مدیریت صنعتی – کاربرد کنترل کیفیت در صنایع شوینده

انسان از ابتدا برای زدودن پلیدیها از تن، جامعه، مسکن، اشیاء و ادوات خود از آب استفاده می نموده و این حلال پاک کننده، همگانی، فراوانی، فراوانی و ارزانی، هزاران سال متداولترین وسیله شستشو برای بشر بوده است. یکی از ویژگیهای بارز بشر متمدن، علاقه مندی قطری او به برطرف کردن پلیدیها و بوی ناخوشایند حاصل از آن و جایگزین ساختن آن با رایحه خوش بوده است.

مطلب مدیریت صنعتی – کاربرد کنترل کیفیت در صنایع شوینده مشتمل۵۱صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید. 

فهرست مطالب

فصل اول: ۳

کلیات طرح تحقیق. ۳

۱-۱ مقدمه. ۴

۲-۱ تعریف مسئله. ۸

۳-۱ فرضیه ها ۱۰

۴-۱ هدف تحقیق. ۱۰

۵-۱ روش تحقیق. ۱۱

۶-۱ مشکلات و محدودیتهای انجام دقیق. ۱۳

فصل دوم: ۱۴

آشنایی با شرکت نیکان شیمی.. ۱۴

۱-۲ مقدمه. ۱۵

۲-۲ تاریخچه شرکت توسعه صنایع بهشهر. ۱۵

۳-۲ تاریخچه شرکت نیکان شیمی.. ۱۵

۴-۲ تولیدات شرکت نیکان شیمی.. ۱۸

۱-۴-۲ صابون. ۱۸

۲-۴-۲ پودرهای شوینده و پاک کننده ۱۸

۳-۴-۲ خمیردندان. ۱۹

۴-۴-۲ شامپو. ۱۹

۵-۴-۲ مایع ظرف شویی.. ۱۹

۶-۴-۲ محصولات شیمیایی و واسطه ای.. ۱۹

۱-۶-۴-۲ گلیسرین. ۱۹

۲-۶-۴-۲ چسب سیلیکات.. ۲۰

۳-۶-۴-۲ سیلیکات سدیم. ۲۰

۴-۶-۴-۲ فوم حفاری.. ۲۰

۵-۶-۴-۲ سوپکس… ۲۰

۶-۶-۴-۲ سدیم آلکیل بنزین سولفوریک اسید. ۲۰

۵-۲ کیفیت و کمیت نیروی انسانی.. ۲۱

۶-۲ چارت سازمانی.. ۲۲

۷-۲ فرآیند تولید صابون. ۲۴

۱-۷-۲ پخت صابون. ۲۴

۱-۱-۷-۲ خنثی سازی.. ۲۴

۲-۱-۷-۲ تنظیم قلیایی توسط آب شیرین، سود و نمک… ۲۵

۳-۱-۷-۲ شستشو با آب شیرین. ۲۵

۴-۱-۷-۲ دم کردن صابون. ۲۶

۲-۷-۲ تکمیل صابون. ۲۶

۸-۲ فرآیند تولید پودر. ۲۷

۱-۸-۲ فرآیند تولید آلکین بنز سولفانات.. ۲۸

۲-۸-۲ تولید پودر. ۳۱

۹-۲ مراحل تولید خمیردندان. ۳۴

۱-۹-۲ تهیه ژل. ۳۴

۲-۹-۲ ساخت خمیردندان. ۳۵

۳-۹-۲ تیوپ پرکن و بسته بندی.. ۳۵

فصل سوم: ۳۷

برنامه ریزیهای نمونه گیری برای رد یا قبول. ۳۷

۱-۳ برنامه های رد یا قبول. ۳۸

۲-۳ بازرسی برای رد یا قبول مواد اولیه. ۳۸

۲-۲-۳ نمونه گیری رد یا قبول محموله های فله. ۴۰

۳-۳ بازرسی برای رد یا قبول محصول ساخته شده ۴۱

۱-۳-۳ بازرسی در حد رطوبت قالبهای صابون ساخته شده با استفاده از MIL-STD-414. 41

۲-۳-۳ بازرسی مشخصه های پودر دستی با استفاده از نمونه گیری  فله ای.. ۴۲

فصل چهارم: ۴۳

نتیجه گیری و ارائه پیشنهادات.. ۴۳

۱-۴ نتیجه گیری و ارائه پیشنهادات.. ۴۴

پیشنهادات: ۴۶

تاریخچه شوینده ها در جهان. ۴۸

ضمایم: ۴۷

تاریخچه شوینده ها در جهان. ۴۷

تاریخچه شوینده ها در جهان. ۴۸

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

خلاصه ای کوتاه از مقاله مدیریت صنعتی – کاربرد کنترل کیفیت در صنایع شوینده را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

