مقایسه خود پنداره نوجوان بزهکاربا نوجوانان غیربزهکار

از زمانیکه انسان پا به عرصه وجود گذاشت ، تنوع در رفتار ، افکار ، احساسات و نگرشهای او چیزی بود که همواره جلب توجه کرده است . تنوع در ویژگی های شخصیتی موجب گردیده است که هر یک از افراد بشر شخصیت منحصر به فردی داشته باشند حتی در بین دوقلوهای همزاد که ظاهرا شبیه به هم هستند ، این تفاوت  و افتراق در ویژگی های شخصیتی  آنها کاملاً آشکار است  از آنجا ئی که دوران نوجوانی یکی از مهمترین مراحل زندگی بشری است با این وجود، مرحله ای پر کشمکش و گاه دشواری در زندگی است چرا چنین است؟

این تحقیق دانشجویی مقایسه خود پنداره نوجوان بزهکاربا نوجوانان غیربزهکار مشتمل بر۱۰۲صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

فصل اول : طرح تحقیق

مقدمه ..۲

انگیزه تحقیق …۴

فایده و اهمیت تحقیق ..۵

اهداف تحقیق ..۶

بیان مسئله …۶

موضوع تحقیق..۷

فرضیه تحقیق ..۷

تعریف عملیاتی تحقیق …۸

فصل دوم : ادبیات (پیشینه تحقیق)

تاریخچه ای از روان شناسی نوجوانی..۱۰

تعاریف نوجوانی…۱۲

دنیای تازه افکار نوجوانی …۱۵

بزهکاری ..۲۲

تعریف بزهکاری …۲۵

طبقه بندی بزه …۲۶

دیدگاه کلاسیک …۲۷

نظریه یادگیری اجتماعی …۲۸

نظریه ناکامی یا فرصتهای نابرابر…۲۸

تفاوت بزهکاری و مجرم ..۳۰

عوامل خانوادگی ..۳۲

عوامل موجود در مدرسه ..۳۹

عدالت برای نوجوانان …۴۳

نظریه آنزیک در مورد تأثیر شخصیت در بزهکاری …۴۵

جمع بندی و نتیجه گیری …۴۷

پیشینه تحقیق …۴۹

پژوهشهای معاصر…۵۱

راه های پیشگیری…۵۳

نظریه فلاسفه یونان…۵۶

عزت نفس …۶۲

ابعاد عزت نفس …۶۴

مفهوم خود …۶۵

ابعاد خویشتن…۶۶

عوامل موثر بر سطح خودپنداری…۶۶

فصل سوم: روش اجرای تحقیق

تعریف جامعه آماری …۷۲

نمونه آماری و شیوه نمونه گیری …۷۲

نوع و روش تحقیق …۷۲

ابزارهای اندازه گیری متغیرهای تحقیق …۷۲

شیوه نمره گذاری گزینه ها …۷۳

روش آماری تحقیق ..۷۴

فصل چهارم : بیان و تحلیل داده ها

تجزیه و تحلیل آماری …۷۶

توصیف داده ها …۷۸

نمودار شماره ۱..۸۰

جدول شماره ۳…۸۱

نمودار شماره ۲..۸۲

تحلیل داده ها …۸۳

فصل پنجم : خلاصه بحث و نتیجه گیری

محدودیت های تحقیق …۸۷

پیشنهادات تحقیق ..۸۷

منابع …۸۸

ضمائم

آزمون خودپنداره بک ..۹۰

شیوه نمره گذاری گزینه های تست بک..۹۹

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله مقایسه خود پنداره نوجوان بزهکار با نوجوانان غیربزهکار را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

از زمانیکه انسان پا به عرصه وجود گذاشت ، تنوع در رفتار ، افکار ، احساسات و نگرشهای او چیزی بود که همواره جلب توجه کرده است . تنوع در ویژگی های شخصیتی موجب گردیده است که هر یک از افراد بشر شخصیت منحصر به فردی داشته باشند حتی در بین دوقلوهای همزاد که ظاهرا شبیه به هم هستند ، این تفاوت  و افتراق در ویژگی های شخصیتی  آنها کاملاً آشکار است  از آنجا ئی که دوران نوجوانی یکی از مهمترین مراحل زندگی بشری است با این وجود، مرحله ای پر کشمکش و گاه دشواری در زندگی است چرا چنین است؟

انگیزه تحقیق :

از آنجایی که مطالعات اجتماعی نشان می دهد که بیشترین بزهکاران آسیب دیدگان بهنجار یک جامعه‌ نابهنجارند یعنی افرادی که از نظر روانی ، طبیعی و بهنجارند ولی بعلت شرایط جامعه نا بهنجار دست به بزهکاری می زنند و نیز جمعیت کثیری از افراد کشورمان را نوجوان تشکیل می دهند که آینده سازان جامعه محسوب می گردند.

