قطعات الکترونیکی

حروف اختصاری IC از دو کلمه انگلیسی integrated circuit به معنی مدار مجتمع گرفته شده است. پیش از اخترا ع IC ،مدارهای الکترونیکی ازتعداد زیادی قطعه یا المان الکتریکی تشکیل می‌شدند. این مدارات فضای زیادی را اشغال می‌کردند و توان الکتریکی بالایی نیز مصرف می‌کردند.

این مقاله دانشجویی مشتمل بر ۵۵ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

آی سی.. ۴

آی سی میکرو کنترلر. ۴

میکرو کنترلر چیست؟ ۵

میکروکنترلر  AVR… ۸

شکل ظاهری و پایه ها ۸

ساختار داخلی ATMGA32 : 9

مختصری در مورد آی سی ۵۵۵. ۱۰

ترانزیستور ۱۱

معرفی ترانزیستور ۱۱

ساختمان ترانزیستور ۱۲

اهمیت… ۱۲

مزایای ترانزیستورها بر لامپ های خلإ.. ۱۳

کاربرد. ۱۳

عملکرد. ۱۴

انواع. ۱۴

ترانزیستور دوقطبی پیوندی.. ۱۴

ترانزیستور اثر میدان پیوندی(JFET) 15

انواع ترانزیستور پیوندی.. ۱۵

شیوهٔ اتصال ترازیستورها ۱۶

ترانزیستور اثر میدان MOS.. 17

ساختار و طرز کار ترانزیستور اثر میدانی – فت… ۱۷

مقاومت الکتریکی.. ۱۸

تاثیر طول هادی بر مقاونت الکتریکی.. ۲۲

کاربرد مقاومت های الکتریکی.. ۲۲

انواع مقامت ها ۲۲

طبقه بندی مقاومت های از نظر نوع کار ۲۳

تشخیص مقدار مقاومت با استفاده از نوارهای رنگی.. ۲۵

خازن.. ۲۷

خازنهای ثابت… ۲۸

خازنهای متغیر. ۲۹

خازنهای سرامیکی.. ۲۹

خازنهای ورقه‌ای.. ۳۰

خازنهای کاغذی.. ۳۰

خازنهای پلاستیکی.. ۳۰

خازنهای میکا ۳۱

خازنهای الکترولیتی.. ۳۱

خازن آلومینیومی.. ۳۱

خازن تانتالیوم. ۳۲

کد رنگی خازن ها ۳۲

Led چیست؟ ۳۳

 :Lm/Watt  لومن بر وات… ۳۷

کاربردهای LED… 38

دیود چیست؟ ۳۹

ناحیه تخلیه. ۴۰

بایاس مستقیم.. ۴۱

چطور یک دیود نور تولید می کند؟ ۴۱

دیود تونل.. ۴۲

لامپ LED چیست؟ ۴۳

کاربردهای LED… 44

کریستال.. ۴۵

بررسی کریستال مایع وکاربردهای فوتونیکی آن.. ۴۷

نا همسانگردی القایی در کریستال مایع.. ۴۷

قابلیت ها و پروژه های قابل انجام. ۴۷

اسیلاتور کریستالی.. ۴۸

انواع کریستالهای مایع.. ۴۸

کریستالهای مایع فروالکترونیک (FLC) (4) 49

ایجاد یک LCD ساده ۴۹

کریستال های برای اهداف زمان سنجی.. ۵۲

کریستال ها و فرکانس…. ۵۳

منابع : ۵۵


 [su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

آی سی میکرو کنترلر

 میکرو کنترلر ها دارای انواع متعددی هستند که هر کدام تواناییها وکاربردهای خاصی دارند. میکروکنترلرها در استاندارد های ۸پایه ، ۱۶پایه ، ۲۰پایه ، ۴۰پایه و… در بازار توسط شرکت های متعددی عرضه می شوند. از جمله شرکت های مهم و معروف که میکروکنترلر ها را می سازند شرکت  Atmel , Intel   و… است.

خانواده AVR :
این خانواده از میکرو کنترلرها تمامی امکانات ۸۰۵۱ را دارا می باشد و امکاناتی چون ADC (مبدل آنالوگ به دیجیتال) – نوسان ساز داخلی و قدرت و سرعت بیشتر – EEPROM  (حافظه) از جمله مزایای این خانواده می باشد مهم ترین آی سی این خانواده Tiny  و Mega است.

