علل مهاجرت نخبگان ایران به خارج کشور

هنگامی که به برنامه مستند مهاجرت از صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران در ذهن خود مرور می‌کنم، نخبگان ایران را در آنسوی مرزها، تجسم می کنم؛ مغزهایی که برای هر کدام از آنان میلیونها بلکه صدها میلیارد دلار هزینه مادی صرف گردیده است که اگر آنرا هم، کنار بگذاریم هزینه معنوی که صرف تربیت و پرورش آنان گردیده است نمی‌توان از آن صرفنظر کرد.

مطلب علل مهاجرت نخبگان ایران به خارج کشورمشتمل۶۱صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

علل مهاجرت نخبگان ایران به خارج کشور. ۰

پیشگفتار ۰

نظریات مهاجرت.. ۵

وضعیت مهاجرت نخبگان در جهان و ایرانوضعیت مهاجرت نخبگان در جهان و ایران. ۱۸

وضعیت مهاجرت نخبگان در جهان و ایران. ۱۹

صنعت.. ۲۳

آموزش. ۲۳

مجموع. ۲۳

مهاجرت نخبگان ایران به کشورهای عضو توسعه همکاری اقتصادی (OECD) 30

علل مهاجرت نخبگان. ۳۵

پیش درآمد:‌جهانی شدن علت العلل مهاجرت نخبگان:‌ ۳۶

عوامل موثر در مهاجرت به آمریکا ۴۱

رسیدن به استانداردهای بالای زندگی. ۴۱

نتیجه گیری: ۵۵

فهرست منابع. ۵۸

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

خلاصه ای کوتاه از مقاله علل مهاجرت نخبگان ایران به خارج کشور  را در زیر می توانید ببینید.

پیشگفتار

هنگامی که به برنامه مستند مهاجرت از صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران در ذهن خود مرور می‌کنم، نخبگان ایران را در آنسوی مرزها، تجسم می کنم؛ مغزهایی که برای هر کدام از آنان میلیونها بلکه صدها میلیارد دلار هزینه مادی صرف گردیده است که اگر آنرا هم، کنار بگذاریم هزینه معنوی که صرف تربیت و پرورش آنان گردیده است نمی‌توان از آن صرفنظر کرد.

نظریات مهاجرت

مهاجرت یا IMMigratiopn  بطور کلی در مفهوم جابه‌جایی و انتقال جمعیت در مکان یا تحرک جغرافیایی جمعیت استفاده می‌شود.

ولی در معنای خاص آن عبارتست از نقل مکان انفرادی یاجمعی انسانها با تصمیم به تغییر محل اقامت و کار بطوردائم یا برای مدتی طولانی و بیش از یک سال.

نظریه اقتصاد جدید مهاجرت:

برطبق این نظریه مهاجرت اقدامی است که از طرف افراد انجام می‌گیرد و بطور وسیعی در رابطه باعملکردی که آنان در جامعه دارند میباشد این امر فقط برای افزایش درآمد نبوده است بلکه اقدامی است برای به حداقل رساندن خطراتی مانند فقدان امنیت و بیمه، داد و ستد، کاستیهای بازار، فقدان بیمه بیکاری و غیره می‌باشد، این امر موجب می‌شود که کشور مهاجر فرست است از ارز خارجی کشور مهاجر پذیر که ارزش به مراتب بالاتر از سرمایه محلی دارد برخوردار شده و در نتیجه توسعه ملی کشور مهاجر فرست کمک شود.

این را هم بخوانید :  باورهای دینی - باورها و رفتارهاي ديني بينندگان تلويزيون با كميت تماشاي برنامه ها - پرشین مقاله

نظریه بازار دوگانه:‌

نظریه بازار دوگانه بر خلاف نظریات اقتصادی که در نگرشهای کلان خود، مهاجرتهای بین المللی را زاییده نیروهایی می‌دانند که برتر از خود بوده و در تضاد با خواست وتمایل افراد مهاجر قرار دارد و‌ آنرا نتیجه تقاضای دائمی به کارگران خارجی می‌داندکه ویژگی ذاتی ساختارهای اقتصادی درکشورهای توسعه یافته بوده است

دیدگاه اجتماعی:

این دیدگاه بیان می‌کند که مهاجرتها همیشه ارادی نیستند بلکه دانشها و کنشهای متنوع در مبداء و مقصد مهارتی وجود دارد که فرد را به ماندن در محل یا مهاجرت از آن برمی انگیزند عواملی که می‌توانند تحمل ناپذیر شدن شرایط زیست در مبداء تمایل به زندگی در پایتخت و یا در هر جای دیگر و یا انگیزه‌های سیاسی و تاریخی باشد که بخش عمده‌ای از آنها به دیدگاههای فرهنگی و اجتماعی افراد مربوط و چه بسا هنگام آغاز مهاجرت  و بعد از آنهم،  بار اقتصادی  نداشته باشد.

