کاربرد وسایل سمعی بصری

این مقاله دانشجویی مشتمل بر ۹  صفحه است.

 این مقاله دانشجویی به صورت کامل در زیر قابل مشاهده می باشد:

فهرست مطالب

مقدمه. ۲

تعریف وسایل دیداری- شنیداری.. ۳

تاریخچه وسایل دیداری- شنیداری.. ۴

روش های تهیه منابع دیداری و شنیداری.. ۴

طبقه بندی انواع رسانه‌ها ۵

وظایف واحد سمعی بصری یک روابط عمومی در برنامه‌ها ۹

مقدمه

پیشرفت علوم و فنون در چند سده اخیر جهان را وارد عصر تازه ای کرده است. در این دوران منابع دیداری شنیداری در حوزه های ارتباطات، اطلاع رسانی، آموزش و پژوهش به کار گرفته شد و فرهنگی جدید شکل گرفت. با گذشت زمان منابع دیداری شنیداری به کتابخانه ها و آرشیوها راه یافت. از این رو سازماندهی، حفاظت و ذخیره و بازیابی این منابع از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این رابطه منابع دیداری و شنیداری تنها ابزار ثبت غیر چاپی مناسب برای انتقال شفاهی هنر و تمدن هستند. مواد دیداری- شنیداری در حوزه اطلاع رسانی،ارتباطات، دبیزش، منابع فرهنگی و تحقیقات نقش روز افزونی را ایفا می کند. همراه با گسترش فناوری های جدید، گسترش حوزه مواد دیداری-شنیداری به عاملی ضروری و اجتناب ناپذیر در همه کشورهای جهان تبدیل شده است. در جریان این پیشرفت، مجموعه های مواد دید و شنودی همچون قارچ از هر سو سر بر آورده و باسرعت زیادی رشد می کنند و هر کدام از این مجموعه ها حاوی اسناد منحصر به فرد تاریخی و غیر قابل جایگزین هستند.

از سوی دیگر، روابط عمومی نیز با ظهور در قرن بیستم و نقش موثر آن در حوزه های مختلف آموزشی، فرهنگی، اجتماعی، هنری و… از انواع رسانه ها به عنوان ابزار انتقال پیام به مخاطب بهره می برد. رسانه های مختلف از نوشتاری تا دیداری و شنیداری و الکترونیک همگی از ابزارهای مهم پیام رسانی در روابط عمومی به شمار می روند. از این رو تعریف، تاریخچه و شناخت کاربرد  وسایل ارتباطی در روابط عمومی از گذشته تا کنون بویژه در هزاره سوم، از اهمیت فزاینده ای برای روابط عمومی های عصر جدید که عنوان «روابط عمومی الکترونیک را یدک می کشند، برخوردار شده است. لیکن قبل از هر نگاه فنی به وسایل ارتباطی معاصر، باید اجزا و عناصر هنرهای تجسمی را که پایه ای برای شکل گیری و ظهور وسایل دیداری و شنیداری هستند، شناسایی شود و سپس کاربردهای ارتباطات تصویری و شنیداری در روابط عمومی ها مورد توجه قرار گیرد.

تعریف وسایل دیداری- شنیداری

وسایل دیداری- شنیداری یا سمعی- ‌بصری، به آثار دارای هر دوی عناصر شنیداری و دیداری اشاره دارد که می‌تواند به تهیه و تولید این گونه آثار، یا ابزاری که برای ارایه این گونه آثار به کار می‌رود، نیز اشاره داشته باشد. تجهیزات دیداری- شنیداری فرایندهای مورد استفاده در تلویزیون، فیلم‌ها، ویدیوها و چندرسانه‌ای‌ها (بازی‌ها، اینترنت، و غیره) را شامل می‌شود.

– منابع دیداری و شنیداری، اسناد غیرمکتوب شامل مواد سمعی و بصری هستند که قسمت عمده ای از زندگی و فرهنگ ما را تشکیل می دهد. (کتابخانه ملی ایران)

– اثری است که همزمان برای گوش و چشم گیرایی داشته باشد و شامل رشته ای از تصاویر مرتبط و صدای همراه آن است که بر روی ماده مناسب ضبط شده باشد.

