طراحی سایت مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی خراسان

در دنیای امروز که رفته رفته تمامی اعمالی که بشر انجام می دهد به صورت مجازی و از طریق اینترنت به منظور سهولت کار انجام می شود ، سایت های اینترنتی خود را به عنوان یکی از نیاز های انسان روز به روز بیشتر پیدا می کنند و هر شرکت ، نهاد ، مجموعه و هر شخصی برای نمایاندن خود به دیگران و گام برداشتن در جهت پیشرفت خویش ، نیازمند در اختیار داشتن وب سایتی می باشد .

مطلب طراحی سایت مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی خراسان مشتمل ۱۰۰صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

مقدمه. ۳

فصل اول : طراحی سایت ها ۴

۱-۱) تاریخچه ی سایت های اینترنتی : ۴

۱-۲) HTML.. 6

۱-۲-۱) مقدمه ای بر HTML.. 6

۱-۲-۴) پیوندهای اچتمل ( HTML Links ) 12

۱-۲-۵ ) جداول ( Tables) 15

۱-۲-۶ ) فرمها (Forms) 18

۱-۲-۷ ) استایل شیتها  ( Style Sheets ) 23

۱-۳) Java Script 26

۱-۳-۱) اندکی در مورد تاریخچه JavaScript 27

۱-۳-۲) مزایای جاوا اسکریپت : ۲۷

۱-۳-۳) مفهوم JavaScript 27

۱-۳-۴) قابلیت JavaScript 28

۱-۳-۵) تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت : ۲۸

۱-۳-۶) Methods. 29

۱-۳-۷) Event 30

۱-۳-۸) عملگرها ۳۱

۱-۳-۱۰) ابزارهای مورد نیاز. ۳۲

۱-۴) ASP : 33

۱-۴-۱ ) ASP چیست؟. ۳۳

۱-۴-۲ ) ASP چگونه کار می کند ؟. ۳۵

۱-۴-۳ ) مقدمه اى بر ASP. 36

۱-۴-۴) اجرای صفحات ASP. 37

۱-۴-۵) آشنایی با اشیاء در ASP. 39

۱-۴-۷) متغییرها در ASP. 44

۱-۴-۸) فرم‌ها در ASP و وردى‌هاى کاربر. ۴۶

۱-۴-۹) استفاده از بانک اطلاعاتی در ASP: 48

فصل دوم  : مجوز ها تحت وب و توضیح مزیت های ساختار پیاده شده ۵۳

) چرا Permission  ها ضروری است ؟. ۵۳

۲-۲) توضیح ساختار پیاده سازی شده : ۵۴

فصل سوم : مستندات ( توضیحات قسمت های مختلف سایت ) ۵۶

۳-۱) :   توضیح کلیات سایت.. ۵۶

۳-۲) :  مواردی که در طراحی این سایت استفاده شده است.. ۵۷

۳-۳) : توضیح قسمت اصلی سایت که کاربران از آن استفاده می کنند. ۵۷

۳-۴) : بخش مجوز های دسترسی و موارد مربوط به عضویت.. ۷۱

۴-۵) :   بخش مدیریت سایت.. ۷۹

فصل چهارم. ۹۸

ارزیابی و نتیجه گیری.. ۹۸

پیشنهاد در مورد ادامه ی کار : ۹۹

منابع : ۱۰۰

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

خلاصه ای کوتاه از مقاله طراحی سایت مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی خراسان را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

در دنیای امروز که رفته رفته تمامی اعمالی که بشر انجام می دهد به صورت مجازی و از طریق اینترنت به منظور سهولت کار انجام می شود ، سایت های اینترنتی خود را به عنوان یکی از نیاز های انسان روز به روز بیشتر پیدا می کنند و هر شرکت ، نهاد ، مجموعه و هر شخصی برای نمایاندن خود به دیگران و گام برداشتن در جهت پیشرفت خویش ، نیازمند در اختیار داشتن وب سایتی می باشد .

تاریخچه ی سایت های اینترنتی :

در اولین روزهای تاسیس وب دستورات HTML بسیار ساده بود، ولی هنگامی که Web، شروع به پیشرفت نمود، طراحان خواستار کنترل بیشتری شده و در نتیجه مجموعه دستورات مورد نیاز تهیه گردید.سپس از آنجاییکه صفحات وب، بهتر است به صورت دینامیک و متحرک باشند، طراحان نیز خواستار ارتباط بین بینندگان سایت و صاحبان آن شدند، در نتیجه استفاده از دستورات HTML به تنهایی نیاز آنها را برطرف نکرد و سپس شرکت Netscape برای ایجاد و کنترل ارتباط بین صاحبان سایت و بینندگان آن در صفحات Web از JavaScript کمک گرفت.

