علل افت دانش آموزان در درس عربی و راهکارهای عملی آن

همانطور که می دانیم با توجه به اصل شانزدهم قانون اساسی، آموزش زبان عربی در تمام دوره های تحصیلی و در همه ی رشته ها تاکید شده است. لذا با این پشتوانه قوی امروزه آموزش زبان عربی نه تنها در تمامی مدارس کشور جزء مواد درسی قرار گرفته، بلکه ادامه تحصیل آن در تمامی مقاطع تحصیلی دانشگاهی نیز برای دانشجویان رشته ی زبان و ادبیات عرب فراهم آمده است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]چکیده[/highlight] پدیده افت تحصیلی یکی از عواملی است که دست اندرکاران تعلیم و تربیت به ویژه متولّیان امر آموزش را به خود مشغول ساخته است و هر ساله برای شناخت علل افت و کاهش و برطرف ساختن آن هزینه های فراوان و وقت های زیادی صرف می شود . و یکی از درس هایی که دانش آموزان در آن افت چشمگیر دارند درس عربی است. لذا افت تحصیلی با توجه به تحقیق به عمل آمده در درس عربی نه تنها از پنج سال گذشته تاکنون بهبود نیافت بلکه در بعضی از سالها بیشتر شد .

این تحقیق دانشجویی مشتمل بر ۲۰ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید

[highlight txtcolor=”#eded00″]فهرست مطالب[/highlight] عنوان صفحه
چکیده ۲
مقدمه ۲
عوامل افت ۳
راه کارهای عملیاتی برای بهبود وضیعت درس عربی و جلوگیری از افت ۱۰
راهکارها ی دیگر ۱۸
خاتمه۲۰

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

گزارش اقدام پژوهی

.

خلاصه ای کوتاه از  مقاله علل افت دانش آموزان در درس عربی  و راهکارهای عملی آن را در زیر می توانید ببینید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]مقدمه[/highlight] همانطور که می دانیم با توجه به اصل شانزدهم قانون اساسی، آموزش زبان عربی در تمام دوره های تحصیلی و در همه ی رشته ها تاکید شده است. لذا با این پشتوانه قوی امروزه آموزش زبان عربی نه تنها در تمامی مدارس کشور جزء مواد درسی قرار گرفته، بلکه ادامه تحصیل آن در تمامی مقاطع تحصیلی دانشگاهی نیز برای دانشجویان رشته ی زبان و ادبیات عرب فراهم آمده است. ولی به علل مختلف، مثل: (عدم توانایی آموزش دهندگان این درس، بی رغبتی متعلمین، ضعف شدیدکتب عربی، نواقص موجود در برناهه ریزی درسی، امکانات آموزشی ضعیف در بیشتر مدارس، خانواده، جامعه و ……) آموزش این درس در مدارس با چالشهای زیادی مواجه شده است و بی رغبتی و عدم علاقه دانش آموزان را در یادگیری عربی در پی داشت .

[highlight txtcolor=”#eded00″]عوامل افت:[/highlight] برای برطرف کردن ضعف و نقص در هر امری ابتدا باید با تحقیق و بررسی و نظر سنجی های لازم، علل و عوامل آن را به خوبی شناسایی کرد و سپس با برنامه ریزی دقیق و سنجیده به کاهش و برطرف ساختن آن اقدام نمود.

[highlight txtcolor=”#eded00″]دانش آموز[/highlight] این درس در رشته های ریاضی و تجربی جزء دروس غیر تخصص به شمار می آید و دانش آموزان به آن، به عنوان درس اصلی خود نمی نگرند. و چون از این درس نمره خوبی کسب نمی کنند وقت کمتری برای یادگیری درس عربی می گذارند و نسبت به آن بی میل و بی توجه هستند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]معلم[/highlight]

عدم استفاده از دبیران متخصص برای تدریس عربی مخصوصا در مناطق روستایی و دبیرستانهای دخترانه.
عدم آموزش صحیح و کسب مهارتهای پایه ی علمی در درس عربی در مقطع راهنمائی تحصیلی .
عدم شرکت بعضی از دبیران در کلاسهای ضمن خدمت برای بررسی کتب درسی و فراگیری روش نوین تدریس.

[highlight txtcolor=”#eded00″]مدرسه و امکانات آموزشی[/highlight] عدم تجهیز اکثر مدارس به امکانات و وسایل آموزشی مثل (رایانه، ویدئو پروژکشن، تخته هوشمند، انواع سی دی ها و بسته های آموزشی و …)

[highlight txtcolor=”#eded00″]آزمون ها و ارزشیابی ها :[/highlight] ۱) عدم توجه به اصول صحیح ارزشیابی و بارم بندی مناسب سؤالات در آزمونهای کتبی و شفاهی و آزمونهای مستمر از طرف طراحان سؤال .
۲) عدم اجرای دقیق و صحیح ارزشیابی ها خصوصاً ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان .

[highlight txtcolor=”#eded00″]جامعه و برنامه ریزان و مسؤولین[/highlight] کمبود وقت در بیشتر پایه ها از جمله در سال اول، سال دوم غیر علوم انسانی و چهارم انسانی نه تنها مانع تدریس فعّال و جلب مشارکت فراگیران در فرآیند تدریس می شود بلکه باعث عدم ارائه تدریس کامل و جامع یک درس می شود. ضمن اینکه معلم نیز در چنین مواردی دچار استرس و فشار شدیدی در اجرای بودجه بندی و ارائه دروس می شود که یادگیری و یاددهی را تحت تأثیر قرار می دهد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]راه کارهای عملیاتی برای بهبود وضیعت درس عربی و جلوگیری از افت [/highlight] عدم تشکیل کلاسهای ضمن خدمت به علت کمبود دبیران عربی در بعضی از مناطق استانها بر اساس ضوابط خشک اداری و بی تدبیری مسؤو لین برای پیدا کردن راه حلی مناسب جهت برگزاری این کلاسها .

[highlight txtcolor=”#eded00″]مدرسه و امکانات آموزشی[/highlight] ۱) فراهم کردن امکانات آموزشی و کمک آموزشی مثل : نوارهای ویدیوئی، بسته های آموزشی، نرم افزار های آموزشی، کتب کمک درسی، سایت، وبلاگ، فلش کارت،پوستر و …. و مجلات رشد زبان عربی و فصلنامه النداء در مدارس
۲)دسترسی دانش آموزان به سی دی های آموزشی عربی مثل زبان انگلیسی در مدارس .
۳) وجود کتاب کار و کتاب راهنمای معلم در مدارس.
[highlight txtcolor=”#eded00″]ارزشیابی ها:[/highlight] ۱)رعایت اصول ارزشیابی در طراحی سؤالات امتحانی و صرف وقت کافی و دقت زیاد در طراحی سؤال و پرهیز از طرح سؤالات غیر استاندارد .
۲) طراحی و تدوین سؤالات استاندارد ومفهومی با رعایت حیطه های شناختی توسط دبیر خانه عربی کشور و تکثیر و توزیع آن در استانهای سراسر کشور، تا هم دبیران با سؤالات مفهومی آشنا شوند و هم بتواند دانش آموزان را با اینگونه سؤالات بیشتر آشنا سازند.

[highlight txtcolor=”#eded00″]راهکارها ی دیگر:[/highlight] ۱) توجه واهمیت دادن بیشتر به آموزش دستور زبان فارسی، به دلیل ضعف دانش آموزان در دستور زبان فارسی ،یادگیری درس عربی به نحو مطلوب صورت نمی گیرد واز آنجا که دستور زبان فارسی با دستور زبان عربی ارتباط تنگاتنگ دارد ،لازم است دانش آموزان در یادگیری دستور زبان فارسی بیشتر اهتمام ورزند تا یادگیری زبان عربی نیز بهتر صورت گیرد .

[highlight txtcolor=”#eded00″]خاتمه [/highlight] در پایان امید است برنامه ریزان آموزش و پرورش با توجه به عوامل ذکر شده و راهکارهای پیشنهادی، با استفاده از نیروهای خبربه ، عالم و خلاق که سالها در آموزش درس عربی کار و تلاش نمودند و می توانند در عملی ساختن راهکارهای ذکر شده منشأ خیر و برکت برای نظام آموزش و پروش باشند ،نسبت به درمان افت تحصیلی در عربی قدمهای مثبت و مؤثری بر دارند .و در تربیت نیروهای انسانی کارآمد و تألیف کتب درسی و کمک درسی با توجه به شاخص های ذکر شده از فکر و اندیشه و قلم توانای معلمان توانمند سراسر کشور عزیز ایران اسلامی بهره بگیرند تا در آینده نزدیک شاهد رشد و ترقی دانش آموزان در همه ی دروس خصوخصاً در درس عربی باشیم .

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

گزارش اقدام پژوهی

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + هجده =