انسان از ابتدا برای زدودن پلیدیها از تن، جامعه، مسکن، اشیاء و ادوات خود از آب استفاده می نموده و این حلال پاک کننده، همگانی، فراوانی، فراوانی و ارزانی، هزاران سال متداولترین وسیله شستشو برای بشر بوده است. یکی از ویژگیهای بارز بشر متمدن، علاقه مندی قطری او به برطرف کردن پلیدیها و بوی ناخوشایند حاصل از آن و جایگزین ساختن آن با رایحه خوش بوده است.

تعریف مسئله

تقریباً اکثر بیماریهای شناخته شده به دلیل عدم رعایت از اصولی ناشی می‌شود که آنرا بهداشت پوست و بدن می نامند. یکی از تحولات مهم توسعه علوم و تکنولوژی که چهره جهان را دگرگون کرده است کاربرد محصولات مدرن شوینده و بهداشتی است که منجر به افزایش سطح بهداشت جوامع و کاهش انواع بیماریهای جسمی افراد شده است.

تاریخچه شرکت توسعه صنایع بهشهر

شرکت توسعه صنایع بهشهر (سهامی عام) در سال ۱۳۴۹ در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده و از سال ۱۳۵۳ در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. موضوع شرکت بر طبق اساسنامه سرمایه گذاری در سهام شرکتها از طریق خرید و فروش سهام آنها خرید و فروش اوراق بهادار و مشارکت در بانکها و سایر شرکتها می باشد.

پودرهای شوینده و پاک کننده

این شرکت دو نوع پودر لباسشویی دستی و ماشینی با نامهای تجاری سپیده و سوپرسپید و سردا و اتواکتیو و نیروات تولید و به بازار عرضه می‌کند. برخی از تولیدات این شرکت وارد بازار داخلی و بخشی از آن به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، لبنان و سوئد، اتیوپی، بلغارستان و آلمانی صادر می شود.

چارت سازمانی

شرکت زیر نظر هیأت مدیره منتخب از سوی هیئت مدیره شرکت توسعه صنایع بهشهر که از ۵ نفر می باشد، اداره می شود. یک نفر از اعضای فوق بعنوان مدیریت عامل، اداره امور شرکت را به عهده دارد.

خنثی سازی

محتویات تانک پخت را با حرارت بخار گرم کرده و پیه را همراه با سود سوزآور، الیه چرب نارگیل و آب وارد تانک کرده و برای افزایش عمل امولسیون بین سود و چربی، مقداری آب صابون از پختهای قبلی به آن می‌افزایند تا صابون شدن تسریع شود. برای کاهش میزان چربی و اسیدهای چرب صابونی نشده، مقداری سود اضافی به بچ افزوده می شود.

تنظیم قلیایی توسط آب شیرین، سود و نمک

محتویات تانک را توسط بخارات مستقیم و غیر مستقیم به جوش درآورده و جهت تنظیم قلیایی، آب شیرین و سود در جهت دوفاز شدن مخلوط آب نمک به تانک افزوده می شود.

دم کردن صابون

در این مرحله فاز صابون باقیمانده در تانک را توسط بخارات مستقیم و غیر مستقیم حرارت می دهند تا بجوشد و سپس آب شیرین آهسته آهسته به صابون اضافه می شود تا صابون مخلوط یکنواخت درآید و در صورت لزوم مقداری سود و نمک نیز اضافه می شود.

فرآیند تولید آلکین بنز سولفانات

جهت تهیه آلکیل بنزن سولفات خطی ابتدا بنزن خطی (L.A.B)  سولفونه می شود. برای سولفوناسیون از دو روش استفاده می شود. روش اول با استفاده از گاز تری اکسید گوگرد و روش دوم با اولئوم. در این شرکت از روش اول استفاده می شود.

ساخت خمیردندان

برای ساختن خمیردندان، دستگاههای ساخت مجهز به هم زن مشهور و متفاوتی از شرکتهای گوناگون مانند فریما، تپرهولد، دوپ، هی بولد و … وجود دارد. این دستگاه مجهز به یک همزن و یک همگن کننده است. ژل حاصل از مرحله قبل، پس از عبور از یک فیلتر به مخزن دستگاه ساخت منتقل شده و پودر کربنات کلسیم یا دی کلسیم فسفات بعنوان ماده ساینده به بچ اضافه می شود.

برنامه های رد یا قبول

یکی از ارکان مهم کنترل کیفیت آماری برنامه های رد یا قبول برای ورودی یا محصول خروجی می باشد. وقتی محموله را دریافت می کند با انجام نمونه گیری و تحلیل نتایج، در صورتیکه محموله مورد نظر در حد استانداردهای مورد نیاز باشد، قبول و در غیر این صورت آنرا رد می کند.

بازرسی برای رد یا قبول مواد اولیه

مواد اولیه مصرفی شرکت بیش از ۱۰۰ قلم است که عمدتاً از خارج از کشور تأمین می شود در حال حاضر بیش از ۹۰% مواد اولیه مورد استفاده صنایع شوینده و بهداشتی از خارج تهیه می شوند. عمده مواد مورد مصرف فله ای بوده  و بصورت پودر (جامد) و مایع می باشند.

نمونه گیری رد یا قبول محموله های فله

مواد فله بصورت مایع، گاز و جامد وارد واحدهای تولیدی می شوند. این مواد بعنوان محصولات واسطه ای در فرآیندهای تولیدی صنایع معدنی، شیمیایی، دارویی و بسیاری از صنایع دیگر تولید شده و بعنوان مواد اولیه وارد واحدهای صنعتی می شوند که محصولات نهایی و مصرفی تولید می کنند.

بازرسی برای رد یا قبول محصول ساخته شده

در شرکت نیکان شیمی همانند اکثر شرکتهای تولید کننده محصولات شوینده و بهداشتی از روشهای بازرسی برای رد یا قبول محصول ساخته شده استفاده بعمل نمی آید.

بازرسی در حد رطوبت قالبهای صابون ساخته شده با استفاده از MIL-STD-414

بازرسی رد یا قبول محصول ساخته شده از نظر درصد رطوبت در مورد صابون حمام سبزگلنار انجام می شود در هر شیفت حدود ۱۶۸۰ کارتن صابون تولید می شود و هر کارتن حاوی ۷۲ قالب است که جمعاً ۹۶۰/۱۲۰ قالب صابون تولید شده خواهد بود.

 نتیجه گیری و ارائه پیشنهادات

با انجام بررسیها و مطالعات انجام شده در شرکت نیکان شیمی به مشکلاتی در خصوص وضعیت کنترل کیفیت پی برده شد که ابتدا به شرح مسائل و مشکلات پرداخته و سپس در خصوص رفع مشکلات پیشنهاداتی ارائه می شود. بطور کلی مسائل کیفیتی واحد تولیدی را می توان به دو گروه مسائل عام، که بر کیفیت کلیه محصولات اعم از صابون، پودرهای شوینده و خمیردندان اثر می گذارد و مسائل خاص که مربوط به هر یک از محصولات است تقسیم بندی نمود.

پیشنهادات:

  1. استفاده از نمونه گیری فله ای برای رد یا قبول مواد اولیه و محصول ساخته شده
  2. برقراری جلسات لازم برای مسئولین و مدیران تولید در مورد ارزش و کارایتی تکنیک های کنترل کیفیت

۳- تهیه و استفاده از نمودارهای علت و معلول جهت پی بردن به علل مهم و جزیی

۴- توجه به قسمت مهندسی تعمیرات و نگهداری ماشین آلات و اجرای برنامه های تنظیم، تعمیر و نگهداری آنها

۵- برنامه ریزی صحیح آزمایشات برای مشخصه های مورد نیاز محصولات مختلف

تاریخچه شوینده ها در جهان

از جمله تصاویر بسیار متنوعی که بر دیوارهای اهرام مصر یافت شده است نمودارهایی است که برخی از مصریان باستان را در حال رختشویی با پا نشان می دهد. رختشویی روم  باستان نیز برای شستشوی لباسها، از پاهای خود استفاده می کردند. به این ترتیب شستن لباس ظاهراً در آن زمان عملی بسیار ساده شمار می رفت.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.