مصالح ساختمانی

به موازات پیشرفت صنعت و فن آوری مصالح ساختمانی هر روز متنوع تر می شود و کمتر ممکن است در یک سال چندین نوع مصالح جدید ساختمانی به بازار عرضه نگردد . این مصالح ممکن در اسکلت اصلی ساختمان مورد استفاده قرار گیرد یا به عنوان مواد تکمیلی و تزیینی به کار رود .

مطلب مصالح ساختمانی مشتمل۴۱صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

مقدمه. ۲

انواع مواد و مصالح ساختمانی ‌ ۲

نامگذاری مصالح سنگی… ۴

خشت…. ۵

آجـر. ۶

کاشی و سرامیک…. ۹

پلاستیک…. ۱۳

قیـر. ۱۷

اندودها و ملاتها ۲۱

رومالین… ۲۲

شیشه. ۲۳

بتن سبک…. ۳۱

سیپورکس….. ۳۱

پانلهای گچی پیش ساخته. ۳۲

بتن الیافی… ۳۲

پوششهای کف… ۳۲

مقدمه ای بر استاندارهای کف سازی… ۳۳

درزهای کنترلی… ۳۷

پوشش سخت آرملات… ۳۸

آرموکسی… ۳۹

آرموگروت… ۳۹

الیاف پروپیلن… ۳۹

الیاف فولادی… ۳۹

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق مقالات رشته معماری

خلاصه ای کوتاه از مقاله مصالح ساختمانی را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

به موازات پیشرفت صنعت و فن آوری مصالح ساختمانی هر روز متنوع تر می شود و کمتر ممکن است در یک سال چندین نوع مصالح جدید ساختمانی به بازار عرضه نگردد . این مصالح ممکن در اسکلت اصلی ساختمان مورد استفاده قرار گیرد یا به عنوان مواد تکمیلی و تزیینی به کار رود .

انواع مواد و مصالح ساختمانی ‌

مصالح ساختمانی گاهی به همان صورتی که در طبیعت یافت می شوند فقط با شکل دادن مورد استفاده قرار می گیرند و گاهی ، از ترکیب آنها با یکدیگر مصالح جدیدی به دست می آید مثل سیمان که از ترکیب سنگ آهک و خاک رس به کمک حرارت حاصل می شود یا گچ و آهک که از پختن سنگ گچ و سنگ آهک بدست   می آید.

کانیها

چون کانیها واحدهای سازنده سنگها هستند ، باید قبل از سنگها مورد بررسی قرار گیرند به طور کلی می توان گفت کانی یا مینرال جسم جامد طبیعی همگن و متبلوری است که دارای منشأ غیر آلی است و دارای ترکیب شیمیایی مشخص و ساختمان اتمی منظمی می باشد

نحوه ساخت خشت

گلی که برای خشت زدن استفاده می شود شکل خمیری دارد و باید ۱۵ تا ۲۰ درصد ماسه داشته باشد. چنانچه مقدار ماسه آن کمتر باشد خشت موقع خشک شدن ترک می خورد. در قدیم ساختن گل بت دست انجام می شد. خاک را بصورت آب خورده در می آوردند و در آن آب ریخته ، زیر و رو می کردند تا گل درست شود.

آجـر

آجر مصالحی است ساختگی و دگرگون شده که از پختن خشت به دست می آید . همانگونه که ذکر شد ماده اصلی آجر خاک می باشد که خود از اجزای مختلف تشکیل شده است.

مواد اولیه گل آجر : گلی که در خشت زدن برای تهیه آجر استفاده می شود شکل خمیری دارد و باید ۱۵ تا ۲۰ درصد ماسه داشته باشد.

کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک فرآورده هایی هستند که سطح آنها به علت پخته شدن در دمایی معین به حال نیمه شیشه ای در می آید چنان که خاصیت جذب آب آن بسیار کم شده در برابر ساییدگی ، فشار و ضربه مکانیکی مقاومت لازم را پیدا می کند و می تواند تغییرات ناگهانی دما (۲۰ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد ) را به خوبیتحمل کند .

فعالیت یکی از کارخانه های تولیدی سرامیک :

شرکت گرانیت کاشان (بهسرام) از سال ۱۳۷۹ در زمینی به مساحت ۱۸۰ هزار مترمربع در شهر کاشان مهد تمدن کهن و هنر معماری ایرانی ، فعالیت تولیدی خود را آغاز نمود . استفاده از جدیدترین ماشین آلات ، مدرنترین تجهیزات و تکنولوژی روز جهانی زمینه ساز ایجاد کارخانه ای با ۲۲ هزار متر مربع  فضای مسقف گردید .

سرامیک گرانیتی چیست ؟

سرامیک گرانیتی پدیده ای مدرن در صنعت ساختمان به جای سنگهای طبیعی و کاشی و سرامیکهای لعابدار برای پوشش کف و نما می باشد که در هر محیط و شرایطی قابل استفاده خواهد بود.

این فن آوری معایب سنگهای و سرامیک ها را به حداقل رسانده و از محسنات بیشتری برخوردار است.