شکل ظاهری و پایه ها:
ATMEGA32 در سه نوع بسته بندی PDIP با ۴۰ پایه و TQFP با ۴۴پایه و MLF با ۴۴ پایه ساخته میشود که در بازار ایران بیشتر نوع PDIP موجود میباشد .

ساختار داخلی ATMGA32 :
برنامه ای که برای میکروکنترلر در کامپیوتر نوشته میشود وقتی که برای استفاده در آی سی ریخته میشود ( توسط پروگرامر مخصوص آن خانواده ) در مکانی از آن آی سی ذخیره خواهد شد بنام ROM . حال در ATMEGA32 مقدار این حافظه به ۳۲ KB (32 کیلوبایت ) میرسد .

ترانزیستور
ترانزیستور را معمولاً به عنوان یکی از قطعات الکترونیک می‌شناسند. ترانزیستور یکی از ادوات حالت جامد است که از مواد نیمه رسانایی مانند سیلیسیم و ژرمانیوم ساخته می‌شود.یک ترانزیستور در ساختار خود دارای پیوندهایپیوند نوع N و پیوند نوع P می‌باشد.

کاربرد
ترانزیستور دارای ۳ ناحیه کاری می‌باشد.ناحیه قطع/ناحیه فعال(کاری یا خطی)/ناحیه اشباع ناحیه قطع حالتی است که ترانزیستور در ان ناحیه فعالیت خاصی انجام نمی‌دهد.اگر ولتاژ بیس را افزایش دهیم ترانزیستور از حالت قطع بیرون امده و به ناحیه فعال وارد می‌شود در حالت فعال ترانزیستور مثل یک عنصر تقریبا خطی عمل می‌کند اگر ولتاژ بیس را همچنان افزایش دهیم به ناحیه‌ای میرسیم که با افزایش جریان ورودی در بیس دیگر شاهد افزایش جریان بین کلکتور و امیتر نخواهیم بود به این حالت می‌گویند حالت اشباع و اگر جریان ورودی به بیس زیاد تر شود امکان سوختن ترانزیستور وجود دارد.

شیوهٔ اتصال ترازیستورها
اتصال بیس مشترک در این اتصال پایه بیس بین هر دو بخش ورودی و خروجی مدار مشترک است. جهتهای انتخابی برای جریان شاخه‌ها جهت قراردادی جریان در همان جهت حفره‌ها می‌شود.

تاثیر طول هادی بر مقاونت الکتریکی
شاید تصور کنیئ که با افزایش طول هادی عبور جریان راحت تر می شود ولی چنین نیست . اگر چه در یک قطعه مسیبلند تر تعداد بیشتری الکنرون آزاد وجود دارد ولی الکترونهای آزاد اضافی در طول سیم ، در اندازه گیری جریان الکتریکی داخل نمی شود.

خازن
خازن عبارت است ازاجتماع دو یا چند صفحه که در بین آنها یک ماده عایق بنام دی الکتریک قرار گرفته به نحوی که بتواند انرژی الکتریکی  را در خود ذخیره نماید.

خازنهای ثابت
این خازنها دارای ظرفیت معینی هستند که در وضعیت معمولی تغییر پیدا نمی‌کنند. خازنهای ثابت را بر اساس نوع ماده دی الکتریک به کار رفته در آنها تقسیم بندی و نام گذاری می‌کنند و از آنها در مصارف مختلف استفاده می‌شود.

خازنهای متغیر
به طور کلی با تغییر سه عامل می‌توان ظرفیت خازن را تغیییر داد:«فاصله صفحات» ، «سطح صفحات» و «نوع دی الکتریک». اساس کار خازن متغیر بر مبنای تغییر سطح مشترک صفحات خازن یا تغییر ضخامت دی الکتریک است، ظرفیت یک خازن نسبت مستقیم با سطح مشترک دو صفحه خازن دارد.

خازنهای کاغذی
دی الکتریک این نوع خازن از یک صفحه نازک کاغذ متخلخل تشکیل شده که یک دی الکتریک مناسب درون آن تزریق می‌گردد تا مانع از جذب رطوبت گردد. برای جلوگیری از تبخیر دی الکتریک درون کاغذ ، خازن را درون یک قاب محکم و نفوذ ناپذیر قرار می‌دهند.

