مقالات رشته مهندسی

فیزیک و فلسفه

علم‌ فیزیک‌ از قدیمی‌ترین‌ دورانهای‌ علم‌ و معرفت‌ با تعریفات‌ و مفاهیمی‌ مختلف‌، تأثیرات‌ بسیار مهمی‌ در علوم‌ و جهان‌ بینی‌ها داشته‌ و با توجه‌ به‌ گسترش‌ روزافزون‌ ارتباط‌ انسانها با قلمرو طبیعت‌ این‌ تأثیر تاکنون‌ رو به‌ گسترش‌ گذاشته‌ است‌.

این تحقیق دانشجویی فیزیک و فلسفه مشتمل بر۳۴صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

مقالات رشته مهندسی

فهرست مطالب

مقدمه . .. ۲

علل کنار گذاشتن متافیزیک و تفحصات فلسفی. . ۱۰

نقد دیدگاههای تجربه گرایان . ۱۴

آیا فیزیکدانان در طرد فلسفه موفق بوده اند؟ … . ۲۹

نقش فلسفه در فیزیک  ۳۲

نتیجه گیری  ۳۴

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته مهندسی

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله فیزیک و فلسفه را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه‌

از جهت‌ اول‌ این‌ مسائل‌ مانند مقدماتی‌ ضروری‌ برای‌ و روز معارف‌ جدیدتر و کاملتر در قلمرو فیزیک‌ است‌ که‌ در طرز تفکرات‌ جهانشاهی‌ و حتی‌ در مبانی‌ علوم‌ انسانی‌ و طرز برداشت‌ از آنها تأثیرات‌ با اهمیتی‌ را ایجاد می‌نماید.

علل‌ کنار گذاشتن‌ متافیزیک‌ و تفحصات‌ فسلفی‌

 دلایل‌ چندی‌ برای‌ جدایی‌ علم‌ از فلسفه‌ می‌توان‌ ذکر؛ و ما اکنون‌ به‌ ذکر اهم‌ آنها می‌پردازیم‌.ارتباط‌ متافیزیک‌ با مذهب‌: از قرن‌ هفدهم‌ به‌ بعد مذهب‌ بیشتر و بیشتر از بحثهای‌ علمی‌ جدا شد و چون‌ متافیزیک‌ را با مذهب‌ مرتبط‌ می‌دانستند آن‌ را نیز بالتبع‌ کنار گذاشتند. این‌ نوع‌ نگرش‌ تا زمان‌ ما نیز ادامه‌ یافته‌ است‌.

نقد دیدگاههای‌ تجربه‌ گرایان‌

 مکتب‌ تجربه‌ گرایی‌ که‌ از قرن‌ هفدهم‌ به‌ بعد رشد یافته‌ بود در قرن‌ بیستم‌ به‌  صورت‌ مختلف‌ شیوع‌ یافت‌ و حاکم‌ بر فلسفه‌ علم‌ شد. چیزی‌ که‌ از شقوِ مختلف‌ تجربه‌ گرایی‌ در بین‌ فیزیکدانان‌ قرن‌ بیستم‌ خوب‌ جا افتاد، اصالت‌ دادن‌ به‌ تجربه‌ و پدیده‌ها بود و این‌ که‌ نظریه‌ها نسخه‌های‌ مفیدی‌ برای‌ ربط‌ دادن‌ پدیده‌ها به‌ یکدیگر و پیش‌ بینی‌ آنها هستند و تفحصات‌ متا فیزیکی‌ بی‌ معنا یا بی‌ حاصل‌ است‌. این‌ نوع‌ بینش‌ باعث‌ شد که‌ فیزیکدانان‌ هرچه‌ بیشتر به‌ مسائل‌ متافیزیکی‌ بی‌ اعتنا شوند و هدف‌ علم‌ را صرفاً ربط‌ دادن‌ پدیده‌ها بحساب‌ آورند.

 آیا فیزیکدانان‌ در طرد فلسفه‌ موفق‌ بوده‌اند؟

فیزیک و فلسفه

 دیدیم‌ که‌ پذیرش‌ شعارهای‌ ضد متافیزیکی‌ پوزیتویستها توسط‌ فیزکدانان‌ باعث‌ شد که‌ بسیاری‌ از آنان‌، لااقل‌ در مقام‌ صحبت‌، تفحصات‌ متافیزیکی‌ را طرد کنند یا لااقل‌ نادید بگیرند. اکنون‌ می‌خواهیم‌ بگوییم‌ که‌ این‌ کنار گذاشتن‌ متافیزیک‌ یک‌ امر ظاهری‌ بود و در واقع‌ فیزیکدانان‌ ضد متافیزیک‌ یا غیر متمایل‌ به‌ آن‌، خود متأثر از متافیزیک‌ بوده‌اند و در واقع‌ نگرش‌ ضد فلسفی‌ آنان‌، خود مبتنی‌ بر نوعی‌ نگرش‌ فلسفی‌ بوده‌ است‌.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته مهندسی

.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =