پایان نامه معماری – مجتمع تجاری آرمان

مجتمع تجاری آرمان هدف از طراحی مجموعه‌های تجاری ایجاد محیطی خوشایند برای خرید کالا؛ دریافت خدمات و ارتباط انسانها با یکدیگر است. برای رسیدن به این هدف ابتدا نگاهی  گذرا به تاریخچه تجارت و ایران و تاریخچه ایجاد مجموعه‌های تجاری و اجتماعی در ایران ومشهد داریم و سیر تکامل و ویژگیهای این مجموعه‌ها را مورد بررسی قرار میدهیم.

مقدمه

مجتمع تجاری آرمان تجارت پدیده‌ای است فریبنده و خطرساز که وارد شدن در آن نیاز به آگاهی دارد چه در غیر آن صورت نتیجه آن شریک شدن در نارواییهای بسیار در طول تاریخ است، زیرا کمتر پدید ه‌ای به اندازۀ تجارت مورد اتهام قرار گرفته است. آیا سخن را این طور آغاز می‌کنیم که دهنها را آشوب سازیم و چرا سرآغاز کار را بر صفحه‌های درخشانی که رسالت تاریخی تجارت بر آن نگاشته‌اند قرار نمی‌دهیم.

مطلب  پایان نامه معماری – مجتمع تجاری آرمان مشتمل۸۵ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 مقالات رشته معماری

فهرست مطالب

فصل اول

·       عنوان پروژه ۱

·       چکیده ۲

·       مقدمه ۳

فصل دوم

·       نگاهی به تاریخ تجارت ایران۷

فصـل سوم

·       بررسی نمونه‌های مشابه۱۹

فصل چهارم

·       مطالعات در مراکز تجاری۳۱

فصـل پنجم

·       مطالعات منطقه استان خراسان ۳۹

فصل ششم

·       نتیجه گیری۷۵

·       بررسی ضوابط ومقررات در ارتباط بامرکز تجاری۷۶

فصل هفتم

·       آنالیز سایت۷۸

فصل هشتم :

·       منابع۸۱

·       نقشه‌ها ۸۲

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته معماری

خلاصه ای کوتاه از مقاله پایان نامه معماری – مجتمع تجاری آرمان را در زیر می توانید ببینید.

مجتمع تجاری آرمان

علاقه و انگیزه

موضوع تجاری با توجه به قدرت بی بدیل اقتصاد در عصر ما موضوعی ویژه در طراحی معماری به حساب می آید. در عصری که توجه به هر مسئله به میزان صرفه و بازده اقتصادی آن می باشد پیداست که امکان پرداختن به نگاه های خاص در معماری مجموعه های تجاری تقویت می گردد به همین دلیل انتخاب یک مجموعه تجاری برای طراحی معماری خود به خود جذاب تر از موضوعات دیگر می باشد.

چکیده :

هدف از طراحی مجموعه‌های تجاری ایجاد محیطی خوشایند برای خرید کالا؛ دریافت خدمات و ارتباط انسانها با یکدیگر است. برای رسیدن به این هدف ابتدا نگاهی  گذرا به تاریخچه تجارت و ایران و تاریخچه ایجاد مجموعه‌های تجاری و اجتماعی در ایران ومشهد داریم و سیر تکامل و ویژگیهای این مجموعه‌ها را مورد بررسی قرار میدهیم.

مقدمه

سیری در نظریه‌های تجارت:

مجتمع تجاری آرمان تجارت پدیده‌ای است فریبنده و خطرساز که وارد شدن در آن نیاز به آگاهی دارد چه در غیر آن صورت نتیجه آن شریک شدن در نارواییهای بسیار در طول تاریخ است، زیرا کمتر پدید ه‌ای به اندازۀ تجارت مورد اتهام قرار گرفته است. آیا سخن را این طور آغاز می‌کنیم که دهنها را آشوب سازیم و چرا سرآغاز کار را بر صفحه‌های درخشانی که رسالت تاریخی تجارت بر آن نگاشته‌اند قرار نمی‌دهیم.

