فلسفه تنظیم خانواده

روزانه ۹۱۰ هزار نوزاد در دنیا متولد می شود و سالیانه ۹۰ میلیون نفر به جمعیت جهان افزوده می شود. بر اساس پیش بینی های بعمل آمده از سوی دفتر آمار جمعیت واشنگتن که در سال ۱۹۹۳ انجام گرفته جمعیت جهانی در هر ۱۱ سال تقریبا ۱میلیارد نفر افزایش می یابد و در سال ۲۱۰۰ یعنی در پایان قرن آینده در سطح ۵/۱۲ میلیارد نفر تثبیت شده است.

مطلب  فلسفه تنظیم خانواده مشتمل بر  ۱۹   صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

چگونه حاملگی بوجود می آید.. ۳

روشهای مختلف پیشگیری از بارداری.. ۴

آمیزش ناپیوسته: ۵

روش انجام آمیزش نا پیوسته: ۵

آمیزش انباشته : ۶

آمیزش ساکسونی : ۶

ژل ها و کرم های ضد حاملگی : ۷

کاندوم (کاپوت): ۸

آی . یو. دی IU D : 8

انواع آی. یو. دی : ۹

عوارض آی. یو. دی : ۱۰

بستن مجرای تناسلی مرد (وازکتومی). ۱۲

بستن لوله های رحم (توبالیکیشن). ۱۲

داروهای ضد بارداری تزریقی: ۱۳

دیافراگم های مهبلی.. ۱۵

قرصهای ضد بارداری.. ۱۷

روشهای ضد بارداری جدید که هنوز در دست آزمایش هستند..۱۹

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته علوم اجتماعی

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله فلسفه تنظیم خانواده  را در زیر می توانید ببینید.

چگونه حاملگی بوجود می آید

دستگاه تناسلی مرد: شامل غده پروستات- لوله های منی بر – بیضه- آلت دستگاه تناسلی زن : شامل تخمدان ها لوله های رحم , رحم مهبل و دستگاه تناسلی خارجی می باشد.در حول و حوش روز چهاردهم طبق عادت ماهیانه یک تخمک از یکی از تخمدانها پرتاب می شود و این تخمک وارد لوله های رحم می شود برای اینکه تخمک تبدیل به تخم گردد باید مرد و زن با هم نزدیکی کنند و اسپرم مرد از طریق انزال وارد رحم زن می شود اسپرم خود را به تخمک رسانده و با آن لقاح می کند و تخم بوجود می آید تخم در مخاط رحم جایگزین می شود و پس از گذشت ۹ ماه تبدیل به جنین کامل می شود و به دنیا می آید. بشر برای تداوم حیات خود نیاز به تداوم نسل دارد همان چیزی که اصطلاحاً تناسل یا تولید مثل نامیده می شود.

روشهای مختلف پیشگیری از بارداری

تاکنون روشهای گوناگون و متعددی برای پیشگیری از بارداری ابداع گردیده که برخی از آنها به علت زیان آور یا خطرناک بودن بتدریج کنار رفته و فراموش شده اند.

آموزش روشهای ضدبارداری نقش اساسی در پیشبرد برنامه های تنظیم خانواده دارد .

ژل ها و کرم های ضد حاملگی :

ژل های ضد بارداری در واقع مواد شیمیایی اسپرم کش هستند و یکی از وسایل پیشگیری از حاملگی بشمار می رود. این مواد قبل از آمیزش در مهبل قرار داده می شوند و از رسیدن اسپرم به تخمک و ایجاد حاملگی جلوگیری می کند. این مواد بصورت شیاف مهبلی , ژل , کرم, خمیر, کف و اسپری وجود دارد. یکی از انواع این مواد که در ایران وجود دارد کرم نونوکسینول ۹ است.در صورت مصرف این کرم ممکن است سوزش یا اتحرک مهبل یا آلت تناسلی مرد عارض گردد که معمولا خفیف است در صورت شدت باید مصرف کرم قطع شود .این کرم فاقد عوارض عمومی یا موضعی جدی است و دارای اثر ضد عفونی کننده و جلوگیری از عفونت های آمیزشی نیز هست خطر حاملگی در این روش نسبتا بالا است و به ۷/۱۷% می رسد.

آی . یو. دی IU D :

آی . یو . دی مخفف کلمات Intrauterine Device که به معنی وسیله داخل رحمی می باشد. اولین بار در سال ۱۹۲۰ در آلمان و انگلستان از آی. یو. دی برای جلوگیری از حاملگی استفاده شده است . آی. یو .دی باید کاملا داخل رحم قرار گیرد و کارگذاری آن نیز نیاز به تجربه کافی دارد زمان قرار دادن آی. یو. دی در روزهای خونریزی قاعدگی امکانپذیر است بهترین زمان در روز چهارم تا هفتم پس زایمان می باشد.

بستن مجرای تناسلی مرد (وازکتومی)

از هر بیضه مرد یک مجرای منتقل کننده منی خارج می شود که به آن مجرای تناسلی گفته می شود و به وسیله عمل وازکتومی که یک عمل سرپائی است و نیاز به بیهوشی ندارد انجام می گیرد و عمل آن به این صورت است که مجرای بالای بیضه قطع می شود و عمل آن به مدت ۱۵ دقیقه طول می کشد تا با تزریق آمپول بیحسی در دو طرف آلت ایجاد می شود و چند میلی متر از مجرای تناسلی را برمی دارند و دو طرف بریدگی را با نخ محکم بخیه می کنند ومحل برش دوخته می شود و پانسمان انجام می شود تمامی مردانی که عمل وازکتومی انجام می دهند میل جنسی , آمیزشی و صفات مردانه بودن را دارا هستند و فقط در هنگام آمیزش اسپرم خارج نمی شود و به همین علت از حاملگی جلوگیری می کند.

قرصهای ضد بارداری

قرصهای ضد بارداری حاوی هورمونهای زنانه (استرون و پروژسترون) می باشد و مصرف مرتب آنها موجب جلوگیری از تخمک گذاری می شود و این یکی از پر طرفدار ترین و موثر ترین روشهای ضد بارداری می باشد.

اواع قرصهای ضد بارداری :

-قرصهای ترکیبی با مقدار کم هورمون استروژن و پروژسترون(LD)

-قرصهای ترکیبی با مقدار بیشتر هورمون استروژن و پروژسترون(HD)

-قرصهای ترکیبی با مقدار متغیر هورمون استروژن و پروژسترون (تری فاژیک)

روشهای ضد بارداری جدید که هنوز در دست آزمایش هستند

آمپول سیکلوفم: این آمپول به مدت یک ماه از حاملگی جلوگیری می کند و مزیتی که نسبت به آمپولهای دیگر دارد این است که اختلال قاعدگی و لکه بینی ایجاد نمی کند و احتمال حاملگی در آن ۳% می باشد.

آمپول مسیژینا: این آمپول هر ماه زده می شود و اختلال و قاعدگی در آن کم است و احتمال حاملگی در آن ۳% است.

آی. یو, دی جدید: از مس و نخ نایلونی ساخته شده است و هر ۳ یا ۵ سال یکبار عوض می شود و مزیت آن این است که درد و خونریزی در آن بسیار کمتر است و احتمال حاملگی در آن ۶% می باشد.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته علوم اجتماعی

.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × دو =