خازن تانتالیوم
در این نوع خازن به جای آلومینیوم از فلز تانتالیوم استفاده می‌شود زیاد بودن ثابت دی الکتریک اکسید تانتالیوم نسبت به اکسید آلومینیوم (حدودا ۳ برابر) سبب می‌شود خازنهای تانتالیومی نسبت به نوع آلومینیومی درحجم مساوی دارای ظرفیت بیشتری باشند. محاسن خازن تانتالیومی نسبت به نوع آلومینیومی بدین قرار است:

کاربردهای LED
LEDها که از دهه‌های گذشته در الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گرفتند، عموما برای نمایش خاموش یا روشن بودن نمایشگرها در لوازم مولتی مدیا مورد استفاده قرار گرفتند. اما در‌حال‌حاضر LEDها به نحوی ساخته می‌شوند
که نور را در جهت خاصی متمرکز می‌کنند و به صورت چیپ‌های کوچکی هستند که معمولا داخل یک شیشه گنبدی شکل قرار می‌گیرند و دارای سایز چوب کبریت هستند و به سختی می‌شکنند.

دیود چیست؟
یک دیود ساده ترین نوع از ادوات نیمه هادی است کلاً یک نیمه هادی مادهای است که تغییر در قابلیت جریان دهی دارند. اغلب نیمه هادی ها از یک رسانای ضعیف که ناخالصی به آن افزوده شده به وجود می آید.(فرایند افزودن ناخالصی دو پینگ نامیده می شود.)

ناحیه تخلیه
برای خلاصی از ناحیه تخلیه شما مجبورید تا الکترون را از ماده نوع N به ماده نوع P حرکت دهید و سورا خها برعکس . برای انجام این عمل شما باید طرف N دیود را به طرف منفی باطری و P را به طرف مثبت وصل کنید الکترون آزاد نوع N توسط الکترود منفی دفع و به الکترود مثبت کشیده می شوند سوراخهای ماده P معکوس این حرکت را انجام می دهند.

دیود تونل
یکی از قطعات نیمه رسانا که مشخصه اش یک مقاومت منفی را نشان می دهد دیود تونل است . این قطعه یک دیود است که غلظت ناخالصی درآن بسیار زیاد وپیوند آن بسیارنازک است. شکست در دیود تونل در مقاذیر بایاس معکوس خیلی پایین اتفاق می افتد و در نتیجه ناحیه ی مقاومت معکوس زیاد وجود ندارد.

کاربردهای LED
LEDها که از دهه‌های گذشته در الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گرفتند، عموما برای نمایش خاموش یا روشن بودن نمایشگرها در لوازم مولتی مدیا مورد استفاده قرار گرفتند. اما در‌حال‌حاضر LEDها به نحوی ساخته می‌شوند که نور را در جهت خاصی متمرکز می‌کنند و به صورت چیپ های کوچکی هستند که معمولا داخل یک شیشه گنبدی شکل قرار می‌گیرند و دارای سایز چوب کبریت هستند و به سختی می‌شکنند.

کریستال
کریستال های مایع نه لزوما مایع هستند و نه کریستال، ولی این نامی است که به قطعات مورد اشاره داده شده و یاد گرفتن آن راحت تر از نامگذاری دقیق برای آن است.نام کریستال مایع در اواخر قرن اخیر به انواع بخصوصی از مواد آلی(مواد شیمیایی که در ارگانیزمهای حیاتی وجود دارند)به دلیل ساختمان شیمیایی قابل توجهشان داده شد.یک کریستال یک آرایش از اتمهایی است که نظم دقیق در سازه ی آنها رفتار و خواص آن ماده را شکل داده است؛ این مواد سخت هستند،

انواع کریستالهای مایع
بیشتر مولکولهای کریستال مایع به شکل ترکه هستند و در گروه‌های ترموتروپیک(thermotropic) و لیتروپیک(lytrotropic) هستند. کریستالهای مایع ترموتروپیک برای تغییرات در درجه حرارت یا در بعضی حالات، در فشار واکنش نشان می‌دهند.

 کریستال های برای اهداف زمان سنجی
یک کریستال جامدی است که در آن اجزای تشکیل دهنده، اتم ها، مولکول ها، یا یون ها در یک ترتیب منظمی بسته بندی شده اند و الگوی تکراری خود را در هر سه بعد فضایی گسترش می دهند.

 کریستال ها و فرکانس
مدار اسیلاتور کریستالی نوسان را با گرفتن سیگنال ولتاژی از رزونانس کننده ی کوارتز، تقویت آن و فیدبک کردن آن به رزونانس کننده، نگه می دارد. سرعت خم و راست شدن کوارتز فرکانس رزونانس است و توسط برش اندازه کریستال تعیین می شود.

 [su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.


 

برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.