مقدمه ای بر HTML

یک فایل HTML چیست؟

 • HTML را “اچ تی ام ال” و یا اچتمل بخوانید.
 • HTML برگرفته از حروف اول Language Markup Text Hyper میباشد.
 • یک فایل HTML فایلی از نوع text میباشد که متشکل از markup tag ها میباشد.
 • مرورگر یا Browser از روی markup tag ها می فهمد که چگونه باید صفحه را نمایش بدهد.

شناسه های یک تگ (Tag Attributes)

تگ ها میتوانند حاوی اطلاعات اضافی دیگر باشند، به این اطلاعات شناسه یا Attribute میگویند و وظیفه آنها بیان دیگر اطلاعات یک عنصر یا Element میباشد. مثلا در مورد تگ <body> شناسه ای به نام bgcolor وجود دارد که رنگ زمینه متن (background) را تعیین میکند برای نمونه اگر بخواهیم که رنگ زمینه صفحه Html سیاه باشد کافی است

تگ Anchor و شناسه href

برای ایجاد پیوند به صفحات دیگر از تگ <a> استفاده میشود. پیوندها میتوانند به بخش دیگری از همان صفحه، صفحات دیگر وب، تصاویر، فایلهای صوتی یا حتی فیلم ها و … اشاره کنند.
فرم کلی یک پیوند به قرار زیر است:

جدولها و شناسه border و dir :

 • در مثال بالا شناسه border مرز جدول را مشخص میکند، مقدار ۱ مرزی با ضخامت یک پیکسل را نمایش خواهد داد و مقدار صفر جدول را بدون مرز نمایش خواهد داد. توجه داشته باشید که حالت پیش فرض یعنی جدولی بدون شناسه border ، جداول بدون مرز را نمایش خواهد داد.

فرمها (Forms)

تمامی عناصر و تگهائی که تاکنون ذکر شد فقط به نمایش اطلاعات پرداخته اند و هیچکدام به گرفتن و اخذ اطلاعات از کاربر نپرداخته اند. فرمها که با تگ <form> معرفی میشوند، طراح سایت را قادر به جمع آوری و اخذ اطلاعات از بازدیدکننده سایت خواهند کرد. عنصر فرم و گروهی از عناصر و تگهای درون آن به دریافت و ارسال اطلاعات به سمت وب سرور کمک خواهند کرد

استایل شیتها  ( Style Sheets )

در نسخه جدید(۴/۰) اچتمل امکان جداسازی کامل فرمت دهی از ساختار صفحات اچتمل فراهم شده است. در این نسخه توصیه میشود که تمامی اطلاعات مربوط به نمایش و ترازبندی به فایلهائی مجزا از صفحه اچتمل منتقل شوند. بخشی از صفحات اچتمل که مربوط به نمایش، ترازبندی و فرمت دهی است،

استایل شیتهای خارجی (external style sheet) :

در این روش تمامی استیلها و تعاریف نمایشی درون فایلی جداگانه قرار گرفته و بسیار مناسب حالتهائی است که قرار است که استایلی به بیش از یک صفحه اچتمل اعمال شود. مزیت این روش سهولت در تغییر ظاهر صفحات یک وب سایت میباشد و برای یک تغییر کلی در سایت کافی است که فایل استایل شیت کل سایت که معمولا یک فایل واحد است تغییر داده شود.

Java Script

جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپت نویسی زبان برنامه نویسی شی گرا است. جاوا اسکریپت عموماً برای وب سایت ها استفاده می شود.این زبان توسط Brendan Eich از شرکت Netscape Communications با نام Mocha و سپس LiveScript و در آخر JavaScript ایجاد شده است.این زبان دارای  Syntax شبیه به Sun Microsystems’ Java است.جاوا اسکریپت برای اولین بار در سالهای بین ۱۹۹۷-۱۹۹۹ توسط ECMA و تحت نام ECMAScript استاندارد سازی شد.

مزایای جاوا اسکریپت :

 • جاوا اسکریپت بر خلاف vbscript در همه browser ها قابل استفاده و خوانده شدن است.
 • جاوا اسکریپت قابلیت برنامه نویسی را به صفحات HTML میدهد.
 • جاوا اسکریپت صفحات HTML را پویا میکند.
 • جاوا اسکریپت به رویدادها پاسخ میدهد ( مثل کلیک موس،load شدن صفحه و …)
 • جاوا اسکریپت قابلیت ارزیابی و تغییر روی اطلاعات را دارد.
 • جاوا اسکریپت قابلیتهای زیادی در کنترل browser بیننده دارد.