– مواد ضبط شده دیداری با یا بدون حاشیه صوتی صرفنظر از مبنای فیزیکی آنها و شیوه ضبط مورد استفاده مانند فیلم ها، فیلم استریپ ها، میکروفیلم ها، اسلایدها، نوارهای مغناطیسی، ویدئو گرام ها، صفحات لیزری، خواندنی به شیوه نوری و… .

– همچنین در فرهنگ اصطلاحات تخصصی قانون حق پدید آور و حقوق جانبی آن از سازمان جهانی مالکیت معنوی، اثر دیداری-شنیداری چنین تعریف شده است:

وسایل دیداری- شنیداری حوزه‌های مختلفی را شامل می‌شود:

– حوزه‌های مرتبط با صنعت (سازندگان تجهیزات صدا و تصویر، بازار فیلم و تلویزیون، و غیره)

– حوزه‌های سازمانی (مراجع تنظیمی و نظارتی، مدیریت و ادارهٔ تولید، بایگانی و مستندسازی، و غیره)

– حوزه‌های آموزشی (آموزش از طریق فیلم و تلویزیون، کارآموزی، و غیره)

– حوزه های فرهنگی (هنرهای خلاق، انتقادی، جشن‌ها، و غیره).

همچنین یک پرزنتیشن (ارایه) حرفه‌ای نیز می‌تواند با یک دستگاه نمایش، پرتوافکن (پروژکتور) و یک برنامه مثل پاورپوینت پخش شود.

تاریخچه وسایل دیداری- شنیداری

تاریخچه دیداری-شنیداری با تاریخ سینما، صدا و تلویزیون می‌پیوندد. به نظر می‌رسد که اولین تعریف عبارت این بوده باشد: «هر چیزی که کتاب نباشد، حتی واقع‌بینانه‌تر، هر سندی که به ماشین خواندن نیاز داشته باشد.» برای کتابداران، مواد دیداری-شنیداری، رسانه‌های ضبط‌شده و پخش صدا و تصویر ایستا یا پویا است. آن‌ها با اختراع گرامافون توسط توماس ادیسون در سدهٔ ۱۹ میلادی به ظهور رسیدند. منابع دیداری و شنیداری پدیده ای جدید و عامل به کارگیری ارتباطات و تکنولوژی بوده و این منابع از سده ی ۱۹ میلادی به کار گرفته شده اند و در سده ی ۲۰ با سرعت چشم گیر و رشدی فزاینده راه خود را در همه ی عرصه های زندگی بشر باز کرده اند.

امروزه یک اثر دیداری- شنیداری بر پایهٔ محتوایش (برنامه تلویزیونی، مستند، ویدیو، غیره) یا بر پایهٔ قواعد جاری یک کشور (مثلاً سازمانی که مسئولیت تعریف این آثار را داشته باشد) تعریف می‌شود. منابع دیداری-شنیداری می‌توانند به عنوان منبعی برای تاریخ‌نگاران باشند.

روش های تهیه منابع دیداری و شنیداری

روش های اصلی تهیه منابع دیداری و شنیداری و مواد مربوط به آن عبارتند از: خرید، اهداء، مبادله، امانت، و امانت یا اهداء به موجب قانون که از آن به عنوان واسپاری یاد شده است.

۱) خرید: خرید منابع دیداری و شنیداری به دلیل گران بودن منابع و مشکل حفاظت و نگهداری آن ها کاری بسیار دقیق و وقت گیر است.

۲) اهدا: یکی دیگر از روش های گرد آوری مواد دیداری و شنیداری اهداء است. اهدا کنندگان می توانند شامل افراد حقیقی، سازمان ها، سفارتخانه ها و نظایر آن ها باشند. این امر به خصوص در مورد مجمو عه های فیلم صادق است. اغلب افرادی هستند که دست به گردآوری مجموعه ای از فیلم ها می زنند ولی چون توانایی ذخیره و نگهداری آن ها را ندارند پس از مدتی ترجیح می دهند مجموعه خود را به یکی از آرشیو ها واگذار کنند. گاه پیش می آید که اهداء کننده حق مالکیت کامل (یعنی مالکیت مادی و معنوی اثر) را ندارد و این امر ممکن است در آینده برای آرشیو مشکل آفرین باشد.