این را هم بخوانید :  آمادگی تحصیلی - آمادگی تحصیلی کودکان 6 ساله بدو ورود به دبستان - پرشین مقاله

بنابراین رسیدگی به امور و مسایل آن باید از اولویت خاصی برخوردار باشد .

فایده و اهمیت تحقیق :

  • دروه نوجوانی به دلیل تحولات بلوغ و ارزشها و بحران هویت ، مرحله است که در آن احتمال بروز رفتارهای بزهکارانه بمراتب بیشتر از سایر دوره های زندگی است و لزوم توجه هر چه بیشتر به بزهکاری های سنین نوجوانی از این جهت است که نوجوانان نیروی فوق العاده ای دارند که می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی برای خود ، خانواده و اجتماع شوند.(احدی و بنی جمالی،۱۳۷۰)

تاریخچه مختصری از روان شناسی نوجوانی :

منظور از روان شناسی نوجوانی مطالعه علمی متحولات روانی انسان بین سالهای ۱۲ تا ۲۰ سالگی است . افلاطون شاید اولین فردی باشد که به ارزش نوجوانان آن طور که باید وشاید پی برده است و به این مسائل تربیتی و مشکلات آنان توجه نموده است .

او در اغلب کتاب هایی که به مکالمات سقراط با نوجوانان اختصاص داده است دوران بلوغ به یک نوع “ شراب زدگی روان “ تشبیه کرده است که در آن احساسات و عواطف به رفتار و اندیشه چیره می گردند .

تعاریف نوجوانی :

نوجوانی واژه وسیعی است که دوران مهمی از زندگی انسان را شامل می شود و به دو مرحله پیش از بلوغ و بعد از بلوغ جنسی تقسیم می شود . در بین روان شناسان چنین معمول است که سنین پیش از بلوغ جنسی را  مرحله نگرانی های بلوغ و سال های بعد از بلوغ جنسی را مرحله وجد و شور شباب بنامند .(بهرامی، ۱۳۷۱،ص ۶)

دنیای تازه افکار نوجوانی :

نوجوانی توانائیهای نا شناخته تفکر را آشکار می کند . افکار نو ، دیدگاههای تازه ، افق های جدید و مشغولیت های ذهنی نوجوان تغییر شکل می یابد و پیچیده می شود . افکار او به دنیای خالی راه می یابد و به او اجازه می دهد که مهارتهای شناختی تازه خودرا در خیال پردازی ها نیز مثل دنیای واقعی بکار ببرد .

طبقه بندی مشکلات جوان و نوجوان :

بر اساس مطالعه و تحقیقی که درباره ۱۰۰۰۰ دانش آموز دبیرستانی بعمل آمده وجود مسائل مشترک زیر در ایشان کشف کرده اند :

۱- مسائل مربوط به عوامل بهداشتی و رشد فرد . ۲-  مسائل مربوط به شخصیت و سازگاری  ۳- مسائل خانوادگی  ۴- مسائل مربوط به وضعیت و موقعیت اجتماعی
۵- مسائل جنسی و روابط جنسی با جنس مخالف ۶-  مسائل دینی و اخلاقی ۷-  مسائل مربوط به مدرسه و مطالعه ۸-  مسائل مربوط به انتخاب شغل

چرا همه افراد هنجارها  را نمی شکنند و فقط برخی هنجار شکنی می کنند ؟

کجروی راهی کوتاه برای وصول به برخی اهداف است و چرا برخی افراد راه  کوتاه تر و سهل الوصل تری را برای رسیدن به اهداف خود انتخاب می کنند ؟ در پاسخ به این پرسش دو دلیل مطرح است : اول انتقال ارزشهای اجتماعی که در قالب هنجار مطرح می شود که از کودکی آعاز شده و تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند . دلیل دوم ، درونی شدن این هنجار هاست .

