گزارش کارآموزی (کار ورزی)مقالات رشته الکترونیک

کارآموزی برق صنعتی شرکت آریارعدجهان

دانشجویان در هر مقطعی برای تطبیق آموخته های تئوری با فعالیت عملی در اواخر دوره تحصیل خود دوره ای را با عنوان کارآموزی در یکی از ادارات یا سازمانهای مرتبط با رشته خود سپری می کنند . این دوره برای رشته برقصنعتی  ، ۲۴۰ ساعت بوده و به صورت درسی ۲ واحدی ارائه می شود .

مطلب کارآموزی برق صنعتی شرکت آریارعدجهان مشتمل۸۰صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

مقدمه کارآموزی : ۲

آشنایی با مکان کارآموزی: ۵

مقدمه. ۸

تعاریف اولیه تابلو. ۱۰

تابلوهای برق. ۱۰

انواع تابلوها : ۱۳

خصوصیات تابلوها ۱۴

حفاظت الکتریکی تابلو. ۱۷

طریقه ساخت.. ۱۷

نقشه کشی تابلوها ۱۸

ساخت تابلوها ۱۹

حفاظت تجهیزات و نفرات در تأسیسات الکتریکی تابلو. ۲۱

مقدمه. ۲۱

فیوزها ۲۲

تقسیم بندی فیوزها ۲۳

اندازه استاندارد فیوزها ۲۶

محافظت سیم ها و کابل های انشعاب معمولی.. ۲۷

کنتاکتور (کلید مغناطیسی) ۳۱

جریانهای نامی کنتاکتور. ۳۴

ولتاژهای نامی کنتاکتور. ۳۵

قابلیت قطع و وصل و طول عمر کنتاکتور. ۳۶

قدرت قطع کنتاکتور. ۳۷

قطع کننده حرارتی (رله حرارتی یا بی متال) ۳۹

کلید محافظ.. ۴۰

شستی.. ۴۲

لیمت سوئیچ یا میکروسوئیچ.. ۴۳

رله های زمانی (تایمرها) ۴۴

رله زمانی یا تایمر موتوری یا الکترومکانیکی.. ۴۴

رله زمانی یا تایمر الکترونیکی.. ۴۵

رله زمانی هیدرولیکی.. ۴۶

رله زمانی یا تایمر نیوماتیکی (پنوماتیکی) ۴۶

رله زمانی بی متال یا حرارتی (تایمرحرارتی) ۴۷

لامپ سیگنال. ۴۸

کلیدهای تابع فشار (کلیدهای گازی) ۴۹

کلیدهای شناور. ۵۰

چشمهای الکتریکی (سنسورها) ۵۱

کلیدهای تابع دور (گریز از مرکز) ۵۲

کلیدهای تابع درجه حرارت.. ۵۲

نقشه های مدار کنترل. ۵۴

حروف شناسایی.. ۵۴

شماره گذاری و نمایش تعداد کنتاکتهای کنتاکتور. ۵۶

شمای فنی یا نقشه تک خطی.. ۵۸

نقشه مسیر جریان. ۵۹

اصول کلی طراحی مدارهای فرمان. ۶۶

تحلیل انواع مدارات فرمان. ۷۱

راهنمای انتخاب درجات حفاظتی برای تابلوهای بکار رفته در شبکه های توزیع. ۷۲

شینه های بکار رفته در تابلو. ۷۵

۱- مقدمه. ۷۵

۲- حداکثر دمای پیوسته. ۷۶

۳- انتخاب شکل سطح مقطع شینه. ۷۶

۴- جداول ظرفیت باردهی شینه های مختلف مسی و آلومینیومی.. ۷۷

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

گزارش کارآموزی (کار ورزی) مقالات رشته الکترونیک

خلاصه ای کوتاه از مقاله کارآموزی برق صنعتی شرکت آریارعدجهان را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه کارآموزی :

دانشجویان در هر مقطعی برای تطبیق آموخته های تئوری با فعالیت عملی در اواخر دوره تحصیل خود دوره ای را با عنوان کارآموزی در یکی از ادارات یا سازمانهای مرتبط با رشته خود سپری می کنند . این دوره برای رشته برقصنعتی  ، ۲۴۰ ساعت بوده و به صورت درسی ۲ واحدی ارائه می شود .

آشنایی با مکان کارآموزی:

شرح وظایف شرکت فنی مهندسی برق آریا رعد جهان : شرکت فنی و مهندسی آریا رعد جهان دارای کادری مجرب و ماهر که ساختمان اداری ان در بازار رضا گرگان واقع در ۱۰۰ متری میدان شهرداری و جنب اداره برق می باشد که این شرکت یک کارگاه در کمربندی شهرک فردوسی جنب میدان نیز دارا می باشد .

تابلوهای برق

انواع تابلوها :تابلوی ایستاده قابل دسترسی از جلو- سلولی-تمام بسته دیواری که خود این تابلو ها می توانند اصلی- نیمه اصلی و فرعی باشند.

تابلوی اصلی: در پست برق و بطرف فشار ضعیف ترانس متصل است.

تابلوی نیمه اصلی : این گونه تابلو ها ی برق بلوک ساختمانی یا قسمت مستقلی از مجموعه را توزیع و ازتابلوی اصلی تغذیه می شود .