۳) مبادله: یکی دیگر از راه های متداول به منظور غنی سازی مجموعه آرشیو های منابع دیداری و شنیداری مبادله با سایر آرشیوهاست. از این رو تهیه و انتشار فهرست منابع آرشیو و توزیع آن میان سایر آرشیو ها چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی می تواند در این مورد کمک شایان توجهی به آرشیو ها بنماید. از راه مبادله آرشیو ها می توانند کمبود های خود را به خصوص در مورد شاهکارهای هنری و آثار کلاسیک جبران نمایند. در واقع مبادله عامل مهم برقراری ارتباط و همکاری همه جانبه در میان آرشیو های جهانی به شمار می رود.

۴) امانت: در بعضی موارد آرشیو ها و مراکز وابسته به مواد دیداری و شنیداری بر حسب شرایط و نیز عدم دسترسی به منبع خاصی به طور مثال فیلم یا صفحه ای را برای مدتی از آرشیو یا مرکزی مشابه خود به امانت می گیرند. این امر به خصوص در زمان برگزاری فستیوال یا نمایشگاه در مورد کشوری خاص یا موضوعی معین بیشتر مشاهده می شود. مسئله مهم در این نوع همکاری ها کیفیت حفظ و نگهداری منابع از طرف آرشیو اصلی و باز پس دادن آن مواد می باشد.

۵) واسپاری: بسیاری از دولت ها با تهیه و تصویب قوانین خاص کلیه تولید کنندگان منابع دیداری- شنیداری و نوشتاری را موظف کرده اند که حداقل یک نسخه از آثار خود را به آرشیو های ملی آن کشور اهدا نمایند.

طبقه بندی انواع رسانه‌ها

۱- رسانه های نوشتاری: مانند روزنامه، مجله، بروشور، بولتن و آلبوم

۲- رسانه های شنیداری: مانند رادیو، ضبط صوت، تِرَک صوتی و گرامافون

۳- رسانه های دیداری ثابت: مانند عکس، پوستر، اسلاید

۴- رسانه های دیداری متحرک: مانند تلویزیون، DVD، VCD، سینما، ویدئو پروژکتور

۵- چند رسانه ای‌ها: مانند اینترنت،کامپیوتر و نرم‌افزارها

انواع رسانه های دیداری و شنیداری

بعد از آشنایی با عناصر و فنون بصری به معرفی و کاربرد انواع رسانه های نوشتاری، دیداری و شنیداری می پردازیم.

رسانه های نوشتاری:

آن دسته از رسانه های همگانی که برای پخش و انتشار خبر ، اطلاعات، آگاهی ها و ایجاد ارتباط میان مردم و انتقال ارزش ها از زبان و بیان مکتوب استفاده می کنند رسانه های نوشتاری هستند. که در عین حال دارای امتیازات و امکاناتی هستند محدودیت هائی را نیز شامل می شوند.

ویژگی ها :

– رسانه نوشتاری ویژه نخبگان است. بدلیل آنکه مخاطب آن باید سواد داشته باشند.

– رسانه های نوشتاری در مقایسه با رادیو و تلویزیون از ابزار و امکانات قابل دسترسی تر برای تولید و انتشار خبر استفاده می کنند. و در نتیجه هر پیام می تواند به شیوه های گوناگون چاپ و در تیراژ بالا منتشر شود. لذا تنوع مطبوعات همواره بیشتر از تنوع دیگر انواع رسانه است اما برای ایجاد سیستم و دستگاه فرستنده و گیرنده رادیو و تلویزیون امکانات فنی متعدد و نسبتاً پیچیده ای مورد نیاز است که هزینه های هنگفت را در بر دارند.

– در اکثر جوامع موارد قانونی و سیاسی متعددی در راه ایجاد و تاسیس رادیو و تلویزیون وجود دارد لذا در عمل رسانه نوشتاری بیشتر از دو رسانه دیگر نقش مردمی کسب می کند و در شکل و محتوا تنوع بیشتری نسبت به سایر رسانه ها دارد.