نیاز به مجموعه‌های تجاری

از دوران انقلاب صنعتی به بعد تجارت همواره اهمیت روزافزونی یافته و بر نقش آن در توسعه و رشد اقتصادی افزوده شده است. تجارت داخلی باعث گسترش در تقسیم کار داخلی کشورهای صنعتی شد که به سرعت آن کشورها از به یکدیگر وابسته نمود و پیشاهنگان انقلاب صنعتی را به این فکر واداشت

نگاهی به تجارت ایران

مجتمع تجاری آرمان همزمان با شکل‌پذیری حکومت در ایران در کشور همجوار بابل حرف و صنایع از چهارچوب جوامع اشتراکی خارج شده و در شهرها پیشه ورانی که از حرفه خود امرار معاش می‌کردند. پدیدار شدند. آنان در میدان خرید و فروش شهر که معمولاً نزدیک دروازه‌های شهر بود  که یا کارگاههای کوچکی داشتند و سفارشات را پذیرفته و انجام می‌دادند. قوانین همورابی سفالگران، سنگ تراشان ، خیاطان، آهنگران، دباغان را در عدد صنعتگران ذکر کرده است و در این دوره بازرگاین به نحو متسوسی توسعه و تکامل می‌یابد.

جاده ابریشم، شاهراه تجارت شرق :

مجتمع تجاری آرمان راه تجاری معروف به راه ابریشم را می‌توان تا سال ۱۷۰۰ میلادی (پیش از گسترش تجارت دریایی ) یکی از مهمترین راههای تجاری دنیا به شمار آورد.

جاده ابریشم از شهر چانگ آن (شیا امروزی ) واقع در شهر چین شروع می‌شد، شاخه‌ای از آن به فلات پامیر می‌رسید از آن جا به شهرهای مرو، بلخ ، سمرقند و ماوراء النهر(آسیای مرکزی) رسیده وارد نیشابور می‌شد.

نقش ایران در احیای جاده ابریشم :

مجتمع تجاری آرمان جمهوری اسلامی ایران پس از گذر موفقیت‌آمیز برنامه پنج ساله اول توسعه و برپایی صنایع عظیم تولیدی و گسترش همه جانبه سیستمهای ارتباطی مدرن، یکی از توسعه یافته‌ترین کشورهای خاورمیانه در زمینه‌های اقتصادی، صنعتی و صادراتی شده است. اکنون ایران با برخورداری از منابع عظیم اولیه و تولیدات روزافزون صنعتی در صدد بسط و گسترش روابط خود با کشورهای منطقه است.

 لزوم مراکز تجاری در یک شهر

مجتمع تجاری آرمان لزوم فراهم نمودن انواع کالا در یک شهر، ورود کالا از شهرهای دیگر و صدور کالا به دیگر شهرها را ایجاب می‌نماید. از طرف دیگر لزوم در سترس قرار دادن انواع کالا برای مردم، بطوری که بتوانند به سهولت کالای مورد نیاز خود را انتخاب و تهیه نمایند، لزوم ایجاد مراکز تجاری در شهرها را به وضوح نشان میدهد.

چگونگی پیدایش مجموعه‌های تجاری از نقطه نظر تاریخی و اجتماعی :

قبل از بحث درباره تأثیرات بازار در شهر کرمان لازم به نظر می‌رسد، بحث کوتاهی دربارۀ پیدایش بازار از نقطه نظر تاریخ اجتماعی به عمل آید.

با نگرشی کوتاه به تاریخ تمدن در می‌یابیم که پیدایش روابط اجتماعی از زمانی شروع می‌گردد که سیستم‌های اجتماعی برای اولین بار به مفصه ظهور رسید، سالها پیش در زمانیکه انسانهای اولیه می‌زیسته‌اند، قبل از تشکیل قبیله‌ها و قبل از پیدایش تمدن، احتیاجات هر فردی منحصر به چند عنصر اولیه زندگی بود، که هر انسانی به تنهایی قادر به رفع احتیاجات خود بود.

سیر تکاملی مجموعه‌های تجاری :

مجتمع تجاری آرمان در ابتدا بازار مکانی بسیار ساده بوده است. و بنابر احتیاجات زمان خود تغییر و تحول پیدا کرده است. همانطور که گفتیم بازار همیشه تابع زمان بوده است. قرنها پیش زمانی که سیستم تولید فقط سیستم کشاورزی بود، شکل بازار هم بسیار ساده و  بسیار ارگانیک، در هر نقطه‌ای که احتیاج به وجود آمده است، پیدا شده است.