ویژگیهای سرامیک گرانیتی بهسرام

  • در دو دسته کلی مات و براق در رنگهای مختلف تولید می گردد.
  • در درجات مختلف ، مطابق با استانداردهای تعریف شده و در بسته بندی مشخص عرضه می گردد.
  • بدون لعاب و روکش می باشد و نوع براق آن توسط ماشین آلات مدرن تولید می گردد.
  • به نسبت ضخامت دارای مقاومت فشاری بالایی می باشد.

پلاستیک

پلاستیکها ، در بین مواد ساختمانی مواد نسبتاً جدیدی بشمار می روند و روز به روز در زمینه های مختلف زندگی وارد می شوند و بر اهمیت آن افزوده می شود . بطوریکه امروزه پلاستیکها در صنایع الکترونیک ، ارتباطات و نیز کالاهای مصرف خانگی جانشین فلزات شده اند .

کاربردهای لوله نیوپایپ

۱ ـ آب آشامیدنی : در کشورهایی نظیر فرانسه ، انگلیس ، آلمان ، سوئیس ، چین و ژاپن استفاده از لوله های مرکب برای آب آشامیدنی مورد تأیید قرار گرفته است . آزمایش نشان داده شده است که در این لوله ها در اثر عبور آب آشامیدنی هیچگونه فعل و انفعالات شیمیایی صورت نگرفته . بنابراین طعم و مزه آب تغییر نخواهد کرد همچنین از این لوله ها می توان جهت انتقال آب گرم مورد مصرف در شستشو استفاده کرد .

روش نصب ایزوگام گلبهار

۱ـ سطح مورد نظر باید صاف تمیز و بدون پستی و بلندی باشد و شستشوی سطح از مهمترین عوامل در دوام و چسبندگی عایق رطوبتی می باشد .

۲ـ هنگام نصب ایزوگام گلبهار ابتدا یکی از آبروها را انتخاب نموده و پس از عایق نمودن آن ، اولین رول را امتداد آبرو نصب نموده و رولهای دیگر را با همپوشانی حداکثر ۱۰ سانتیمتر نصب نمائید . دقت شود پس از نصب سطح مورد نظر از جوشکاری اورلپها ( همپوشانی ) اطمینان حاصل نمایید .

شیشه

شیشه جامدی غیر بلوری و معدنی است که معمولاً از انجماد سریع مواد مذاب به دست می آید . از شیشه به دلیل شفافیت ، مقاوم بودن در برابر خوردگی و عایق بودن ، استفاده های فراوانی می شود . شیشه های معمولی از ذوب سیلیس با مواد قلیایی و مواد پایدار از قبیل آهک ، آلومین ، سرب و باریم تولید می شود .

پنجره های سیستم کشویی

در طرح های دو  و سه لنگه ، با کتیبه و بدون کتیبه ، یک جداره و دو جداره ، با شیشه های رنگی و ساده عرضه می گردد . در زیر کلیه لنگه های پنجره های سیستم کشویی قرقره های مخصوص نصب می شود که به آسانی و به وسیله یک آچار آلن تا یک سانتی متر لنگه پنجره را بالا و پایین برده و به راحتی توسط خریداران ( حتی غیر فنی ) تنظیم می گردد . لنگه های سیستم کشویی به سادگی از جای خود خارج نشده و خطر سقوط آن در مرحله نظافت و یا ضربه صفر می باشد .

پانلهای گچی پیش ساخته

در حال حاضر دو نوع پانل گچی پیش ساخته تولید می شود :

۱ ـ پانلهایی با ضخامت بیشتر از ۸ سانتیمتر که در ابعاد معمولاً ۱*۱ تولید می شود . این پانلها به تنهایی با قرارگرفتن در پهلو و با روی یکدیگر تشکیل دیوار می دهند . مزیت استفاده از این پانلها افزایش سرعت کار و کاهش زیر سازی برای نقاشی ساختمان است .

مقدمه ای بر استاندارهای کف سازی

اگر چه نیازمندی صنعت کشور به کف پوشهای صنعتی از سالها قبل احساس می شده است ولی هنوز هم کاربرد و اجرای این کف پوش ها در ساخت گاه های صنعتی ، از گسترش و عمومیت لازم برخوردار نیست . مشکل اساسی در این باره آن است که معمولاً مسؤولان دولتی و کارفرمایان خصوصی ، برآورد دقیق و روشنی از هزینه های به کارگیری یک کف پوش نامناسب نظیر آسفالت و موزائیک ندارند .

درزهای کنترلی

این درزها برای آزاد سازی تنش به کار میروند و با تعیین فواصل مناسب بین آنها ، میتوان از وقوع ترک های تصادفی جلوگیری نمود . این درزها به دال بتنی ، اجازه میدهند آزادانه در جهت افقی حرکت نماید .

پوشش سخت آرملات

این محصول که بر پایه سیمان تهیه میگردد به عنوان پوشش محافظ سطوح بتنی در محلهایی که در معرض سایش قراردارند کاربرد دارد . آرملات در بهترین شرایط همزمان با بتن تازه اجرا شده و ضخامت آن با توجه به ترافیک کف به طور معمول بین ۱ تا ۲ سانتیمتر می باشد

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق مقالات رشته معماری

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + سه =