وضعیت مهاجرت نخبگان در جهان و ایران

الف: وضعیت مهاجرت نخبگان کشورهای درحال توسعه به کشورهای توسعه‌یافته در بررسی وضعیت مهاجرت نخبگان کشورهای درحال توسعه به کشورهای توسعه یافته با ۲ شاخه از مهاجرت نخبگان روبرو هستیم:

  • مهاجرت نخبگان کشورهای درحال توسعه به ایالات متحده‌ی آمریکا

۱۹۵۰ تا پیروزی انقلاب اسلامی

این روند مهاجرت نخبگان که از دهه ۱۹۵۰ با میانگین سالانه حدود ۱۴۰۰ نفر به ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورها بوده‌ است در سال ۱۹۶۷-۱۹۶۰ از میزان ۳۷۶۸۸۴ مهاجر اتباع ایران که وارد آمریکا گردیده‌اند؛ حدود ۸۲۹۸۸ هزار نفر دانشجو بوده‌اند که ۲۱% برقم مهاجرین ایرانی را تشکیل می‌دادند.

‌جهانی شدن علت العلل مهاجرت نخبگان:‌

پدیده مهاجرت یا فرار مغزها یا مهاجرت صلاحیتها، پیامد جهانی شدن یا)Globalization) می‌باشد.

پیامد جهانی شدن گسترش ارتباطات و شبکه‌های مختلف ماهواره‌ای واینترنتی موجب شده است جهان به صورت یک دهکده‌ی جهانی در‌آید. کارکرد گسترده در پهنه جهان که اثرات مدرنیته یا جهانگرایی صنعتی به قول آنتونی گیدنز می‌باشد.

منزلت اجتماعی نخبگان

یکی از عوامل دیگر مهاجرت نخبگان به خارج از کشور به منزلت اجتماعی یا پرستیژ اجتماعی باعنوان یک رویکرد درونگر به پدیده‌های انسانی می‌باشد که از دیدگاه روانشناسان مطرح شده است. انسان در طول حیات خود،‌ بویژه در سنین جوانی ۲۰ الی ۲۹ سالگی،‌ به دنبال حلاجی و شکافتن هسته آنچه را که  اطرافیان و دیگران درمورد او فکر می‌کنند و به قضاوت می‌نشینند، هست به عبارت دیگر انسانها در پی پذیرش اجتماعی توسط اطرافیان و دیگران، بعنوان اقدام متقابل نسبت به رای و نظر دیگران به خود بادیده محترمانه و محبت آمیز، می‌نگرند وماندن در جمع آنان به مانند عسل برای او شیرین و دلگشا می‌شود.

این را هم بخوانید :  باورهای دینی - باورها و رفتارهاي ديني بينندگان تلويزيون با كميت تماشاي برنامه ها - پرشین مقاله

 کاهش وطن دوستی:

یکی از دیگر عوامل مهاجرت نخبگان، کاهش وطن دوستی در اثر جهانی شدن می‌باشد که ضمن شکستن احساس تعلق به خانواده بعنوان نهاد اجتماعی کوچک، در سطح بالاتر از آن احساس تعلق او را به سر زمین مادری خود درهم می کوبد و بخاطر جاذبه‌های فرهنگی و سیاسی و اغلب اوقات اقتصادی، جوامع توسعه یافته،‌ جذب آن کشورها می‌شوند.

دلبستتگی فکری وفرهنگی به خارج

از جمله عوامل فرار نخبگان ایران به خارج از کشوررا دلبستگی تدریجی آنان به زبان و فرهنگ وآداب را کشورهای توسعه یافته درحین تحصیل می‌باشد، که بتدریج به علت دوگانگی فرهنگی محیط مقصد با مبداء در تفکر آنان خود باختگی فرهنگی و زبانی در نخبگان می‌باشد که این خود، سرمنشاء احساس بحران هویت وشخصیت در آنان بوجود می‌آمد چنانکه پروفسور موسی رحمان زاده در مستند مهاجران بیان می‌کند

نتیجه گیری:

مهاجرت نخبگان بر اساس تحقیقات انجام شده بر طبق موارد بالا،‌ عوامل متعدد می‌باشد مانند نبود رفاه و عدالت، کمبود امکانات پژوهشی وجود فاصله طبقاتی، ضعف شایسته سالاری، ضعف بهره‌گیری از متخصصان و کم توجهی به شان اصحاب علم و معرفت در کشور،‌ عدم تعادل هزینه ودرآمد متخصصان، تبعیض در استخدام و برخورد جناحی در به کارگیری افراد فرصت‌های شغلی کم و بیکاری متخصصان و دانش آموختگان دانشگاه از موارد معدود مهاجرت نخبگان ایران می‌باشد.

فهرست منابع

  • پژوهش و تحقیق سازمان ملی جوانان، بررسی وضعیت مهاجرت جوانان، تهران، انتشارات موسسه فرهنگی اهل قلم سال ۱۳۸۱
  • می‌یربروسی براون جین بستیت مساله مهاجرت علمی جامعه جهانی ترجمه فتح الله موسوی س چهارم زمستان ۱۳۸۰
  • خلیلی رضا. مهاجرت نخبگان در عصر اطلاعات بازاندیش در فرصتها، تهدیدها، فصلنامه مطالعات راهبردی سال چهارم زمستان ۱۳۸۰
  • ساکسنین انالی و فرار مغزها یا چرخش مغزها تهیه و تنظیم آن ماری دیویس شماره ۴ زمستان ۱۳۸۰
  • گفتگو با دکتر محمود سریع القلم ریشه‌ها و پیامدهای مهاجرت نخبگان قطعنامه مطالعات راهبردی . شماره ۱۴ زمستان ۱۳۴۰

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

روش تحقیق

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =