاد ایران ، اقتصاد نفتی

در تقسیم کار بین المللی که شرکتهای بزرگ جهانی و دولتهای بزرگ ، به سر کردگی امریکا ، در جهان برقرار کرده  و از آن سود میبرند، ایران چه وظیفه ای دارد و چه نقشی بازی می کند؟

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.