– ویژگی مکتوب بودن رسانه های نوشتاری آنها را بعنوان سند جلوه گر می کند و به مخاطبان فرصت انتخاب می دهد و آنان را در زمان محدود نمی کند.

محدودیت رسانه های نوشتاری:

– در رسانه های نوشتاری چون مطبوعات و نشریات، خبرها همواره به طور کامل انتشار نمی یابد و این امر به دلیل کمبود وقت و نیز صفحه های محدود و معدود است. هر چند که برخی از مطبوعات بالاترین صفحات را دارا باشند. اگر می خواهید مطلب مهمی حتماً به چاپ برسد سعی کنید آنرا در ابتدای خبر بخش میانی آن ذکر کنید چون احتمال حذف بخش پایانی بسیار زیاد است.

– رسانه های نوشتاری و مطبوعات از مشکل زمانی رنج می برند. این رسانه ها عمر کوتاهی دارند که به ۲۴ ساعت هم نمی رسد و از سوی دیگر مدت زمان لازم برای تولید یک روزنامه از ۵ تا ۸ ساعت متغیر است. به همین دلیل امکان بهره گیری از تمام رویدادها را ندارند.

– محدودیت مکانی یعنی مشکل توزیع همزمان در همه نقاط یک کشور یا حتی یک شهر بزرگ نیز شامل آنها می شود.

انواع نوشته ها و رسانه های نوشتاری مورد نیاز در روابط عمومی:

۱- مراجع (کتاب های مرجع):  داشتن یک کتابخانه مرجع برای یک نویسنده امری ضروری است. مراجع اصلی که در رایانه های شخصی و یا برنامه های نرم افزاری وجود دارد جوابگوی بسیاری از سوالات شما درباره چگونگی بکارگیری واژه ها ، دستور زبان و شیوه نگارش متن است. بهترین کتاب مرجع برای یک نویسنده جدیدترین واژه نامه می باشد. به این منظور می توانید از مراجعی چون Britanika – Babylon– wikipedia می توان استفاده کرد.

۲- کتاب نگارش: یک نویسنده باید در کتابخانه مرجع خود دو نوع کتاب نگارش داشته باشد. یکی برای منابع کلی و دیگری درباره شیوه های خاص نگارش کتاب های مختلف. تمامی نویسندگان اغلب درباره مسائلی همچون نقطه گذاری، تطابق فعل و فاعل یا استفاده از افعال معلوم و مجهول به اشتباه می افتد. لذا داشتن کتاب نگارش یا مجموعه رسم الخط در مجموعه روابط عمومی ضروری است.

۳- اطلس ها: اطلس جهانی منبع جدید و مهم برای یافتن تلفظ صحیح اماکن و بدست آوردن آماری دقیق درباره ملل مختلف بشمار می آید. یک اطلس خوب باید حاوی تعداد بسیاری از نقشه های باشد. اطلس در واقع دایره المعارفی توصیفی شامل اطلاعات جغرافیائی و جمعیت شناسی که توسط نقشه های رنگی و جدول های قیاسی نمایش داده شده است. نویسندگان روابط عمومی که برای شرکت های چند ملیتی کار می کنند استفاده از یک اطلس جدید را امری اجتناب ناپذیر می شمارد.

۴- راهنمای رسانه ای: اگر کار شما فرستادن مقاله های خبری برای رسانه هاست باید فهرستی از اسامی ناشرین و نشانی های آنها را داشته باشید. داشتن فهرست خبرگذاریها، روزنامه ها، شبکه های خبری و ایمیل و شماره تلفن خبرنگار حوزه مربوطه شما از دیگر ضروریات است.

۵- مجلات تخصصی: مسئله مهمی که باید نویسندگان حرفه ای آن را بخاطر بسپارند این است که آنان باید پیشرفت های مربوط به رشته و فن خود در تماس بوده و با یادگیری شیوه های جدید بتوانند نویسندگی، نحوه تولید و نشر خبرهای روابط عمومی را انتقال دهند.

