مقالات رشته اجتماعیمقالات رشته علوم اجتماعی

عواملی که باعث ایجاد آسیب های اجتماعی در جامعه

از جمله اموری که به علّت چندگانگی مدیریتی و فقدان دیدگاه واحد از یک طرف و کم توجهی و گستردگی موضوع از جانب دیگر سبب شده تا مغفول مانده و به نتیجه مشخصی نرسد بحث آسیب های اجتماعی و سازمان دهی آنها می باشد در این راستا در طول سالیان بعد از انقلاب به رغم تلاش ها و کوشش ها هنوز واقعیت تلخی به نام آسیب های اجتماعی در جامعه وجود دارد.

مطلب عواملی که باعث ایجاد آسیب های اجتماعی در جامعه مشتمل۲۸صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید. 

فهرست مطالب

مقدمه : ۲

۱ ) خودکشی : ۳

تعریف خودکشی : ۴

علل و انگیزه های خودکشی : ۴

خودکشی در میان ملل مختلف جهان : ۵

خودکشی در جوامع صنعتی : ۵

خودکشی در ایران : ۶

۲ ) طلاق : ۷

۳ ) مهاجرت : ۱۰

۴ ) لمپنیسم (اوباش گری جوان) : ۱۳

۵ ) ترک تحصیل (درس گریزی) : ۱۵

۷ ) اعتیاد : ۱۹

۷ ) کودکان خیابانی (فراز خانه) : ۲۱

۸ ) بزهکاری.. ۲۴

۹ ) تکدی : ۲۶

۱۰ ) کودک آزادی : ۲۷

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته اجتماعی مقالات رشته علوم اجتماعی

خلاصه ای کوتاه از مقاله عواملی که باعث ایجاد آسیب های اجتماعی در جامعه را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه :

از جمله اموری که به علّت چندگانگی مدیریتی و فقدان دیدگاه واحد از یک طرف و کم توجهی و گستردگی موضوع از جانب دیگر سبب شده تا مغفول مانده و به نتیجه مشخصی نرسد بحث آسیب های اجتماعی و سازمان دهی آنها می باشد در این راستا در طول سالیان بعد از انقلاب به رغم تلاش ها و کوشش ها هنوز واقعیت تلخی به نام آسیب های اجتماعی در جامعه وجود دارد.

خودکشی :

خودکشی به معنای نابود کردن و از بین بردن خود پدیده ای است که سالیان دراز از روابط عشیره ای و سنتی تا روابط پیچیده شهرهای امروزی گریبان بشر را گرفته و در فراز و نشیب تحولّات اجتماعی قلب و روح خانواده ها و اجتماع را آزرده است

تعریف خودکشی :

دست یافتن به تعریفی جامع و مانع برای خودکشی کار ساده ای نیست ملاک کار اکثر کسانی که از خودکشی تعریف کرده اند براساس تعریف دورکیم بوده است دورکیم در سال ۱۸۹۷ تعریف زیر را ادامۀ خودکشی به هر حالتی از مرگ اطلاق می شود که نتیجه مستقیم یا غیر مستقیم عملی باشد که شخص قربانی آن را انجام داده و از نتیجه عملش آگاه بوده است.

علل و انگیزه های خودکشی :

به دست آوردن اطّلاعات درباره انگیزه های خودکشی غالباً مشکل است زیرا مهم ترین عامل دستیابی به اطّلاعات یعنی شخص قربانی در اختیار نیست تا بتوان او را مسئول کرد و از این طریق به انگیزه های اقدام او پی برد.

خودکشی در میان ملل مختلف جهان :

طرز تلقی خودکشی وابستگی نزدیکی با ایدئولوژی مرگ دارد. این مسئله اختلافاتی را که بین واکنش های مختلف در برابر پدیده خودکشی وجود دارد توجیه می کند. در غالب فرهنگ ها و در بین اقوام مختلف در طول تاریخ طرز تلقی خودکشی وجوه مشترکی با مسئله قتل نقش داشته و هر دوی این اعمال معمولاً ممنوع بوده است.

خودکشی در جوامع صنعتی :

یکی از کارهای اساسی تمدن آن بوده است که در انسان صرفه جویی را به جای آزمندی، استدلال را به جای تعدی و غضب حق، مراجعه به محکمه را به جای کشش و اندیشه حل مسئله را به جای خودکشی برگزید پدیده خودکشی که یکی از عوامل مهم دنیای صنعتی عصر حاضر شناخته شده بیشتر معلول نابسامانی ها و  اختلال های روانی و. نابرابری های اجتماعی است

خودکشی در ایران :

تاکنون مطالعه دقیقی درباره خودکشی در کشور انجام نگرفته است زیرا آمار پزشکی قانون و دیگر مراجع گویا نیست علاوه بر آن تعداد زیادی از خانواده های ایرانی خودکشی افراد خانواده را کتمان می کنند و آن را ننگ می شمارند

لمپنیسم (اوباش گری جوان) :

یکی از معضلات و مشکلات اجتماعی که در حال حاضر در جامعه ما ظهور کرده و موجبات نگرانی و تشویش مسئولین و خانواده ها گشته پایین آمدن سن ارتکاب به تخلفات و جرائم اجتماعی است

ترک تحصیل (درس گریزی) :

یکی از دلایل مهم ناکارآمدی هر سیستم آموزشی عدم توجه به ابعاد پرورشی خصوصاً برای نسل جوان و نوجوان کشور می باشد که در کشور ما نیز تا حدودی این قضیه مصداق عینی دارد و توجه صرف به دروس خشک و بی روح اجبار دانش آموزان به حفظ محفوظاتی که در زندگی روزمره هیچ گونه فایده ای برای آنان ندارند

اعتیاد :

احتمال گرایش ناخواسته جوانان و نوجوانان به مصرف مواد مخدر اندیشه بس نگران کننده ای است که بسیاری از خانواده های آگاه و آینده نگر نمی توانند از آن غافل و فارق باشند.

کودکان خیابانی (فراز خانه) :

بعضی از صاحب نظران معتقدند که واژه کودکان خیابانی در دهه ۱۹۸۰ برای تشریح کودکانی به کار رفت که اکثر اوقات خود را در خیابانها با مشاغل گوناگون سپری می کنند. و تعریض جامع و مورد قبول همگان برای این واژه یاد شده وجود ندارد.

کودک آزادی :

اگرچه علل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نقش تعیین کننده ای در بروز کودک آزادی دارد. امّا این عامل نمی تواند توضیح مناسب و توجیه منطقی ای برای سوء استفاده از کودک و خشونت برای آنان باشد وجود بیماری های وخیم و روانی در والدین مانند اسکیزوفرنی و سوءظن و بدبینی، پدیده اکلیسم و اعتیاد به مواد مخدر و وضعیت نا به سامانی والدین که خود مورد تهاجم فیزیکی در کودکی قرار گرفته اند.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته اجتماعی مقالات رشته علوم اجتماعی

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =