مدیریت بحران در زلزله بم

ایران یکی از زلزله خیزترین کشورهای جهان است. در قرن بیستم، به طور تقریبی هر ده سال یک زلزله مخرب با بزرگی بیش از ۵/۶ در کشور ما به وقوع پیوسته است. متاسفانه به دلیل سیستم ساخت و ساز سنتی و غیرمقاوم در برابر زلزله خسارت جانی و مالی ناشی از این زلزله ها بسیار بوده است. متوسط تلفات این زلزله ها در قرن بیستم در ایران، تا بیش از ۳ هزار نفر در سال گزارش شده است. درحالی که پیشرفت علم زلزله شناسی و مهندسی زلزله در سطح جهانی، به خصوص در چند دهه اخیر باعث کاذهش چشمگیر تلفات جانی و خسارات مالی پیشرفته دنیا شده است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]چکیده[/highlight] هدف گرد آورنده از جمع آوری مطالب، ارزیابی متون مدون و نقد یک به یک موضوع بود. ولی متاسفانه بدلیل عدم وجود منابع مختلف مدیریت بحران و تجربه و سابقه فرهنگی کم و ضعیف کشور ما در این زمینه، امکان مقایسه و نقد متعدد وجود نداشته. لذا اینجانب به اختصار به تشریح مطالب پرداخته و در انتها با توجه به پیشینه بسیار کم مدیریت بحران در ایران به نقد از عملکرد اخیر این مدیریت در زلزله بم پرداخته ام. با آرزو به اینکه روند رو به ترقی کشور حادثه خیزمان را در این امر مهم (مدیریت بحران) شاهد باشیم.

این تحقیق دانشجویی مشتمل بر ۳۷ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]فهرست مطالب[/highlight] عنوان صفحه
مقدمه ۳
روند برنامه ریزی برای دستیابی به طرح جامع مدیریت بحران ۴
برنامه ریزی شهری برای دستیابی به یک طرح آمادگی و مدیریت بحران در برابر زمینلرزه ۵
الگوی برنامه ریزی مقابله با بحران ناشی از زمینلرزه در یک شهر ۱۲
مدلهای عمومی مدیریت بحران ۱۳
مدل مدیریت بحران – کشور ترکیه ۱۶
زلزله بم ۲۲
بررسی اقدامات انجام شده در شهر بم ۲۸
نقد و بررسی کلی از اقدامات انجام شده در زلزله بم ۳۲
فهرست ابنیه خراب شده در زلزله ۳۶
منابع و مآخذ: ۳۷

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته مدیریت

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله مدیریت بحران در زلزله بم را در زیر می توانید ببینید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]مقدمه[/highlight] ایران یکی از زلزله خیزترین کشورهای جهان است. در قرن بیستم، به طور تقریبی هر ده سال یک زلزله مخرب با بزرگی بیش از ۵/۶ در کشور ما به وقوع پیوسته است. متاسفانه به دلیل سیستم ساخت و ساز سنتی و غیرمقاوم در برابر زلزله خسارت جانی و مالی ناشی از این زلزله ها بسیار بوده است. متوسط تلفات این زلزله ها در قرن بیستم در ایران، تا بیش از ۳ هزار نفر در سال گزارش شده است. درحالی که پیشرفت علم زلزله شناسی و مهندسی زلزله در سطح جهانی، به خصوص در چند دهه اخیر باعث کاذهش چشمگیر تلفات جانی و خسارات مالی پیشرفته دنیا شده است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]روند برنامه ریزی برای دستیابی به طرح جامع مدیریت بحران[/highlight] برای دستیابی به یک سیستم جامع مدریت بحران، همانگونه که در فصل دوم به آن اشاره شد، اول باید به دقت سیکل مدیریت بحران را شناسایی نمود و سپس برای مراحل مختلف این سیکل برنامه ریزی و سیاستگذاری نمود.