مفهوم JavaScript

JavaScript دقیقا یک زبان برنامه نویسی میباشد که به وسیله آن میتوان بین کاربر و سایت ارتباط برقرار نمود. توجه داشته باشید که استفاده از JavaScript در صفحات Web نیازی به نوشتن اسکریپتها نداشته و میتوانید اسکریپتهای موجود در شبکه اینترنت را کپی و در مکان مورد نظر با ایجاد تغییرات مورد نیاز استفاده کنید

قابلیت JavaScript

به وسیله جاوا اسکریپت میتوان قابلیتهای بیشماری از قبیل ایجاد ارتباط بین کاربر و سایت به صفحه Web اضافه نمود. مثلا سایتهایی را مشاهده نمودید که با قرار گرفتن نشانگر موس بر روی دکمه مورد نظر بصورتی متفاوت (برجسته، تغییر محتویات درون دکمه) نمایش داده میشود، این عمل توسط JavaScript انجام شده و به این تکنیک rollover گفته میشود.

تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت :

برخلاف شباهت اسمی موجود برنامه Java و JavaScript، هیچگونه شباهتی بین این دو برنامه وجود ندارد Java یک زبان برنامه نویسی بسیار کامل پیشرفته ای است که توسط شرکت sun microsystem تهیه شده و با استفاده از آن که نسل بعدی برنامه های c و ++c میباشد، میتوان تمامی برنامه مورد نیاز را نوشته و در ضمن قطعات الکترونیکی استفاده کننده را نیز کنترل نمود.

 ASP چیست؟

یک فایل استاندارد HTML است که با گروهی از ترکیبات افزوده دیگر گسترش یافته است .
همانند فایل استاندارد HTML ، یک ASP می تواند شامل برچسب های HTML که توسط مرورگر وب نمایش داده می شود باشد .
هر چیزی مثل اپلت ها جاوا ، متن چشمک زن ، اسکریپت ها و کنترل های اکتیواکس روی سرویس گیرنده ، که بتواند در یک فایل HTML جای دهید ، در یک ASP نیز جای می گیرد

 ASP چگونه کار می کند ؟

شرکت میکروسافت ، ASP را با سومین نسخه llS معرفی کرد . با این کار ، سرویس دهنده ای با محتوای ثابت و ایستا به یک سرویس دهنده با محتوای پویا و تأثیر پذیر تبدیل شد .
مهمترین کار llS ، سرویس دادن به صفحات HTML استاندارد است .
هنگامی که کسی نیاز به یک صفحه وب داشته باشد ، از سرویس دهنده llS استفاده می کند و آن فایل ثابت HTML را از حافظه به دست می آورد و به مرورگر مشخص می فرستد .

اجرای صفحات ASP

برای اجرای صفحات ASP بر روی کامپیوترتان، احتیاج به اجرای یک سرویس دهنده WEB دارید. خوشبختانه محصولات رایگان شرکت مایکروسافت در دسترس شما قرار دارند که به شما اجازه می دهند یک سرویس دهنده وب را بر روی سیستم عاملهای ویندوز، از جمله ۹۵, ۹۸, NT, 2000, XP اجرا کنید.

توضیح ساختار پیاده سازی شده :

برای پیاده سازی مجوز ها همانطور که اشاره شد از زبان ASP   بهره برده شده است ؛ سایت دارای دو دسته عضو می باشد ۱- اعضای هیئت علمی مجتمع    ۲- دانشجویانی که در سایت ثبت نام  کرده اند  تا از امکانات سایت بهره مند گردند . صفحات سایت نیز ۲ گونه اند یکی صفحات عمومی که تمامی کاربران سایت اجازه ی مشاهده ی آنها را دارند و دیگر صفحاتی که برای مشاهده و استفاده از آنها کاربران  بایستی اجازه ی دسترسی به آنها را داشته باشند در غیر این صورت باید از مشاهده ی آن صفحه جلو گیری شود .

ارزیابی و نتیجه گیری

این پروژه با توجه به اینکه در قالب طراحی سایت مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی خراسان انجام شد فقط به موضوع اصلی پروژه ( مجوز ها تحت وب ) محدود نمی شد  و به موضوعاتی دیگر نیز می پرداخت که همین امر باعث پیچیده تر شدن پروژه می شد .

پیشنهاد در مورد ادامه ی کار :

در طراحی این سایت از آنجایی که هدف بیشتر به انجام رساندن موضوع اصلی پروژه یعنی پرمیشن ها تحت وب بود برخی از صفحات طراحی نشد و فقط قسمت های مربوط به کنترل کاربر برای دسترسی به این صفحات انجام پذیرفت لذا یکی از کارهایی که در ادامه ی کار می توان در مورد آن عمل کرد طراحی این صفحات ( همچون صفحات : نمایش اخبار ؛ جستجوی اخبار ؛ …. ) می باشد که برای طراحی برخی از آنها نیاز به برقراری ارتباط با بانک اطلاعاتی است تا از داخل آن اطلاعات را بخواند .

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.