بزهکاری :

برخی جنایات قابیل که برادر کوچک خود یعنی هابیل را کشت ، اولین جنایت بشر دانسته اند وبا توجه به این مطلب مشخص می گردد که مسئله بزه و بزهکاری سابقه ای بس طولانی دارد و حتی زمان وقوع آن به زمان پیدایش انسان در جوامع انسانی باز می گردد . از زمان شروع  فکر در باب فلسفه و زندگی اجتماعی انسان ، بشر به این موضوع نیز اندیشیده و به طور پراکنده و نا منظم اشاراتی داشته است

این را هم بخوانید :  آمادگی تحصیلی - آمادگی تحصیلی کودکان 6 ساله بدو ورود به دبستان - پرشین مقاله

تعریف بزهکاری :

بزه عبارت از اقدام به عملی که بر خلاف موازین ، مقررات و قوانین و معیارهای ارزش و فرهنگی جامعه باشد . دروه نوجوانی بخاطر تحولات بلوغ و تغییر ارزشها و همچنین بحران هویت مرحله ای است که در آن بزه بیشتر اتفاق می افتد .

حداقل سن بزهکاری در جوامع مختلف فرق می کند . حداقل سن در آمریکا ۷ سال ، در انگلستان ۱۰ سال ، در یونان ۱۲ سال ، در اتریش ، آلمان ، ایتالیا ، بلژیک ۱۴ سال ، در کانون اصلاح و تربیت تهران حداقل سن ۱۰ سال می باشد .

دیدگاه کلاسیک :

این دیدگاه برای اولین بار در قرن ۱۸ ارائه گردید . بنظر طرفداران این نظریه تمام انسانها اراده آزاد خود را برای نیل به اهداف لذت بخش خویش معطوف می دارند و دلایلی برای انتخاب وسایل رسیدن به اهداف دارند . افراد مجرم و بزهکار تنها در انتخاب وسیله به اهداف لذت بخش با افرادی که از قانون اطاعت می کنند تفاوت دارند . افراد مجرم آزادانه مرتکب جرم می شوند تا به اهداف خود دست یابند . در حالی که افرادی که از قانون اطاعت می کنند، وسایل دیگری را که مورد توافق جامعه است انتخاب می کنند .

نظریه یادگیری اجتماعی :

این دیدگاه می تواند جایگزین مناسبی برای نظریه کلاسیک باشد زیرا جنبه های روانشناختی و جامعه شناسی رفتار بزهکارانه را تبیین می کند .

این نظریه ، بزهکاری را نتیجه الگوسازی و نقش پذیری فردی می داند هر رفتاری که در نظر ناظر آن مورد توجه قرار گیرد و پاداش دریافت نماید ، آموخته و مورد سرمشق قرار می گیرد . الگوی بسیار مهم در زندگی نوجوانان  والدین و همسالان او  هستند .

 نظریه ناکامی یا فرصتهای نابرابر:

یکی از مهمترین نظریه های جامعه سناختی درباره بزهکاری نظریه فرصتهای نابرابر است . این نظریه رفتارهای بزهکارانه نوجوان را بعنوان تجاوز به هنجارها مرسوم اجتماعی مورد بررسی قرار می دهد . از نظر این دیدگاه رفتارهای هنجار شکنانه ناشی از خرده فرهنگ های منحرف است .

تفاوت بزهکاری و مجرم :

بزهکاری در برگیرنده کودکان و نوجوانان بوده و مجرم شامل افراد بالاتر از ۱۸ سال می گردد. دورکیم جامعه شناس معروف فرانسوی تعریفی راجع به جرم کرده است که مورد تأیید اتفاق مجامع علمی است وی اعمالی را جرم و بزه می داند که وقوع آنها در جامعه وجدان جمعی را آزرده و اجتماع نسبت به مرتکبین آن واکنش نشان داده و آنها رامجازات می نماید .

 منابع :

صلاحی ، جاوید ، کودکان و نوجوانان بزهکار و ناسازگار(۱۳۵۴) انتشارات گوتنبرگ

صلاحی ، جاوید ، بزهکاری اطفال و نوجوانان (۱۳۵۴) انتشارات گوتنبرگ

تاج زمان ، دانش ، اطفال و جوانان بزهکار (۱۳۷۴)

دادستان ، منصور ، زمینه بررسی بزهکاری کودکان و نوجوانان انتشارات چهر (۱۳۵۱)

راهنما ، اکبر ، بررسی تحول اخلاقی نوجوانان بزهکار دانشکده تربیت معلم (تیر۱۳۷۴)

قائمی ، علی ، شناخت و هدایت و تربیت نوجوانان و جوانان چاپ طلوع آزادی (۱۳۶۴)

نجفی زند ، جعفر ، بزهکاری نوجوانان مسئله ای برای دنیای مدرن ، نمایشگاه کتاب کودک (۱۳۶۷)

مجله پیام یونسکو ( شهریور ۱۳۶۷)

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + 15 =