[highlight txtcolor=”#eded00″]مدلهای عمومی مدیریت بحران[/highlight] پس از تصمیم گیری برای داشتن یک سیستم مدیریت بحران در کشور، هموما مسئولیت کشورها با تعیین کمیته ای مثلا بعنوان «کمیته تنظیم ساختار سیستم مدیریت بحران» شروع به تهیه چارت سازمانی می کنند. البته نقش و حمایت های سیاستمداران کشور در این مرحله از کار امری ضروری می باشد. در غیر اینصورت برنامه با مشکلات فراوانی پیش رفته و با در نهایت از بین می‌رود.

[highlight txtcolor=”#eded00″]ساختار تشکیلات مدیریت بحران[/highlight] ترکیه با توجه به لرزه خیزی کشور داریا یک سیستم منسجم و ساختاری کاملا تشکیلاتی برای مدیریت بحران این سانحه طبیعی می باشد. درجه مشارکت دولت برحسب نیاز و وسعت بحران تعیین شده و سپس توسط مسئولین عمل می گردد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]زلزله بم[/highlight] زلزله دی ماه ۱۳۸۲ که شهر بم و روستاهای اطراف آن را لرزاند مرگبارترین زلزله تاریخ معاصر ایران در نیم قرن اخیر در ۲۵ سال گذشته به شمار می اید. این فاجعه که بخش وسیعی از منطقه دشت بم را وراین کرد، از لسیاری جهات موردی استثنایی و در خور برسی و مطالعه همه جانبه است و برای نخستین بار، حجم بسیار وسیعی از کمک های داخلی و بین المللی را به منطقه سرازیر کرد. اکنون که بیش از یک سال از رخداد سانحه می گذرد، برنامه بازسازی شهر در دست تهیه است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]ویژگیهای اقتصادی[/highlight] اقتصاد شهر بم بر فعالیتهیا کشاورزی استوار است و از مناطق حاصل خیز استان محسوب می شود. محصولات عمده ان عبارتند از: مرکبات، خرما، حنا و وسمه. در عین حال فرآورده های دانه هیا روغنی، جو، گیاهان علوفه ای و گندم نیز به صورت محصولات درجه دوم کشاورزی مطرح اند که در این میان گیاهان علوفه ای نظیر یونجه با ۵۱% بیشترین سطح زیر کشت این شهرستان را دارند. دامداری نیز از فعالیتهیا دیگر الین منطقه محسوب می شود. محصولات باغی (خرما، مرکبات) در حدود ۵/۶% از سطح زیرکشت استان و بیش از ۷۰% از محصولات زیر کشت شهرستان را دربرگرفته است. میزان محصول خرما در شهرستان بم بالغ بر ۰۰۰/۱۲۰ تن می باشد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]نقد و بررسی کلی از اقدامات انجام شده در زلزله بم[/highlight] در ابتدا وجود یک هسته مرکزی و یک تسهیم منسجم برای مدیریت بحران امری ضروری می نماید. که ابتدا این مسئولیت به منطقه و در حد بالاتر به استان و استانهای همجوار و در شرایط بسیار بحرانی به سطح کل کشور ارجاع می گردد که متاسفانه در زلزله بم هیچ یک از این ستادهای بحران آمادگی حضور به موقع در محل را نداشته اند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]منابع و مآخذ:[/highlight] ۱- مدیریت بحران و زمین لرزه، مرکز مطالعات و برنامه ریزی، تهران
۲- دکتر علیرضا فلاحی(استادیار دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی) مجله صفحه شماره ۳۷، زلزله بم، تهران – ۱۳۸۲
۳- کامران دیبا – مجله معمار شماره ۲۴، زلزله بم، تهران
۴- احمد عظیمی بلوریان، مجله معمار، نکته های آموختنی از زلزله بم و کاربرد آنها در بازسازی شهر، تهران ۱۳۸۲
۵- مجله شارستان، شماره ۲، ارگ بم فردا در گفت و گو با مهندس هوشنگ سیحون، تهران، بهمن ۱۳۸۲
۶- سهیلا سبکی،‌ مجله معمار، شماره ۲۳، در بم، تهران ، ۱۳۸۲
۷- گروهی از مهندسان داوطلب سازه و زلزله، مجله معمار شماره ۲۳، بررسی سریع مشاهده ای ساختمان های صدمه دیده در زلزله، تهران، ‌۱۳۸۲

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته مدیریت

.


 

برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − پنج =