حفاظت الکتریکی تابلو

اصولاً حفاظت تابلوها توسط ۲ رله انجام می گیرد. رله کنترل فاز که قبل از کنتاکتورِ تابلو نصب می شود و دارای مشخصات زیر است :

رله بی متال که اصولاً بر روی خود کنتاکتور نصب می شود و وظیفه آن قطع مدار در صورت مصرف زیاد بار است.

ساخت تابلوها

در یک تابلوی توزیع قبل از آنکه وسایل الکتریکی در آن نصب شوند باید اسکلت فلزی یا پلاستیکی یا کائوچوبی آن منتاژ شود و با نصب ریل ها و سوراخ هایی مناسب آماده گردد. وسایل الکتریکی داخل آن منتاژ شود.

تقسیم بندی فیوزها

فیوزها بر اساس سرعت قطع مدار به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول را فیوزهای تند کار می گویند که بیشتر در مصارف روشنایی به کار می روند. این فیوزها دارای زمان عملکرد کوچک می باشند.

محافظت سیم ها و کابل های انشعاب معمولی

برای حفاظت سیم ها و کابل های معمولی که موتورهای برقی را تغذیه نمی کنند  و در لحظه شروع ، جریان های زیادی برای مدت قابل ملاحظه ای از مدار دریافت نمی کنند ، از فیوزهای استانداردی که اندازه جریان نامی آن ها برابر جریان مجاز سیم یا کابل است و یا کمی با آن اختلاف دارد ، استفاده می شود.

کنتاکتور (کلید مغناطیسی)

کنتاکتور وسیله ای است که در آن با استفاده از خاصیت الکترومفناطیس تعدادی کنتاکت به یکدیگر وصل یا از یکدیگر جدا می شوند. از این خاصیت جهت قطع و وصل و یا تغییر اتصال مدار استفاده می شود. هر کنتاکتور معمولاً دارای سه کنتاکت اصلی برای مدارمی باشد.

جریانهای نامی کنتاکتور

در هر کنتاکتور، جریانهای نامی مختلفی تعریف می شود. این جریانها عبارتند از:

جریان دائمی: این جریان با I th2 نشان داده می شود و جریانی است که در شرایط کار عادی، در زمانی نا محدود و بدون قطع شدن از کنتاکتها عبور نموده، حرارت غیر مجاز تولید نکند و لزومی به تعمیر و سرویس کنتاکتور نیز احساس نشود.

کلید محافظ

کلید محافظ می تواند موتور را در مقابل اتصال کوتاه و اضافه بار حفاظت کند برای عمل رله، معمولاً آن را روی جریان معینی تنظیم می کنند (۵/۱ تا ۸/۱ برابر جریان نامی) وقتی که جریان از حد تنظیم شده بیشتر شود عضو حرارتی رله عمل کرده و مدار را قطع      می کند.

رله زمانی یا تایمر الکترونیکی

از تایمرهای الکترونیکی برای تنظیم زمانهای کمتر از ثانیه تا چندین ثانیه استفاده می شود. در ساختمان این تایمرها از مدارات و اجزا الکترونیکی استفاده می شود. در نوعی از این تایمرها با شارژ و دشارژ شدن خازن بوبین یک رله کوچک تحریک می شود.

کلیدهای تابع فشار (کلیدهای گازی)

این کلیدها برای کنترل سطح گاز داخل مخازن و کمپرسورها، تنظیم فشار آب داخل لوله ها و روشن و خاموش کردن اتوماتیک این دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. عامل فرمان این کلید، فشار گاز یا مایع داخل مخزن است.

حروف شناسایی

هر دستگاهی که در مدار فرمان مورد استفاده قرار می گیرد. با یک حرف لاتین شناسایی و به وسیله همین حرف در تمامی نقشه ها و لیست وسایل نشان داده می شود. حروف شناسایی استاندارد قدیم در جدول و حروف شناسایی استاندارد جدید در جدول    نشان داده شده اند

شمای فنی یا نقشه تک خطی

شمای فنی یک دید کلی درباره تأسیسات مورد نظر را بیننده می دهد. در این نقشه جزئیات مربوط به تأسیات داده نشده و تنها به کمک علائم اختصاری دستگاه ها و مصرف کننده های الکتریکی یک نقشه ساده به صورت تک خطی و بدون سیمهای فرعی و کمکی داده می شود

نقشه مسیر جریان

یکی از مهمترین نقشه هایی که در مدارهای کنتاکتوردار به کار می رود، نقشه مسیر جریان می باشد. این نقشه مشخص کننده تمام اتصالات الکتریکی بین دستگاه های موجود در طرح بوده و به کمک آن می توان به راحتی اصول کار و ترتیب مدار فرمان را درک کرد.

انتخاب شکل سطح مقطع شینه

شکل سطح مقطع هادی نه تنها بر روی استقامت پیچشی شینه موثر است بلکه روی ظرفیت باردهی شینه نیز اثر گذار می باشد. به هنگام استفاده از شینه در جریان مستقیم، به علت عدم وجود اثر پوستی، عامل مهم در انتخاب شکل سطح مقطع شینه، فقط تحمل حرارتی شینه در آن جریان می باشد.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

گزارش کارآموزی (کار ورزی) مقالات رشته الکترونیک

 

 

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 9 =