بررسی مجموعه‌های تجاری گذشته از نظر شهرسازی

مجتمع تجاری آرمان یکی از مهمترین جنبه‌های بازار موقعیت و اهمیت شهری آن است و در اکثر شهرهای ایران می‌توان از آن به عنوان قلب شهر و  یا به طور کلی بافت اصلی شهری نام برد. مخصوصاً در شهرهایی که در گذشته در مسیر شاهراه کاروانها قرار  داشته‌اند. (جادۀ ابریشم)، اهمیت آن بسیار بارزتر و نمایان‌تر است.

مرکز تجارت بین‌المللی دبی :

دبی بدون هیچ رقیبی مرکز تجاری خلیج فارس شده است. مرکزی که برای شرکت‌های تجاری نمونه می‌باشد و از نظر وسائل ارتباطی غنی و از نظر مقررات بسیار سهم است. در این بندر که کمتر از ۱۵ میلیون نفر جمعیت دارد، بر ۳/۲ واردات و حدود ۹۰% صادرات امارات متحده عربی نظارت می‌شود.

مبلمان و طراحی داخلی فضاهای تجاری :

در فروشگاههای بزرگ یا مراکز خرید نحوه قرارگیری وسایل نقش عمده‌ای را در سیرکولاسیون دارد. بدین جهت شیوه مناسب قرارگیری وسایل عرضی کریدورهای عبوری در اینجا آورده شده است. حداقل عرض عبور برای یک نفر از میان قفسه‌ها ۶۰ سانتیمتر است ولی برای راهروهای اصلی حداقل ۹۰/۱ متر و برای راهروهای فرعی حداقل ۳۰/۱ متر کافی است.

 نور‌پردازی در مراکز تجاری :

مجتمع تجاری آرمان وضع ظاهر مجموعه در شب چه از نظر ساختمان و  چه از نظر فضای باز باید بدقت مطالعه شود، چون در مراکزی که در ساعات شب نیز کار می‌کنند مقدار زیادی از خرید شبانه انجام می‌شود. در بعضی از نقاط اصولاً نور نقش عملکردی و ایمنی دارد، همانند محل‌ های اتومبیل‌رو، پارکینگ‌ها، بارانداز و … در نتیجه انتخاب صحیح وسایل نورپردازی علاوه بر ایمنی به زیبایی مجموعه نیز کمک می‌نماید.

ویترین در مراکز تجاری :

مجتمع تجاری آرمان در فروشگاهها ویترین و نحوه قرارگیری و آرایش آن نقش مؤثری در فروش دارد. بدین جهت طراحی مناسب ویترین و استفاده حداکثر از نمای فروشگاهها برای نمایش کالا بسیار حائز اهمیت است. نحوه نور‌پردازی ویترینها از جمله مواردی است که باید به آن توجه داشت چرا که عمق ویترین و جنس دیوار پشتی و زاویه‌ای که این دیوار نسبت به سطح افقی ویترین دارد می‌تواند در انعکاس نور و دید تأثیر  داشته باشد.

آبنما در مراکز تجاری :

بطور کلی استفاده از آب چه به صورت آبشارها و چه به شکل آب‌نماهای کم و یا پرعمق ، زیبایی زیادی به فضا می‌دهد،  که دو عامل گیاه و آب که از عوامل اصلی و مهم زیبایی‌های طبیعی هستند و  مصنوعات بشری بخصوص در حیطه ساختمانهای بزرگ را لطافت می‌بخشند.

فضای سبز در مراکز تجاری :

استفاده از گیاهان در داخل  و خارج ساختمان همواره مو جب تلطیف فضا و انبساط خاطر می‌گردد. استفاده از فضای سبز و گیاهان در فضاهای داخلی مرکز خرید باعث مطبوع و دلپذیرشدن فضاها می‌شود. گیاهان بواسطه علاقه‌ای که به نورگیری از بالا دارند، براحتی از طریق نورگیری سقفی تأمین می‌شوند و رشد می‌نمایند.

تهویه در مراکز تجاری:

مراکز تجاری یکی از فضاهای بسیار پرازدحام است که باید نسبت به تهویه آنها توجه زیادی مبذول داشت تا از ایجاد محیطی نامطبوع و غیرقابل تنفس پرهیز شود و با ایجاد آسایش محیطی برای مشتریان و کسبه بتوان بر رونق تجارت و جلب مشتری افزود. زیرا که در محیطی راحت، تمایل بیشتری نسبت به صرف وقت و خرید مایحتاج ابراز می‌نمایند.