۶- خبرنامه های چاپی: یکی از ابزارهای چاپی مهم در روابط عمومی ها برای انتقال مهم ترین اخبار و اقدامات سازمان است که  معمولا در قطع های کوچک تر از روزنامه ها و نشریات کثیر الانتشار یا تخصصی در صفحات محدود منتشر و اخبار داخلی در آن منعکس می شود. ارسال خبرنامه ها برای سایر سازمان ها و موسسات مرتبط برای معرفی اقدامات انجام شده از شیوه های موثر در بخش های انتشارات روابط عمومی هاست. امروزه نسخه الکترونیکی خبرنامه ها از طریق وب سایت سازمان رایج شده است.

۷- روزنامه ها و نشریات کثیر الانتشار (وقایع روزانه و روند آنها):  نویسندگان روابط عمومی باید حداقل یک مجله هفتگی، یک مجله محلی روزانه و یک مجله روزانه با تیراژ سراسری را مطالعه کنند. برنامه های مشترک درصد او سیما نیز عموماً منابع خوبی برای گرفتن اطلاعات درباره وقایع روزانه و تحلیل خبرها است.

۸- بروشور: بروشور به معنای جزوه و دفترچه ای است که توضیحات جامع و کاملی را در مورد یک موضوع یا فرآیند ارائه می کند. این توضیحات معمولاً با مجموعه ای از تصاویر همراه می شود. بروشور غالباً دارای جلد، رو و پشت و فاقد فضای قابل توجه در عطف است و به صورت های گوناگون صحافی ارائه می شود. ویژگی منحصر به فرد بروشور که در کمترین محصول گرافیکی به چشم می آید قابلیت تغییر ابعاد در هنگام استفاده و ارائه است. به این معنی که هنگام ارائه یک بروشور این امکان وجود دارد که ابعاد آن ۲×۱۰ سانتی متر باشد ولی در هنگام استفاده ممکن است ابعاد این محصول به ۶۰×۲۰ سانتی متر افزایش یاید. از سوی دیگر بروشور معمولاً توسط عامل توزیع به مخاطب ارائه می شود.

وظایف واحد سمعی بصری یک روابط عمومی در برنامه‌ها

برای مسئول سمعی بصری چک لیستی تهیه کرده‌ام که در همه برنامه‌ها این وسایل و امکانات را به همراه داشته باشد. این امکانات و موارد شامل مأموریت های برون سازمانی نیز می‌شود. چرا که خیلی از مواقع در بازدیدها و برنامه ها، روابط عمومی به شهرستان ها دعوت می‌شود.

دوربین فیلمبرداری DV با باطری های شارژ شده و در صورت لزوم باطری یدکی شارژ شده، هدفن برای گرفتن ساندچک دوربین (مطمئن باشیم وقت فیلمبرداری، صدا در حال ضبط شدن است)، فیلم خام دی‌وی (قبل از زدن دکمه رکورد از خام بودن فیلم اطمینان حاصل کنیم و همیشه به تعداد کافی فیلم خام به همراه داشته باشیم. توصیه می شود حتی اگر در یک نوار ۵ یا ۱۰ دقیقه فیلم ضبط می کنیم، برای برنامه های دیگر از فیلم خام استفاده کنیم، اگر به پای تبلیغ برای سونی نگذارید، توصیه می شود همیشه از نوار سونی استفاده کنیم) بعد از هر فیلمبرداری، نام برنامه، تاریخ و مکان آن را روی لیبل داخل قاب فیلم نوشته و لیبل را روی فیلم بچسبانیم تا در جستجو ها با مشکل مواجه نشویم. این کار به آرشیو کردن فیلم ها بر اساس تقویم ماهیانه کمک می‌کند.
میکروفن یقه‌ای HF با شارژ کامل و باطری قلمی یدک برای صدابرداری با کیفیت مناسب.
Voice Recorder با شارژ کامل و اطمینان از فضای خالی مورد نیاز با میکروفن یقه‌ای برای سهولت در پیاده سازی اطلاعات برنامه،


برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.