لایه ازون

تحقیق حاضر با موضوع لایه‌ی اوزون در بردارنده‌ی : توضیحاتی چند در مورد این لایه و آلاینده‌هایی که باعث آن می‌شوند و هم‌چنین مضراتی که برای جانداران ساکن زمین دارند می‌دهد.

این تحقیق دانشجویی لایه ازون مشتمل بر۴۰صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

مقدمه. ۲

شیمی استراتوسفر : لایه ازون.. ۳

مناطق مختلف فضا ۶

واحدهای غلظت برای گازها در محیط زیست… ۷

شیمی لایه ازون.. ۸

جذب نور بوسیله‌ی مولکول‌ها ۸

اثرهای زیست شناختی تهی شدن ازون.. ۹

فرابفش در دنیا پیشگام بوده ۱۳

اصول نور شیمی… ۱۴

تولید و تخریب غیر کاتالیزی ازون.. ۱۶

فرایندهای کاتالیزی تخریب ازون.. ۲۲

ساختار لوویس برای رادیکال‌های آزاد ساده ۲۴

سرعت واکنشهای رادیکالی… ۲۶

کلر و برم اتمی به عنوان کاتالیزگرهای X… 29

حفره ازون.. ۳۳

منابع و مآخذ :۳۵

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله لایه ازون را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

خلاصه‌ی تحقیق بدین شرح است : در ارتفاعی بین ۱۵ تا ۵۰ کیلومتری ( یعنی استراتوسفر ) لایه‌ای از گاز ازون قرار دارد که نه در دسترس و نه قابل مشاهده است. با این حال، زندگی کاملاً به وجود آن بستگی دارد. لایه‌ی ازون مانند سپری بین ما و اشعه‌ی خطرناک فرابفش خورشید قرار گرفته است. این اشعه، پوست را به شدت می‌سوزاند و در صورت تابش مداوم و شدید، سرطان پوست ایجاد می‌کند.

مناطق مختلف فضا

اجزای اصلی ( صرف نظر از مقدار متغیر بخار اب که معمولاً وجود دارد ) یک هوای پاکیزه در جوّ زمین عبارت‌اند از مولکول های دو اتمی نیتروژن ( N۲ جدود ۷۸ % مولکول‌ها ) مولکول‌های دو اتمی اکسیژن ( O۲ حدود ۲۱ % ) ، آرگون ( Ar ، حدود ۱ % ) و کربن دی اکسید ( Co۲ ، حدود ۰۳/۰ % ) که در نتیجه احتراق مواد سوختی که به طور طبیعی در سطح زمین به آن مواجه هستیم، واکنش ناپذیر است.

واحدهای غلظت برای گازها در محیط زیست

واحدهای غلظت که برای گازهای موجود در هوا در علوم محیط زیست به کار برده می شود با واحد مول بر لیتر (مولاریته) که برای شیمیدان‌ها آشناست، متفاوت است.

جذب نور بوسیله‌ی مولکول‌ها

شیمی تهی شدن ازون و در واقع شیمی‌ای دیگری فرآیندها در اسستراتوسفر بوسیله‌ی انرژی نور خورشید پیش برده می‌شود به این دلیل، تجزیه و تحلیل خود را با برسی رابطه بین جذب نور بوسیله‌ی مولکول‌ها و برانگیختگی آنها که موجب واکنش پذیری مولکول‌ها می‌شود، شروع می‌کنیم. یک شیء سیاه رنگ نور را در تمام طول موجهای طیف مرئی، یعنی از nm 400 (نورفرابفش)تا حدود mn 750 (نور قرمز) جذب می‌کند. (طول موج نور غالباً در واحد نانومتر(nm) بیان می شود و یک نانومتر ۱۰۹ است).

اثرهای زیست شناختی تهی شدن ازون

کاهش غلظت ازون استراتوسفر سبب می شود که نور uv – B بیشتری به سطح زمین نفود کند. پیش‌بینی می شود که ۱ % کاهش در ازون بالاسری به ۲ % افزایش در شدت uv – B در سطح زمین بی انجامد. این افزایش در میزان uv – B  اثرهای زیان آوری به موجودات زنده از جمله انسان وارد می سازد.

فرابفش در دنیا پیشگام بوده

هم چنین شواهدی در دست است که افزاش سطح uv – B به افزایش آب مروارید، به ویژه در بین افرادی که چندان مسن نیستند منتهی می شود. پیش‌بینی می‌شود که با ۱۰ % افزایش در مقدار uv – B موارد مبتلا به آب مروارید را در بین افراد ۵۰ ساله ۶ % بالا می‌برد. افزایش تماس uv – B هم چنین به تضعیف سیستم ایمنی بدن انسان و در نتیجه آن افزایش شیوع بیماری‌های عفونی منتهی می‌شود.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.