یکی از قدیمی ترین و اساسی ترین مباحث نظام سیاسی است که از یونان باستان ، توسط افلاطون و ارسطو و سپس از سوی متفکرانی همچون سیسرو ، آگوستین قدیس ، توماس آکویناس ، فارابی ، ابن رشد ، غزالی ، ماوردی ، ابن سینا و سایر شخصیت های مشرق و مغرب زمین مورد توجه قرارگرفته و با تقسیم حکومت به آریستوکراسی ، دموکراسی ، مونارکی ، جمهوری و مانند این ها به بحث ازمصادیق حکومت های مشروع و نامشروع پرداخته شده است .

مطلب مشروعیت مشتمل  ۴۴ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

مشروعیت.. ۲

۱-تعاریف مشروعیت.. ۳

۲-منابع مشروعیت.. ۷

۳-مشروعیت در اندیشه ی سیاسی اسلام. ۱۰

مشروعیت حکومت پیامبر (ص ) و اهل بیت (ع) ۱۳

مشروعیت حکومت فقیه. ۲۰

۱-برهان عقلی و نقلی.. ۲۱

۲-دلایل نقلی.. ۲۳

روایت عمر بن حنظله. ۲۴

شبهات ولایت فقیه : ۳۱

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته معارف

خلاصه ای کوتاه از مقاله مشروعیت را در زیر می توانید ببینید.

مشروعیت در اندیشه ی سیاسی اسلام

مشروعیت در نگاه فلسفه ، کلام و فقه اسلامی به معنای مطابقت با موازین و آموزه های شریعت اسلام است ، یعنی حکومت و حاکمی مشروع است که دارای پایگاه دینی باشد .

مشروعیت حکومت پیامبر (ص ) و اهل بیت (ع)

ولایت در زبان عربی از ماده ی ( و ـ ل ـ ی ) مشتق شده است و به فتح و کسر ( واو ) نیز بکار رفته است . این ماده با تمام مشتقاتش که عبارت اند از ولی ، والی ، مولی ، موالی ، مولی علیه ، اولیاء ، ولوی ، مستولی ، متولی و.. به معنای قرب ( نزدیکی ) ، دوستی ، صاحب تصرف در امور ، رهبری ، سیطره و مانند این ها بکار رفته است .

مشروعیت حکومت فقیه

اندیشمندان شیعه ، اندیشه ی سیاسی اسلام را به دو دوران حضور و غیبت معصوم تقسیم کرده اند . گفتمان سیاسی آن ها در دوران حضور سیاسی امامان معصوم مورد اتفاق همه ی فقها و اندشمندان شیعه است گرچه در باب نظام سیاسی دراعصار گذشته به صورت پراکنده سخن می گفتند ولی جملگی ولایت سیاسی و اجتماعی پیشوایان دین را پذیرا بودند ولکن نسبت به دوران غیبت رویکردهای گوناگونی عرضه شده است .

برهان عقلی و نقلی

این برهان که از مقدمات عقلی و قلمرو دین باروش درون دینی تشکیل شده است ، در بر دارنده ی هشت مقدمه می باشد .

دلایل نقلی

فقها و متفکران اسلامی برای اثبات ولایت فقیه و مشروعیت حکومت ولایتی به دلایل نقلی اعم از آیات وروایات پیامبر اسلام ( ص) وائمه (ع) از جمله مقبوله ی عمربن حنظله ، مشوره ی ابی خدیجه ، احادیث « اللهم ارحم خلفایی » « العلماء ورثه الانبیاء » « الفقهاء حصون الاسلام » « الفقهاء امنا الرسول » « اما الحوادث الواقعه » « العلماء حکام علی الناس » « مجاری الامور و الاحکام علی ایدی العلما ء » ومانند این ها تمسک کرده اند  .

شبهات ولایت فقیه :

برخی گمان کرده اند که تئوری ولایت فقیه واندیشه ی سیاسی حکومت ولایی از ابدعات فقهای معاصر ویا حداکثر از دوران محقق نراقی به بعد است و فقیهان گذشته به هیچ وجه از ولایت فقیه به مفهوم حکومت داری و زمامداری جامعه سخنی نگفته اند خطای این ادعا بانگاهی گذرا به پیشینه ی تاریخی بحث ولایت فقیه کاملا آشکار می گردد

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته معارف

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − پنج =