تقسیمات کشوری:

براساس آخرین تقسیمات کشوری خراسان دارای ۲۹ شهرستان (و یک بخش انتزاع شده «سرایان»)،  ۹۴ شهر، ۹۰ بخش، ۲۳۸ دهستان و حدود ۶۱۸۷ آبادی مسکونی می‌باشد. از ۳۰ شهرستان خراسان ۱۴ شهرستان دارای مرزهای بین‌المللی مجموعاً به طول ۱۴۵۲ کیلومتر می‌باشند.

موقعیت جغرافیایی استان خراسان

استان خراسان وسیع ترین استان کشوراست. و تقریبا در حدود یک پنجم مساحت ایران را تشکیل میدهد. این استان از شمال و شمال شرق به جمهوری ترکمنستان ، از شرق به کشور افغانستان ، از جنوب به استان سیستان و بلوچستان و از غرب و شمال غربی به استان یزد ، اصفهان ، سمنان و گلستان محدود می باشد. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری استان خراسان دارای ۲۳ شهرستان ، ۵۴ شهر ، ۲۴ بخش و ۲۲۴ دهستان و ۷۹۹۶ آبادی دارای سکنه می باشد.

خراسان در عرصه تاریخ

در عرصه‌ تاریخ ، خراسان همواره شاهد ظهور و سقوط و طلوع و غروب قدرتها و حکومتهای مختلف بوده است و فرازو نشیب های فراوانی را به خود دیده است. در این سرزمین پهناور ،‌اقوام و حکومتهای ازبک ، ترک ، تاتار ، عرب ، مغول ، غز ، قجر و قیچاق ، ترکمن و افغان ظهور نموده حکومت کرده و سقوط کرده اند و در طول حکومت خود حوادث فراوانی را بوجود آورده‌اند. جنگهای فراوانی را دیده است و چکاچک شمشیرها و تیغها و سنانهای بسیار دیده است.

خراسان رضوی

استان خراسان رضوی بخش کوچکی از خراسان بزرگ است. خراسان بزرگ در ادبیات ایران شامل تمامی شمال شرق ایران و بخش بزرگی از افغانستان می‌شود اما خراسان رضوی به مرکزیت شهر مشهد یکی از استان‌های کشور ایران است. این استان با مصوبه دولت در سال ۱۳۸۳ خورشیدی و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان ایجاد شد.

استان خراسان رضوی در یک نگاه:

استان خراسان رضوی با مساحتی بالغ بر ۱۲۷۴۳۲ کیلومتر مربع دارای ۱۹ شهرستان،  ۶۴ نقطه شهری، ۶۲ بخش و ۱۵۸ دهستان و ۳۷۶۷ آبادی دارای سکنه می‌باشد. این استان دارای ۸۴۱ کیلومتر مرز مشترک با کشورهای همسایه است (۳۰۲ کیلومتر با افغانستان، ۵۳۹ کیلومتر با ترکمنستان) تراکم جمعیت در این استان حدود ۴۲ نفر در کیلومتر مربع می‌باشد.

آب و هوا

مجتمع تجاری آرمان گستردگی استان و عواملی مانند وجود رشته‌ کوههای مرتفع و مناطق کویری، دوری از دریا و وزش بادهای مختلف، موجب گوناگونی آب و هوا در مناطق آن گردیده است.

در بیشتر بررسیهای انجام گرفته از جمله مطالعات آمایشی خراسان، این سرزمین به سه منطقه آب و هوایی شمال، مرکز و جنوب تقسیم می‌شود.

نتیجه گیری

-با توجه به مسائل فوق می توان چنین نتیجه گرفت که سرمای هوا ووزش باد در ماه های سرد سال نقش تعیین کننده تری در طراحی فضای داخلی و خارجی در منطقه مورد مطالعه دارند.

  • پایین بودن دمای هوا در زمستان در مقایسه با بالا بودن دمای هوا در تابستان بحرانی تر است.
  • نیاز به گرم کردن فضاهای داخلی بیش از ۶ برابر نیاز سرد کردن آنهاست.
  • در تابستان می توان با افزایش رطوبت به هوا دمای آن را در حد آسایش انسان تعدیل نمود.

فهرست منابع و ماخذ

  • جزوه مربوط به استانداردها وضوابط…(خانم مهندس کلالی)
  • ضوابط و مقررات ساخت وساز در فضاهای تجاری
  • ضوابط ومقررات شهرداری مشهد
  • شکل گیری معماری در تجارت ایران وغرب (محمد منصور فلامکی)

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته معماری

 

 

 

 

نظرات بسته شده است.